• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Remont nietypowego budynku. To jedna z najwęższych kamienic w Gdańsku?

Michał Brancewicz
18 sierpnia 2023, godz. 18:00 
Opinie (157)
Kamienica przy Łąkowej 18 jest wyjątkowa nie tylko pod względem wąskiej ściany, ale też dlatego, że stoi w odosobnieniu, a nie jako część całej pierzei ulicy. Kamienica przy Łąkowej 18 jest wyjątkowa nie tylko pod względem wąskiej ściany, ale też dlatego, że stoi w odosobnieniu, a nie jako część całej pierzei ulicy.

Dobiega końca remont kolejnej kamienicy na Dolnym Mieście. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że budynek od strony ul. ŁąkowejMapka wygląda na jeden z najwęższych w Gdańsku. Po remoncie wartym ok. 2,4 mln zł będą mogły wprowadzić się tam cztery rodziny.Aktualizacja, 15 listopada 2023 r.Remont kamienicy przy ul. Łąkowej na Dolnym Mieście oficjalnie zakończył się 14 listopada. Gdańskie Nieruchomości pochwaliły się zdjęciami z zakończonej właśnie inwestycji.


Chciał(a)byś mieszkać w kamienicy?

Remontowana kamienica pochodzi z początku XX wieku. Budynek posiada sześć kondygnacji w tym podpiwniczenie i nieużytkowe poddasze. Wewnątrz znajdują się cztery lokale mieszkalne. Kamienica figuruje w Gminnej Ewidencji.

Ściana szerokości 5 mPowierzchnia zabudowy wynosi zaledwie 64 m kw., zaś węższa ściana, od ul. Łąkowej, ma długość jedynie 5,37 m.

Wydaje się, że może śmiało konkurować o miano najwęższego budynku w całym Gdańsku. Chociaż najprawdopodobniej nim nie jest. Jest za to "najcieńszym" budynkiem na Dolnym Mieście. I co jeszcze wyjątkowe, jest obiektem wolnostojącym, a zazwyczaj tak wąskie kamienice stanowią element całej pierzei.Odnowiona elewacja przykuwa wzrok  • Kamienica przy Łąkowej 18 nie jest podobną najwęższą w Gdańsku, ale z pewnością na Dolnym Mieście.
  • Węższa ściana kamienicy od ul. Łąkowej ma niewiele ponad 5 m szerokości.
  • Dwie ściany kamienicy są ślepe.
Budynek przy ul. Łąkowej 18 znajduje się w zasobach Gdańskich Nieruchomości. Na ich zlecenie odbywa się remont kamienicy, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku. Zgodnie z planem, prace budowlane mają zakończyć się wraz z końcem września.

Wcześniej budynek można było przeoczyć, ale teraz odnowiona elewacja rzuca się w oczy. Jednak prace się jeszcze nie zakończyły.

- W tej chwili trwają prace wykończeniowe części wspólnych wewnątrz budynku. Chodzi o remont klatki schodowej, w tym dokończenie prac instalacyjnych i malowanie - mówi Katarzyna Kowalik z Gdańskich Nieruchomości.

Projekt i prace budowlane za 2,4 mln złProjekt został opracowany przez Studio Kwadrat, Beata i Paweł Jurago. Dokumentacja i nadzór autorski kosztował 102,7 tys. zł.

Wykonawcą remontu jest firma ZBD Marek Plechowski. Koszt prac to blisko 2,3 mln zł.

Po zakończeniu prac lokale komunalne zostaną przydzielone wybranym mieszkańcom Gdańska.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (157)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane