• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rozmowy z kandydatami: Wojciech Szczurek

Michał Sielski
15 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rozmowy z kandydatami: Łukasz Kowalczuk
Wojciech Szczurek chciałby zostać prezydentem Gdyni po raz szósty. Rządzi miastem już od 20 lat. Wojciech Szczurek chciałby zostać prezydentem Gdyni po raz szósty. Rządzi miastem już od 20 lat.

Kontynuujemy cykl rozmów z kandydatami na prezydentów Gdyni, Gdańska i Sopotu. W Gdyni rozmawialiśmy już z Marcinem Horałą z Prawa i Sprawiedliwości, Zygmuntem Zmudą-Trzebiatowskim ze Wspólnej Gdyni i Marcinem Strzelczykiem z SLD. Dziś wywiad z rządzącym miastem Wojciechem Szczurkiem z Samorządności. W czwartek przedstawimy rozmowę z ostatnim z kandydatów na urząd prezydenta Gdyni: Łukaszem Kowalczukiem z partii Razem.Czy w Gdyni potrzebna jest zmiana władzy?

Michał Sielski: Zacznijmy od tego, co na pewno pan powie: Gdynia jest nowoczesnym miastem, według diagnozy społecznej żyje się tu najlepiej w Polsce, a gdynianie to dynamicznie się rozwijający i szczęśliwi ludzie. A teraz przejdźmy do konkretów. Jakie inwestycję uznaje pan za największy sukces mijającej kadencji?

Wojciech Szczurek: Procesy inwestycyjne w mieście realizuje się latami. Do budowy Trasy Kwiatkowskiego przygotowywaliśmy się 10 lat. Teraz trwało to krócej, ale bez wątpienia za sukces można uznać ogłoszenie przetargu na ul. Chwarznieńską, plac dworcowy w Chyloni, który zmieni swoje oblicze, a także przygotowanie do budowy węzła Karwiny. To wszystko w sposób istotny zmieni sposób funkcjonowania naszego miasta, a nie ma żadnych wątpliwości, że zostanie zrealizowane. Często mówimy o realizacji projektów, jak o symbolach, sztandarach.

Trasa Kwiatkowskiego czy ul. Janka Wiśniewskiego to są takie sztandary.

- Tak, ale dla mieszkańca Karwin - jeśli nie pracuje w obszarze dzielnic północnych - nie czyniły wielkiej rewolucji. Dlatego 1,3 tys. inwestycji, które się udało zrealizować w tej kadencji: blisko mieszkańca, kształtując jakość życia, jest czymś, co można uznać za markę tej kadencji. Spektakularne inwestycje też jednak były: budowa Gdyńskiego Centrum Filmowego, przebudowa placu pomiędzy Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym - to były inwestycje o charakterze centralnym. Na nich skupione były reflektory, ale w naszej strategii zakładamy, że miasto zmieniają inwestycje realizowane blisko zamieszkania gdynian. To sprawia, że 86 proc. mieszkańców ocenia minioną kadencję jako bardzo dobrą lub dobrą.

Według ostatniego sondażu w nadchodzących wyborach Wojciech Szczurek zdobędzie 58 proc. głosów. Przypomnijmy, że cztery lata temu uzyskał pan 79 proc. głosów. Jeśli sondaże się potwierdzą, potraktuje to pan jako ostrzeżenie?

- Jak Polska długa i szeroka, wielu włodarzy marzyłoby o takim wyniku. To byłby bardzo dobry wynik i wysokie poparcie. Zwłaszcza że każde wybory są inne: jest inna konkurencja, ale też świat bardzo się zmienia. Jest bardzo ostra polaryzacja polityczna. Czasem mieszkańcy w wyborach samorządowych demonstrują swoje poparcie dla ogólnopolskich partii, co nie jest optymistyczne. To często wręcz dzieli rodziny, a wybory samorządowe to wybór dobrego gospodarza, pomysłu na to, co będzie się działo w naszym otoczeniu w ciągu najbliższych pięciu lat. Pamiętajmy, że ok. 95 proc. spraw każdego mieszkańca rozwiązuje gmina.

Lokalni samorządowcy ponoszą też porażki. Może pan wymienić porażki mijającej kadencji?

- Nie nazywałbym ich porażką, ale wyzwaniem wynikającym ze zmieniającego się świata. Dziś, realizując wielkie projekty inwestycyjne, musimy pracować dłużej, bo wymogi i procedury formalne, które się zmieniają, komplikują przygotowania. Trzeba też zauważyć, że dziś, aby zrealizować projekt inwestycyjny, nie tylko trzeba zadbać o to, by były dokumenty, pieniądze i pozwolenia, ale na koniec trzeba znaleźć wykonawcę, co jest wielkim wyzwaniem. Miasta nie rozwijają się w ten sposób, że co roku realizują wielkie projekty. Porażką jest więc de facto tracony czas, bo wszystko chcielibyśmy robić szybciej, ale jesteśmy w okowach uwarunkowań, które często nas ograniczają. To wyzwanie, ale też radość, bo mamy przed sobą wiele przygotowanych projektów i myślę, że idzie dobry czas dla Gdyni.

Jeśli tę kadencję wygracie, to następna powinna być spacerkiem. Powstanie Park Centralny, lodowisko, pływalnia, węzeł Karwiny, plac dworcowy na Chyloni, będzie przebudowa Chwarznieńskiej, dróg na północ miasta...

- Droga Czerwona jest potrzebna nie tylko portowi, ale także mieszkańcom. Pora, by państwo polskie wywiązało się ze swojej roli, jaką jest zapewnienie drogi dojazdowej do portu. W ciągu ostatnich 20 lat nie wydało złotówki na dostęp do portu w Gdyni. To zawsze były pieniądze europejskie, portowe albo miejskie. Dostęp do portu jest dla Gdyni kluczowy, więc mieszkańcy miasta dorzucali się do tego. Pamiętajmy jednak, że dochody z ceł i podatków trafiają do budżetu państwa, a nie miasta. Państwo musi się też poczuwać do realizacji tego zadania. Dynamicznie rozwijający się port i północne dzielnice miasta sprawiają, że piętrzący się ruch jest problemem. Gdyby nie miasto, gdyby nie środki portu, to dziś port byłby wyspą! Proszę wyobrazić sobie funkcjonowanie portu bez Trasy Kwiatkowskiego i ul. Janka Wiśniewskiego. Być może portu by już nie było.

A może warto było poczekać i wtedy państwo by te drogi zbudowało? Taką taktykę Samorządność prezentuje w przypadku wiaduktu kolejowego na Chyloni. Mieszkańcy czekają przed zamkniętymi szlabanami, a miasto czeka, aż inwestycję zrealizuje PKP.

- Współpraca z koleją w ostatnich dwóch latach układa się znakomicie. Projekt udrożnienia ul. Puckiej jest zaawansowany. W pierwszym etapie powstanie tunel przy ul. Chylońskiej, potem jeszcze wiadukt nad kolejną wiązką torów nieco dalej. Powinno się to udać skończyć w ciągu najbliższych pięciu lat. Stworzą kolejny korytarz dla północnych dzielnic.

Warto było czekać na finansowanie PKP? Opieszałość w tym zakresie wywoływała w ostatnich miesiącach ogromne emocje. Elbląg wykonał podobną inwestycję z własnego budżetu.

- Gdynia średnio wydaje rocznie ok. 100 mln zł na inwestycje. Często kumulujemy środki na większe inwestycje, by skorzystać z dofinansowania unijnego. Można marzyć o jeździe dobrym samochodem, ale musi być nas na to stać. To nie brak woli czy determinacji powodował, że te projekty nie były realizowane. Dopiero gdy udało się pokazać kolei, że ta przebudowa będzie korzystna dla obu stron, inwestycja jest możliwa. Miasto ze swojego budżetu nie byłoby w stanie zrealizować tego projektu.

Uda się zrealizować zmiany na skwerze Kościuszki, Molo Południowym, bulwarze Nadmorskim? Czy w ogóle są one planowane?

- Nie są to przestrzenie, które dziś są naszymi priorytetami. Chcemy zdynamizować procesy, które mogą realizować właściciele gruntów. Teren jest przygotowany planistycznie m.in. pod park żeglarski, który ma realizować Polski Związek Żeglarski z partnerami. Są tereny, które czekają na zabudowę hotelową w miejscu drewnianych pawilonów. Prywatny inwestor może zrealizować inwestycję kiedy chce, a rola miasta w tej przestrzeni się skończyła. Chcielibyśmy oczywiście, by to wszystko działo się szybciej, ale firmy mają własne strategie inwestycyjne.

Pokazuje to m.in. marazm Międzytorza. Plan został przegłosowany szybko, a wciąż nic się tam nie dzieje.

- Ostatnio byłem na spotkaniu, na którym przypomnieliśmy, że w połowie lat 90. Maciej Brzeski [były wiceprezydent Gdyni - red.] prowadził pierwsze rozmowy na temat zabudowy Międzytorza. Ta centralnie zlokalizowana przestrzeń miasta do dziś jest w niezmiennej formie. Zmieniają się za to oczekiwania społeczne. Dziś nie ma np. zapotrzebowania na duże sklepy w centrum, bo w zasięgu spaceru każdego mieszkańca jest dyskont spożywczy i nie tylko. Tak też było z Parkiem Centralnym, którego obszar będzie zielenią, rekreacją, odpoczynkiem dla mieszkańców całej Gdyni.

Przestrzenią także krytykowaną, zwłaszcza za koszt parkingu podziemnego.

- Stykam się z setkami opinii gdynian entuzjastycznie nastawionych do projektu. Są jednak także ci, którzy tak bardzo szukają dziury w całym, że gdy trudno powiedzieć im, że park jest zły, to chociaż parking... Parking pod Centrum Filmowym też się świetnie sprawdza. Zwłaszcza że Park Centralny, Urząd Miasta to są potrzeby realne. Zamiast parkingu na powierzchni, który nie przydaje temu miejscu urody i jest po prostu za mały, powstanie parking podziemny, który jest realną potrzebą. Na koniec dnia będzie jak z przestrzenią pod Teatrem Muzycznym, Infoboxem czy kolejką na Kamienną Górę: gdynianie uśmiechem ocenią te inwestycje.

Uważa pan, że komunikacja miejska jest w Gdyni alternatywą dla samochodu?

- Bardzo mnie cieszy wysoki poziom komunikacji publicznej. Mamy linie autobusowe, trolejbusowe, minibusowe. Zachęcamy, ale nie uważam, że najlepszym sposobem jest stawianie szlabanu.

Jest taka koncepcja: zmusić część mieszkańców do zmiany samochodu na komunikację lub rower.

- To nie koncepcja, to ideologia. W wielu analizach dotyczących polityki miejskiej pojawia się informacja, że przesada powoduje dokładnie odwrotny skutek. Poziom oburzenia jest tak duży, że mieszkańcy wymuszają wycofanie się, ale powrót do polityki zachęcania trwa o wiele dłużej. Wracając w godzinach szczytu na Witomino ma się realną alternatywę. Kierowca samochodu, który widzi, że codziennie śmigają obok autobusy na buspasie, często zastanowi się, czy nie jest to oferta także dla niego. Oczywiście nie każdy, ale to musi być proces.

Nie będzie ostrych cięć?

- Zachęcamy, promujemy, pokazujemy alternatywę, natomiast nie jestem zwolennikiem rewolucji. Nikogo nie będziemy przymuszać, ale będziemy pokazywać, że jest racjonalny wybór. W Gdyni w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców jest o 300 samochodów więcej niż w Berlinie. Polacy jeszcze kochają swoje auta. W Berlinie też nie robiono tego z dnia na dzień. To musi być proces. Uśmiechem, dobrą radą, a nie z pistoletem przy głowie. Pod względem mobilności czeka nas ciekawe wyzwanie. Będzie nim uruchomienie roweru miejskiego w całej aglomeracji trójmiejskiej. Już dziś mamy sygnały od mieszkańców, że problem na styku pieszy-rowerzysta jest częstszy niż rowerzysta-kierowca. Rowerów przybędzie, będą to rowery dostępne, elektryczne, a skala będzie ogromna. To znowu będzie proces, który wymagał będzie od nas zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu.

To zadanie dla Straży Miejskiej?

- Chciałbym przede wszystkim budować świadomość, przekonywać. Poczynając od najmłodszych uczniów w szkole.

Tylko że ci 12-letni uczniowie - to przykład z jednej z gdyńskich szkół - słyszą od nauczycielki: jak nie ma ścieżki rowerowej, zawsze jedźcie chodnikiem. To nawoływanie do łamania przepisów.

- To oznacza, że trzeba również pracować z nauczycielami. Wierzę, że to opiekuńczość, takie matczyne myślenie. Ale to wymaga lat pracy. Tysiące rowerzystów w Amsterdamie nie zrezygnowało z samochodów w rok ani w trzy lata. To musi potrwać, ale finalnie wszyscy mają frajdę z tak zaprojektowanej przestrzeni.

Przebudowa - lub nie - czeka też ul. Starowiejską. Tam jednak będzie pan musiał podjąć decyzję, która na pewno nie spodoba się części mieszkańców i kupców, bo głosy dotyczące przyszłości tej ulicy są skrajne.

- Najważniejsze to podejmować decyzje odpowiedzialne. Mając setki różnych opinii, musimy dokonać oceny ze świadomością, że część osób nie będzie szczęśliwa. Za nami jednak długi dialog, szukanie zrozumienia. Na koniec będzie trzeba podjąć decyzję, ale pamiętajmy, że nie da się każdego marzenia zrealizować. Teraz nakładamy na to finanse i zobaczymy, co wybrać.

Skoro głosy rozkładają się po równo, to wygra opcja tańsza?

- Rozsądna.

Są tacy, którzy uważają, że Gdynia nie jest rozsądnie zarządzana.

- Tempo rozwoju miasta jest naprawdę bardzo dobre. W Gdyni w ciągu ostatnich 20 lat gruntownie zrestrukturyzowaliśmy gospodarkę miasta. Gdy upadała stocznia, to był dramat dla miasta. Bezrobocie sięgnęło 14 proc., były gigantyczne problemy społeczne. Zaczęły padać firmy, które kooperowały ze stocznią. Dziś gospodarkę mamy zdywersyfikowaną, a na terenie Stoczni Gdynia w różnych firmach pracuje tyle osób, ile pracowało w okresie jej świetności. Odbudowaliśmy przedsiębiorczość w mieście. Dziś Gdynia jest miastem gospodarczo bezpiecznym, bo mamy w pamięci, że już nigdy nie może się wydarzyć, by jeden obszar gospodarczy tak silnie determinował rynek pracy.

Nie ma pan wrażenia, że Gdynia korzysta na bliskości Gdańska? Wielu gdynian po prostu pracuje w sąsiednim mieście.

- Gdańszczanie pracują też w Gdyni. W Urzędzie Miasta Gdyni pracuje mnóstwo gdańszczan, w Gdańsku wielu mieszkańców Gdyni i super. Firmy też korzystają z tych zasobów. To proces naturalny - mój tata całe życie mieszka w Gdyni, a całe życie zawodowe pracował w Gdańsku.

Myśli pan już o swoich następcach? Ostatnio w polityce rozpychają się synowie sławnych ojców.

- Mam trzech synów. Dwóch dorosłych i 11-letniego Macieja. Doświadczenie bycia dzieckiem prezydenta pozwala patrzeć nie tylko na uroki tego świata, ale też na koszty, które się za to płaci. Myślę, że ostatnią sferą, którą chcieliby się zajmować, to życie publiczne.

Inni natomiast bardzo by chcieli. Na przykład Zygmunt Zmuda Trzebiatowski. Był przewodniczącym Rady Miasta, pana bliskim współpracownikiem, a teraz jest konkurentem i mówi, że kieruje pan sektą. Czuje się pan jak guru?

- Zygmunt się pogubił. Niech idzie własną drogą.

Opinie (575) ponad 20 zablokowanych

 • szczurek nie widzę ani jednego powodu żeby znowu na ciebie głosować (74)

  pogrążyłes miasto w marazmie, ja mam dość

  • 408 111

  • Gdynia stała się obecnie taką większą Kścierzyną (1)

   • 81 24

   • Kościerzyna lepiej wygląda

    • 44 20

  • mam wrażenie że szczurek reprezentuje tylko interesy deweloperów. (17)

   • 69 22

   • (12)

    Dlaczego mam.wrażenie, że komentarze o Gdyni i Szczurku pisze jedna i ta sama osoba? Czy ktoś z oponentów opłaca trolli w Internecie?

    • 41 63

    • (9)

     Masz dobre odczucia , jak domniemam za komentarzam pewnie stoi jakiś pachołek który kocha adamowicza i jego przekręty a to ze w Gdyni rządzi samorządność to im spać nie daje :))

     • 21 35

     • A ja odnoszę wrażenie, iż każdy kto nie zgadza się z linią Partii i Przywódcy (5)

      Jest momentalnie opluwany i to też za ciężkie pieniądze. Białoruś

      • 32 15

      • (4)

       Janusz to samo robisz w stosunku do budynia, ale tego nie widzisz bo jesteś z lekka przygłupi. W tym komentarzu jak i w wielu wylewa się taki fałsz, że bym Ciebie przymusowo wysielił z tego kraju i to na kopach. Jesteś jak bolek sprzedajna mendo.

       • 8 13

       • Panie Prezydencie! (3)

        Gratuluję wyznawców, języka jakim się posługują oraz determinacji w wysiedlaniu przeciwników. Czy to Panu nie przypomina historii? Właśnie była rocznica>

        • 12 3

       • Trafne spostrzeżenie. Komu się Szczurek nie podoba ma wyp* (2)

        Tak rozumuje sekta. Szczurek szykuje tu nowe Gotenhafen.

        • 8 8

       • (1)

        Ale to Ty największy troll zwany edkiem wyzywasz ludzi od idiotow, piszesz szczur won itp. I uważasz, że twój język jest w porządku?

        • 8 7

       • pomyliłeś mnie z komś innym, może z odbiciem w lustrze

        może z wymyślonym kolegą, kto to wie.

        • 3 6

     • (2)

      i jeszcze te boty lajkujące, to widać

      • 8 16

      • (1)

       Zauważyłem to także. Jak się napiszę coś o tym trolu to zaraz jest 5 minusów. Jak on to robi?

       • 10 17

       • wynajęta agencja pr

        • 5 7

    • Bo pracujesz w UM Gdynia i bezrozumnie wielbisz widza?

     • 2 2

    • masz takie wrazenie, poniewaz nie jestes zbyt rozgarniety.

     Rozne toki myslowe , rozne punkty odniesienia. Kup sobie podrecznik socjolowgii, osiolku!

     • 1 2

   • I prywatnego klubu pilkarskiego arka (1)

    • 27 10

    • szczurek w ciągu ostatnich lat przekazał dla arki ok 70 milionów złotych czyli tunel na Puckiej:)

     • 34 11

   • Mam wrazenie ,ze ekipa deweloperka czeka na zielone swiatlo po zmianie prezydenta.

    • 10 17

   • A ja zalecam powrót do podstawówki.

    • 0 1

  • to zagłosuj (5)

   na Horałe...Weź się człowieku ogarnij i się przestań marudzić. Widać, że z trójmiasta niei wyjechałeś po Polsce.

   • 17 41

   • to pojedz do wrocka i zobacz co tam sie tyra (3)

    w sensie na plus dla wrocka

    • 29 9

    • Tylko, że wrocek to raczej powinien być porównany do Gdańska bo to miasto wojewódzkie a jak wyglądają obydwa miasta każdy wie. Wrocław, Kraków, Poznań czy warszawa to pierwsza liga.... gdańsk to taki Szczecin albo Łódź

     • 24 13

    • Wrocek do Gdyni porównujesz?? Z konia na głowę upadłeś? Równie dobrze mogę napisać, że Wawa lepsza od Gdańska.

     • 11 2

    • Nigdzie nie ma takich dziur w ulicach jak we Wrocławiu i takich korków.Trochę orzebywałem i zarówno Gda jak i Gdy wyprzedzają o lata świetlne to miasto. Podobnie w Jest w Poznaniu.

     • 5 3

   • każdy lepszy od szczura!!!

    • 25 21

  • Szczurek również za lotnisko i pomniki i brak kilku kluczowych inwestycji traci moj głos (11)

   • 56 13

   • (10)

    Ale on traci tylko twój głos a 70% gdynian zagłosuje na niego. Sondaże są bezlitosne dla jego oponentów

    • 25 38

    • Szczurek ma mój głos, a upewniam się w tym czytając komentarze na trójmieście (7)

     • 22 30

     • ale za co ma ten głos?? (6)

      jakieś konkrety?

      • 26 7

      • (4)

       Chociażby za twoje codzienne trollowanie. Ludzie mają ciebie dość i tych twoich udawanych konwersacji, które prowadzisz sam że sobą

       • 19 25

       • Ja??? (3)

        nie nie..ja tu tylko od czasu do czasu :)

        • 8 7

       • od czasu do czasu, wytłumaczenie dla innych czytelników - od 6 rano do 22 wieczorem przez cały tydzień. (2)

        • 7 3

       • Działa na rozkaz niskiego prezesa.

        • 7 3

       • taaaa..tak se piszcie...

        moze chcecie moje ip misiaczki skoro sam moj podpis wam eni wystarczy..jakos wy sie nei podpisujecie pod swoimi postami

        • 1 0

      • Za pensję z UM.

       • 8 4

    • sondaż z trójmiasto pl? (1)

     na tym portalu można przeczytać tylko o Szczurku i sondaże też są przychylne tylko jemu. Oby tutejsza propaganda nie wyszła. Czas na zmiany. Jak można głosować na kogoś kto na początku nie chciał brać w nich udziału....? Horała to pisowski fanatyk, który uwsteczni to miasto do poziomu Żukowa (przepraszam tamtejszych mieszkańców za porównanie). Zastanawiam się tylko nad Zmudą-Trzebiatowskim, ale też nie jestem do niego przekonany na 100%

     • 14 11

     • bardziej zniszczyć miasta się nie da.

      • 16 5

  • wszyscy włodarze przed wyborami chwalą się co zrobili dla mieszkańców w ciągu ostatnich 4 lat (4)

   jakie sukcesy ma szczurek? co on zrobił? w mieście nie ma żadnych inwestycji!!!

   • 47 14

   • Sukcesy? (1)

    Ratusz, Maryla, Sylwester, i pomnik dla deskorolkarzy - trzykrotnie przepłacony

    • 33 11

    • Pomnik zamknięty. Nie liczy się.

     • 3 0

   • Nie czytałeś wywiadu? Przetarg ogłosił

    • 20 2

   • a rywale? prócz obietnic zero osiągnięć nawet w komisji do spraw VATu ucieczka przed kompromitacją w czasie wyborów.

    • 10 15

  • Materiał wyborczy komitetu #wspólnagdynia (2)

   Nie mogę się doczekać końca wyborów, kiedy w końcu zwiniecie tą armię trolli....

   • 16 9

   • dokładnie, artykuł minutę po publikacji ma 10 podobnych szczurkujących komentarzy, a każdy po 10 lajków (1)

    możliwe, no nie, więc tu musi się robić niezła V kolumna

    • 5 15

    • Tak tak

     Gdynia zawsze biedna, zawsze poszkodowana, biedny miś

     • 15 4

  • jaki jest budżet na imprezki w Gdyni? to przecież kilkadziesiat milionów złotych. (14)

   dlaczego szczura nikt nie rozlicza ze zmarnowanych pieniędzy na lotnisko? z dopłat do tzw inwestycji 23 miliony do PPNT, 10 milionów do muzeum emigracji, 2 miliony na infobox, teraz buduje parking dla boczka za 35 milionów.

   • 41 11

   • Niech się bawi póki może (6)

    Został tydzień

    • 21 9

    • (5)

     Ale co ci da pisanie tych pierdółek. Przecież szczurek wg sondaży wygrywa w pierwszej turze z dużym zapasem

     • 4 15

     • Na trojmiasto.pl miał 39% poparcia (2)

      Będzie druga tura i Szczurek przegra

      • 23 6

      • (1)

       I powiedz skąd się bierze u ciebie to pisanie bzdur. Skąd niby ten sondaż, że ma 39% daj linka bo wszyscy jesteśmy ciekawi skąd to wziąłeś

       • 2 9

       • Z artykułu trojmiasto.pl po debacie w Dzienniku Baltyckim

        • 2 0

     • mam nadzieje na blad w sondazach

      Bede glosowac na Zmude=Trzebiatowskiego,ale tez bez przekonania..
      Kiepski wybor.. Dlaczego mlodzi ludzie nie startuja ?

      • 3 7

     • Tak jak Komorowski...

      • 1 1

   • (6)

    Pytania pana redaktora wydaja sie malo dociekliwe. Skoro Gdynski budzet na inwestycje wynosi tylko 100 mln zlotych to chcialbym wiedziec dlaczego. Np chcialbym wiedziec ile osob pracuje w Urzedzie miejskim i ile to nas koszutuje.

    • 16 4

    • to jest w budżecie (5)

     zatrudnienie ponad 1000 osób, koszt funkcjonowania urzędu miasta to 97 milionów złotych.

     • 14 2

     • dzieki.

      • 5 1

     • W tej kwocie mieszczą sie tez spółki zależne od miasta? (3)

      • 5 2

      • nie

       i to jest "schowanko" na bilans.

       • 4 1

      • nie. spółki miejskie mają swoje dudżety na działalność administracyjną. (1)

       • 4 0

       • a są jakieś dane zbiorcze ile kosztuje administracja wraz ze spółkami?

        • 4 0

  • Smutek (1)

   Coś czuje, że Ci "najmądrzejsi" będą głosować na szczurka i znowu wygra, a Gdynia pogrąży się jeszcze bardziej.

   • 22 8

   • W czym problem? Głos głupich jest wart tyle samo.

    • 2 0

  • szczurek konkretnie ile w ciągu tej kadencji powstało nowych dróg dla rowerów, nowych chodników ile remontów ulic?

   teraz buduje sobie park przy urzędzie miasta. przypomnij mi kiedy w dzielnicach powstał jakikolwiek park czy skwerek?

   • 29 8

  • dlaczego na północy wystawiasz nam na radnego Łucyka który który miał problemy z CBA i który tu nie mieszka? (1)

   • 16 2

   • Bo go lubię.

    • 5 1

  • ten wywiad to dramat!!!! (5)

   ten człowiek to dramat! tu k...wa nie ma żadnego konkretu. do żadnej porażki się nie przyzna bo ich nie ma. stracił w ciągu kadencji 20% poparcia i jak na to odpowiada? to jest dramat! dostaje pytanie, czy nie uwaza ze gdynianie korzystaja z bliskosci gdanska, co patrzac na proporcje jest oczywiste, to klepie, ze przeciez gdanszczanie tez pracują w gdyni. to jest chory czlowiek. to jest nieudolny włodarz. wymiotowac mi się chce podczas czytania tego wywiadu. zadluzyl miasto, nieudolnie zarządza, żadnych porządnych inwestycji, turystyka leży, komunikacja leży (choc wg niego jest super), drogi - dramat, zagospodarowanie centrum - dramat, ścieżki rowerowe - szkoda gadać. a ten k...wa zadowolony z siebie. ręce opadają.... jak mi szkoda Gdyni... naprawdę... a w odwodzie tylko pisowiec horała. tez dramat.

   • 25 7

   • na szczęście są inni, polecam przeczytać ostatni akapit wywiadu (3)

    jakby fajnie bylo jakby ten zagubiony Zygmunt z nim wygral

    • 11 6

    • Jeżeli Szczurek wyraża się o nim z taką pogardą, to juz jest powód (2)

     żeby się facetowi przyjrzeć i może zagłosować.

     • 11 4

     • (1)

      Żmuda Trzebiatowski ma 3 % poparcia to już lepiej zostać w domu

      • 4 6

      • to ja się przejdę i zagłosuję, nie trawię konformistów

       • 3 1

   • Niestety to wina redaktora i robienie sieczki czytelnikom

    vide: wyborcom w głowie. Poprzez sposób zadawania pytań. W każdym normalnym kraju. Polityka rozlicza się z tego co obiecał a co zrobił. Media to 4 władza.. . a u nas? Chłop rządzi 20 lat. Uczciwe trzeba powiedzieć, że Gdynia na początku lat 90 to był inny świat dla mieszkańca nawet Warszawy. A jak to wygląda teraz? Dziura ....Polska C. Niestety

    • 6 4

  • (1)

   PRLowcu jak sie tobie nie podoba, to wyp...jedz do Bialegostoku i glosuj tam

   • 3 9

   • kto nie głosuje na wojtusia ma wyp....

    • 2 2

 • (23)

  Jakiś taki zmarnowany Pan Prezydent na powyższym zdjęciu. Czyżby celowy dobór?

  • 148 28

  • moje trzy grosze (9)

   Gdyby nawet SZvzurek obiecywal zlote góry to nigdy na Niego nie zaglosuje sie, bo glosuje sie na pewne wartosci, a ten Pan jako Prezydent jest niestety zerem, na dodatek małó transparentnym. Wygrana tego Pana odbiore jako kleske miasta, zas w stosunku do mieszkancow Gdyni bede czuł niezrozumienie i alienacje. I nie straszcie mnie Horalami i innymi kandydatami, bo to jest po prostu wynik swiadomej polityki po , kod itp oraz proba szukania usprawiedliwienia .A poza Horala jest jeszcze dwóch, przynajmniej , powaznych kandydatow.

   • 34 12

   • Trole (5)

    Mówisz o Żmudzie Trzebiatowskim ? Który przez tyle lat poklepywał Szurka że wszystko dobrze robił a teraz jest na nie ? :-) nie widzisz tu hipokryzji ? najlepiej pod koniec kadencjisię odłączyć i mówić jak to wszystko było źle szkoda że wczesniej tego nie widział.

    • 11 13

    • na końcu mówisz? (2)

     odszedł jak zobaczył, że zaczyna si robić źle i nei ma na nic wpływu. Dziwię się, że inni tego nei zrobili chociaż mieli na to ochote

     • 8 8

     • (1)

      Ale on ma 4% poparcia i nie ma szans w wyborach

      • 8 7

      • O co zaklad, że wygra że Szczurkiem w drugiej turze?

       • 0 3

    • (1)

     Nie tylko poklepywał Szczurka, ale też zatrudnił się u Horały. W kampanii wyborczej do Sejmu uśmiechał się na fotkach z PiSem. Może kiedyś podejmie decyzję - kim jest?

     • 8 3

     • Odpowiem za niego: lawirantem i horągiewką.

      Będzie zawsze tam, gdzie może być blisko koryta. Jeszcze gorzej jest z pisowcami. To są ślepe pachołki.

      • 5 3

   • Ale znów mamy rozproszone glosy (2)

    Tu na stronie każdy obiecuje zagłosować na kogoś innego. część z rozpaczy w ogole nie pójdzie na wybory, ktoś tam zagłosuje na Trzbviatowskiego, dwadzieścia kilka procent na Horałę, przyjaciele na lewicę ( kilka procent), a na obecnego prezydenta, któremu czas odpocząć zaglosuje twardy elekorat: marynarze, byli kapitanowie, zakład pracy który reprezentuje i krewni i znajomi. I ten brak solidarnosci gdynian spowoduje, że ten kandydat znow może otrzymać niemala liczbę głosów.

    • 6 2

    • Daj spokój pływającym.

     Prawie 40 lat na morzu i dlatego, że widziałem "kawał świata" nie zagłosuję na Samorządność, a dotychczas byłem za. Kiedyś wracając z morza było widać progres, teraz niestety tylko nowe budynki, coraz mniej zieleni i te same dziury w jezdniach.

     • 7 9

    • I tak bedzie

     • 3 1

  • wygląda jakby miał problem z alko. (5)

   • 20 12

   • prędzej (4)

    z nieczystym sumieniem

    • 23 10

    • Życzę wam też takich problemów. Z całego serca. (3)

     Szczurek od lat walczy z nowotworem, ale przecież lepiej opluć nie wiedząc, prawda, prawdziwy Polaku?

     • 12 17

     • jeżeli ma problemy ze zdrowiem to miech zajmie sie zdrowiem a nie trzyma pazurami koryta.

      zdrowie ma się tylko jedno a Gdynia potrzebuje zaangażowanego prezydenta!!!

      • 17 11

     • nikt nie pluje (1)

      za opluwanie ponosi się konsekwencje (choroba leczona przez brata była omawiana na tym portalu). Redakcja też wycofała się ze zdjęcia "cierpiącego" słońca skweru.

      • 11 3

      • A przdszkolne przekręcanie nazwiska, to nie jest plucie ??

       • 4 2

  • (5)

   Nie wiem ale ten portal jest jakiś dziwny. Komentarze są zawsze pisane przez jednego trolla jakiegoś edzia. Jak się wspomni jego imię to zaraz usuwają komentarz. Zawsze jest on pierwszy nie ważne kiedy artykuł się pojawi czyli albo jest to ktoś z redakcji albo daję mu cynk. Generalnie Gdynia i Szczurek są przeważnie przedstawiani w złym świetle

   • 16 20

   • (3)

    Też to zauważyłem. Kiedyś moje komentarze zostały usunięte po wymianie zdań z tym trolem

    • 7 14

    • Nie ma żadnego Edzia. (2)

     Jest za to 13osobowy zespół prasowy HM

     • 14 2

     • (1)

      Ten zespół HM to trolle od kogo? Bo nie od Szczurka. Przecież jego ludzie by tak na niego nie pluli na tym portalu. Swoją drogą to dziwne, że portal usuwa komentarze w których wspomina się tego edzia

      • 5 4

      • Jakiego Edzia?

       • 4 1

   • widzisz też wszędzie białe myszki?

    • 8 2

  • Już zmienili fote

   • 8 0

 • Pan prezydent to fachowiec (9)

  Od pomników i festynow :)

  • 275 32

  • Tylko raz w historii miasta spadała ilość mieszkańców (1)

   to właśnie teraz za szczura.

   • 33 3

   • Co roku spada za Szczurka. Za Cegielskiej rosło

    • 8 3

  • zrobił z Gdyni prowincjonalną dziurę z olbrzymymi długami!!!

   • 18 6

  • napiszcie coś o teściowej Adamowicza! (1)

   bardzo ciekawy wątek...

   • 5 3

   • pewnie ..zieciunia po adresach tych tych ,,M,, nie moze go ..odwiedzic

    • 0 0

  • Jak on naliczył te 1,3 tys. inwestycji? (3)

   Każda nowa latarnia, ławka i stojak na rowery? Porażek za to nie umie wymienić - zmienia temat.

   • 16 2

   • przecież w Gdyni nic sie nie dzieje. dla szczura każdy ruch pedzlem i malowanie to inwestycja.

    • 8 3

   • Liczył zużyte pędzle, puszki farby i wszystkie prywatne inwestycje mieszkańców.

    Ja na przykład wyremontowałem taras, piwnicę i umyłem podjazd do garażu - to już trzy ważne gdyńskie inwestycje.

    • 13 2

   • Najwieksza inwestycja prezW .Szczurka to ,,przysiadaki,,

    czy ktoś widział osobę która by z tego cudu techniki za 3tyś sztuka korzystała?

    • 4 4

 • Adamowicz coś tam jeszcze dłubie i improwizuje, (10)

  Ale pan Szczurek... totalny regres rozwoju Gdyni.

  • 258 39

  • Marudzicie, narzekacie, wieszacie psy (5)

   A on i tak wygra te wybory......

   • 14 17

   • Obawiam sie, ze masz niestety rację (4)

    • 12 8

    • (3)

     A na kogo w takim razie głosować? Dasz nam jakieś rady? Codziennie piszesz te głupie komentarze a nigdy nie chcesz powiedzieć na kogo głosować

     • 3 6

     • ja zagłosuje na żmude (2)

      • 12 9

      • Ale nie ma takiego kandydata jak Żmuda, jest Zmuda, Edzio ty trollciu. (1)

       • 1 3

       • Zamiast czepiać się literówki, wypowiedz się merytorycznie o zaproponowanym kandydacie.

        • 0 2

  • To racja.

   Nawet Sopot po 20 latach rządów Karnowskiego jest piękniejszy. Patrz chodniki!

   • 18 4

  • szczurowi sie wydaje, że on nic nie musi. (1)

   idioci i tak na niego głosują,

   • 14 2

   • Ty jesteś idiotą i chamem.

    • 2 1

  • Tak, pan Adamowicz kopie, ale dół dla Gdańska. Na tyle co on zadłużył miasto to Pan Szczurek szybko go nie pobije. Talent do długów ma, jak p. Rostocki: wszystkim obciążyć spółki miejskie, a później niech się inni martwią.

   • 4 1

 • Jeszcze tylko 6 dni (6)

  Żegnaj Pan i odejdź już na zasluzona emeryture

  • 239 59

  • Tfu tfu! (2)

   Pluje na niego i adamowicza!

   • 5 11

   • Adamowicz dużo robi a Szczurek tylko promuje siebie (1)

    • 6 8

    • Adamowicz promuje się do bólu

     Poczytaj

     • 5 2

  • Wygra. Jak zwykle.

   • 13 14

  • peirwszy raz jest alternatywa w wyborach, szczurkowi juz dziekujemy. (1)

   • 17 7

   • Zmuda na prezydenta

    zmiana faktycznie jest mozliwa

    • 5 10

 • Żadnych konkretów - jak zawsze u w.sz. (4)

  Pytają o konkretne realizacje a on mówi że sukces to ogłoszenie przetargu...

  • 196 20

  • lanie wody i bełkot. taka prawnicza paplanina a tu trzeba prostego chodnika i drogi bez dziur a nie wielkich rewolucuyjnych

   • 17 3

  • (1)

   Czy to prawda że Szczurek powiedział w jednym z wywiadów, że po wygranych wyborach wreszcie zabierze się za drogi?

   • 0 0

   • to niestety nie jest prawdą ale powiedział, że uruchomi lotnisko.

    • 2 0

  • Po ogloszeniu przetargu zamowi wizualizacje w ArchDeco za kilka milionow

   A my mieszkancy za to zaplacimy. Bedzie jak zwykle. Inaczej sie nie da w Gdyni. Pry watny folwark economa Szczurka

   • 4 1

 • Zniszczyles Radę Miasta (5)

  Tobie Wojciechu już dziękuję

  • 207 30

  • zrobił z nich maszynki do głosowania. (3)

   kto bliżej zna tę sitwe wie że medialny wizerunek szczurka ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. szczurek twardo po trupach realizuje biznesy układu gdyńskiego.

   • 34 9

   • Opisz ten układ. Kto do niego wchodzi? (2)

    • 5 2

    • zobacz sobie kim byl ojciec szcurrka (1)

     a do tego zobacz dlaczego na stolkach nadal siedza pewne osoby, ktore na nich zasiadly wieki temu (zajac, grzechnik, zielinski), niby nie widoczne ale to sa zaleznosci sprzed wielu wielu lat nie do ruszenia, zobacz skad u szczurka przyplatala sie gruszecka-spychala, zdziwilbys sie jak daleko siegaja te wszystkie polaczenia. Nawet ten aktor Kazimierz Kaczor odgrywa cos w tym calym układzie. a to sa jedynie nazwiska publiczne, tych niepublicznych tez jest sporo, dlugo by pisac

     • 6 6

     • Błoto, to nie wszystko ! Fakty się liczą.

      • 1 4

  • czego on nie zniszczył?

   sprzedał praktycznie cały majątek miasta, działki, elektrociepłownie, teraz handluje wodociągami...

   • 16 6

 • bajkopisarz, zero konkretów, wszystko w planach. (5)

  Porozmawiajmy o liczbach :
  Zadłużenie 700 milionów, kredyty spłacasz kredytami, inwestycje na mieszkańca 38 miejsce w kraju, pozyskanie środków z ue 47 miejsce w kraju, jedna z najdroższych administracji w kraju ponad 1000 urzędników itd nic za tobą nie przemawia, miej honor i odejdź!!

  • 238 28

  • ten człowiek powinien odejść na emeryturę wraz z gruszecka i stepa. (2)

   oni od lat nie mają żadnych osiągnięć i sukcesów.

   • 37 6

   • odejść tak (1)

    ale nie na emeryturę, jeszcze mógłby po urlopie w samorządności trochę popracować (formalnie jest za mody, a nie wiem czynie zagł..pi)

    • 10 3

    • może do dośnieżania niech idzie?

     • 14 5

  • Nie mozna oddać głosu na plus na negatywna opinie o szczurku!! (1)

   Trójmiasto, czyżby admin siedział i manipulował głosami??

   • 12 8

   • Można, tylko nikt nie chce..

    Spiskowa teoria co? Za samo lotnisko -100 mln powinien pojsc siedziec. Osoba ktora ma wszystko przepisane na malżonke i bliskich to mi sie osobiscie jednoznacznie kojarzy..

    • 14 6

 • Nie da sie (3)

  • 111 11

  • Haha - nawet gdyby tysiące kłamców pokroju Morawieckiego wsparło Harałę to i tak nie wygra ze Szczurkiem! (2)

   Teraz Samorząd,za rok pogonimy Kartofla PiSuaru z Parlamentu a za 2 lata podziękujemy Adrianowi !

   • 10 18

   • właśnie tylko tacy ludzie głosują na szczurka dlaetego mojego głosu nie macie. (1)

    • 9 7

    • Uczniowie szkół podstawowych jeszcze nie nabyli prawa do głosowania.

     • 3 2

 • I tak gdyńska lemingoza niestety na niego zaglosuje (11)

  Dla nich do slonce skweru

  • 159 34

  • Nie tym razem, mamy dość szczura!

   • 40 10

  • a z jakiej partii jest Szczurek? (5)

   • 7 3

   • (1)

    Samo(nie)rządność - lokalna sitwa.

    • 9 8

    • nawet nikt sie nie domysla ze mamy lewicowego prezydenta tak sie zakamuflowal

     • 1 6

   • (1)

    Z Platformy. Tak jak Adamowicz.

    • 4 6

    • raczej z PiS. doradzca Lecha Kaczyńskiego. ludzie. z Samorządności W.S do wyborów startują (np. do senatu) głównie w barwach PiS. partyjny człowiek który manipuluje "apolitycznoscia" od lat. do tego wspierany przez po. popis

     • 0 0

   • Partia z"Z prawa czy z lewą byle blisko koryta i chlewu"

    • 9 4

  • ja zagłosuję

   • 12 12

  • Demokracja polega m.in. na wymianie ekip rządzących. (1)

   Co na to KOD? Zapewne coś w stylu: "Możemy akurat z tego jej elementu zrezygnować, byle nie rządził PiS". Czyli demokracji bronimy tylko częściowo?
   Na szczęście w Gdyni jest sensowny wybór, zwłaszcza bezpartyjny kandydat Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski. Nie chciałbym być w skórze... Szczurka w drugiej turze!

   • 14 6

   • Haha. ZZT czyli człowiek samorządności przez 20 lat kilka miesięcy temu się odlączył bo mail być więc prezydentem ale Bartoszewicz się lepiej podlizywal. bardzo wiarygodny kandydat.

    • 0 0

  • Nie obrażaj mieszkańców Gdyni.

   • 5 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane