Fakty i opinie

stat

Próbne naprawy przed generalnym remontem bulwaru w Gdyni

W ujęciach fotografów bulwar w Gdyni prezentuje się zwykle zjawiskowo, ale i na takich kadrach można dostrzec, że remont nawierzchni i otoczenia staje się powoli koniecznością.
W ujęciach fotografów bulwar w Gdyni prezentuje się zwykle zjawiskowo, ale i na takich kadrach można dostrzec, że remont nawierzchni i otoczenia staje się powoli koniecznością. fot. Tomasz/galeria Trojmiasto.pl

Próbne naprawy nawierzchni bulwaru Nadmorskiego w Gdyni zobacz na mapie Gdyni mają dać odpowiedź, jaką technologię zastosować przy kapitalnym remoncie drogi spacerowej i określą szacunkowy koszt inwestycji.Czy remont bulwaru w Gdyni jest potrzebny?

tak, to miejsce zasługuje na nowy wygląd, zwłaszcza, że jest symbolem miasta 68%
raczej tak, ale nie za wszelką cenę 19%
raczej nie, jest równo, ładnie, pamiętajmy, że jest tam dla ochrony brzegu 13%
zakończona Łącznie głosów: 1274
Nosząca im. Feliksa Nowowiejskiego spacerowa promenada nad morzem zobacz na mapie Gdyni to jedna z wizytówek i prawdopodobnie największa atrakcja turystyczna Gdyni. Zwłaszcza w pogodne letnie weekendy potrafi być tam prawie tak samo tłoczno, jak na Monciaku w Sopocie. Są tacy, którym wygląd bulwaru nie przeszkadza, ale coraz więcej osób zwraca uwagę, że zaniedbane miejsce przestaje być chlubą miasta.

Remonty tylko z konieczności

Władze Gdyni od dawna zapewniają, że myślą o remoncie bulwaru, kilka lat temu była nawet mowa o zleceniu ekspertyz, ale skończyło się na zapowiedziach. Trzy lata temu Urząd Morski wyremontował wysunięty pomost zobacz na mapie Gdyni. Powodem był fatalny stan techniczny konstrukcji, którą za ponad 600 tys. zł udało się wzmocnić. W 2014 roku po gwałtownej nawałnicy trzeba było wydać 30 tys. zł z budżetu miasta na naprawę części nawierzchni i drogi rowerowej. To jednak była konieczność.

W międzyczasie upiększaniem promenady zajmowali się przede wszystkim artyści. Zdaniem części radnych opozycji, mogliby pomóc i teraz.

- Może szansą byłoby ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektonicznego na renowację bulwaru. Pieniędzy na nią można szukać w dofinansowaniu zewnętrznym - sugeruje Mirosława Król, radna PO.
Miasto odpowiada, że pojawiła się szansa na kapitalny remont całej nawierzchni bulwaru we współpracy z Urzędem Morskim. Najpierw urzędnicy chcą jednak sprawdzić, jaką technologię zastosować, więc na początek zaplanowano próbne naprawy.

W każdy cieplejszy wolny dzień na bulwarze pojawiają się tłumy spacerowiczów.
W każdy cieplejszy wolny dzień na bulwarze pojawiają się tłumy spacerowiczów. fot. Mateusz Ochocki/KFP
Najpierw na próbę

- Obecnie są analizowane szczegóły dotyczące technologii wykonania prac. Naprawa próbna ma zostać wykonana na kilku polach dylatacyjnych. Próbne prace mogą pomóc w określeniu sposobu i technologii wykonania docelowej naprawy. Przyjęte rozwiązania technologiczne należy przetestować w różnych warunkach atmosferycznych - wyjaśnia Roman Witowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Na razie nie są znane dokładne terminy prac. Wiadomo, że będą prowadzone na kilkumetrowych odcinkach, a miasto nie poniesie w związku z nimi żadnych kosztów. Ich wyniki jednak nie powinny być zmarnowane.

- Pozwolą określić szacunkowy koszt remontu i umożliwią wnioskowanie o umieszczenie inwestycji w budżecie miasta oraz uzgodnienia renowacji z Urzędem Morskim - dodaje Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
Tak okolice bulwaru prezentowały się po ulewie w 2014 roku.
Tak okolice bulwaru prezentowały się po ulewie w 2014 roku. fot. Marek Stan/Trojmiasto.pl
O konkretnych terminach wykonania całkowitego remontu nikt nie chce jednak mówić, zwłaszcza że nie ma szans na pozyskanie dofinansowania unijnego.

Dodatkowo w ostatnich miesiącach powstała nowa promenada na Oksywiu zobacz na mapie Gdyni. Choć trafia tam wciąż niewielu turystów, to sporo mieszkańców już doceniło uroki bulwaru i jego estetyczny wygląd. Niebawem mają pojawić się tam ławki i kosze na śmieci, a niewykluczone, że w niedalekiej perspektywie, przy wzrastającej popularności miejsca, także oświetlenie.

Zobacz jak 5 lat temu zagospodarowali bulwar artyści.

Opinie (138)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.