• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pozycjonowanie biznesu w Trójmieście - jak zacząć? ABC lokalnego SEO

7 lipca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Zastanawiasz się jak prawidłowo wypozycjonować własną firmę? Dotarcie do nowych klientów to częste wyzwanie lokalnych przedsiębiorców czy usługodawców. Nie wszystkie działania z zakresu SEO i digital marketingu przyniosą oczekiwane efekty dla każdej branży i skali biznesu. Jak wypozycjonować małą firmę, kiedy konkurencja na rynku to korporacyjne giganty, które od lat zajmują TOP pozycje w wynikach wyszukiwania? Przeczytasz o tym w naszym poradniku ABC lokalnego SEO, w którym wyjaśniamy, jakie działania podejmować, żeby poprawić swoje wyniki.Korzyści z działań SEO dla danej lokalizacji


Na wstępie dobrze jest uspójnić, co kryje się pod  hasłem "lokalne pozycjonowanie". Wszystkie działania SEO https://www.grupa-icea.pl/seo-co-to-jest/ skupiają się na poprawie widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie lokalne ma na celu docierać do osób, które są zainteresowane produktem lub usługą dostępną w danym regionie, mieście czy dzielnicy. Wyświetlając się w TOP pozycjach lokalnych wyników wyszukiwania, trafiasz do osób, które przebywają w danej okolicy lub nawet w niej mieszkają, a dzięki temu zyskujesz potencjalnych stałych klientów. Inwestycja w lokalne SEO to klucz do sukcesu dla małych biznesów. 

Pozycjonowanie lokalne krok po kroku


Dobrze opracowana strategia marketingowa, uwzględniająca działania SEO, przekłada się na rozwój Twojego biznesu i zwiększenie zysków. Warto powierzyć te zadania specjalistom z danego zakresu i zdecydować się na stałą współpracę z agencją, która specjalizuje się pozycjonowaniu stron internetowych https://www.grupa-icea.pl/pozycjonowanie-stron-internetowych/. Na przykład agencja SEO iCEA będzie świetnym rozwiązaniem dla lokalnych biznesów, ponieważ tworzy ją zespół specjalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie z zakresu pozycjonowania i współpracują z wieloma branżami z całej Polski. 

Lokalne SEO to nie tylko tworzenie treści bogatych we frazy kluczowe z nazwą miasta, dzielnicy czy innego rejonu, które będą umieszczone na stronie www. Czasami wystarczy, że osoba zainteresowana daną usługą po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy bez określenia lokalizacji i tak otrzyma wyniki związane z miejscem, w którym obecnie się znajduje. Taka możliwość pojawiła się dzięki  usłudze Google -  geolokalizacji. Wyszukiwarka określa kraj, miasto czy nawet dzielnicę za pomocą adresu IP lub GPS. Aby internauci mogli otrzymywać odpowiednie wyniki bez wpisywania lokalizacji, strona powinna nie tylko być zoptymalizowana pod frazy lokalne, ale również mieć swoją wirtualną wizytówkę Google w sieci, zawierającą dane adresowe i dane do kontaktu. Niezbędne jest zatem połączenie działań on-site i off-site oraz dopilnowanie jakościowych treści, czyli unikanie duplikatów i tekstów przesyconych frazami. Wdrożenie działań SEO wiąże się także z monitorowaniem wyników i analizą danych, dlatego warto zatrudnić ekspertów SEO, którzy profesjonalnie podejdą do procesu pozycjonowania lokalnego, zaczynając od audytu strony przez opracowanie strategii, wdrożenia aż po analizę wyników ich działań.

SEO on-site i off-site: co to oznacza?


Wszystkie działania SEO można podzielić na dwie grupy: on-site i off-site. Do tych pierwszych należą optymalizacje wdrażane w obrębie strony internetowej. Mowa tu o przyjaznych adresach URL, o odpowiednim UX, czyli czytelnej mapie strony i prawidłowym ładowaniu się strony na wszystkich urządzeniach. To także opracowanie treści na stronę, które wypozycjonują ją pod konkretną lokalizację, dzięki zastosowaniu lokalnych fraz kluczowych i zapytań klientów. Poza opisami na stronie głównej i w sekcji blogowej lokalne frazy powinny być umieszczone też w adresach URL, meta opisach i meta tytułach. Do działań on-site zalicza się także linkowanie wewnętrzne, które polega na umieszczanie odnośników z jednej podstrony na drugą. Dzięki takim zabiegom internauci przekilkują się przez stronę intuicyjnie i jednocześnie pozostają na niej dłużej. Dla robotów Google, które zajmują się indeksowaniem stron, witryna, która przyciąga internautów, interpretowana jest jako wartościowa dla odbiorców, a tym samym chętniej proponowana innym użytkownikom i osiąga lepsze wyniki w SERPach.

Pozycjonowanie lokalne off-site to wszystkie czynności, które wdrażane są poza samą witryną, ale wciąż podnoszą jej widoczność w wynikach wyszukiwań. Tutaj mowa o linkowaniu zewnętrznym, a im więcej jakościowych i wiarygodnych odnośników lokalnych do witryny, tym bardziej rośnie jej wartość w oczach Google robotów indeksujących strony. Przy pozycjonowaniu należy także pamiętać o wizytówce Google, odpowiednich danych adresowych i opiniach wystawianych przez klientów.

Obszary, o które warto zadbać przy wdrażaniu optymalizacji SEO pod lokalne wyniki wyszukiwania:
1. Audyt strony i strategia SEO opracowana przez specjalistów z agencji
2. Optymalizacja strony pod lokalne frazy kluczowe i poprawa UX
3. Regularne publikacje treści na blogu z uwzględnieniem linkowania wewnętrznego i fraz kluczowych
4. Zadbanie o wizytówkę Google
5. Publikacje poza stroną linkujące do witryny (linkowanie zewnętrzne)
6. Monitorowanie danych i analiza wyników w Google Analytics i innych narzędziach SEO dla specjalistów

SEO lokalne w liczbach


Ponad połowa ruchu w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych, których użycie z roku na rok wzrasta również w kontekście e-zakupów. 76% internautów, którzy korzystają z wyszukiwań w pobliżu na telefonach komórkowych, odwiedza dany biznes w przeciągu 1 dnia, jak podaje Think With Google. Decydując się na działania z zakresu lokalnego SEO,  zawężasz grupę odbiorców, ale jednocześnie zwiększasz swoje szanse na dotarcie do osób, które skorzystają z Twojej usługi lub odwiedzą Twój sklep w mniej niż 24h. Inaczej rzecz ujmując, zawężając działania SEO do danej lokalizacji, np. do Gdyni lub Gdańska, itp., możesz skutecznie zwiększyć swoją sprzedaż.

Lokalne wyszukiwanie jest też charakterystyczne dla przemieszczania się i podróżowania, kiedy dana osoba pojawia się w nowym miejscu i próbuje znaleźć najbliższą wegetariańską restaurację, piekarnię czy mechanika samochodowego. Zgodnie z danymi zebranymi na przestrzeni 2017-2019 przez Google Research Review, wyszukiwanie "Gdzie kupić" i "Znajdź w pobliżu" przez przeglądarki na urządzeniach mobilnych wzrosło o ponad 200% na przestrzeni tych dwóch lat.

Podsumowanie


Małe lokalne biznesy warto pozycjonować na mniejszą skalę i skupić się na danym mieście, dzielnicy czy województwie. Odpowiednio wdrożona strategia optymalizacji pod kątem lokalnych wyszukiwań może przynieść bardzo satysfakcjonujące efekty. Internauci coraz częściej szukają firm i usług przez urządzenia mobilne, wykorzystując opcję "wyszukaj w pobliżu". Zdecydowanie inwestycja w poprawę widoczności lokalnego biznesu, to inwestycja w rozwój firmy oraz krok do zwiększenia zysków i pozyskania nowych klientów. Nie odkładaj optymalizacji SEO na później i zgłoś się do lokalnej agencji SEO po bezpłatny audyt i opracowanie skutecznej strategii na wypozycjonowanie się w danej lokalizacji. Regularne i systematyczne działania w tym obszarze na pewno przybliżą Cię na szczyt listy wyników pochodzących z najbliższej okolicy.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Najczęściej czytane