• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Premier Mateusz Morawiecki w porcie w Gdyni o rynku zbóż

Patsz
22 maja 2023, godz. 11:10 
Opinie (389)
Premier zapewniał, że rząd robi wszystko, by rolnicy jak najmniej odczuli kryzys na rynku zbóż. Premier zapewniał, że rząd robi wszystko, by rolnicy jak najmniej odczuli kryzys na rynku zbóż.

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał w poniedziałek do Portu Morskiego w Gdyni. Tematem konferencji prasowej była kwestia zawirowań na rynku zbóż. Premier zapewniał, że rząd zadbał o logistykę wywozu zboża.Podczas wizyty Mateusz Morawiecki wystąpił na briefingu, podczas którego zwracał uwagę na trudną sytuację na rynku zbóż.

- Mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją na rynku zbóż i to zarówno z perspektywy sprzedającego, jak również z perspektywy rysujących się możliwości eksportowych, absorpcji tego zboża na całym świecie. W jednym czasie dochodzi do zawirowań na wielu rynkach. Rynki zbóż drżą w posadach - przekazał Mateusz Morawiecki.
Wskazał, że susze w Hiszpanii i Portugalii, powodzie we Włoszech, blokada Morza Czarnego i wojna na Ukrainie powodują spore zamieszanie związane z tym rynkiem i niepokój polskich producentów zbóż.

Morawiecki: rząd reaguje na kryzys zbożowyZaznaczał, że rząd reaguje na sytuację. Większą dopłatę otrzymują m.in. rolnicy, bo ceny zbóż pszenicy na rynkach światowych spadają. To dlatego, by mogli sprzedać zboże.

- Żeby tak się stało, po naszej stronie zagwarantowaliśmy cenę, która jest ceną powyżej kosztów wytwarzania. To jest 1,4 tys. zł za tonę pszenicy - podkreślał.

Zapewniał też, że podejmowane działania przyniosą efekty.

- Zaczęliśmy rozbudowę naszych możliwości eksportowych, logistycznych, transportowych. Dzisiaj te możliwości eksportowe zostały zapewnione, możliwości skupowe wewnątrz kraju również, a cena dla rolnika jest również opłacalna - opowiadał w porcie w Gdyni.
Obecny na spotkaniu wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk, przekazał z kolei, że możliwości przeładunku zbóż w polskich portach to około milion ton w przeładunku miesięcznym, w tym w samej Gdyni 300 tys. ton.

Rządowy helikopter nad Gdynią (13 opinii)

Rządowy helikopter przefrunął właśnie nad Gdynią w kierunku poludniowo wschodnim. Wiadomo kto i dokąd nim leciał ?
Rządowy helikopter przefrunął właśnie nad Gdynią w kierunku poludniowo wschodnim. Wiadomo kto i dokąd nim leciał ?
Patsz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (389)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane