• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pył z przeładunku kruszywa dokucza mieszkańcom Nowego Portu

MKo
29 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Mieszkańcy Nowego Portu narzekają na pył i tumany kurzu powstałego wskutek - niewłaściwego ich zdaniem - przeładunku kruszywa przy nabrzeżu OliwskimMapka. Władze Portu zapewniają, że jeszcze w lipcu ładunek zostanie przeniesiony w inne miejsce, a do tego czasu zobowiążą kontrahenta do zraszania hałdy wodą. Sprawą zajęła się rada dzielnicy, kontrolę wszczął też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.Czy odczuwasz negatywne skutki działalności dużych zakładów przemysłowych w Trójmieście?

Bóle głowy, drapanie w gardle, kaszel, katar, zapalenie spojówek - to tylko niektóre z dolegliwości, które wymieniają mieszkańcy Nowego Portu mieszkający przy ul. OliwskiejMapka.

Do tego dochodzą uciążliwe i trudno zmywalne zabrudzenia szyb, okien i zaparkowanych samochodów. W niektórych miejscach, np. przy ul. Podjazd,Mapka właściciele zakrywają auta folią, by chronić je przed zapyleniem.

Pył i kurz pokrywający dzielnicę pochodzi z nabrzeża Oliwskiego w Porcie Gdańsk, gdzie ciężki sprzęt od tygodni przeładowuje kruszywo.

Pył lecący z nabrzeża Oliwskiego widziany od strony Westerplatte. Pył lecący z nabrzeża Oliwskiego widziany od strony Westerplatte.
Jak mówi nam Jan Trzebiatowski z Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Podjazd 4, prace prowadzone są nawet w nocy.

- Kiedyś na nabrzeżu Oliwskim, a więc tuż za naszym płotem, Port przechowywał stal. I takich problemów nie było. Teraz pojawiły się setki ton kruszywa, które statki przywożą nawet dwa razy w tygodniu. Potem trafia to na ciężarówki i właśnie wtedy pojawiają się tumany kurzu, który leci prosto na dzielnicę. Zwłaszcza przy północnym i wschodnim wietrze, z jakim mamy do czynienia od kilku tygodni.
Jak dodaje Olimpia Ścisłowska, inna z mieszkanek Nowego Portu, pył bezustannie unosi się w powietrzu i osadza się na budynkach, roślinności i samochodach.

- Osad np. na autach jest nie do usunięcia bez uszkodzenia powierzchni lakierowanych i szyb - rozkłada ręce pani Olimpia. - Wszystko to my, mieszkańcy i pracownicy, wdychamy. Może to skutkować znacznym pogorszeniem się stanu naszego zdrowia (astma, nieżyt dróg oddechowych, zapalenie spojówek) zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Kontaktowaliśmy się z Zarządem Portu Gdańsk, niestety bezskutecznie. Jesteśmy zbywani, a problem zapylenia dzielnicy, naszych domostw i działek jest zamiatany pod dywan.
 • Aby zabezpieczyć swoje mienie, mieszkańcy oklejają samochody folią. Na niewiele się to jednak zdaje.
 • Samochód jednego z mieszkańców zanieczyszczony pyłem z nabrzeża Oliwskiego.

Brak zraszaczy i kurtyn wodnychMieszkańcy zwracają uwagę na brak jakiegokolwiek zabezpieczenia prac przed uciążliwym pyleniem. Ich zdaniem w bezpośrednim rejonie prac powinny stanąć zraszacze i kurtyny wodne, co znacznie zminimalizowałoby uciążliwy i szkodliwy dla zdrowia pył. Warto dodać, że z podobnym problemem mierzyli się przed dwoma laty mieszkańcy centrum Gdyni. Po nagłośnieniu sprawy w mediach uciążliwości zostały zminimalizowane.

- Zraszanie tej hałdy to podstawa. Ale nie mogę pojąć, dlaczego Port, mając kilometry nabrzeży do wykorzystania, takie prace przeprowadza w tym miejscu, szkodząc mieszkańcom. Już pomijam fakt, że czujemy się zupełnie ignorowani przez drugą stronę. Nikt z nami nie chce rozmawiać - dodaje Trzebiatowski.
Sprawą zajął się m.in. Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Nowy Port. To do niego w pierwszej kolejności zgłosili się mieszkańcy.

- Rzeczywiście zapylenie w dzielnicy jest ostatnio mocno odczuwalne i uciążliwe. Skontaktowałem się z przedstawicielami Portu i zostałem zapewniony, że problem niedługo zniknie. Dostrzegam dobrą wolę po drugiej stronie i mam nadzieję, że dane słowo zostanie dotrzymane - mówi Hamadyk.
Mimo to, w internecie zawrzało, głównie w mediach społecznościowych. Bezradni mieszkańcy w akcie desperacji rozważają wejście na drogę sądową i złożenie pozwu zbiorowego.

 • - Przeładunek kruszywa nie jest w żaden sposób zabezpieczony przed pyleniem - narzekają mieszkańcy.
 • Dotychczas na nabrzeżu Oliwskim składowane były ładunki mniej albo wcale nieuciążliwe dla okolicznych mieszkańców.
 • Po naszej interwencji władze Portu Gdańsk zobowiązały kontrahenta do zraszania hałdy wodą i ograniczenia prac przy przeładunku w czasie niekorzystnych warunków pogodowych.

Port zapewnia: przeniesiemy ładunek w inne miejsceAnna Drozd, rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, podkreśla, że władze Portu natychmiast po otrzymaniu krytycznych głosów od mieszkańców podjęły działania i rozpoczęły rozmowy z kontrahentem, do którego należy kruszywo, by przenieść ładunek w inne miejsce.

- Ze względu na szeroką skalę prowadzonych inwestycji i modernizacji nabrzeży odczuwamy niedobór dostępnych terenów. Planujemy przeniesienie tego przeładunku w rejon Basenu GórniczegoMapka - zapowiada.
Jednocześnie zostaliśmy zapewnieni, że do czasu przeniesienia hałdy w inne miejsce będzie ona zraszana wodą, a prace przeładunkowe nie będą prowadzone w czasie niekorzystnych warunków wietrznych.

Według zapowiedzi Anny Drozd kruszywo z Nabrzeża Oliwskiego i uciążliwości związane z jego przeładunkiem mają zniknąć najpóźniej w lipcu.

 • Samochody w Nowym Porcie od kilku tygodni pokrywane są grubą warstwą pyłu i kurzu.
 • Mieszkańcy narzekają, że samochody trudno doczyścić, a pył szkodzi powłoce lakieru.
 • Pył osadza się na autach, ale powoduje też złe samopoczucie i dolegliwości górnych dróg oddechowych.
 • Gdyby prace były prowadzone w inny sposób albo w innym miejscu, problemu by nie było - mówią mieszkańcy z ul. Podjazd.

Kontrola WIOŚSprawą - poza radą dzielnicy i mediami - zainteresował się też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.

- Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku wpłynęła prośba o interwencję od mieszkańców dzielnicy Nowy Port w sprawie pylenia z nabrzeża Oliwskiego. Inspektorzy tut. organu udali się we wskazane miejsca i wykonali rozpoznanie zanieczyszczenia w dzielnicy Nowy Port. W trakcie czynności zostało ustalone źródło pochodzenia uciążliwości oraz podmiot odpowiedzialny, w którym zostanie rozpoczęta kontrola interwencyjna w zakresie przestrzegania przepisów ochrony środowiska i posiadanych decyzji. Dalsze działania Inspekcji Ochrony Środowiska będą uzależnione od wyników przeprowadzonej kontroli - poinformowała dr inż. Edyta Witka Jeżewska, pomorski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
MKo

Miejsca

Opinie (136) ponad 10 zablokowanych

 • (17)

  Przecież kupując mieszkanie obok portu trzeba było się z tym liczyć....nie rozumiem problemu.Sprzedać jak nie pasuje,kupić w innej dzielni i si kalafą.

  • 75 283

  • tak głupi jestes od urodzenia (11)

   czy dużo trenujesz?

   • 71 11

   • (8)

    Svenus
    to jakis wybryk natury jest
    on nie ma wszystkich klepek pod czaszka
    biedny, schorowany czlowieczek, karykatura gatunku homo sapiens

    • 16 1

    • Akurat... (7)

     ....ten JEDEN raz dobrze napisał....

     Kupili mieszkanie w dzielnicy przemysłowej a teraz płaczą...

     Tak samo jak ci durnie z okolic lotniska płaczący o hałas samolotów...

     Tak samo jak durnie kupujący mieszkanie przy torach płaczący, że pociąg trąbi

     Zbudujcie więcej wiosek za gdańskiem, to pojawią się durnie że korki im przeszkadzają :D

     • 9 6

     • (4)

      tia
      kupili ....
      a co powiesz o tych , ktorzy w N Porcie mieszkaja od wielu, wielu lat ?
      I nie wyzywaj ludzi od durniow - zacznij ograniczony umyslowo i fizycznie czlowieku myslec - to nie boli , naprawde nie boli

      oraz zacznij czytac ze zrozumieniem, choc patrzac na Twoj wpis, trudno u Ciebie doszukac sie sladow inteligencji

      • 9 4

      • ?! (3)

       Na głowę upadłeś widzę bardzo mocno....

       "a co powiesz o tych , ktorzy w N Porcie mieszkaja od wielu, wielu lat ?"
       Powiem, że to przodkowie durni, te same geny....

       Najpierw była przystań - potem osiedle mieszkaniowe.
       https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nowy-Port-Najbardziej-morska-z-dzielnic-Gdanska-n88746.html

       http://www.mapy.eksploracja.pl/pomorze/Danzig_1800.jpg

       • 4 4

       • (2)

        nastepny niedorozwoj
        wyobraz sobie niedouczony czlowieczku zalosny, ze w Gdansku Nowym Porcie zyja takze ludzie juz kilkadziesiat lat .
        zacznijcie czytac ze zrozumieniem.
        czy naprawde taka w Was tepota umyslowa?
        tu w tej dzielnicy , jak w kazdym innym miejscu , zyja takze ludzie, ktorzy sa tu od lat kilkudziesieciu
        i do jasnej anielki nie obrazaj innych (niejednokrotnie madrzejszych i inteligentniejszych od Ciebie)
        nazywajac kogos durniem , sam sobie wystawiasz opinie , jakim to ograniczonym osobnikiem jestes, zarowno Ty jak i Twoi przodkowie, bo taki ktos jak Ty nie spadl z kosmosu, tylko niestety mial jakichs przodkow (wiec skopane geny to raczej u Ciebie i Tobie podobnych )

        • 2 5

       • Niedouczony czlowieczku zalosny, zacznij czytac ze zrozumieniem.

        "zyja takze ludzie juz kilkadziesiat lat"

        wow.... aż kilkadziesiąt lat?!?!
        No to światowo :D

        Tak jak wspomniałem i jak stanowią dane historyczne: port jest tam od 18 wieku a mamy 21 wiek :)))))))

        Używam cyfr indyjsko-arabskich bo inaczej wiochmenie nie zrozumiesz :)

        • 4 3

       • Koleś, piszesz by nie obrażać innych, a zaczynasz komentarz "następny niedorozwój". Gratulacje !!!

        • 0 0

     • Każdy kto kupił mieszkanie w Nowym Porcie zdawał sobie sprawę gdzie będzie mieszkał. Nikt, podkreślam nikt nie ma pretensji o hałas (również w nocy) dochodzący z portu, o nieprzyjemne zapachy itd. Problemem jest unoszący się pył podczas przeładunku, ponieważ towar (kruszywo) jest niezabezpieczony! Hałdy leżą sobie przy nabrzeżu niczym nieprzykryte i niezraszane. Unoszący się przy przeładunku pył zanieczyszcza okolicę. Wszystko to jest na naszych samochodach, oknach, parapetach, podłogach. Również w nas samych, ponieważ wszystko to wdychamy. Gdyby to było indcydentalne, zdarzyło się raz czy dwa, niech nawet trzy to nikt nie miałby pretensji. Ale to niestety trwa od kilku ładnych tygodni i z każdym dniem się nasila. Dlaczego firma odpowiedzialna, kontrahent Portu Gdańsk, wiedząc i widząc co się dzieje podczas przeładunku, nie zabezpieczy go odpowiednio? Nie zamontuje zraszaczy? Dlaczego my, mieszkańcy, mając zniszczone mienie i zdrowie mamy nie walczyć o swoje? Czy naprawdę uważasz, że mamy się biernie przyglądać i bić brawo? Skoro jesteśmy sąsiadami (mieszkańcy Nowego Portu i Port Gdańsk) żyjmy w zgodzie i nie utrudniajmy sobie życia.

      • 13 1

     • Pył w porcie nie jest wcale czymś nieuniknionym!
      Wbij w wyszukarkę:
      dust suppression for cargo at port
      albo:
      Anti-dust water curtain system

      • 1 0

   • codziennie trenuje, tutaj niestety...

    • 12 1

   • port jest tam od dawna, kupuja mieszkania bo taniej , bo dawali ale port zawsze pylił,

    śmierdziała mączka rybna, amoniak, jakoś ludzie dawniej to rozumieli jak i w Gdyni tak i w Gdańsku, teraz wszyscy wrażliwi, delikatni, chcą mieć chatę tanią ale super lokalixacja, daleko od centrum ale blisko natury i tuż pod biedra, żeby nie było za daleko po piwo, . Pyli, to sie wynieś albo przyjmij do pały, że mieszkasz koło portu nie ogrodu...

    • 3 5

  • Inteligencją nie grzeszysz

   • 17 4

  • Przecież...

   to najpiękniejsze miejsce, które powinno tętnic życiem 24 na dobę. Sam się sprzedaj z POmysłami.

   • 9 7

  • Jeszcze wziąć kredyt, zmienić pracę i wyjechać zagranicę.

   • 7 1

  • Ludzie mieszkają od kilkudziesieciu lat , to sa bloki z lat 60 .

   • 5 0

  • d**il

   Kto tu kupuje mieszkanie ???... znalaz sie madrala ,tu ludzie mieszkaja latami, wczesniej nie bylo tego problemu bo troche mysleli co robia...

   • 3 0

 • Wiecie kto prowadzi tą działalność? (2)

  Nowak junior, syn tego od kiełbas, wyspy spichrzów i bursztynu? Szkoda, że nie można liczyć by w glos mieszkancow wsłuchały się władze miasta, które odmawiają ukrucenia działalności Port Service.

  • 163 15

  • Paszkwil

   A ty co dochodzenie robisz !!! Z CIA jesteś !!! Osądzasz kogoś !!! Napisz o sobie !!! Najlepiej od razu kogoś oczernić !!! Znasz temat !!! Jak fosfory czy fosfaty jak zwał tak zwał to cicho było !!!

   • 3 22

  • Zgadza sie- to Nowaka- a ten znów ma uklad z ratuszem....

   • 10 0

 • (6)

  Zraszać? Dlaczego nie zraszają hałd kolumbijskiego węgla ta terenie PGE? Okolice tunelu na trasie Sucharskiego non stop zapylone węglowym pyłem.

  • 129 2

  • Tam jest nie tylko kolumbijski (1)

   Jest też radziecki. Ale widziałem że zraszają jak jest bardzo sucho i wietrznie.

   • 13 0

   • Swoją drogą...

    To nie jest kolumbijski czy ruski wungiel. Przecież jak on powstał to nie było na tym terenie ani Rosji ani Kolumbii. Taka logika

    • 7 1

  • Koks (2)

   To koks ponaftowy, wożony ciężarówkami przez tunel z Lotosu na śnieżną. Ciężarówki niby myją przy załadunku ale w okolicach tunelu syf okrutny.

   • 7 0

   • (1)

    skąd ten koks ponaftowy co Ty mówisz? Lotos już produkuje? to węgiel z Portu jedzie ciężarówkami do PGE

    • 0 1

    • Produkuje od roku.

     • 2 0

  • Bo zarząd pge i zmpg maja gdzieś takie inwestycje

   • 0 0

 • W Gdyni nie mamy takich problemów (12)

  • 14 44

  • To skąd bierze się węgiel na parapecie i podłogach w Śródmieściu? (1)

   • 16 1

   • Obłuże też dostaje

    Mycie okien nigdy nie dostarstaczało takiego wkurzenia jak obecnie, sadza wszędzie :(

    • 9 0

  • dobre...

   ...dopiero co niedawno narzekaliście na węgiel. Ale prawdziwy gdynianin to w końcu taki który nieprawdziwym komentarzem z samego rana stanie w opozycji do Gdańska i dopiero wtedy może rozpocząć tydzień. To miłego!

   • 8 1

  • nie było pyłu węglowego? (1)

   oj chyba był.... i kiedyś port dynia zasmrodził kawał trójmiasta zapachem g*wna, jak był przeładunek nawozu; tak waliło z dyni, że myślałem że w g*wno wlazłem, taki sąsiad

   • 8 0

   • to nie był nawóz, doczytaj sobie

    • 1 0

  • nie, w Gdyni nadal jest problem z pyłem z portu

   tyle że mało się o tym pisze, a robi jeszcze mniej

   • 4 2

  • JO u was jest problem ze spadkiem do 1 ligi .

   • 2 2

  • Tak zero

   Nie na pylu, ani smrodu paszy, no ale to port więc nie ma się co dziwić

   • 1 0

  • Gdynia to port, a port pyli . kiedyś był hałas , smród mączki i amoniaku i jakoś Gdynia żyła,

   ludzie tam w tysiącach osób pracowali, i utrzymywali rodziny. każdy rozumiał co to port i co robi. Teraz sami wrażliwi, delikatni z kawusią ze starbaksa i białych obcisłych dżinsach na d*pie i żelem na włosach, troszczący się o swój manikir, bo parapet trzeba wytrzeć. ale krzyczcie, w końcu wkurzą się i przeniosą swoje przeładunku do innego portu. tam nie będą patrzeć czy pyli tylko na wypłaty i pełny gar dla swojej rodziny. A wy pójdziecie na 500+ albo do um po kasę, bo to wy wzywacie sanepidy i urzędy do kontroli zapachu w porcie. rozumiem, że pensja po utracie pracy będzie dla was z urzędu miasta? mam wrażenie, że tu sami znawcy pracy w porcie, specyfiki portu, codzienni bywalcy. ludzie którzy na pracy w porcie zjedli zęby?? czy tylko ci co pisza dla pisania ??

   • 2 1

  • Spokojnie

   macie trochę chemicznego portu

   • 0 0

  • Na pewno nie ma?

   https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pyl-weglowy-z-portu-dokucza-w-centrum-Gdyni-n125286.html

   • 0 0

  • Tylko śledziem czuć.

   • 0 0

 • Działania uzależnione od wyników kontroli... A gołym okiem widać pył (1)

  W Gdyni ctak samo, tylko że z węglem przeładowywanym koparką. I niedasię. Cofamy się do 18 wieku, bo już w 19 materiały sypkie przeładowywano bez pylowo

  • 78 2

  • Dokładnie

   Są elewatory z rurociągami do transmisji bezpyłowej. A u nas jak w Somalii... Kopareczka i przyczepa.

   • 19 2

 • Nic niezrobią rączka rączke myje. (4)

  Rada dzielnicy nie moze sobie poradzić z gablotą do ogłoszeń a co z innymi sprawami. Nie ma szans.

  • 91 1

  • (3)

   hamadyk tylko gada - liczy się kasa ... do wymiany

   • 9 3

   • A znacie w ogóle kompetencje rady dzielnicy?

    To rada zgłosiła temat do portu, przecież to tereny skarbu państwa a nie miejskie. Ogarnijcie się

    • 4 5

   • Polak głupi nawet po szkodzie

    Przecież sami tych ludzi wybieracie ...a oni dobierają sobie podobnych i..po latach jest układ zamknięty ,nikomu głowa nie spadnie

    • 2 1

   • Nie, no powiem szczerze, że hamadyk chyba najbardziej w calym Gdansku walczy z ratuszem

    • 2 1

 • A co na to (8)

  Ale, Ale, Aleksandra?

  • 113 11

  • Ma to ma to w (1)

   nosie

   • 25 4

   • Moim zdaniem raczej nie ogarnia tematu.

    • 24 7

  • A ona na to....

   Interesuje ją tylko własny czubek noska.

   • 27 5

  • szuka gruntow na sprzedaz dla deweloperki

   • 31 5

  • To samo co Trzaskowski, NIC (1)

   maja to gleboko a ty masz na nich glosowac.

   • 20 4

   • a kto na niego w Gdańsku głosował skoro wygrał??

    • 2 0

  • To nie Aleksandra (1)

   to spółka państwa, odpowiednio obsadzona

   • 9 10

   • Za to PIS przez kilka lat zrobił program

    mieszkanie +. Mieszkanie za milion zł zamiast miliona mieszkań.

    • 1 0

 • Auta wyglądają jakby w okolicy wybuchł wulkan. Istne Pompeje.

  • 97 4

 • polska to bangladesh (4)

  jednak. i te poy eby komentujące ze port byl pierwszy i dzielnica moze wyp... jak sie nie podoba. te same pis dzielce co komentowaly zapylenie weglem gdyni

  • 61 13

  • (2)

   Po czym poznajesz, że krytycznie nastawieni internauci są tylko z jednej opcji politycznej?

   • 11 3

   • bo pis dzielce są klasycznymi zye (1)

    bami których rozpoznaje się na kilometr

    • 5 9

    • do: bo pis ...

     pisz po polsku, straszny belkot

     • 4 1

  • idz, popracuj tam chwilę, zobacz ile kosztuje koparka czy sprzęt spcjalistyczny portowy a potem sprawdź

   ile razy został zniszczony przez pracowników i ile kosztuje jego naprawa. Zobaczysz, to punkt widzenia sie zmieni. A port to port, miejsce pracy tys ludzi, zwykłych, którzy muszą pracowac żeby się utrzymać, To nie jest ciastko i kawa w urzędzie..

   • 0 0

 • Co dalej? (5)

  Fajna sprawa dla tysięcy osób wprowadzonych tam do nowych bloków. Ludzi mają za nic.

  • 75 9

  • historia kolo toczy

   bloki (osiedle) pobudowane na wysypisku odpadow z elektrowni -zasypywane pylem od gory

   • 18 0

  • (1)

   to niech cos robią. Organizują spotkania, popieraja sie . Chodzą , załatwiaja, najlepiej siedziec na d*pencji i narzekac z pilotem w garści. działac ludzie a nie narzekać bo jeszcze Trzaskowskiego wam przysla to bedziecie mieli pod górkę

   • 3 3

   • niech przeniosą port!!

    • 1 0

  • Mieszkałem w latach 75-91 w Brzeźnie.

   W nocy walili z komina tak, że rano śnieg był czarny. To samo latem - powiesiłeś wieczorem pranie na balkonie to rano było w czarnych kropkach.

   • 2 0

  • to przenieś port w góry albo gdzieś nad jezioro...

   wszyscy chcą ciszy, zieleni wokół domu a miejsca pracy dla mieszkańców..no cóż w Gdyni największy i coraz większy pracodawca to UM...ciekawe czy um utrzyma ludzi, którzy stracą pracę w porcie bo wciąż narzekacie.. port był przed deweloperami, trzeba było mieć oto na uwadze kupując lanse chatę nad wodą

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane