• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

MKo, As, WSto
19 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 15:03 (19 stycznia 2019)

W bazylice Mariackiej zakończyła się msza pogrzebowa tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. Prezydenta Gdańska pożegnała rodzina, przyjaciele i mieszkańcy, w liturgii udział wzięły również najwyższe władze państwowe i samorządowe.Relacja na żywo z pogrzebu prezydenta Pawła AdamowiczaAktualizacja, godz. 15.00
Zakończyła się msza w bazylice Mariackiej. Prochy prezydenta spoczęły w Kaplicy Rajców. Zebranych pożegnała "Salve Regina" wykonana przez Polski Chór Kameralny oraz "Time to Say Goodbye" Andrei Bocellego.

Aktualizacja, godz. 14.50.
Rozpoczęła się procesja do grobu w Kaplicy Rajców, w której ma spocząć urna z prochami prezydenta.


Aktualizacja, godz. 14.45.
Msza powoli się kończy. Rozpoczynają się przemówienia rodziny i przyjaciół.

Magdalena Adamowicz, wdowa po zmarłym prezydencie, podziękowała za organizację uroczystości Kościołowi i urzędnikom. Podkreśliła też wdzięczność lekarzom operującym zranionego prezydenta.

- Wiem, że robiliście wszystko, co w waszej mocy, by uratować jego życie - mówiła z ołtarza. - Nie chcę, byśmy wszyscy pogrążyli się w rozpaczy, to prawda, jest nam ciężko. Chcę podziękować Bogu, że wiele lat temu skrzyżował nasze drogi. Że miałam wspaniałego męża i ojca naszych córek. Spędziliśmy razem wiele pięknych lat, w maju miała być nasza 20. rocznica ślubu, od początku wiedziałam, że twoją miłością muszę dzielić się z Gdańskiem. Teraz zostałyśmy same, ale nie samotne, bo są z nami gdańszczanie i gdańszczanki, przyjaciele z zagranicy, Polacy i wszyscy kochani ludzie. Dziękuję za łzy spływające po waszych policzkach, za waszą modlitwę pod szpitalem, za wasze współczucie. Uczyłeś nas otwartości, miłości, empatii, zachęcałeś do czynienia dobra. Tu, w Gdańsku, wierzę, że to rozleje się na inne miasta i na cały świat. Że zakończy się fala nienawiści, że podziały między nami zaczną się zacierać. Wierzę, że twoje idee i myśli nie umrą razem z tobą. Wierzę, że zostaniesz oczyszczony ze wszystkich pomówień.
Wdowa po zmarłym prezydencie Magdalena Adamowicz (po prawej) i córka Antonina. Wdowa po zmarłym prezydencie Magdalena Adamowicz (po prawej) i córka Antonina.
Antonina Adamowicz, starsza córka prezydenta Gdańska.

- Drogi, najdroższy Tatuniu, chce ci dziś podziękować za całe twoje życie, które spędziłeś z nami, z mamusią, ze mną, Tereską, dziadkami i Gdańskiem. Za spacery z ulubionym pieskiem Zeusem, za to, że nauczyłeś mnie miłości do książek, historii. Za wspólne długie rozmowy. Za czas, którego nie miałeś wiele, ale dawałeś go mnie i mojej siostrzyczce. Za nasz ostatni wspólny urlop, inny niż wszystkie, za te dwa tygodnie bez pracy, obowiązków. Za rozmowy, w których dyskutowaliśmy o moich planach na przyszłość, obiecuję, że zrobię wszystko, żeby je zrealizować. Kocham cię bardzo. Opiekuj się nami i całym Gdańskiem tam w niebie.
Ojciec dominikanin Ludwik Wiśniewski. Ojciec dominikanin Ludwik Wiśniewski.
Ojciec Ludwik Wiśniewski, przyjaciel Pawła Adamowicza, dominikanin, honorowy obywatel Gdańska.

- Dzisiaj przeżywamy w Gdańsku nowy, dziejowy, historyczny moment. Cała Polska czeka - może nie tylko Polska - żeby z Gdańska wyszło przesłanie, które dotrze do każdego Polaka i które przywróci moralną równowagę w naszym kraju i w naszych sercach. W ostatnich dniach wielu ludzi próbowało formować, formułować to przesłanie, które wynika ze śmierci Pawła i ja tu dzisiaj jestem przekonany, że Paweł, który jest już u Boga, chce, abym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele. Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać.
Po słowach ojca Wiśniewskiego zebrani w gdańskiej bazylice zareagowali brawami na stojąco.

Głos zabrali także m.in. Aleksander Hall, Jacek Karnowski, Aleksandra Dulkiewicz.

Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska.
- Mam przed oczyma słynny tryptyk pędzla niderlandzkiego mistrza Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny", który niegdyś znajdował się w tej pięknej świątyni. W centralnej jego części na tęczy zasiada Jezus Chrystus. Dusze błogosławione od potępionych oddziela przy użyciu wagi i pastorału święty Michał, odziany w zbroję. Obok dusze sprawiedliwych po kryształowych schodach wstępują do Królestwa Niebieskiego. Wierzę z całego serca, że nasz prezydent ciężarem swoich dobrych uczynków przeważył wagę na stronę dobra i po kryształowych schodach wszedł do Królestwa. Czekali tam już na niego przyjaciele gdańszczanie: Jan Heweliusz, Schopenhauer, Alina Pieńkowska i Maciej Płażyński, abp Tadeusz Gocłowski, Olga Krzyżanowska - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
Piotr Adamowicz, brat zmarłego prezydenta. Piotr Adamowicz, brat zmarłego prezydenta.
- Nie tak dawno temu grupa Wszechpolaków wydała akt politycznego zgonu mojego brata i 10 innych prezydentów miast Polski. Uznano, że sprawy nie ma, uznano że to za taki drobny happening. Nikt się nie spodziewał, że we wtorek odbiorę akt fizycznej śmierci mojego brata - mówił Piotr Adamowicz, brat zmarłego prezydenta.
 • Urna z prochami prezydenta przy ołtarzu bazyliki Mariackiej.
 • Telebimy stanęły także w samej świątyni. Dziś będzie w niej ok. 3,5 tys. osób.
 • Tłum mieszkańców w oczekiwaniu na wejście do bazyliki Mariackiej.
 • Kolejka osób oczekujących na wejście do Bazyliki na ul. Piwnej.
 • Namioty ustawione przed wejściem do bazyliki, w których osoby przechodzą kontrolę bezpieczeństwa.

Aktualizacja, godz. 13.50.
Trwa komunia święta. Wierni zgromadzeni wokół bazyliki mogą ją przyjąć po mszy w kościołach: św. Brygidy, św. Elżbiety, św. Józefa, św. Katarzyny, św. Jakuba i w Kaplicy Królewskiej przy bazylice Mariackiej.

Aktualizacja, godz. 13:35.
Zakończyła się homilia wygłoszona przez abp. Sławoja Leszka Głódzia. Metropolita Gdański podkreślał w niej, że 13 stycznia w Gdańsku wydarzyła się "porażająca zbrodnia", która wstrząsnęła milionami serc. Wspominał też ostatnie chwile prezydenta Adamowicza w szpitalu, dziękował lekarzom, którzy ratowali jego życie, gdy "anioł śmierci stanął przy jego łóżku". Głódź nazwał Adamowicza stojącego na scenie WOŚP z ręką wzniesioną do góry "statuą wolności dla Gdańska". Podkreślał, że w kontekście tragedii, jaka się wydarzyła potrzeba nam pojednania i "otwartych dłoni w miejsce zaciśniętych pięści". - Musimy się na nowo nauczyć słów: dziękuję, proszę, przepraszam - nawiązał do słów papieża Franciszka Sławoj Leszek Głódź.

Pełna treść homilii wygłoszonej przez abpa Sławoja Leszka GłódziaTransmisję z mszy w Gdańsku w Ergo Arenie śledzi ok. 200 osób.Aktualizacja. godz. 13.00.

Tysiące mieszkańców na Długiej i Długim Targu słucha homilii abp. Sławoja Leszka Głódzia.
 • Najwięcej osób ogląda transmisję z mszy na Długiej i Długim Targu.
 • Tłum na Długiej.
 • Mieszkańcy słuchają homilii na Długiej.
 • Sporo osób stoi też przed Zieloną Bramą.


Aktualizacja. godz. 12.40.

Ceremonię pogrzebową śledzą na telebimie także mieszkańcy Gdyni. W Gdańsku wiele osób gromadzi się na Targu Węglowym.Aktualizacja. godz. 12.25.

Oprócz Capelli Gedanensis we mszy uczestniczy także Polski Chór Kameralny. W jego wykonaniu przed pierwszym czytaniem usłyszeliśmy "Kyrie" z Mszy Es-dur - J.G. Rheinbergera.

Aktualizacja. godz. 12.15.

- Choć tramwaje wiozące żałobników do centrum Gdańska były pełne i w centrum miasta są dziesiątki tysięcy osób, to tłum nie jest tak wielki, by nie można było swobodnie poruszać się po mieście. Pod telebimami stoi dużo żałobników, ale telebimów jest tak wiele, że ludzie nie wchodzą sobie na głowę. Ulica Mariacka jest niemal pusta, stoi tu raptem kilkadziesiąt osób - informuje nasz dziennikarz.
Aktualizacja. godz. 12.00.
W bazylice Mariackiej rozpoczyna się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicza. W mieście włączono syreny alarmowe.
Aktualizacja. godz. 11.25.
Jak informują nasi reporterzy, w miejscach, gdzie gromadzą się mieszkańcy Gdańska wciąż przybywają kolejne osoby. Na skwerze Świętopełka, gdzie stoi jeden z kilku telebimów, jest już kilkaset osób i wciąż dochodzą kolejne. Tłoczno jest także w tramwajach zmierzających do centrum od strony Wrzeszcza.


 • Mieszkańcy zgromadzeni przed telebimem na skwerze Świętopełka.
 • W jednej z kawiarni na Piwnej można ogrzać się darmową herbatą.
 • Kolejka tramwajów na Podwalu Grodzkim i tłum pasażerów zmierzających do bazyliki Mariackiej.
 • W korku tramwajowym motorniczowie decydują się na wcześniejsze wypuszczanie pasażerów.
 • Niektórzy właściciele restauracji i kawiarni postanowili otworzyć swoje lokale dopiero po zakończeniu uroczystości pogrzebowych.
 • Żałobnicy, by lepiej widzieć telebim wchodzą na drzewa.
 • Znicze ustawione w kształt serca pod Szkołą Podstawową nr 50 na ul. Grobla IV, do której chodził Paweł Adamowicz.Liturgia celebrowana będzie - podobnie jak piątkowa msza - przez metropolitę gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. W chwili rozpoczęcia mszy w mieście zostaną włączone syreny alarmowe. Liturgię rozpocznie Capella Gedanensis utworem "Requiem" G. Pucciniego i Mazurkiem Dąbrowskiego.

W modlitwie ekumenicznej wezmą udział duchowni m.in. Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, Greckokatolickiego, Polskokatolickiego, Ewangelicko-Metodystycznego, Zielonoświątkowego oraz Żydowskiej i Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej.

 • Msza święta w Bazylice Mariackiej rozpocznie się o godz. 12.00.
 • W Gdańsku można spotkać dziś wolontariuszy i wesprzeć finansowo hospicjum ks. Dutkiewicza i WOŚP.
 • Jeden z telebimów, na których można śledzić ceremonię pogrzebową.
 • Rozdawane są pamiątkowe naklejki.
 • Wielu mieszkańców żegna prezydenta flagami miasta z czarnym kirem.
 • Wolontariusze hospicjum ks. Dutkiewicza.
 • Hospicjum było jednym z miejsc, które duchowo i materialne wspierał prezydent Gdańska.

Bazylika została otwarta o godz. 10. Ze względów bezpieczeństwa przed wejściem ustawiono namioty, w których każda osoba wchodząca do świątyni jest sprawdzana przez Biuro Ochrony Rządu. Jak informują nasi czytelnicy, Służba Ochrony Państwa nie wpuszcza do świątyni osób ze szklanymi butelkami, flagami z drzewcem oraz ostrymi przedmiotami.

W mszy świętej wezmą udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, minister zdrowia Łukasz Szumowski. Będzie też przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Do Gdańska przyjechali także wszyscy byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander KwaśniewskiBronisław Komorowski oraz byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka, Jerzy Buzek.Swój udział zapowiedzieli też były prezydent Niemiec, Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga.

Polskie samorządy będzie reprezentować 300 prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całego kraju. W uroczystości w bazylice Mariackiej udział wezmą też senatorowie i posłowie z Pomorza. Jest też Jerzy Owsiak, były prezes fundacji WOŚP.

Ograniczenia w ruchu na Głównym i Starym Mieście podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza. Ograniczenia w ruchu na Głównym i Starym Mieście podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza.
W piątek i sobotę w Gdańsku komunikacja miejska jest bezpłatna. Od rana na terenie Głównego i Starego Miasta pracują policjanci i służby porządkowe. Wiele ulic jest zamkniętych, władze miasta zachęcają wszystkich, by w pobliże bazyliki Mariackiej dotrzeć autobusami i tramwajami. Osoby, które będą musiały zaparkować auto w pobliżu centrum mogą skorzystać z parkingu przy Forum Gdańsk, w godz. 11-16 parking będzie bezpłatny.

Zanim trumnę w kondukcie żałobnym przewieziono do bazyliki, ciało prezydenta przez jedną dobę wystawione było w Europejskim Centrum Solidarności. W tym czasie prezydenta pożegnało ponad 50 tys. osób. Dziś władze Gdańska spodziewają się ich nawet dwukrotnie więcej.

11:40 19 STYCZNIA 19 (aktualizacjaakt. 18:44)

Przybywa ludzi na Długim Targu (32 opinie)

Pieknie wykonana piosenka Sound of silence w Krakowie: https://youtu.be/pmwjyA6cW-w
Pieknie wykonana piosenka Sound of silence w Krakowie: https://youtu.be/pmwjyA6cW-w
MKo, As, WSto

Opinie (992) ponad 300 zablokowanych

 • Postawmy Pawłowi pomnik! Wielki człowiek - można Pawła określić dwoma słowami: tolerancja i skromność! (54)

  • 300 405

  • Jak już pisać to tylko prawdę (38)

   Tolerancja - tak, ale skromność to już nie koniecznie, tym nie mniej szacunek za to kim był i czego dokonał się należy

   • 66 24

   • Był kontrowersyjnym człowiekiem (29)

    • 62 36

    • widziałem ten tłum... (25)

     niekt się nie modlił, stali jak zoombi nic nie rozumiejąć - gdzie tu katolicyzm?

     • 28 36

     • Zimno było , a widziałeś swoj koniec nosa (14)

      I swoją miarką mierzysz

      • 16 9

      • te katolik - zimno było i co jadaczka Ci zamerzła? :))))) (12)

       byłeś już z raz w kościele czy teraz był pierwszy? o kumunię świętą nawet nie zapytam bo za trudne :))))

       • 6 14

       • Prezydent Polski usadzony w 8 rzędzie, Premier RP pod filarem w 5 (11)

        Brawo POlacy, nawet na pogrzebie małostkowość i brak poszanowania protokołu...

        A w kościele ci co nie wierzą w Boga - co oni tam na mszy robili???

        PS mam nadzieję, że prokuratura dobierze się do winnych zaniedbań bezpieczeństwa organizacji finału. Braku zabezpieczenia medycznego bo bylo "zajęcie pasa drogowego"

        • 25 39

       • Zamilcz i daj żyć innym (1)

        Skoro nie masz nic sensownego do napisania zostaw swojeysli dla siebie o nie uzewnetrzniaj się, nikt nie chce nienawiści!

        • 4 10

       • Pierwsza ławka wszyscy same ,,białe orły,,

        A Schetyna na zewnątrz?

        • 7 0

       • (3)

        Przyczyny: 1. Przyszedł jako jeden z ostatnich - brak miejsca z przodu 2. Z przodu siedzieli ludzie bardziej związani z Gdańskiem i jego prezydentem - przyjaciele i "bliższa rodzina" polityczna 3. Jakby usiadł w 1 rzędzie, to dopiero wtedy by się hejt wylał...

        • 14 8

       • d**ilu nikt nie siadał gdzie chciał (2)

        Zlekceważyli prezydenta RP
        Świnie !

        • 17 15

       • tak (1)

        A jakoś nie widziałem aby ktokolwiek był udzadzany gdzie kolwiek. Na kartkach mieli jedynie zaznaczone, gdzie są miejsca dla vipów.
        Dla przypomnienia pierwsze rzędy są dla rodziny i przyjaciół.
        PAD był raczej osobą co na PA nie zostawiała suchej nitki i non stop sączył jad w jego kierunku.
        Sorry, ale to że nie posadzili go w ostatnim rzędzie to jest spory wyraz szacunku do zajmowanego przez niego stanowiska.

        • 6 5

       • Mogli go tak jak Schetyne na zewnątrz posadzić

        • 0 0

       • To nie była uroczystość państwowa - prezydent był tam prywatnie!

        • 17 6

       • Szkoda że nie było Kurskiego ( jest z Gdańska) - ciekaw jestem dla czego? (2)

        pewnie, jak zawsze przyjąłby komunię - rozwodnik!

        • 10 7

       • Był Marcinkiewicz też rozwodnik (1)

        • 7 1

       • Noi

        Od kiedy rozwodnik nie może być w kościele.
        Z tego co mi wiadome, jedyne czego nie może to przyjmować komunii, ale tylko wtedy, jeżeli żyje z kimś innym.
        Dla przypomnienia to samo tyczy się ludzi żyjących razem bez ślubu kościelnego, a zwłaszcza tych co mają nieślubne dzieci.
        A w brakach ślubu kościelnego to akurat przodują nie tak zwane lewaki przez takich jak ty, ale Ty i Twoi koledzy.

        • 9 2

       • Przyszło niecałe 40000

        Tyłu TW i ich prowadzących dawno nie widzieliśmy

        • 4 4

      • Marcinkiewicz i to jego spojrzenie...

       • 1 1

     • Lemingi, lewaki, ateiści, nie dziwne

      • 13 13

     • (3)

      Może dlatego że przyszli na pogrzeb, a nie na mszę?

      • 5 3

      • DArek weź się nie pograzaj (2)

       Jakby na mszę pogrzebową w mojej rodzinie przyszedł prezydent RP to bym mu miejsce załatwił w 1 rzędzie nawet gdyby się spóźnił.
       To samo gdyby to był prezydent miasta. Tak samo gdyby to był marszałek.

       Ogłosił żałobę narodową mimo, że zginęła 1 osoba a nie wiele

       • 17 13

       • Być może dlatego, że uznałby Pan, że prezydent RP to godny Pana gość

        Nasz aktualny prezydent wielokrotnie pokazywał, że jest marionetką starszego pana z Żoliborza i nawet nie próbuje udawać, że ma własną wolę.

        Jeśli się nie mylę, pogrzeb był prywatny. Nie państwowy. Wola rodziny była tu przed protokołem.

        Byłoby hipokryzją sadzać PADa i PMMa przed ludźmi, którzy lubili, współpracowali i wspierali śp. prezydenta Adamowicza.

        Tu warto przypomnieć, że ani PAD, ani PMM nie zająknęli się słowem krytyki wobec nieobecności Jarosława na minucie ciszy w Sejmie. Niegodne zachowanie PJK - to norma. Podobnie jak brak przyzwoitej reakcji tej dwójki.

        Tu ewentualnie można wspomnieć, że PAD już po śmierci zachował się wyjątkowo przyzwoicie (choć pierwszy tweet był z niepotrzebnym zgrzytem. Wtedy jednak chyba nikt nie przypuszczał, że to się tak skończy).

        • 4 7

       • To ty się nie pogrążaj

        To pogrzeb, a nie czerwony dywan dla celebrytów.
        Najwidoczniej, albo na żadnym nie byłeś, albo z kościołem masz tyle wspólnego, co na FB sobie oznaczyłeś żeś katolik.
        Pogrzeb jest dla rodziny, a jak ktoś przyjeżdża nawet ważny to siada w głebi, bo wie, że przód należy do rodziny i przyjaciół.

        • 5 4

     • Farsa Kwaśniewski obok Wałęsy (2)

      • 7 5

      • Jak widać dwóch dawnych wrogów może dzisiaj siedzieć obok siebie

       To świetna wiadomość dla Polski. Byle jeszcze JK się tego nauczył.

       • 9 5

      • Tw. Bolek I tw. Alek

       • 6 3

     • Pan Michnik jak zwykle elegancki

      Profesor Wałęsa w koszulce OTUA , dziękujemy

      • 6 2

     • a musiał?

      Wystarczyło milczeć i słuchać w skupieniu.

      • 1 0

    • Ok 40 000 bylo (1)

     Żenada

     • 2 6

     • Komentarz żenada

      • 3 1

    • A ilu wystraszonych VIP-ów!?

     • 2 0

   • Tolerancja dla homo, ale narodowca poturbował (6)

    Szkoła GW

    • 9 18

    • (4)

     Wyrzucił, bo jak bydło nie umie się zachować, to nie ma co dyskutować.

     • 16 10

     • Nienawistny napadł na Polaka - patriotę (3)

      • 6 9

      • to nie był patriota tylko narodowiec (2)

       • 5 4

       • (1)

        No to patriota!

        • 1 6

       • mieszasz pojęcia!

        Za SJP:

        narodowiec - zwolennik kierunku narodowego w polityce, członek stronnictwa narodowego; nacjonalista

        patriota - osoba przywiązana do swojej ojczyzny, kochająca ją i naród, jednocześnie łącząca te uczucia z szacunkiem dla innych narodów

        • 5 0

    • Co znaczy poturbował?

     Gościu wtargnął na mównice i go zwyzywał. On jedynie co zrobił wtedy to go nie dopuścił do siebie, ale ten tego nie uszanował i się złapali.
     Ale nikt nikogo nie poturbował.

     • 4 1

   • I teraz jak mówimy nie startujesz to nie startujesz , ponial?

    • 0 0

  • Zmiany których dokonał są jego pomnikiem , innych nie potrzeba.

   • 59 8

  • Szkoda człowieka

   • 32 4

  • słaba ironia

   • 5 1

  • Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w

   • 18 2

  • Racja (6)

   Mam nadzieje, że będziecie pamiętali o jednym z ostatnich życzeń śp. p. P. Adamowicza. Usunąć pomnik Jankowskiego oraz pozbawić go honorowego obywatela miasta. Uszanujcie wole zmarłego. Fakt tragicznie zmarłego. Proponuje na tym miejscu postawić nowy pomnik dla Pawła Adamowicza.

   • 24 14

   • No pamietamy (3)

    Potem słucham coś o mówię nie świeci o fałszywych oskarżeniach , przeciez to pluł jadem na kościół do którego uczęszczał i na proboszcza do którego chodził na obiadki

    • 6 2

    • (1)

     Sorry, ale jak jego tykal, to milczał. Wstrętne to wszystko.

     • 5 0

     • Może chodziło o karierę?

      Jak w Hollywood?

      • 4 0

    • chciał usunąć pomnik kapelana Solidarności, a chowany w Mariackim, o czasy, o obyczaje

     • 3 3

   • tuż obok domu rodzinnego

    • 1 0

   • Kolejne kłamstwo

    Proponuję posłuchać całe przemówienie.
    W przemówieniu była powaga i mowa o obu stronach. PA powiedział, że do czasu wyjaśnienia przez komisję etyczno kościelną co do prawdziwości oskarżeń pomnik powinien zostać przesunięty z terenów miejskich na teren kościelny.
    W przemówieniu nie było mowy, o odebraniu honorowego obywatelstwa, bo powiedział, że one zostało nadane za dokonania ks. Jankowskiego, a te były wielkie.
    Ponadto partia Adamowicza nie poparła postulatu PO i się wstrzymała od głosu.

    • 5 1

  • Mialo byc bez dowcipow!

   • 1 0

  • Kiedy kanonizacja?

   • 4 1

  • Niezgodzę się, iż, był tolerancjny, sprzeciwiał się pogardzie wszechobecnej PiS. Powinień załorzyć różowe okulary a świat był by piękny, tolerancyjny na pogardę i nienawiść. Prezydencie, byłeś Wielki będąc tolerancyjny na dobro.

   • 0 1

  • róbta co chceta

   i stalo sie

   • 1 0

 • (4)

  Smutna to chwila...spoczywaj w pokoju.Kondolencje dla rodziny.Wpłaćmy jak najwięcej na hospicjum.

  • 373 27

  • (1)

   daj wszystko co masz

   • 2 12

   • Szydło robi co chce !

    • 8 6

  • Ja wpłaciłam

   na WOŚP. Każdy wolontariusz Orkiestry w Gdańsku był dziś obstawiony przez dwóch wolontariuszy hospicjum. Wręcz pilnowali go. Ciekawe, co?

   • 0 11

  • To wpłacaj

   • 0 3

 • Spoczywaj w spokoju ..... (11)

  Bez tych politycznych przepychanek ...
  Do zobaczenia ...

  • 301 24

  • Oprawa muzyczna (1)

   Na najwyższym poziomie. Jestem dumny z Gdańska.

   • 23 2

   • potwierdzam

    a wczorajsza missa solemnis wycisnęła mi łzy, choć słuchałem tego wcześniej w niezłych halach koncertowych

    • 5 0

  • A Hall już zionie nienawiścią- wszyscy winni, tylko nie on i jego towarzysze. (8)

   Wszyscy wspominają zmarłego a Hall rozgrywa politykę i jątrzy wypowiadając się mową nienawiści przeciwko mowie nienawiści.

   • 19 21

   • Karnowski już też ugrywa kapitał polityczny.

    Co ciekawe Hall i Karnowski nie dostali braw- pozostałym jak na razie boją brawa.

    • 15 11

   • Dutkiewicz też ładnie mówi, nie to co Hall... (2)

    • 15 3

    • Dulkiewicz.. (1)

     • 12 0

     • Ok. Sorry

      • 1 0

   • Dajcie spokój

    Pan Adamowicz już stoi nagi, jak każdy śmiertelnik, u bram nieba i
    kołacze, będzie sądzony jak wszyscy i nic nie pomogą zaszczyty, znajomość Bolka i Lolka ani Olka. Te występy polityczne to żenada. Miejsce dla pana prezydenta to już porostu szczyty kultury.

    • 13 9

   • Hall to szczególnie nikczemna POstać (1)

    • 9 4

    • Chyba ty jesteś nikczemna postać.

     • 4 9

   • Moim zdaniem najbardziej skompromitowane wypowiedzi na uroczystości to przemówienie Halla i Piotra Adamowicza, który na pogrzebie Brata rozpoczął kampanię wyborczą. Tłumaczę to sobie zacietrzewieniem z rozpaczy. Tak czy siak- nie na miejscu to było.

    • 0 0

 • Piękna urna (8)

  • 163 27

  • Co w niej pięknego? (1)

   • 6 14

   • urna

    • 22 1

  • (4)

   A po mieście paradowali z trumną. Teraz miesięcznice będziemy robić.

   • 2 21

   • Miesięcznice? - za mięsiąc już nikt o nim nie będzie pamiętać :) (3)

    • 6 22

    • Marnujesz powietrze , weź głęboki oddech i się rozbiegnie

     • 8 3

    • Tusk będzie pamiętać (1)

     Wykorzysta to na wyborach, idę o zakład.

     • 4 3

     • I dobrze

      PiS tupolewem gra od lat latając na trumnach.

      • 3 1

  • Zaiste

   • 1 1

 • Spoczywaj w pokoju (1)

  smutno w Gdańsku

  • 250 36

  • Rest in

   PIS

   • 0 0

 • Paweł Adamowicz (23)

  Wielki człowiek, wspaniały Prezydent a przy tym bardzo dobry człowiek i chrześcijanin. Gdańsk nigdy nie zapomni.

  • 298 172

  • Kontrowersyjny

   • 40 25

  • Do większości frustratów i niedorozwojów umysłowych i tak nic nie dotrze

   • 10 7

  • Farmazony (9)

   Czy może chociaż od jednej osoby mówiącej, czy piszącej o 'wielkim człowieku' dowiem się czegoś konkretnego dlaczego tak uważa? Chyba, że chodzi wprost, o jego wzrost.
   Gdańsk przez te lata się rozwinął, to oczywiste bo chyba każde większe miasto to zrobiło. Za to ilość podejrzanych decyzji, brak ładu przestrzennego, spójnego nowoczesnego poglądu na przyszłość poraża.

   • 34 27

   • (4)

    Ja powiem za siebie: bardzo wysoko cenie w nim to, że jasno publicznie opowiadał się po stronie przyzwoitości - tolerancji, otwartości na innych, przeciwko ksenofobii, wykluczeniu i nienawiści do innych. To nie jest takie częste w Polsce, w której modne jest coś wręcz przeciwnego, a w najlepszym razie oportunizm.

    • 27 11

    • "Panu Bogu świeczkę (1)

     diabłu ogarek" - katolik nie uczestniczy w Marszach Równości

     • 14 23

     • Prawda, taki to był katolik

      • 10 8

    • Ok, dzięki (1)

     Tyle, że to dla mnie cechy trzeciorzędne jeśli chodzi o ocenę prezydenta miasta.

     • 8 10

     • Chyba chodzi o ocenę człowieka. Nie mnie oceniać, ale fakty.... Pozdrawiam.

      • 1 1

   • Żył w prawdzie (1)

    Zawsze zwalczał zło . Jak zło miało twarz komunizmu i tak samo jak miało twarz ksenofoba. Pomagał w Sarajewie mało ???

    • 12 6

    • Ale jak miało oblicze sodomity to już nie

     • 6 5

   • W pracy u w domu jesteś ciężarem. Jak oni sobie radzą Hmm ?

    • 4 2

   • Przeciętny prezydent, w ostatnim czasie propagator LGTB i nachodźców

    • 13 14

  • (3)

   Człowiek posługujący się językiem nienawiści, człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie, nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju i będziemy odtąd tego przestrzegać.

   • 11 6

   • (2)

    Właśnie po tym ostatnim zdaniu nie wiem o kim on mówił, o Adamowiczu czy Kaczyńskim...

    • 3 8

    • Wiadomo, Jaczyński to patiota, Polak prawy i przyzwoity, nie miało 1 konta w banku (1)

     • 6 2

     • A kto to jest Jaczyński ?

      • 0 1

  • (2)

   W USA są Republikanie nazywani RINO = Republicans In Name Only tzn. republikanie tylko z nazwy.

   Coraz więcej mamy w Polsce CINO = Catholics In Name Only, katolików też tylko z nazwy...

   • 10 2

   • Niestety z częścią kleru również:( (1)

    • 5 1

    • kler

     wiekszosc kleru to osoby pochodzenia semickiego i dlatego mamy taki kosciól jaki mamy

     • 5 7

  • Invitro, lgbt, gender - chrześcijanin pełną gębą! (2)

   • 18 10

   • Tutsi i hutu

    Synonimy słów życie, miłość, wolność.

    • 5 1

   • zapomniałeś dodać aborcja do 12 tygodnia ciąży

    Podpisał projekt "Ratujmy Matki 2017"

    • 9 4

  • i przedsiębiorca...

   Nnhj

   • 4 1

 • Żeby to się przełożyło na normalne życie (19)

  Ale mam taki prywatny probierz życzliwości ludzkiej. Chodzi o zachowanie na drogach. I niestety ze smutkiem stwierdzam,że człowiek człowiekowi wilkiem. Nasi ukochani Gdańszczanie i Gdańszczanki nie potrafią nawet wpuścić kierowcy podczas próby włączenia się do ruchu, czuć agresję na drodze. szkoda,że ta wzniosła atmosfera nie przekłada się na życzliwe zachowanie.

  • 270 33

  • Adamowicz nie miał prawa jazda (3)

   ta jedna frustracja mu odpadała.

   • 7 8

   • (2)

    Miał prawo jazdy wiec nie bajdurz

    • 9 3

    • Ale mu zabrali (1)

     • 5 16

     • A to dranie!

      • 1 1

  • (4)

   nie przekłada i obawiam się, ze nie będzie! Podobnie w świecie polityków, już analizują.....przykre to. Możemy jednak zacząć od siebie i swojego najbliższego otoczenia. Mieszkam w Gdańsku od 12 lat, tu pracuję i płacę podatki.... niestety, Gdańszczanie często na forach traktują nie rodzonych w Gdańsku jako gorszych....przykre to jest jak człowiek człowiekowi wrogiem!!!! :(

   • 23 4

   • Bo pogarda to jest nasza ukochan broń. Wszystko jedno: człowiek innej religii, narodowości, koloru skóry, orientacji seksualnej, biedny czy przyjezdny. Byle tylko poczuć się lepszym od innych!

    • 15 4

   • (1)

    Żaden człowiek nie jest gorszy, serdecznie witamy wszystkich przybyłych, cieszymy się i jesteśmy dumni, że wybrali nasze miasto do życia.

    • 12 3

    • to co powiesz o rodowitym gdańszczaninie który jest autorem całego zamieszania?

     równy? jakie to proste

     • 0 3

   • Haha no i nie ma żadnych mocnych argumentów tak jak myślałem.

    A niewiele ludziom brakuje by nazywać go wręcz swietym

    • 0 0

  • (2)

   Raczej chciales napisac
   Polak Polakowi wilkiem

   Ale jak to jest u zombie ?
   Zobie zobie zobie

   • 2 2

   • wilk wilkowi dzikiem (1)

    • 4 1

    • leming lemingowi... łba nie urwie - jest takie przysłowie :)

     • 3 3

  • (5)

   Taka jest prawda o Polakach, wie to każdy kto bywa na zachód od polskich granic. Agresja na drodze, nieuprzejme zachowania w przestrzeni publicznej, dobre myśli i słowa co najwyżej dla rodziny i znajomych.

   • 9 1

   • Takie jest kłamstwo i mowa nienawiści ! (4)

    Zgłaszamy

    • 1 7

    • (2)

     Zapoznaj się biedny człowieku ze znaczenim "mowy nienawiści", a dopiero potem zabieraj publicznie głos. Tak będzie lepiej dla ciebie i dla świata.

     • 6 0

     • jedną właśnie ze spuścizn Pawełka są korki... (1)

      całe to zapchlone miasto stoi w korkach. Remont głównego co dał? - jeden pas na ul. Elbląską. Nie wspomnę sytuacji na osiedlach...
      tylko deweloperka istniała dla Pawełka a nie zwykły mieszkaniec!

      • 10 9

      • Co ty możesz wiedzieć o Gdańsku jak

       mieszkasz w Radomiu.

       • 3 1

    • Bzdury pleciesz. Pytanie: w jakim celu? Chcesz zaistnieć?

     • 1 1

  • ...

   Nieprawda. Zazwyczaj gd xxxxx wpuści i ustąpi, dużo gorzej z rejestracjami gka xxxx, gst xxxx, gks xxxx itp., których na drogach Gdańsk jest całkiem dużo. A mam wrażenie, że gd xxxxx szczególnie uprzejmie podchodzi do obcych rejestracji, zwłaszcza z mniejszych lub bardziej odległych miejscowości.

   • 8 4

 • Gdańsk nigdy Ciebie nie zapomni (7)

  • 258 81

  • Zakład? (2)

   • 16 32

   • Zapomnieć dobro i miłość mogą tylko (1)

    Ty i Tobie podobni. Ale spokojnie, Wy to nie Gdańsk, przynajmniej nie cały...

    • 10 7

    • O czym ty bełkoczesz?

     • 0 0

  • A co zrobisz jak zapomni ?

   • 4 7

  • To żałosne,że tvp w panoramie o godz.18 , na informacje o pogrzebie ŚP Pawle Adamowiczu poświęciło TYLKO 3 minuty !!!

   • 4 6

  • Piotr

   Smutno nawet w okolicy Żarów

   • 1 1

  • Już zapominał

   • 1 1

 • Smutno

  Żegnamy Ciebie Panie Prezydencie

  • 224 42

 • (56)

  Polska to dziwny kraj. Niedawno na niego pluli, dzisiaj chcą beatyfikować.

  • 411 58

  • (13)

   "Pluli" ludzie mali i podli, "beatyfikować" chce milcząca większość.

   • 63 84

   • Co innego płuc i krytykować na co dzień, nikt nie jest idealny... co innego stracić kogoś na zawsze... (1)

    • 38 6

    • moi drodzy i mili.

     • 1 1

   • (8)

    Twoja ocena też jest mała. Adamowicz dopuścił się pewnych niezgodnych z prawem działań, ich waga wygląda na umiarkowana, niemniej nie jest tak, że zarzuty były sfabrykowane. Trzeba mieć odwagę to przyznać. Mimo to był przez dwie dekady cenionym prezydentem, lubianym człowiekiem, zrobił wiele dobrego, wykazał się przyzwoitością i odwagą w ważnych sprawach i pozostawił po sobie dobre wspomnienia. Bilans jest pozytywny, a przy tym zginął w straszych okolicznościach podczas wydarzenia jednoczącego wszystkich przyzwoitych ludzi, symbolizującego to, co w ludziach najlepsze.

    Świat nie jest czarno-biały.

    • 59 14

    • (4)

     Skoro nie były sfabrykowane, to ile czasu zajęłoby udowodnienie winy. Póki co w 3 lata się nie udało.b

     • 25 14

     • Bo w ten sam sposób podatki za nieruchomości obchodzi co drugi polityk (1)

      Jakby go skazali, to nagle by się okazało, że pół parlamentu musi przed sądem odpowiadać.

      • 14 3

      • to nie obchodzenie podatków było tu problemem

       tylko pieniądze nieznanego pochodzenia i mieszkania po okazyjnych cenach

       • 12 3

     • (1)

      Jego problemy skarbowe i z oświadczeniami majątkowymi są powszechnie znane i nie da się ich podważyć. Myślę, że nie ma sensu iść w zaparte. Niezależnie od nich był ceniony, lubiany i można bardzo wiele dobrego o nim powiedzieć. Zajmował jednoznacznie przyzwoite stanowisko w sprawach publicznych, głośno i wyraźnie. To i tak jest i pozostanie najważniejsze. To jest jego dziedzictwo.

      • 13 4

      • pozostaje jeszcze kwestia polityki przestrzennej i gospodarczej miasta tak poza tym jeszcze.

       • 8 2

    • I przez 3 lata... (2)

     nie potrafili mu postawić zarzutów? Słaba ta nasza prokuratura albo nie było podstaw. Znając pisowców raczej to drugie.

     • 6 6

     • Prokuratura?

      Gdybyś kiedyś miał doczynienia (czego nie życzę) z prokuraturą to byś wiedział, że tak właśnie jest. W Polsce prokuratura jest słaba albo nie ma jej wcale. Znam osoby okradające ludzi do tej pory, przy zgodzie policji i pseudoprokuratury. Bo to taki dziki kraj jest. Ludzie mali tacy jak Ty czy Ja tu się nie liczą.

      • 13 0