• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruszają wiosenne porządki na drogach. Przydałaby się też lepsza kontrola banerów wyborczych

Maciej Korolczuk
2 marca 2024, godz. 15:00 
Opinie (119)
  • Wiosenne porządki na drogach potrwają kilka tygodni.
  • Wiosenne porządki na drogach potrwają kilka tygodni.

Służby miejskie przystępują do wiosennych porządków na drogach. W ciągu miesiąca z ulic ma zniknąć piasek i sól, uporządkowane zostaną zieleńce, umyte znaki drogowe i sygnalizatory. Równolegle trwa też wiosenne łatanie dziur. Z kolei nasi czytelnicy domagają się bardziej skrupulatnej kontroli banerów wyborczych, wieszanych w miejscach ograniczających widoczność.Kiedy zaczynasz wiosenne porządki?

Wiosenne porządki na drogach trwają już od połowy stycznia, gdy do łatania dziur przystąpili drogowcy. W tym roku ubytków w jezdniach jest wyjątkowo dużo, co sprawia, że rosną też nakłady na naprawy. Tylko przez półtora miesiąca na ten przeznaczono ponad 2 mln zł.

Teraz do akcji wkraczają służby zajmujące się oczyszczaniem ulic. A tych jest sporo, bo aż 1 tys. km. Do tego dochodzi 120 km dróg rowerowych, a także znaki, sygnalizacja świetlna, chodniki, przystanki autobusowe i tramwajowe, zieleńce, pomniki i meble miejskie.

Plaga dziur na drogach Plaga dziur na drogach

Służby muszą z nich usunąć nagromadzony piach i kurz, co ma potrwać ok. miesiąca. Na kwiecień z kolei przewidziane jest odmalowanie oznakowania poziomego na drogach, ale by to nastąpiło, temperatura gruntu nie może być niższa niż 5 stopni Celsjusza.

Wiosenne porządki przewidziane są też w tunelu pod Martwą Wisłą.


Zamiatarki i polewaczka w akcjiMechaniczne oczyszczanie realizowane będzie według ustalonego tygodniowego harmonogramu, publikowanego na stronie GZDiZ w zakładce Porządek.

- Od razu przepraszamy, jeżeli czasem będzie głośno, jednak staramy się, żeby praca nocna przebiegała wyłącznie na tych ciągach komunikacyjnych, które nie mają bezpośredniej styczności z mieszkańcami. Prosimy też o wyrozumiałość, ale chcemy, żeby miasto było jak najszybciej oczyszczone - mówi Bartosz Piotrusiewicz, prezes Gdańskich Usług Komunalnych. - Do dyspozycji w południowym rejonie, który utrzymujemy, mamy trzy zamiatarki, które są najbardziej efektywne, energooszczędne i ekologiczne oraz jedną polewaczkę. O porządek w tej części miasta dba nasz blisko 15-osobowy zespół.
Za utrzymanie czystości na ulicach w pozostałych trzech rejonach, odpowiedzialne są dwie inne firmy wykonujące prace na zlecenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. W całym mieście do sprzątania po zimie wykorzystywane są 23 specjalistyczne pojazdy.

  • W ostatnich dniach plakaty wyborcze coraz częściej pojawiają się w miejscach ograniczając widoczność i negatywnie wpływając na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów czy kierowców.
  • W ostatnich dniach plakaty wyborcze coraz częściej pojawiają się w miejscach ograniczając widoczność i negatywnie wpływając na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów czy kierowców.
  • W ostatnich dniach plakaty wyborcze coraz częściej pojawiają się w miejscach ograniczając widoczność i negatywnie wpływając na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów czy kierowców.

Co z plakatami wyborczymi?Na estetykę miasta mają w ostatnim czasie wpływ nie tylko czyste ulice i posprzątane chodniki. Trwa bowiem kampania wyborcza, a wraz z nią na ulicach pojawia się coraz więcej plakatów i banerów wyborczych, często niestety - w niedozwolonych miejscach, co ogranicza widoczność i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo kierowców, pieszych czy rowerzystów. Zwrócili na to uwagę nasi czytelnicy zamieszczając w naszym Raporcie zdjęcia banerów wiszących w niewłaściwych miejscach.

- Wszędzie tam, gdzie jest jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy ograniczona widoczność na przystankach i przejściach dla pieszych, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni za każdym razem kontaktuje się z komitetami wyborczymi. Zazwyczaj to przynosi rezultat, bo współpraca układa się dobrze, ale gdy nie ma z ich strony reakcji, wówczas my, jako służby miejskie, wkraczamy do akcji. Sporo pomaga nam funkcjonująca od kilku lat uchwała krajobrazowa, co sprawia, że kampania wyborcza pod względem obecności banerów w mieście wygląda nieco inaczej - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
22:08 26 LUTEGO (aktualizacjaakt. 1 MARCA 13:05)

Plakat najważniejszy (130 opinii)

Plakaty wyborcze powodują zagrożenie. Zdjęcie powyżej ukazuje ile widać z osobówki wyjeżdżając z Kurpińskiego na Beethovena w Gdańsku. Sytuacja powtarza się przy każdych wyborach. Zgłaszane parokrotnie do Gdańskiego Centrum Kontaktu przy okazji ostatnich wyborów, lecz służby nie zrobiły z tym kompletnie nic, a teraz sytuacja się powtarza. Ważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi czy poparcie?
Plakaty wyborcze powodują zagrożenie. Zdjęcie powyżej ukazuje ile widać z osobówki wyjeżdżając z Kurpińskiego na Beethovena w Gdańsku. Sytuacja powtarza się przy każdych wyborach. Zgłaszane parokrotnie do Gdańskiego Centrum Kontaktu przy okazji ostatnich wyborów, lecz służby nie zrobiły z tym kompletnie nic, a teraz sytuacja się powtarza. Ważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi czy poparcie? Zobacz więcej

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (119)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane