Polowanie jednak poza Gdańskiem

Koła łowieckie mają do odstrzelenia "limity" zwierząt. W weekend myśliwi będą polować w obwodzie, którego częścią jest Wyspa Sobieszewska. Zapowiadają jednak, że na wyspie się nie pojawią.
Koła łowieckie mają do odstrzelenia "limity" zwierząt. W weekend myśliwi będą polować w obwodzie, którego częścią jest Wyspa Sobieszewska. Zapowiadają jednak, że na wyspie się nie pojawią. fot. Przemyslaw Gryn/KFP

W najbliższą sobotę Koło Łowieckie "Ogar" zaplanowało odstrzał zwierząt w obwodzie obejmującym m.in. Wyspę Sobieszewską. Obwieszczenia, które pojawiły się w okolicy zaniepokoiły mieszkańców. - To rejon, w którym w weekend pojawia się bardzo dużo ludzi - napisała do naszej redakcji czytelniczka. Myśliwi uspokajają: polowania prowadzone będą nie na terenie Gdańska, a przede wszystkim w rejonie gminy Cedry Wielkie.Czy uważasz, że regularne, legalne polowania są potrzebne?

Zobacz wyniki (1665)
Nadleśnictwo Gdańsk nadzoruje gospodarkę łowiecką na terenie dziesięciu obwodów łowieckich - jest to niemal 57 tys. hektarów pól, lasów i jezior.

Obwód 113 znajduje się w części w administracyjnych granicach Gdańska i obejmuje m.in. teren Sobieszewa oraz Świbna.

Kilka dni temu na przystankach autobusowych tej części Gdańska pojawiły się obwieszczenia, zapowiadające polowania. Odstrzał zwierzyny zaplanowano na dwie soboty - 30 października i 27 listopada.

Poinformowali nas o tym czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

- Z przekazanego przez Koło Łowieckie "Ogar" terminarza wynika, że planowany jest odstrzał gatunków: sarna, dzik, lis, bażant - przekazał Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego gdańskiego magistratu.

polowanie na Wyspie Sobieszewskiej

11:50 22 paź
Dzień dobry, jako mieszkanka Wyspy Sobieszewskiej i świata, chciałabym zainteresować Szanowną Redakcję tematem polowania zbiorowego na Wyspie! Mieszkańcy na grupie FB https://www.facebook.com/groups/1332370483552235 Sobieszewo mieszkańcy" są zbulwersowani tym faktem, biorąc dodatkowo terminy samych polowań - w weekend! Może znajdzie się miejsce na taki temat?


Jak dodaje, miastu nie jest znana liczba zwierząt, które mają zostać odstrzelone.

W sprawie skontaktowaliśmy się z Kołem Łowieckim "Ogar".

Andrzej Matyjasik, gospodarz obwodu łowieckiego 113 tłumaczy, że zaplanowane polowania związane są z wykonaniem rocznych planów łowieckich. Te - w uproszczeniu - zobowiązują myśliwych do wykonania odpowiednich "limitów" związanych z odstrzałem zwierzyny.

W przeciwnym wypadku na koła nałożone mogą być kary.

Polowanie będzie, ale poza Gdańskiem- W związku z tym, że obwód łowiecki 113 obejmuje m.in. Sobieszewo i Świbno, takie obwieszczenia się tam pojawiły. Nikt o zdrowych zmysłach nie pójdzie jednak polować w te turystyczne rejony. Tak więc działania naszego koła łowieckiego będą skupione przede wszystkim na terenie gminy Cedry Wielkie - tłumaczy Andrzej Matyjasik.
Tymczasem miejscy urzędnicy przekonują, że - o ile wszystko zostanie prawidłowo zgłoszone - nie mają zbyt dużego wpływu na to, czy do takiego odstrzału dojdzie, czy nie.

Różowym kolorem oznaczony jest teren obwodu 113, który obejmuje m.in. Wyspę Sobieszewską.
Różowym kolorem oznaczony jest teren obwodu 113, który obejmuje m.in. Wyspę Sobieszewską. screen
- Ustawa Prawo Łowieckie reguluje wszystkie sprawy związane z polowaniami, w tym polowanie zbiorowe, które wywołuje kontrowersje. Ustawa nakłada na koło łowieckie obowiązek poinformowania prezydenta o planach polowań zbiorowych. Koło Łowieckie "Ogar" wykonało swój obowiązek przekazując terminarz polowań do UM - mówi Sieliwończyk.
Równocześnie ustawa nakłada na prezydenta obowiązek poinformowania mieszkańców o polowaniu zbiorowym. Sposób poinformowania jest jasno określony i odbywa się trzema drogami:

  • przez sposób przyjęty w gminie (w Gdańsku to tablica ogłoszeń),
  • poprzez wywieszenie na stronie gminy,
  • poprzez obwieszczenia.

Mieszkańcy mogą wnieść sprzeciw, prezydent może poinformowaćW tym miejscu warto wyjaśnić, że ustawa, poza nałożeniem obowiązku informacyjnego, wskazuje, że prezydent przyjmuje od mieszkańców "sprzeciw wraz z uzasadnieniem".

W gdańskim magistracie słyszymy, że sprzeciw ws. polowania może wnieść właściciel, posiadacz lub zarządca nieruchomości, czyli np. mieszkańcy dzielnicy, właściciele firm oraz sama gmina, jeśli posiada grunty objęte obwodem łowieckim.

Tablice ostrzegają, że na danym terenie odbywa się polowanie.
Tablice ostrzegają, że na danym terenie odbywa się polowanie. fot. Anna Rezulak / KFP
- Jednocześnie prawo łowieckie nakłada na prezydenta obowiązek niezwłocznego przekazania sprzeciwów do koła łowieckiego. Jest to jedyna forma ewentualnego blokowania polowania. W ustawie nie przewidziano sprzeciwu prezydenta na całe polowanie. W związku z tym prezydent mogła jedynie przekazać informację o terminie oraz o możliwości wniesienia sprzeciwu przez mieszkańców - podsumowuje Jędrzej Sieliwończyk.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (272)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »