Przejęcie Saur Neptun Gdańsk. Jak zagłosują radni?

Najnowszy artukuł na ten temat Radni: Gdańsk może przejąć Saur Neptun
Władze Gdańska chcą wykupić udziały spółki SNG, która dostarcza wodę mieszkańcom. Ale muszą mieć na to zgodę radnych.
Władze Gdańska chcą wykupić udziały spółki SNG, która dostarcza wodę mieszkańcom. Ale muszą mieć na to zgodę radnych. mat.prasowe

Decyzja ws. wykupu Saur Neptun Gdańsk przez miasto leży w rękach radnych. Na najbliższą sesję 30 września trafić ma projekt uchwały zabezpieczającej 45 mln zł na ten cel. Jak zapatrują się na to szefowie wszystkich trzech politycznych klubów? Zapytaliśmy.Jak powinni w tej sprawie zagłosować radni?

Zobacz wyniki (1112)
Władze Gdańska ogłosiły we wtorek, że nie przedłużą trwającej od 30 lat umowy z francuskim SNG na dostawę wody i odbiór ścieków. Ta wygasa w styczniu 2023 r., ale aż do 2032 r. SNG ma umowę na użytkowanie wieczyste działki przy ul. WałowejMapka wraz z siedzibą i jej wyposażeniem. Ponadto, po wygaśnięciu kontraktu na dostawę wody i odbiór ścieków, spółka francusko-gdańska istniałaby nadal. Umowa w tej sprawie jest bezterminowa.

Po analizie czterech wariantów rozwiązania problemu urzędnicy uznali, że najkorzystniejsze dla Gdańska będzie wykupienie 51 proc. akcji SNG, należących do strony francuskiej. W rękach miasta jest obecnie 49 proc.

Całość transakcji wykupu planowanej przez miasto ma się zamknąć w 45 mln zł:

  • wykup akcji - 43,7 mln zł,
  • koszta dodatkowe (m.in. notarialne) - 1,3 mln zł.


Wartość bilansowa spółki SNG, ujawniona w dokumentach złożonych w sądzie wynosi 122 mln zł.
Jak wynika ze sprawozdania finansowego, przychód SNG za 2020 r. to 284 mln zł, czynsz dzierżawny płacony do GIWK - 105 mln zł, zysk odnotowano na poziomie 13 mln zł - i został on podzielony proporcjonalnie między stronę francuską (51 proc.) i miasto Gdańsk (49 proc.).


Decyzja ws. SNG w rękach radnych. Jak zagłosują?Na wrześniowej sesji Rady Miasta radni mają głosować zmiany w wieloletniej prognozie finansowej, dzięki którym zostaną zabezpieczone pieniądze na ten cel.

Zapytaliśmy szefów wszystkich klubów w Radzie Miasta Gdańska o to, jak zapatrują się na plany miasta względem wykupu SNG i jaką w związku z tym podejmą decyzję na najbliższej sesji.

Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.
Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl
Przewodniczący opozycyjnego klubu PiS Kazimierz Koralewski informuje, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła:

- Zostaliśmy zaskoczeni projektem uchwały w tej sprawie. Na pewno w klubie zaczniemy rozmowę od tego, w jaki sposób dokonano oceny majątku spółki, jaka dziś jest realna wartość 10 mln zł, które 30 lat temu zapłacił francuski udziałowiec za SNG. Będziemy chcieli się dowiedzieć, dlaczego wyceniono to teraz akurat na 45 mln zł, co dokładnie wchodzi w skład tego majątku, w jaki sposób go wyceniono.

Będziemy szukać odpowiedzi na te pytania, wówczas podejmiemy decyzję, jak w tej sprawie zagłosować i jaki jest w tym interes Gdańska.

Na dziś mamy obawy, że to jest kolejny grant dla francuskiego inwestora. Przez tyle lat płaciliśmy niepotrzebnie haracz dla Paryża, że dziś nie chcielibyśmy dawać im jeszcze za to nagrody. Oni już sporo na nas zarobili. Przez 30 lat 51 proc. zysku netto SNG finansowanego przez gdańszczan odpływało do Paryża.

Zdajemy sobie sprawę, że kończy się kontrakt, my w tej spółce mamy swój udział, który ma określoną wartość, więc wiemy, że wartość ma również udział francuskiego właściciela. Dokonamy szczegółowej analizy finansowej tego przedsięwzięcia, oceny wartości spółki i podejmiemy decyzję, jakie są ryzyka po naszej stronie. Na pewno nasz głos w tej sprawie będzie głosem rozsądku.

Poparcie dla uchwały zabezpieczającej pieniądze na transakcje deklaruje już koalicjant władz miasta, klub Wszystko dla Gdańska.

Beata Dunajewska, szefowa klubu Wszystko dla Gdańska.
Beata Dunajewska, szefowa klubu Wszystko dla Gdańska. fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
- Popieramy tę transakcję, mimo jej kosztów, bo jest najlepszym wariantem dla Gdańska. To dobry ruch. Przypominam, że gdy radni PiS chcieli odwołać wiceprezydenta Piotra Grzelaka przez awarię przepompowni ścieków, to padały z ich strony hasła o potrzebie repolonizacji SNG. Dziś mamy realną wycenę tych żądań i trzeba to wyraźnie powiedzieć - mówi nam Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu WdG. - W tej całej dyskusji o pieniądzach zagubił się problem społeczny. Co zrobi człowiek, który słyszy, że firma, w której pracuje, zostanie zlikwidowana, bo taki de facto jest teraz postulat PiS? Poczeka do wygaśnięcia umowy, likwidacji Saur i powołania nowej spółki? Nie. Zapewne szuka nowej pracy, a biorąc pod uwagę, że wysoko wykwalifikowany pracownik z doświadczeniem, pracujący w Saur, pracy w zawodzie w Gdańsku raczej nie znajdzie, szuka jej poza Gdańskiem. Myślę, że inne miasta chętnie przytuliłyby takich fachowców - komentuje.
Cezary Śpiewak-Dowbór, szef klubu Koalicji Obywatelskiej.
Cezary Śpiewak-Dowbór, szef klubu Koalicji Obywatelskiej. fot. Edyta Steć /Trojmiasto.pl
Drugi z koalicjantów, klub Koalicji Obywatelskiej, który ma najwięcej radnych, z ostatecznymi deklaracjami czeka do momentu, gdy radnym zostaną przedstawione bardziej szczegółowe informacje.

Niewykluczone więc, że głosowanie zostanie przełożone z sesji wrześniowej na październikową.

- Patrzymy przychylnie na kierunek działań pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz co do nabycia całości akcji spółki Saur Neptun Gdańsk SA. Po przedstawieniu nam wszystkich szczegółów transakcji albo ją zaakceptujemy w zaproponowanym kształcie, albo przedstawimy własne uwagi.

Sądzę, że sprawa środków na nabycie akcji rozstrzygnie się na wrześniowej lub październikowej sesji Rady Miasta Gdańska - mówi Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (254)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane