Fakty i opinie

stat

Rusza wyprawa w poszukiwaniu ORP Orzeł

artykuł historyczny
ORP Heweliusz spędzi na Morzu Północnym tydzień na poszukiwaniach wraku legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł.
ORP Heweliusz spędzi na Morzu Północnym tydzień na poszukiwaniach wraku legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. mat. prasowe

Okręt Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej w Gdyni wyruszy 6 lipca na poszukiwanie wraku ORP Orzeł. To już druga wyprawa, mająca na celu odnalezienie legendarnego okrętu podwodnego. Poprzednia odbyła się w 2008 roku.Jak poinformował nas kmdr ppor. Ireneusz Hryciuk, oficer prasowy Dywizjonu, ORP Heweliusz w rejon zatonięcia ORP Orzeł dotrze 7 sierpnia. - Na Morzu Północnym statek spędzi tydzień na poszukiwaniach - mówi Hryciuk. - Już wcześniej nasza jednostka poszukiwała Orła wraz z okrętami holenderskimi i brytyjskimi.
Jedno z ostatnich zdjęć ORP Orzeł.
Jedno z ostatnich zdjęć ORP Orzeł. Źródło: Rząd RP na uchodźstwie

Rejon poszukiwań jest bardzo duży, więc zadanie, jakie stanie przez marynarzami, będzie bardzo trudne. - Nie ukrywam, że przyda nam się dużo szczęścia - dodaje kmdr ppor. Hryciuk. - Warto jednak przypomnieć, że w maju 2004 roku inny okręt naszego dywizjonu, ORP Arctowski, odkrył na wodach Bałtyku wrak poszukiwanego od 59 lat legendarnego niemieckiego transportowca Steuben.

ORP Heweliusz wyruszy 6 lipca z Gdyni z grupą podchorążych, którzy na jego pokładzie odbędą praktyki morskie. Okrętem dowodzić będzie kmdr. ppor. Grzegorz Kokosiński. ORP Heweliusz jest przeznaczony do prowadzenia prac sondażowych przybrzeżnych i pełnomorskich oraz wykonywania prac hydrograficznych, meteorologicznych i oceanograficznych.

Pierwsza wyprawa w celu odnalezienia Orła odbyła się w 2008 roku. Ekspedycja, w której skład wchodzili członkowie Morskiej Agencji Poszukiwawczej, przygotowywała się do niej przez około trzy lata.

Statek badawczy Instytutu Morskiego w Gdańsku, r/v IMOR, przepłynął ponad 2,5 tys. mil morskich. Przeszukał przy pomocy sonarów, sondy i zdalnie sterowanego podwodnego robota obszar o powierzchni 866 km kw.

Ekspedycja znalazła m.in. wrak parowego statku handlowego z czasów II Wojny Światowej oraz wrak metalowego żaglowca. Jednak miejsce spoczynku ORP Orzeł i jego bohaterskiej załogi nadal pozostaje nieznane.

Legenda polskiej Marynarki Wojennej

ORP Orzeł, o numerze taktycznym 85A, zwodowany został 15 stycznia 1938 roku. Jednostka zbudowana była w holenderskiej stoczni De Schelde. W momencie wybuchu II wojny światowej należała do jednych z najnowocześniejszych na świecie. Okręt uzbrojony był w 12 wyrzutni torpedowych, podwójne działko przeciwlotnicze i jedną armatę przeciwlotniczą Bofors. Załoga składała się z 63 osób.

ORP Orzeł i jego załoga wsławili się wieloma bohaterskimi czynami. Dzięki nim okręt stał się legendą jeszcze podczas II wojny światowej. Bez map nawigacyjnych uciekł z internowania w Tallinie, przepłynął Bałtyk, cieśniny Sundzkie i dotarł do Anglii. W czasie służby w Royal Navy osłaniał konwoje i patrolował wyznaczone obszary. Zatopił transportowiec "Rio de Janeiro", demaskując tym samym plany inwazji Niemiec na Norwegię. Po krótkiej, ale intensywnej służbie, w połowie 1940 r. zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach na Morzu Północnym.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (53)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.