• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przejmie tereny Stoczni Gdańsk

Wioletta Kakowska-Mehring
2 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Hala K1 to jedno z najwazniejszych aktywów Stoczni Gdańsk. Tam m.in. powstają wieże wiatrowe. Hala K1 to jedno z najwazniejszych aktywów Stoczni Gdańsk. Tam m.in. powstają wieże wiatrowe.

Udało się w Gdyni, może uda się w Gdańsku? Nawet jeśli nie, Stocznia Gdańsk zarobi 130 mln zł na sprzedaży terenów, które przejmie od niej Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.



Plan jest taki: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) zostaje dokapitalizowana, łącznie otrzymuje 150 mln zł. Z tego 130 mln zł wydaje na kupno większości terenów na wyspie Ostrów, które dziś należą do Stoczni Gdańsk. Są wśród nich działki, które Stocznia bezskutecznie usiłowała sprzedać już wcześniej. Takie informacje zdobyliśmy nieoficjalnie, ale z kilku wiarygodnych źródeł.

- Taruta [Sergiej Taruta, ukraiński właściciel Stoczni Gdańsk - przyp. red.], zostawi sobie tylko halę produkcyjną K1 zobacz na mapie Gdańska i niewielką część nabrzeża, przy którym nie zmieszczą się nawet dwa statki. Trzy czwarte terenu dzisiejszej stoczni przejmie Strefa- mówi nam osoba zbliżona do negocjacji, prowadzonych w tej sprawie przez stocznię i PSSE.

Na to ma iść 130 mln zł. Pozostałe 20 mln zł Strefa wyda na przygotowanie kupionych terenów na potrzeby firm, które będą chciały tu operować. Na wyspie Ostrów ma powstać coś w rodzaju Bałtyckiego Portu Nowych Technologii, jaki z powodzeniem funkcjonuje na terenach po Stoczni Gdynia.

Czy jest szansa na to, że Stocznia Gdańsk wyjdzie z kłopotów?

O te plany zapytaliśmy władze PSSE.

- Odpowiadając na pytania związane ze Stocznią Gdańsk, w chwili obecnej chcielibyśmy odmówić komentowania tych kwestii. Zgodnie z procedurami obowiązującymi w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Sp. z o.o. nie udzielamy informacji na temat przedsięwzięć czy planowanych inwestycji zanim nie wejdą one w życie - odpowiada Sławomir Sowula, dyrektor biura promocji i PR Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Stocznia Gdańsk jest od dawna w trudnej sytuacji finansowej. Władze firmy twierdzą, że zakład na bieżąco przynosi zyski, jednak ciągną się za nim stare długi. Pracownicy od wielu miesięcy otrzymują pensje w ratach.

Stocznia Gdańsk należy do dwóch akcjonariuszy: spółki Gdańsk Shipyard Group (75 proc.) oraz należącej do Skarbu Państwa Agencji Rozwoju Przemysłu.

Przez wiele miesięcy udziałowcy nie potrafili porozumieć się w sprawie formy załatwienia tego problemu. Ostatnio jednak zakopano topór wojenny. Choć jak ogłoszono - ARP nie będzie uczestniczyć w realizacji biznesplanu dla stoczni i upomina się o pożyczkę, to ton rozmów znacznie złagodniał. Mówi się, że nie bez znaczenia jest sytuacja na Ukrainie. Siergiej Taruta, właściciel GSG, został w tym roku gubernatorem okręgu donieckiego.

Klimat wokół stoczni także się zmienił. W akcję pomocy Stoczni włączył się samorząd. Na początku roku miasto Gdańsk i Stocznia Gdańsk SA podpisały porozumienie, które reguluje współpracę stron w zakresie działań mających na celu poprawę dostępności komunikacyjnej terenów stoczniowych na wyspie Ostrów zobacz na mapie Gdańska oraz zagospodarowanie terenów inwestycyjnych położonych przy ul. Na Ostrowiu. Prezydent Gdańska wyraził także chęć pomocy w przekwalifikowaniu gruntów nieoperacyjnych, w tym działek na froncie wyspy. Są też plany dotyczące budowy nowego mostu zobacz na mapie Gdańskaw miejsce obecnego mostu pontonowego prowadzącego do Stoczni Gdańsk. Teraz pojawił się wariant PSSE.

Jak na razie Stoczni Gdańsk udało się jedynie sprzedać część stoczniowego gruntu na wyspie Ostrów. Nabywcą jednej z działek jest Remontowa Shipbuilding, czyli spółka z grupy kapitałowej Remontowa Holding SA. To działka w bezpośrednim sąsiedztwie zobacz na mapie GdańskaStoczni Gdańsk i Remontowa Shipbuilding.

Jeżeli PSSE faktycznie kupi tereny na wyspie Ostrów, Stoczni pozostanie już niewiele terenów, ale te najważniejsze. Na początku roku zainteresowanie współpracą z gdańskim zakładem wyraziła norweska Grupa Kleven. Norwegowie są gotowi rozpocząć na terenie Stoczni Gdańsk produkcję kadłubów i wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. Do tego celu ma być wykorzystana właśnie hala K-1 oraz Nabrzeże Kaszubskie. Jest ono przystosowane do odbierania jednostek o maksymalnym zanurzeniu do 7 metrów.

We wrześniu ub. roku stoczniowcy zbuntowali się przeciwko niewypłacaniu pieniędzy na czas.

Miejsca

Opinie (99) 5 zablokowanych

 • (5)

  solidaruchy pamiętajcie - ziemię sprzedaje się tylko raz!

  • 140 35

  • (2)

   Znaczy czegoś nie rozumiem.

   skarb państwa sprzedał stocznię z tymi terenami, a teraz odkupuje?

   i to się nazywa, że stocznia 'zarabia' 130 baniek?

   opchnąć resztę terenów nad wodą, ludzi wyoutsourcować w miasto, i się ludziom powie, że stocznia wyszła na prostą :/

   • 49 2

   • Nie, wyburzyć wszystkie tereny stoczniowe i postawić jeden wielki parking 2 poziomowy, napisac o tym artykuł i za każdym razem jak jakiś palant będzie pisał w jakimś temacie o braku miejsc do parkowania wkleić mu link do wiadomości z ww parkingiem :D Następnie po wybudowaniu parkingu przerobić wszystkie ulice ( z wyjatkiem tych dojazdowych do parkingu, czyt. z parkingu do obwodnicy) na drogi rowerowe i bus pasy.
    Miasta czyste, drogi puste zaoszczędzone złotówki na paliwie :)
    Plan zła dla pajaców.

    • 11 5

   • Po pierwsze to nie sprzedali tylko PIS oddał stocznie Ukraińcom za darmo praktycznie

    • 14 0

  • Ruch w interesie musi byc, tylko tak kolesie moga znowu na tym zarobic....

   Polski juz nie ma ... przy kielichu kolesie (ministrowie) byli szczezy az do bulu.

   • 6 2

  • Komunisto - przyjdziecie i znowu odbierzecie - liczymy na was towarzysze!

   • 5 2

 • Polacy nie rozumieja globalnego problemu '' Nadprodukcji wszelkich dóbr '' (22)

  Globalnym problemem bedzie bezrobocie wynikaja z Nadprodukcji wszelkich dobr i produktow ktorych rynek nie wchlania. Wszystkiego jest zbyt duzo i z tego wynika bezrobocie gdyz czego by dzis nie produkowac to swiat niczego nie kupi bo juz wszystko ma lub sobie sam wyprodukuje taniej , wiecej i lepiej etc. Zadne strefy ekonomiczne nic nie zmienia bo problem jest globalny !

  • 46 60

  • (8)

   Daj mi kasę, a nie będę miał problemu z jej wydaniem.

   • 15 8

   • tym co napisales '' daj kase ....etc'' potwierdzasz ze nie rozumiesz problemu (7)

    Zarob sobie bo niby dlaczego ma ci ktos dac cos ? .. zaraz napiszesz ze jest bezrobocie , malo zarabiasz etc i blebleble ..... Jestes wlasnie produktem tej Nadprodukcji bo to ona tworzy bezrobocie i male zarobki. Dzis nikomu nie jest potrzebny tak naprawde pracownik bo wszelkie towary mozna tanio sprowadzic z Chin w ktorych za pol darmo wszystko produkuja na skale masowa lub robia to roboty. Chiny maja wzrost ok 10 procent a mimo to przecietny chinczyk zarabia 100 euro a gora 200 euro. W Chinach sa wrecz fabryki gdzie ludzie mieszkaja bo budynki mieszkalne udostepnione pracownikom sa na terenie poteznych fabryk i kazdy chinczyk wie ze nie otrzyma zadnej podwyzki bo gdyby sie domagali podwyzki to by stracili prace bo tylko nisko oplacany pracownik tworzy konkurencyjnosc Chin na swiecie a i tak sa juz tzw. Bangladesze '' ktore robia wszystko za niecale 40 euro miesiecznie dla pracownika etc. Wiec teraz abys ty byl konkurencyjny musisz sie zgodzic pracowac za ok 100 euro !.. Zgodzisz sie pracowac za 100 euro miesiecznie ? ..bedziesz mial wtedy prace i pensje czyli to czego oczekujesz ..........wiecej powiem ! Chinom jestes na reke jak masz tylko troche pieniedzy i jestes bezrobotny bo wtedy nie maja konkurencji a podstawowe towary robione w Chinach i tak kupisz bo to tanie buble wlasnie dla biedakow lecz zarobia na ich sprzedanej ilosci. Im wiecej biedakow na swiecie tym Chiny beda bogatsze ! taki pradoks bo Chiny to masowa produkcja przez biedakow dla biedakow a zarabiaja na sprzedanej liczonej w biliony ilosci towarow i wtedy nawet zarobek 5 groszy przy tak poteznej ilosci sprzedanych towarow daje Chinom potezne zyski !.

    • 19 6

    • (3)

     Prymitywne, XIX wieczne myślenie. W nowoczesnych gospodarkach 70%-90% dochodów płynie z usług, nie produkcji.

     • 13 7

     • Uslugi tez sa zwiazane z produkcja !

      abys mogl tworzyc wszelkie uslugi musza one do czegos sluzyc . Naprawy czy inne uslugi tez sie opieraja na produkcji bo jak chcesz byc np. ukladaczem kostki brukowej ---taki przyklad --- to przeciez kostke brukowa musi ktos gdzies zrobic abys ty mogl ja ulozyc ! jak chcesz naprawiac samochody to tez musi ktos produkowac samochody . Rozumiem ze ty widzisz to inaczej czyli uwazasz ze Chiny i ktos ma cos produkowac a My czyli nowoczesna Europa bedziemy tylko od uslug sprzedazy tego towaru oraz naprawy i na tym zarobimy !..To stare myslenie bo Chiny niestety przewiduja aby tez oni sie zajmowali uslugami w celu eliminacji wlasnie '' ciebie '' a po drugie chca aby ich towar byl bublem czyli jednorazowy bez mozliwosci np. napraw a cel maja wlasnie taki aby wyeliminowac tzw. uslugi '' ...Swiat sie zmienil niestety i niedlugo ani uslugi ani produkcja nie bedzie w Europie potrzebna bo Chiny zastapia doslownie wszystko i tu jest clou problemu i zagrozenie globalna eliminacja czlowieka

      • 4 2

     • Bredzisz. Czyli praca w call center zamiast w fabryce? Takie bajki to można w krajach trzeciego świata takich jak Polska opowiadać. W Niemczech, krajach skandynawskich czy UK zostałbyś okrzyknięty debilem roku gdybyś coś takiego mówił publicznie.

      • 5 4

     • o czym ty bredzisz na uniwerku nawtykali ci glupot

      uslugi i produkcja zalezy od regionu bo wiadomo ze w wenecji nikt nie otworzy fabryki produkcyjnej bo tam jest zapotrzebowanie od tyrystow na uslugi czyli bary restauracje hotele banki

      trojmiasto to inny region niewiem czy kiedykolwiek pracowales ale nasz region jest oparty na produkcji konstrukcji stalowych to napedza region w 2009 roku zamknieto stocznie w gdyni i wszystko w regionie padlo tysiace stoczniowcow powyjezdzalo za granice i w bankach sklepach restauracjach totalny zastoj przez ponad 2 lata wszyscy doplacali do interesow bo uslugi sa oparte na produkcji

      stosunej produkcji do uslug w zdrowej gospodarce to 25 % produkcja a 70% uslugii 5 % w rolnictwie

      w warszawie np moze byc wiekszy procent uslug a w rzeszowie lublinie wiekszy procent w rolnictwie

      i powiedz mi jak same uslugi moga przyniesc zyski moze najlepiej 100 % by pracowalo w uslugach w urzedach bankach itp a skat bys mial chleb mleko wedline samochod dobra produkowane przez innych tobie pewnie sie marzy byc z****nym biurokrata i robic w urzedzie na totalnie niepotrzebnym stanowisku

      ~siedzac w domu zadaj se pytanie czy dzisiejszego dnia wyprodukowalem wiecej niz skonsumowałem wtedy bedziesz wiedzial co jestes wart

      • 2 1

    • (2)

     Mała korekta: wzrost chińskiego PKB kształtuje się na poziomie 7, 7% (dane oficjalne) i ma tendencję spadkową.

     • 4 2

     • wzrost 7,7 jest teraz ale wczesniej przez 10 lat byl na poziomie miedzy 10 do 15 proc. (1)

      Spadek wzrostu w Chinach tez wynika z tego ze w Azji pojawiaja sie tansi producenci ktorzy beda pracowac wrecz za darmo. Spadek wzrostu w Chinach jest tez zwiazany ze z tym ze rynki sa nasycone chinskim towarem i nie wchlaniaja takich ilosci produktow z Chin czyli to tez wynik tej wlasnie Nadprodukcji. Wszystkiego jest dzis zbyt duzo a magazyny maja wszelkich pralek czy lodowek nadmiar na najblizsze 20 lat

      • 2 6

      • Wzrost PKB w Chinach jest nieweryfikowalny. Dostępne dane to oficjalna linia partii ChRL i zawsze były zawyżone.

       • 4 0

  • (10)

   Jest jedno proste związanie tego problemu. Zamknąć rynek na badziewie z Chin i to co tam kupujemy produkować tu i po bezrobociu. Nie jest to oczywiście na rękę wielkim firmom i innym krezusom dla których mniej ryzykownym przedsięwzięciem jest import niż produkcja dóbr i to oni są wraz ze sprzyjającymi im rządzącymi winni biedzie i bezrobociu.

   • 11 6

   • Niestety rynek i zaleznosci sa dzis globalne wiec tzw. zamkniecie rynku na Chiny moze stworzyc inne problemy. (9)

    Swiat jest dzis globalny niestety i takie proste zalozenie ze jak zamkniemy rynek na towar z Chin to bezrobocie zniknie etc. to dzis nie dziala bo pojawia sie inne problemy dla innych branz. Swiat i kraje sa dzis zalezne od siebie nawet jak wielu to nie jest w smak...Pamietajmy ze Chiny od nas sporo kupuja . Jakbysmy otworzyli tylko polskie fabryki to tez nikt moze by naszych towarow nie kupil bo europa rowniez towarow rodzimych nie potrzebuje aktualnie . Problem jest zbyt rozlegly i powazny zeby sie tu rozpisywac czy dyskutowac bo to temat rzeka i ma wiele aspektow ktorych sie nie da rozwiazac w 5 minut . Jedno jest pewne ze juz dzis bezrobocie to wynik globalnej nadprodukcji i produkcji masowej . Czlowiek sam siebie zniszczyl oddajac wladze maszynom . Na prosta logike swiat sie dzis powinien umowic ze wraca do produkcji rzemieslniczej , recznej i wtedy by wrocila jakosc towarow i by sie unormowala ilosc towaru na rynku bo recznie sie nie wyprodukuje ilosci do zalania rynku etc etc---jest to pewne rozwiazanie lecz zapewne Chiny i sporo panstw by sie nie zgodzily na to i tu jest problem bo tylko pelna zgoda wszystkich na swiecie i reygnacja z produkcji masowej by rozwiazala ten problem z nadprodukcja , z nadmierem towaru i by zmalalo bezrobocie . Swiat musi wrocic do produkcji tradycyjnej lecz musi to zrobic caly swiat .

    • 3 2

    • Piszesz o współczesności, podpierasz przykładami które można osadzić w naszych realiach (8)

     ale w rzeczywistości opisujesz sposób myślenia z przełomu XIX i XX wieku. To wszystko było już wałkowane, wiemy jakie sa efekty takiego myślenia. Prawie stulecia myśli ekonomicznej brakuje ci do współczesnego spojrzenia na ten problem.

     Założenia, które są błędne:
     - "bezrobocie to wynik globalnej nadprodukcji i produkcji masowej". Zapominasz w tym twierdzeniu o gamie rzeczy niematerilanych- usługi, patenty, badania. Teraz wiemy, że one mają ważniejsze znaczenie niż wychwalana przez starodawnych piewców ekonomii produkcja.
     - "swiat sie dzis powinien umowic ze wraca do produkcji rzemieslniczej" - tak też myślano w Anglii kiedy powstawał ruch "arts and crafts" - kiedy to było?
     - "recznej i wtedy by wrocila jakosc towarow" - wychodzisz z założenia, że współczesną elektronikę da się zrobić ręcznie? A nanotechnologie? To, o czym mówisz to zrobienie buta czy stołu. Świat już dawno poszedł naprzód.
     - "bo tylko pelna zgoda wszystkich na swiecie" - świat idealny. Przerabialiśmy takie państwa idealne w XX wieku. I jak się to skończyło?

     Podsumowując: "Swiat musi wrocic do produkcji tradycyjnej lecz musi to zrobic caly swiat ." dwa słowa cisną mi się na klawiaturę - esencja naiwności.

     • 6 0

     • Brzmi to tylko niby naiwnie ! (4)

      Pamietaj ze nawet niedawno UK czy Skandynawia tez myslala ze poradzi sobie z Chinami bo przeciez maja doskonale produkty czy samochody etc i co ? samochody brytyjskie czy skandynawskie niestety przegraly z produkcja Chin ! pisze niestety bo zal tego. Ale co zostalo ? jedynie Jaguar i Rolls Royce bo jest po czesci robiony recznie choc tez ma problemy itd. Oczywiscie ze wszystkiego sie nie da tak uproscic ale to tylko uproszczenie zeby pokazac problem ! oczywiscie ze elektronika jest lepsza wykonana przez tzw. roboty ale to nie oznacza ze problemu nadprodukcji nie ma bo jest i glownie nadmiar produkcji tworzy dzis globalne bezrobocie . Sa dziedziny ktore pchaja swiat do przodu ! zgadza sie i masz racje calkowita lecz wiekszosc produktow to sa zwykle klasyczne produkty typu mydlo , buty i powidlo . Przeciez wiekszosc ludzi jest do tzw. zwyklej produkcji a tylko minimalny ulamek zna sie na nowych technologiach wiec co maja robic ludzie ktorzy tylko potrafia produkowac cos czy te przykladowe buty skoro ich praca nie bedzie potrzebna bo wszystkie buty swiata zrobia w Chinach . Problem jest jednak i zaczyna byc coraz wiekszy a co gorsze nikt go nie potrafi rozwiazac .

      • 0 3

      • czy czlowieku (2)

       specjalisto od chin nie mozesz sie PODPISAC???Po pierwsze kulturalny czlowiek sie podpisuje a po drugie jak jest jakas dyskusja to nie wiadomo kto odpowiada.Czy dyskutuja dwie osoby czy kilka

       • 4 1

       • co komu mowi jakis twoj podpis typu '' wkurzony '' ? :))) (1)

        tresc jest wazna a nie jakies podpisiki sztuczne typu '' jola monola czy wkurzony''. Typowym polakiem jestes ze podpis wazniejszy dla ciebie od tresci. Wniosles cos do rozwiazania problemu ? napisz jaki ty masz pomysl zeby te problemy rozwiazac ?:). Pamella :)

        • 0 6

       • widze,

        ze to prawda - czlowiek ze wsi wyjdzie ale wies z czlowieka nigdy.
        I zgadnij teraz gamoniu kto ci odpisal??? wkurzony a moze jola monola a moze jeszcze inny wiesniak???
        A o rozwiazywaniu problemow nie bede pisac bo obawiam sie,ze nie zrozumialbys
        To,ze tresc jest wazna,najwazniwjsza to chyba wiadomo.Myslalem,ze o tym nie trzeba pisac,ze to jest wiadome.Widac nie dla kazdego

        • 2 0

      • Gdzieś dzwoni, ale niedokładnie tam

       Istotnie Chiny wyrastają na lidera światowego. Należy im się to po tym, co mieli w latach 50-70tych.
       Czy wiesz, że liczba ludności Chin jest większa niż liczba ludności Unii Europejskiej, Kanady i Stanów Zjednocznonych... razem liczonych? Czy zdajesz sobie sprawę, że zróżnicowanie kulturowe Chińczyków jest porównywalne do tego jakie występuje w Unii Europejskiej (nie, wszyscy nie mówią "po chinsku")? Czy wiesz, że gospodarka CRL jest drugą na świecie liczona pod względem PKB?

       W jaki REALNY sposób chcesz przekonać chińczyków, żeby to wszystko porzucili i poszli za Twoją radą "zmniejszenia nadmiaru produkcji" - poproszę o 3 pomysły.

       I jeszcze jedno - jeśli chcesz żeby "wszystkie państwa na świecie" poszły za jedną wizją to spróbuj przekonać uczestników tego forum, że jest ona słuszna. Weź pod uwagę, że liczba czytających tę dyskusję jest hm... mniejsza niż liczba ludności świata. Swoje obserwacje odnieś do rzeczywistości i skonfrontuj ze swoim pomysłem.

       • 3 0

     • (2)

      Patenty plus wynalazki z tego może żyć nie wiem może 1-2% najzdolniejszej części populacji. To nie jest i nie będzie receptą na egzystencje dla mas. Takie są fakty. Reszta też musi coś robić. Do produkcji wrócimy w ten czy inny sposób, za jakiś czas powiększająca się liczba ludzi bez pracy po prostu wymusi to na rządzących.

      • 2 1

      • co wymusisz do produkcji ? (1)

       po co komu twoja produkcja jak taniej i wiecej gdzie indziej wyprodukuja i sie zgodza na pensje 50 euro wiec co ty chcesz produkowac ?. Nikomu twoja produkcja nie jest potrzebna i tyle.

       • 1 1

       • Pożyjemy zobaczymy. Jak zaczną wymierać na szerszą skalę rodzice pokolenia wyżu demograficznego z lat 80 to się ludzie nagle obudzą i zaczną żądać na serio rozwiązań systemowych i jakikolwiek rząd, jeżeli będzie chciał sprawować władzę we względnie stabilnym kraju będzie musiał problem masowego bezrobocia i nędzy jakoś rozwiązać.

        • 0 1

  • co wiesz o przemysle stoczniowym (1)

   czy wg. Ciebie nie ma juz zapotrzebowania na kadluby okretow?

   • 4 0

   • Chiny wyprodukuja dzis wszystko taniej od statkow po buty !

    to ze polakom sie wydaje ze chca budowac to czy tamto i stateczki czy samochodziki to zbyt malo bo swiatu zwyczajnie to zwisa i nie potrzebuje tego. Szary kowalski '' moze sobie gdybac ze kadluby by trzeba robic itd itd srutku putku bo polacy tak samo mieli buty robic i komputery i cos jeszcze i niestety wszystko upadlo bo Chinczyk to zrobi za grosze i w miliardach sztuk szybko i sprawnie a z tym nie wygramy chocbysmy na glowie staneli .Europa tez przegrywa w tych kwestiach bo tez wielkie koncerny maja problemy ze sprzedaza samochodow i statkow czy czegos . To ze bedzie jakies czy kilka zamowien na cos nie zalatwia sprawy bo to tylko rozwiaze problem na chwile a tu chodzi o najblizsze sto lat . Jak wyliczono same Chiny sa w stanie wyprodukowac doslownie wszystko dla swiata i praktycznie swiatowa gospodarka nie jest potrzebna -- to przerysowana skala ale pokazujaca ze problem moze byc gigantyczny . Rynkiem sie dzis chyba bedzie sztucznie swiat dzielil lecz ludzie beda pracowac w wiekszosci za grosze czyli 50 euro .

    • 2 2

 • Znów pubiczne pieniądze pakowane w pisowskich oponiarzy (2)

  Guzikiewiczów i innych Gałęzewskich. A dlaczego skoki nie kupią ? Albo ojciec Tadeusz ???

  • 83 46

  • Rydzyk nie kupi (1)

   ponieważ pieniądze z cegiełek , które zebrał na stocznię już dawno zainwestował w swoje imperium.

   • 21 2

   • I w Maybacha

    • 5 1

 • opinia (2)

  "Stocznia Gdańsk zarobi 130 mln zł na sprzedaży terenów".

  Wygląda to na kryptodotację dla prywatnej firmy.

  • 95 15

  • i dobrze, niech w tej strefie zasadzą pataty

   murzynstwa mamy pod dostatkiem, zbiorą plony i bedzie jakis pozytek z tej całej solidarnosci i całej stoczni

   • 1 0

  • Stocznia ma tylko komorników na kontach ze te pieniądze są już dawno zajęte

   • 3 0

 • (2)

  czegos tu nie rozumiem - dlaczego ktos się cieszy i na jakiej podstawie, że to co pozostanie panu Taruta jest mikrospowe i nie będzie mogl nawet zacumowac dwoch statkow ? jakich ,jakiej dlugosci.i czy znaczy to ze stocznia Kleven wejdzie tam i bedzie budować nowe statki ?przeciez ARP blokowalo te pomysly. a co ma do tego to ze pan Taruta jest gubernatorem okregu donieckiego ? gdyby zostal prezyudentem Ukrainy to co wtedy byloby?to wyglada na przygotowanie gniazda dla kumpli z MARS.

  • 62 5

  • stocznia gdanska (1)

   wszystko to wyglada na przygotowanie koryta dla spadachroniarzy z gdyni : Paweł MD., Andrzej Sz. , Stanisław F. i moze Piotr S. tam w Gdyni namieszali i rozlozyli stocznie Nauta to czas uciekac.

   • 37 1

   • ucieczka szczurów

    też mi się wydaje , że to jest ucieczka od odpowiedzialności a przy okazji próba dorwania się do kasy pod pozorem jakiejś strefy ?przecież norwedzy nie wejdą w układy ze strefą czyli MARS i ARP bo już stracili sporo kasy w Naucie skąd zabrać musieli nie skończony kontrakt jaki Stach F. Krzysztof G. i Wojciech S. udawali , że zrobią a został tylko smród i milionowe straty.chyba doczekamy się , że winni zostaną rozliczeni.

    • 14 2

 • Trudno uwierzyć w dobre intencje (2)

  Od 1989 r. żaden rząd nie miał pomysłu i strategi rozwoju stoczni, nawet prezes stoczni Andrzej J. pogłębiał długi, miał być "inwestor z Kataru" a pewna rozgłośnia z Torunia zbierała datki na "cegiełki" na wykup stoczni.

  Każdy rządzący chce "zapełnić sobie własne korytko" a co teraz tam będzie prawdopodobnie wielkie centrum hurtowni budowlano-spożywczych lub jakiś deweloper część działek wykup albo "fundusz inwestycyjny za grosze przejmie".

  • 59 8

  • oj oj oj , anie zapedza sie pan z tym brakiem pomysłu i strategii?

   na samym początku lat 90-tych pewna amerykanka polskiego pochodzenia swietej pamieci Barbara Piasecka-Johnson chciała wykupic cała stocznię i wesprzec jej rozwój amerykanskimi technologiami, które były wówczas dla nas jeszcze niedostępne, bo amerykanski imperializm działa wolniej niż polskie sądy i nie zdążył nam zdjąc embarga na nowoczesne technologie w zwiazku z przynaleznoscią do Układu Warszawskiego. Ale to inna sprawa.

   Kto wie jak potoczyłyby sie losy stoczni, gdyby ówczesne władze nie przepłoszyły pani Barbary. Do dzisiaj nie wiadomo jakie były przyczyny odmowy odsprzedazy i inwestowania prawdziwego zielonego pieniadza w Stocznię Gdańską. Chodza pogłoski, że "pazerne solidaruchy" chciały cos ekstra od bogatej cioci z Ameryki, czyli było po staremu: Jak nie posmarujesz, to nie pojedziesz.
   Pani z Ameryki, choc Polka nie rozumiała tej zaleznosci i dlatego jej patriotyzm został ugaszony juz na etapie checi do sponsorowania. Patologia.

   • 8 0

  • strefa nadmorska, nadwodna cieszy sie najwiekszym wzieciem wsrod developerów w trojmiecie

   a wiec nalezy sie spodziewac tam apartamentowców

   • 5 0

 • Jakoś prywatna Remontowa świetnie prosperuje... (8)

  Ciekawe czy do Gdańskiej wkradła się jakaś korupcyjna gangrena czy mieli aż tak bardzo nieudolny zarząd?

  • 103 7

  • W Remontowej nie ma takich głupich związków zawodowych. (2)

   • 25 4

   • a jednak w Remontowej dzialaja zwiazki

    Pewnie nie mają aż tyle do gadania co 15 lat temu ale są...

    • 15 1

   • Resortowe Dzieci siebie nie niszcza - PO przejeciach wszystko prosperuje

    • 4 3

  • Jak możesz Leming, przecież wszyscy wiedzą, że na zielonej wyspie nie ma już żadnych stoczni ani żadnego przemysłu! To prawda tak najprawdziwsza, że jakieś tam fakty nie mogą jej podważyć!

   • 8 7

  • To proste (1)

   Remontowa buduje oraz remontuje specjalistyczne jednostki o wysokim poziomie skomplikowania, z kolei Gdańska, Gdyńska i inne zajmowały się prostymi konstrukcjami, ale tu konkurencja jest ogromna

   • 14 3

   • no nie takie proste, nie przeginaj

    ro-ro model 501 to niemała i skomplikowana jednostka , gdyby mieli dostatecznie duzo zamowien na taki statek to roboty mieliby do konca swiata.
    najwieksza zakałą stoczni były zwiazki zawodowe

    • 11 1

  • Stoczniowcy Ci prawdziwi nie związani ze związkami zawodowymi by mogli Ci dużo powiedzieć o stoczni , prawdy której nikt nie powie , jak stocznia była oddawana za darmo inwestorom którzy ją tylko niszczyli i to ten wasz wspaniały PIS robił miedzy innymi.

   • 10 0

  • mało tego

   w monteksie czy conradzie też dają radę i cały czas coś budują,SG nie miała by problemu z budowaniem takich jednostek

   • 1 1

 • (1)

  150mln na zabawy urzędników. Ciekawe ile miejsc pracy powstałoby, gdyby np. 3000 przedsiębiorstw zostawić te 50.000 zabrane przez państwo w formie podatków i innych danin. Zapomniałem, że byłoby to zbyt proste.

  • 48 5

  • zwolnione z podatku są tylko firmy zagraniczne

   ... firmy polskie płacą słono za wszystko no i ta rozbudowana do maksymalnego poziomu biurokracja , prosta sprawa a 5 formularzy i 10 załączników i lataj z pokoju do pokoju od księżniczki "zajadam tylko czekoladki" do królowej "nic nie robię a się będę mądrzyła"

   • 2 1

 • która to już dotacja dla stoczni (3)

  z mojej krwawicy dotacje dla prezesów, którym nie wyszło,;ukraińców, którym nie wyszło; stoczniowego lumpenproletariatu, który przywykł do takiej "pracy" jak zwykłe biurwy z urzędów - na państwowym garnuszku

  • 62 14

  • Od tych ludzi którzy przywykli do takiej "pracy" (2)

   Śmierdzi w tramwaju alkoholem i smrodem niemycia się. Panowie z wąsem, z charakterystycznymi torbami "na bok" i w kurtkach typu 3/4. Czemu wyzywają ludzi od czerwonych skoro ich twarze są bardziej purpurowe niż krew ???

   • 11 3

   • A kto z nich zrobił takich alkoholików? (1)

    • 7 0

    • Pewnie obecny rząd :)

     Jak wnioskuję :)))))))

     • 4 0

 • taką mam wizję (1)

  wnioskując z artykułu wszyscy razem czyli UM, ukrainiec i związki zawodowe mają wspólny cel powolną wyprzedaż majątku stoczni i jego przekwalifikowanie
  tu powstaną puste domki, tam puste biura tu będą "wiatraki" i koniec końców stanie kolejny lidl czy biedronka
  i wszyscy na stołkach będą szczęśliwi
  a ludzie którzy chcą pracować za uczciwą płacę i żyć NORMALNIE udadzą się do Rębiechowa zarząd lotniska będzie przez rok szczęśliwy lecz po roku pewnie zlikwiduje loty bo nikt już tu nie wróci

  • 56 9

  • emigracja

   przykre ale prawdziwe - dzisiaj tylko wyjazd poza granice Polski jest szansą na normalne życie.I nie ma co się dziwić , że młodzi ludzie wyjeżdżają z kraju. znam dziewczynę po studiach 2 kierunki pracuje za płacę minimalną od kilku lat choć chciałaby tu mieszkać i żyć nie da się i za kilka dni emigrują ( razem z narzeczonym) do Norwegii.Czy o to chodzi ? A później dziwimy się, że nie ma dzieci, żę coraz mniej jest mieszkańców Polski.

   • 15 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane