• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Policjanci: chcemy pracować dłużej

Michał Stąporek
28 czerwca 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Wszyscy policjanci służby patrolowej i interwencyjnej w pomorskiem, od 1 lipca mają pracować po osiem, a nie jak dotąd po dwanaście godzin. To efekt reformy zarządzonej w KWP w Gdańsku. Niektórzy funkcjonariusze kręcą nosem na zmianę zasad pracy.

Sprawę pierwszy opisał "Dziennik Bałtycki". Jego zdaniem część policjantów nie ma ochoty przejść na ośmiogodzinny tryb pracy, ponieważ będą musieli częściej niż dotyczczas stawiać się w pracy. O ile w przypadku dyzurów dwunastogodzinnych policjant służby patrolowej i interwencyjnej przychodził do pracy od 14 do 15 razy w miesiącu, o tyle pełniąc służbę po osiem godzin będzie stawiał się w pracy 20 razy w miesiącu.

Zdaniem "Dziennika" szcególnie niezadowoleni z tego faktu są policjanci, którzy dojeżdżają do pracy spoza Gdańska i Gdyni, których to miast dotyczy problem w głównej mierze.

- Przepisy o pracy policjantów mówią, że normalnym trybem jest służba ośmiogodzinna. Dopuszczają wprowadzenie służby dwunastogodzinnej, ale tylko w wyjątkowych przypadkach - twierdzi nadkomisarz Janusz Staniszewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Służba patrolowa i interwencyjna to nie siedzenie za biurkiem, lecz ciężka praca fizyczna. Żeby ją dobrze pełnić trzeba być wypoczętymi i świeżym. Trudno o takie cechy, pod koniec dwunastogodzinnej pracy.

Zdaniem Janusza Staniszewskiego większość jednostek w województwie pomorskim juz dziś pracuje w trybie ośmiogodzinnym. Zmiana, która wejdzie w życie pierwszego lipca zmieni pracę głównie policjantów z komend w Gdańsku i Gdyni. - Policjanci, którzy twierdzą, że będą musieli więcej wydac na dojazd do pracy zapominają dodać, że policja zwraca im koszt tych dojazdów - dodaje nadkomisarz Staniszewski.

Zkolei mł. inspektor Krzysztof Zgłobicki, zastępca komendanta miejskiego policji w Gdańsku twierdzi, że juz dziś w Gdańsku służba patrolowa i interwencyjna prowadzona jest w zależności od potrzeb w trybie ośmio- lub dwunastogodzinnym. W godzinach największego zagrożenia praca policjantów trwa krócej i wymiennośc funkcjonariuszy jest większa. Jego zdaniem informacje o rzeszach policjantów, którzy będą musieli częściej dojeżdżać do pracy są mono przesadzone.

- W naszej komendzie służbę patrolowo-interwencyjną pełni 279 funkcjonariuszy, z czego 89 pochodzi spoza Gdańska. Jednak gdyby odliczyć tych, którzy mieszkają naprawdę blisko, czyli w Gdyni, Sopocie czy Pruszczu, problem dłuższych dojazdów dotyczyłby 57 policjantów. - twierdzi wiceszef gdańskich policjantów. - Sądzę, że obawy policjantów przed ujednoliceniem zasad pełnienia słuzby są zwykłymi obawami przed każdą zmianą. Mam nadzieję, że policjanci zachowają się odpowiedzialnie i w proteście np. nie udadzą się gremialnie na zwolnienia zdrowotne.
starszy aspirant Józef Partyka, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZP w Gdańsku.
W połowie lipca zbierze się zarząd wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego. Wysłuchamy głosów kolegów z komend i zdecydujemy co robić. Rzeczywiście, przepisy pozwalają komendantowi wojewódzkiemu na kształtowanie czasu służby policjantów, ale niektórych przepisów komendant nie realizuje, ponieważ sa niekorzystne dla służby. Nie mówię, że w tym wypadku też tak jest, musimy się nad tym dopiero zastanowić.
Uważam, że decyzja o wprowadzeniu służby osmio- czy dwunastogodzinnej powinna być podejmowana prze komendantów niższych szczebli, którzy najlepiej znają specyfikę swoich regionów i najlepiej wiedzą jak zapewnić im bezpieczeństwo. Możliwe, że w niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się tryb dwunastogodzinny, dzięki któremu komendantom będzie łatwiej zapewnić ciągłość służby.

Opinie (16)

  • Czytając powyższe wypowiedzi nasuwa się jeden prosty wniosek. Kilka osób ma bardzo tani dostęp do internetu. W ramach abonamentu za osiedlową sieć pisze bzdury, np. dyspozytor.

    • 0 0

  • 8 czy 12

    Nieważne czy osiem czy dwanaście, ważne by ich było więcej na ulicach. Któregoś dnia w tv podali że ponad 60% mundurowych siedzi za biurkiem !!!

    Wybierając taka pracę wiedzieli że w policji nie ma demokracji tylko jest ROZKAZ. Każą 8 godzin to osiem!!!

    • 0 0

  • hmm

    jako cieć?

    • 0 0

  • Poroniony pomysl!

    A moze pogotowie bedzie pracowalo tez 8 godzin? W koncu tez budzetowka

    • 0 0

  • chcemy pracować dłużej

    jeżeli chcą pracować niech pracują społecznie

    • 0 0

  • policjant to tez czlowiek, zdarzaja sie wyjatki ale w kazdej branzy wiec nauczmy sie doceniac wartosci uczciwej pracy i wzajemnego szacunku "jest czas pracy i czas odpoczynku" nie decydujmy jak maja swoj czas wykorzystac policjanci tyle lat "komuna" mowila i myslala za nas, niech kazdy decyduje teraz - sam o sobie

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane