Fakty i opinie

stat

Rusza remont skrzyżowania ul. Dąbka i Kwiatkowskiego

W tym miejscu duży ruch panuje nie tylko w godzinach szczytu.
W tym miejscu duży ruch panuje nie tylko w godzinach szczytu. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Niemal rok będzie trwała przebudowa skrzyżowania ul. płk. Dąbka i Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni, która zaczyna się w poniedziałek. Pierwszy tydzień będzie najmniej uciążliwy dla kierowców, ale potem pojawią się zwężenia. Prace pochłoną ponad 12,5 mln zł, chociaż miasto chciało wydać na to nie więcej niż 7,6 mln zł. Jedyną ofertę złożyła firma MTM.Czy przebudowa zmniejszy korki w tym miejscu?

tak, dodatkowe pasy do skrętu bardzo pomogą 19%
tylko chwilowo, skrzyżowanie szybko się znowu zatka 27%
nie, bez rozbudowy ul. Kwiatkowskiego nic się nie zmieni 54%
zakończona Łącznie głosów: 1296
Obecnie skrzyżowanie na północy Gdyni jest zakorkowane przez kilka godzin dziennie, a bywa, że stoi się tam w samochodowym zatorze od rana do wieczora. O przebudowie mówiło się od lat, ale plany były cały czas przesuwane. Ostatnio remont miał zacząć się w 2017 roku, lecz uda się dopiero teraz - tuż przed wyborami.

Co obejmuje remont?  • wymianę, naprawę, usprawnienie infrastruktury wodociągowej i gazowej,

  • wyznaczenie pasów jazdy na wprost oraz lewo i prawoskrętów w ciągu ul. płk. Dąbka,
  • rozbudowę skrzyżowania ul. płk. Dąbka z ul. Kwiatkowskiego o jezdnię 2x2,

  • budowę krótkiej drogi rowerowej w obrębie skrzyżowania,

  • budowę wyspy rozdzielającej ruch pojazdów, pełniących jednocześnie funkcję "azyli" dla pieszych.


Na skrzyżowaniu będzie też nowa sygnalizacja świetlna i doświetlenie przejść dla pieszych. W projekcie uwzględniono także wykonanie nowej zatoki przystankowej.

- Rozbudowa ul. Dąbka obejmie swym zakresem odcinek od skrzyżowania z ul. Kwiatkowskiego (łącznie ze skrzyżowaniem) do ul. Maciejewicza zobacz na mapie Gdyni (wysokość pętli autobusowej) - tłumaczy Bogusław Moniuszko, kierownik działu dróg z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Prace nie zakładają poszerzenia ul. Kwiatkowskiego do dwóch pasów. Ma to nastąpić w nieokreślonej przyszłości.
Prace nie zakładają poszerzenia ul. Kwiatkowskiego do dwóch pasów. Ma to nastąpić w nieokreślonej przyszłości. graf. Trojmiasto.pl
Przebudowa jest konieczna, bo skrzyżowanie jest utrapieniem mieszkańców północnych dzielnic Gdyni oraz gmin ościennych. Według badań w porannym szczycie w stronę centrum przejeżdża tam 725 pojazdów na godzinę, a w stronę Kosakowa 567. Popołudniu w stronę Kosakowa jedzie 1097 pojazdów na godzinę, a w stronę centrum 772. Badanie przeprowadzono w połowie ubiegłego roku.

Kwiatkowskiego też do poszerzeniaDo pełni szczęścia kierowcom brakuje tylko dodatkowych pasów w ciągu ul. Kwiatkowskiego, prowadzącej od skrzyżowania do estakady. Władze miasta zapowiadają, że i tej inwestycji gdynianie się doczekają. Kiedy? Tego nie wiadomo.

Od poniedziałku, 1 października, kierowców czekają utrudnienia. Na początek niewielkie, bo pracownicy pojawią się głównie na poboczach. Pierwsze duże problemy zaczną się 8 października, kiedy jezdnia ul. płk. Dąbka na odcinku pomiędzy ulicami Andersa (Kosakowo) i Maciejewicza zostanie zawężona - ruch prowadzony będzie po jednym pasie w każdym kierunku. Kierowcy będą musieli pomęczyć się tam w korkach ok. 6 tygodni. Wtedy zacznie się drugi etap, jeszcze bardziej uciążliwy, bo prace przeniosą się na skrzyżowanie z ul. Kwiatkowskiego, na którym zajęty będzie pas do skrętu w prawo.

Przebudowa ma się skończyć 21 czerwca 2019 roku.

Opinie (191) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.