• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podpisano umowę na budowę Obwodnicy Metropolitalnej. Powstanie za 4 lata

Michał Stąporek
16 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Obwodnica Metropolitalna powstanie za cztery lata. Pozwoli na ominięcie przeciążonej obwodnicy Trójmiasta i lepsze połączenie kaszubskich gmin z metropolią. Obwodnica Metropolitalna powstanie za cztery lata. Pozwoli na ominięcie przeciążonej obwodnicy Trójmiasta i lepsze połączenie kaszubskich gmin z metropolią.

Będzie kosztowała prawie 1,5 mld zł i ma być gotowa w 2025 roku. W obecności premiera Mateusza Morawieckiego właśnie podpisano umowę na budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.Czy OMT sprawi, że obwodnica Trójmiasta się udrożni?

32-kilometrowa droga połączy węzeł PołudnieMapka, na którym Obwodnica Trójmiasta łączy się z Południową Obwodnicą Gdańska, z węzłem ChwaszczynoMapka, powstającym w ramach trwającej budowy Trasy Kaszubskiej.

Projektanci OMT założyli, że droga przejmie tranzyt, który zmierza do Trójmiasta autostradą A1 i drogą S7 od południa i wschodu i kieruje się na zachód, w stronę Słupska i Szczecina.

Być może, o ile na gdańskim odcinku Obwodnicy Trójmiasta wprowadzony zostanie zakaz poruszania się TIR-ów, z OMT skorzystają też ciężarówki jadące do i z portu w Gdyni, przez węzeł Chwaszczyno i gdyński odcinek Trasy Kaszubskiej.Dwa odcinki i dwaj wykonawcy Obwodnicy Metropolii TrójmiejskiejInwestycja, prowadzona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i finansowana z budżetu państwa, będzie mieć dwóch wykonawców, bo prace podzielono na dwa zadania.

16-kilometrowy odcinek od węzła Gdańsk-Południe do Żukowa wraz z 7-kilometrową obwodnicą Żukowa zbuduje konsorcjum firm MirbudKobylarnia. Otrzymają za to 777 mln zł.

16,3-kilometrowy odcinek z Żukowa do Chwaszczyna zbuduje Budimex. Firma otrzyma za to ponad 715 mln zł.

Uroczystość z udziałem premieraUmowę z wykonawcami podpisano w piątek, 16 kwietnia. Uroczystość z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyła się w okolicach Milwina, wsi w powiecie wejherowskim.

Premier Mateusz Morawiecki na placu budowy Trasy Kaszubskiej uczestniczył w podpisaniu umowy na budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Premier Mateusz Morawiecki na placu budowy Trasy Kaszubskiej uczestniczył w podpisaniu umowy na budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.
- Budujemy drogi ekspresowe, krajowe, obwodnice, gminne, powiatowe, wiadukty, żeby zapewnić jak największy komfort jazdy, bezpieczeństwo, czyste powietrze oraz dać impuls gospodarczy - mówił premier. - Nasza ścieżka wsparcia przedsiębiorców i ratowania miejsc pracy okazała się skuteczna. Wczoraj dotarły dane z KE, które potwierdzają, że mamy jeden z najwyższych przyrostów zatrudnienia.

Kluczowe połączenie z Trasą KaszubskąCo ciekawe, Milwino nie leży na trasie Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Od znajdującego się najbliżej Chwaszczyna dzieli je dystans ok. 20 km.

Dlaczego więc właśnie je wybrano na miejsce podpisania umów?

Budowa OMT ruszy nie wcześniej niż za kilkanaście miesięcy, bo wykonawcy muszą zacząć od opracowania dokumentacji projektowej i uzyskania opinii, uzgodnień i decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Terminy oddawania do użytku kolejnych odcinków Trasy Kaszubskiej z Gdyni do Lęborka. Terminy oddawania do użytku kolejnych odcinków Trasy Kaszubskiej z Gdyni do Lęborka.
Obecnie więc w terenie nie są prowadzone żadne prace budowlane, które byłyby atrakcyjnym tłem dla takiej uroczystości.

Z kolei przez okolice Milwina przebiega budowana od półtora roku Trasa Kaszubska, która połączy się z OMT na węźle w Chwaszczynie.

Obie drogi uzupełniają się: o ile OMT pozwoli ominąć kierowcom Trójmiasto, to Trasa Kaszubska pozwoli im ominąć Małe Trójmiasto Kaszubskie (Rumia, Reda, Wejherowo) w drodze do Słupska i dalej do Szczecina.

Prace na Trasie Kaszubskiej są już mocno zaawansowane. Odcinek w okolicach Milwina powinien zostać oddany do użytku w marcu 2022 roku.

Dron nad powstającą Trasą Kaszubską

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (255)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane