• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ruszył remont mostu, do którego nikt się nie przyznawał

Ewelina Oleksy
6 grudnia 2023, godz. 18:00 
Opinie (45)
W końcu zaczyna się remont mostu, o który mieszkańcy apelowali do urzędników od dawna. W końcu zaczyna się remont mostu, o który mieszkańcy apelowali do urzędników od dawna.

Nie wiadomo, czy to w ramach mikołajkowego prezentu, czy raczej w efekcie naszej interwencji, ale 6 grudnia rozpoczął się remont sfatygowanego mostu nad kanałem RaduniMapka. Do odpowiedzialności za jego stan żadna z kilku urzędowych instytucji nie chciała się przyznać. Remont zleciło starostwo powiatowe, prace mają potrwać do 15 grudnia i pochłoną ponad 116 tys. zł.Czy gdyby sprawa nie została nagłośniona na naszym portalu, remont mostu doszedłby do skutku?

- Uwaga! Od dnia 6.12.2023 r. (środa) odbędą się prace związane z remontem nawierzchni mostu. Na czas trwania robót obiekt będzie wyłączony z użytkowania. Przejazd nad kanałem Raduni możliwy jest mostem na ul. StromejMapka. Za utrudnienia przepraszamy - taki komunikat pojawił się we wtorek, 5 grudnia, na moście, który łączy ul. Batalionów Chłopskich i ul. Rzeczną w Gdańsku z ul. Grunwaldzką w Pruszczu GdańskimMapka.

Most, do którego nikt się nie przyznawałO fatalnym stanie mostu od miesięcy alarmowali okoliczni mieszkańcy. Jednak ich apele o remont przeprawy trafiały w próżnię, bo... żadna z urzędowych instytucji - zarówno tych z Gdańska, jak i Pruszcza Gdańskiego, nie chciała się do mostu przyznać. Urzędnicy przerzucali się tylko odpowiedzialnością w tej sprawie.

Ten problem opisywaliśmy w sierpniu, próbując wtedy ustalić, kto i kiedy most wyremontuje.

Kto i kiedy wyremontuje most, do którego nikt się nie przyznaje? Kto i kiedy wyremontuje most, do którego nikt się nie przyznaje?

Ostatecznie stanęło na tym, że w tej sprawie dogadać między sobą mają się Starostwo Powiatu Gdańskiego w Pruszczu Gdańskim i Urząd Miejski w Gdańsku.

 • W końcu zaczyna się remont mostu, o który mieszkańcy apelowali do urzędników od dawna.
 • W końcu zaczyna się remont mostu, o który mieszkańcy apelowali do urzędników od dawna.
 • W końcu zaczyna się remont mostu, o który mieszkańcy apelowali do urzędników od dawna.

Wspólna sprawa Gdańska i powiatu gdańskiego- Most stanowi element istniejącego układu komunikacyjnego miasta Gdańska, natomiast w
księdze wieczystej jako właściciel figuruje Skarb Państwa - Starosta Gdański. Zdajemy sobie sprawę, że konieczne jest podjęcie prac remontowych, aby użytkownicy obiektu mogli z niego korzystać w bezpieczny sposób. Podejmowane są systematyczne działania, celem doprowadzenia do wskazanego remontu - mówił nam wtedy Marian Cichon, starosta gdański.A wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak informował, że miasto zadeklarowało starostwu gotowość przekazania dotacji celowej w wysokości 40 proc. kosztów inwestycji.

Remont zleciło starostwo powiatowe, pieniądze dał wojewodaOstatecznie, jak ustaliliśmy, Gdańsk póki co nie przekazał żadnych pieniędzy, a wykonawca działa na zlecenie Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gd.

- Starostwo otrzymało środki od wojewody pomorskiego na drobny remont obiektu i w trybie zapytania ofertowego wyłoniło wykonawcę. Prace mają potrwać do 15.12.2023 r. - mówi Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu.


Jak informuje nas starosta Marian Cichon, dodatkowe środki finansowe na wykonanie naprawy nawierzchni mostu, wojewoda przyznał w listopadzie.

- Wykonawcą robót jest firma B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska z siedzibą w Pruszczu Gdańskim. Zlecone prace obejmują naprawę (wymianę) drewnianego poszycia mostu w celu poprawy warunków przejazdu. Koszt wykonania prac wynosi 116 850 zł brutto - mówi Marian Cichon. - Mam nadzieję, że warunki atmosferyczne będą sprzyjające i prace zostaną ukończone terminowo oraz, że mieszkańcy będą mogli korzystać z przejazdu jeszcze przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.
 • W takim stanie był most, do którego remontu żadna z urzędowych instytucji się nie kwapiła.
 • W takim stanie był most, do którego remontu żadna z urzędowych instytucji się nie kwapiła.
 • W takim stanie był most, do którego remontu żadna z urzędowych instytucji się nie kwapiła.

Wymiana nawierzchni to nie koniec. W planach kapitalny remontStarosta podkreśla, że na naprawie poszycia mostu nie zamierza poprzestać.

- W dalszym ciągu będziemy wnioskować o przyznanie funduszy, które pozwolą przeprowadzić kapitalny remont tego mostu. Mamy nadzieję na współpracę w tym zakresie z Miastem Gdańsk, od którego otrzymaliśmy już propozycję partycypowania w kosztach remontu - wskazuje Cichon.

Mieszkańcy w końcu się doczekaliGdy w sierpniu w ankiecie zapytaliśmy Czytelników, czy wierzą, że ten most w końcu doczeka się remontu, zdecydowana większość [głosowało 1050 osób - dop.red.], bo aż 64 proc. odpowiedziało, że w to nie wierzy, a urzędnicy nadal przerzucać się będą odpowiedzialnością. Szczęśliwie, okazało się jednak, że udało się dojść do porozumienia, bo remont właśnie rusza.

W sierpniu pytaliśmy czytelników, czy wierzą, że most doczeka się remontu. Takie były wyniki ankiety. W sierpniu pytaliśmy czytelników, czy wierzą, że most doczeka się remontu. Takie były wyniki ankiety.
Mieszkańcy okolic mostu nie kryją radości, że sprawa remontu doczekała się szczęśliwego finału.

- O interwencję w sprawie tego mostu prosiliśmy wiele instytucji, ale byliśmy odprawiani z kwitkiem. Cieszymy się, że w końcu zaczyna się remont. Byłam przekonana, że tylko poprzez media można tę sprawę ruszyć. Dziękujemy za pomoc - napisała do nas pani Izabela, która mieszka w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, w okolicy mostu.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane