Fakty i opinie

Remont Estakady Kwiatkowskiego ruszy pod koniec kwietnia

Najnowszy artukuł na ten temat

We wrześniu warianty przebudowy ul. Dąbka

Kilkanaście dni pozostało do zmiany organizacji ruchu na estakadzie.
Kilkanaście dni pozostało do zmiany organizacji ruchu na estakadzie. fot. Łukasz Unteschuetz/Trojmiasto.pl

Wielkimi krokami zbliża się remont trzech przegubów Estakady Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni. Robotnicy przejęli już plac budowy, a pierwsze zmiany w organizacji ruchu zaplanowano na 21 kwietnia. Koszt prac wyniesie 1,7 mln zł, wykona je firma MTM.Czy planujesz zmienić nawyki komunikacyjne na czas remontu Estakady Kwiatkowskiego?

tak, będę próbował(a) objazdów, albo innego środka transportu 28%
raczej tak, ale jeszcze nie wiem dokładnie, jak je zmienię 26%
raczej nie, zwłaszcza, że najgorzej będzie w wakacje, a wtedy luźniej na drogach 14%
nie, przemęczę się kilka miesięcy 32%
zakończona Łącznie głosów: 541
O planowanym remoncie drogi informowaliśmy po raz pierwszy w lutym. Prace są konieczne, ponieważ konstrukcja jezdni ulega coraz szybszej dewastacji. Najstarsze części Trasy Kwiatkowskiego mają nawet 40 lat i wymagają wymiany, na co wskazują zlecane przez miasto badania. Ostatnia poważniejsza modernizacja została przeprowadzona trzy lata temu. Kosztem 1,66 mln zł wzmocniono dwa przeguby. Kierowcy stali w korkach od marca do września.

Minimalizacja utrudnień

W tym roku postoją od kwietnia do listopada. Zakończenie prac przewidziano na 17 listopada. Nieunikniona gehenna kierowców rozpocznie się w trzecim pełnym tygodniu kwietnia. Na początek prace spowodują zmiany w ruchu na łącznicach.

- Chcemy przez to zminimalizować skutki remontu, który i tak, z czego zdajemy sobie sprawę, będzie niezwykle uciążliwy. 30 marca został przejęty plac budowy. Pierwsze prace, które wymuszą zmiany w organizacji, zaplanowano na 21 kwietnia na łącznicy dojazdowej od ul. Kontenerowej - informuje Tomasz Krzak z Zarządu Dróg i Zieleni.
Po miesiącu robotnicy wejdą na łącznicę zjazdową, a ten etap prac potrwa do 19 czerwca. Kilka dni potem zaczynają się wakacje, a w perspektywie jest festiwal Open'er. W tym czasie ruch na estakadzie ma się odbywać bez problemów. Po zakończeniu festiwalu, 9 lipca, robotnicy znowu wejdą na drogę, by tym razem remontować jej zasadniczą część.

- Tego dnia rozpocznie się trzeci etap, już na zasadniczej części estakady. Potrwa do końca wakacji. 1 września ruszy czwarty etap - dodaje Tomasz Krzak.
Praca głównie w dzień

W trakcie prowadzonych prac część ruchu zostanie przeniesiona na ul. Janka Wiśniewskiego. Droga będzie służyła jako objazd dla jadących z ul. Unruga oraz Kontenerowej w kierunku Obwodnicy Trójmiasta.

Prace potrwają, według harmonogramu wykonawcy, do 17 listopada. Być może skończą się szybciej, ale to nie oznacza, że droga zostanie w pełni udostępniona do ruchu. Kierowcy muszą się więc liczyć z korkami co najmniej do połowy listopada.

Robotnicy będą prowadzili prace głównie w ciągu dnia.

- Jeżeli zajdzie taka konieczność, prace będą prowadzone w systemie dwuzmianowym. Dopuszczone jest incydentalnie prowadzenie robót w godzinach nocnych - tłumaczy Krzak.
Zwężenie zniknie za kilka tygodni

Prawdopodobnie jeszcze dwa miesiące potrwają z kolei utrudnienia wywołane przez awarię dylatacji na Trasie Kwiatkowskiego za zjazdem z obwodnicy w kierunku ul. Morskiej zobacz na mapie Gdyni. Z tego powodu 1 marca droga została zwężona w części do jednego pasa. Efekt? Zagrożenie kolizjami nadmiernie rozpędzonych kierowców, które - jak donoszą nasi czytelnicy - zdarzają się w tym miejscu często.

Awaria była na tyle poważna, że po ekspertyzach konieczna okazała się wymiana szczeliny. Jest już zamówiona, ale nie wiadomo, kiedy pas zostanie ponownie oddany do użytku.

Opinie (212) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.