• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rządowa tarcza dla samorządów. Władze Trójmiasta komentują

Ewelina Oleksy
1 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Tarcza samorządowa ma podreperować stan miejskich finansów, które zostały mocno nadszarpnięte przez kryzys wywołany koronawirusem. Tarcza samorządowa ma podreperować stan miejskich finansów, które zostały mocno nadszarpnięte przez kryzys wywołany koronawirusem.

Rząd przygotował przepisy w ramach tzw. tarczy samorządowej, która wesprzeć ma gimny w kryzysie wywołanym koronawirusem. Wśród nich jest kilka działań dających samorządom osłonę finansową. Zapytaliśmy władze Trójmiasta, jak oceniają te propozycje. - To nie rozwiąże naszych problemów - mówią zgodnie przedstawiciele Gdyni, Gdańska i Sopotu.Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieJak oceniasz założenia tarczy samorządowej?

- Samorządy - w związku z pandemią COVID-19 - odnotowują obecnie spadek wpływów m.in. z tytułu podatków. Dlatego chcemy wesprzeć ich budżety - powiedziała wicepremier i mister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiając założenia tarczy samorządowej.
Pakiet tarczy samorządowej przewiduje m.in.:

 • podwojenie udziału powiatów, w tym miast prezydenckich, w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa. Teraz będzie trafiała do nich co druga, nie co czwarta złotówka
 • wprowadzenie w 2020 r. możliwości nierównowagi strony bieżącej budżetu samorządu dodatkowo o wartość faktycznego ubytku w dochodach podatkowych (z PIT, CIT, podatków lokalnych: od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych, opłaty skarbowej, PCC, opłaty uzdrowiskowej i miejscowej) będącego skutkiem wystąpienia COVID-19
 • złagodzenie w 2020 r. reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych jednostki (katalog jak wyżej), wynikającego z wystąpienia epidemii COVID-19
 • wprowadzenie możliwości przesunięcia na kolejne miesiące wpłat do budżetu państwa dokonywanych przez jednostki o ponadprzeciętnych dochodach podatkowych. Raty janosikowego przypadające w czerwcu i lipcu 2020 r. miasta będą mogły zapłacić w drugim półroczu 2020 r
 • uelastycznienie wydatkowania środków z tzw. funduszu korkowego w 2020 r. Pieniądze z tego funduszu będzie można przeznaczyć na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków COVID-19
 • wprowadzenie możliwości wcześniejszego przekazywania w 2020 r. rat części oświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej subwencji ogólnej, co poprawi płynność samorządów. Z subwencji ogólnej za czerwiec miasta otrzymają, przykładowo: Kraków: 80 153 038, 87 zł, Gdynia: 21 926 365,56 zł

Projekt tarczy samorządowej to część tarczy antykryzysowej 4.0. Jest po drugim czytaniu w Sejmie, ale jeszcze go nie przyjęto. Został skierowany do sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Gdynia: pomocne rozwiązania, ale nie rozwiążą problemu- Te rozwiązania będą w jakimś stopniu pomocne, ale nie rozwiążą problemu, tylko odsuną go w czasie. W tym roku poradzimy sobie zaciągając kredyt, którego zaciągnięcie byłoby możliwe także bez poluzowań, o których mowa w propozycji tarczy - komentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni - Już dziś widzimy, że spadek dochodów miasta jest drastyczny, a to na pewno nie koniec. W tym kontekście ani zadłużanie, ani chwilowa poprawa płynności poprzez odroczenia terminów płatności nie są lekarstwem. Byłaby nim realna rekompensata, o której na razie niestety nie ma mowy. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że to nie jest polityka, tylko matematyka.
- Spadek dochodów miasta jest drastyczny, a to na pewno nie koniec. W tym kontekście ani zadłużanie, ani chwilowa poprawa płynności poprzez odroczenia terminów płatności nie są lekarstwem - komentuje propozycje tarczy wiceprezydent Gruszecka-Spychała.

- Spadek dochodów miasta jest drastyczny, a to na pewno nie koniec. W tym kontekście ani zadłużanie, ani chwilowa poprawa płynności poprzez odroczenia terminów płatności nie są lekarstwem - komentuje propozycje tarczy wiceprezydent Gruszecka-Spychała.
Jak wskazuje wiceprezydent Gdyni, samorządy mogą stracić zdolność do wykonywania swoich zadań, bo po prostu zabraknie im pieniędzy.

Czytaj też: Koronawirus uderza w miejskie finanse. Trójmiasto liczy straty

- Kryzys wynikający z epidemii zastał bowiem samorządy w sytuacji, która już była wyjątkowo trudna. Teraz, samorządy i tak już osłabione, po raz kolejny mierzą się z sytuacją, w której wydatki szybują w górę, a dochody jeszcze gwałtowniej pikują w dół. Te dziury wymagają zasypania pieniądzem słusznie należnym samorządom od państwa. Takie rozwiązanie nie tylko byłoby sprawiedliwe, ale też zwyczajnie opłacalne dla wszystkich - mówi Gruszecka-Spychała.

Porozmawiaj o koronawirusie na naszym forumGdynia na razie nie podaje na ile w sumie szacuje straty spowodowane koronawirusem, tłumacząc to tym, że jeszcze wiele może się zdarzyć. Dotychczasowe liczby, jak podkreślają władze miasta, są jednak porażające.

Wpływy z podatku PIT w Gdyni w samym tylko kwietniu są o 20 mln zł niższe, niż w kwietniu ubiegłego roku. Wpływy z CIT spadły o 61 proc. Spadek wpływów z komunikacji miejskiej w kwietniu wyniósł ponad 70 proc. (ponad 3,5 mln zł).

Trójmiejscy radni i urzędnicyDo tego dochodzą wydatki na walkę z COVID oraz utracone zyski, bo miasto obniża i umarza czynsze w ramach pomocy dla przedsiębiorców. Od tych nieopłaconych należności musi jednak płacić państwu VAT.

Gdańsk: chwilowe rozwiązania, a nie długotrwała pomocWładze Gdańska wyliczyły, że tylko w kwietniu dochody miasta z podatków spadły o ponad 80 mln zł w porównaniu do ubiegłego roku. Ostrzegały też, że do końca roku zadłużenie miasta może niebezpiecznie wzrosnąć i apelowały do rządu o finansowe wsparcie. Wśród apeli była m.in. prośba o zwolnienie z tzw. janosikowego.

- Dwie raty janosikowego w Gdańsku to kwota ok. 8,3 mln zł. Rozłożenie na raty od sierpnia tej kwoty, to obciążenie wydatków od tego miesiąca o 1,7 mln zł. Samorządy postulowały o zawieszenie tej wpłaty w tym i następnym roku. Propozycja w tarczy to krótkotrwale i nieproporcjonalne do już odnotowanych ubytków dochodów rozwiązanie - mówi Izabela Kuś, skarbnik Gdańska.
Gdańsk póki co sceptycznie podchodzi także do pozostałych propozycji w tarczy samorządowej. I zapowiada, że "będzie bardzo uważnie, z kalkulatorem w ręku, przyglądać się każdej propozycji rzadu skierowanej do miast."

Zobacz też: Najczęstsze problemy z Tarczą Finansową. BCC radzi

- To jeszcze nie jest obowiązujące prawo, ale przygotowaliśmy wstępne wyliczenia z nim związane. W tarczy zaproponowano m.in. przesuniecie terminu opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego za rok 2020 na rok przyszły, co stawia pod znakiem zapytania realność skorzystania z podwyższonego potrącenia. W naszej ocenie zapis ten uderza bezpośrednio w tegoroczne dochody samorządów. W Gdańsku ubytek może sięgnąć 15 mln zł - mówi Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Gdańska - Reszta rozwiązań to rozwiązania chwilowe, pomagające przetrwać samorządom do końca roku. Tymczasem skutki osłabionej gospodarki, wprowadzonych ulg podatkowych w 2019 i spłaty kredytów na pokrycie ubytków dochodów podatkowych z tego roku, będą odczuwalne przez kilka kolejnych lat. Jeśli chodzi o korkowe, to pozytywna zmiana, jednak nie przynosi dodatkowych środków, a jedynie umożliwia realizację wydatków poniesionych na walkę z epidemią, a nie zrekompensowanych z budżetu państwa.

Sopot: to nie jest odpowiedź na nasze oczekiwania- Tarcza samorządowa to nie jest odpowiedź na nasze oczekiwania. Znalazły się tam rozwiązania, o które postulowaliśmy, ale w całkowicie niewystarczającym wymiarze - komentuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu - Weźmy chociażby kwestię poluzowania możliwości zadłużania się - chcieliśmy, aby limit zadłużania dla samorządów zawiesić co najmniej na pięć lat, tymczasem owszem, dostaliśmy zgodę na wyższe zadłużania się, ale tylko na bieżący rok. Prosiliśmy też, aby janosikowe było wyliczane w stosunku do sytuacji finansowej obecnej, a nie historycznej sprzed dwóch lat. Niestety, tego postulatu rząd dotychczas nie posłuchał.
- W tarczy samorządowej znalazły się rozwiązania, o które postulowaliśmy, ale w całkowicie niewystarczającym wymiarze - mówi prezydent Sopotu.

- W tarczy samorządowej znalazły się rozwiązania, o które postulowaliśmy, ale w całkowicie niewystarczającym wymiarze - mówi prezydent Sopotu.
Prezydent Sopotu liczy na to, że do tarczy samorządowej wprowadzane będą jeszcze poprawki.

Czytaj też: Sopot tnie inwestycje za 40 mln zł

- Nie chcemy dopuścić, aby jakość życia w naszych miastach i gminach spadła. Liczymy, że w trakcie prac w parlamencie nad tą ustawą zostaną do niej wniesione odpowiednie poprawki. Mamy jeszcze pewną nadzieję, że po ostatnich rozmowach przedstawicieli Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich z panią premier Emilewicz to się zmieni - podkreśla Karnowski.
Według Karnowskiego jedyny "zysk" to przepis w tarczy mówiący o wzroście udziału samorządów w dochodach z gospodarki nieruchomościami skarbu państwa z 25 proc. do 50 proc.

- Niestety rząd w Tarczy zapisał, że opłaty za użytkowanie wieczyste będzie można wnosić do 31 stycznia 2021 r. Co spowoduje, że w tym roku możemy z tego tytułu nic nie dostać i zamiast 50 proc. może być 0 proc. - wskazuje Karnowski.
W Sopocie dochody budżetowe w kwietniu, w porównaniu do ubiegłego roku, spadły o 12,7 mln zł.

Miejsca

Opinie (270) ponad 20 zablokowanych

 • (22)

  Ciekawe czy trójmiasto przyjmie pomoc?Wszak z obecnym rządem raczej się nie zgadza....

  • 124 50

  • zabawne, to nie o przyjecie pomocy chodzi tylko odzyskanie jak najwiekszej kasy ktora rząd zabiera. (1)

   To co mówisz to jak sugerować, że z powodu godności mam nie wziąć rzeczy od złodzieja, który mnie okrada.

   • 37 31

   • rząd ci DA

    dwudziestu paru ministrów po miliardzie zrzuci się do czapki i matołuszek poPiSowo ci DA

    • 0 0

  • jest artykół z przykładowym salonem samochodowym z Gdańska (3)

   wsparcie rządowe: połowa ZUS, odroczenie podatków, wsparcie pożyczką zwrot tylko 25%, przedsiębiorca napisał tez do urzędu miasta Gdańska o obniżenie części podatków - do dzisiaj nie dostał odpowiedzi... wow

   • 19 13

   • Ale za to mamy kontener "będzie dobrze" (1)

    To nie wystarczy?

    • 15 7

    • zobaczymy :)

     ten drugi arcytalent z wawy poszedł na L4 :))))))))))))))))))

     • 16 4

   • Idz do szkoly! Byki walisz.

    • 6 2

  • widać,że na drugą falę epidemii miasto nie będzie gotowe (1)

   • 12 1

   • przypomina mi sie dowcip

    jak przel... ten tego grubasa? Dajesz klapsa i wchodzisz z drugą falą - wiem "średnie" :)))))))))))

    • 0 2

  • (1)

   Rząd zrobił problem, rząd pomoże. Nie ma to jak naprawiać bu.del który się zrobiło i teraz jeszcze się szczycić jaki to rząd pomocny.

   • 12 5

   • Kolejny pożyteczny i**ota nam się objawił?

    • 2 10

  • ponarzekajcie sobie na jedyny normalny rząd jaki mamy od lat (5)

   • 14 13

   • Buhahaha.. (3)

    Tamci chociaż kradli łyżką, ci użyli chochli.

    • 5 7

    • Bo im się należy. (2)

     Tak jak braciom Sz. 187mln+54mln, można? Można i nikt nie widzi żadnych problemów, a ciemny lud kupuje.

     • 6 5

     • zmień leki - bo kupiłeś "ciemny ludzie" :)

      • 3 5

     • Sprawdź daty, a wyjdzie, że większość dotacji przyznała mu koalicja PO-PSL. Strzelają sobie już nie w kolano, a w głowę.

      • 1 0

   • Normalny, czyli taki, który transferuje do rodzin dygnitarzy setki milionów złotych.

    Dziękuję za taką normalność.

    • 4 2

  • Dla geniuszy pis (4)

   Dochody ustawowo obniżyli samorządom krasnoludki,inflacja to też wina krasnali,dynamiczny wzrost cen wszystkiego też.A dlaczego Niemcy ,Anglicy i inni mogą wypłacać kasę pomocową w kilka dni na podstawie jasnych i prostych formularzy?czyżby krasnale u nas to miernoty pis?

   • 4 7

   • nie wierze w to co widze... (3)

    pytasz się dlaczego? Chociażby dlatego że 80% euro które sami wpłacamy do unijnej kasy i które potem "otrzymujemy" ("jeżeli spełnimy warunki praworządności i demokracji") wraca z powrotem do Niemiec... Po drugie dlatego że jeżeli spotyka się takie "wypociny" to znaczy że są takie ciemne masy jak ty - i nie dziwię się że Niemcy nie uznają nas za dojrzały i rozumny naród a zarazem dojrzałą demokrację - stąd stawianie nas w drugim rzędzie! Gdybyś jeszcze nie rozumiał - jeżeli masz sąsiada pijaka - kim dla ciebie są jego dzieci? - "dziećmi pijaka" chociaż one oczywiście nic winne nie są... - tak samo Niemcy - kim dla Niemca będzie wyborca tuska? - baranem... więc co się im dziwić...

    • 6 2

    • tjaaaa... praca, pokora, umiar, ... a te Nagrody nam się po prostu należały!

     2015r. Wystarczy nie kraść
     2017r. Oni kradli więcej
     2019r. Oni też kradli

     • 2 1

    • Jesteś typowym bredzącym pisowcem (1)

     Twój poziom erudycji i wiedzy ekonomicznej poraża jestem pod wrażeniem.Widzę tylko dziwny dysonans do mojej wiedzy i doświadczenia zdobytego pracując w całej EU nawet jak Polska w niej nie była.Pamiętam opinie przed i po wejściu kraju do unii i dzisiejsze o demolowaniu demokracjii przez pis.Wszystkie te opinie mediów i znajomych zaprzeczają twoim pisowskim konfabulacjom.Ps ,,obce jezyki za trutne"rozumiem wasz wuc Duda już mówił że w obcych językach nie będą nam mówili co mamy robić ci z wyimaginowanej europejskiej wspolnoty

     • 1 1

     • Żadnej merytoryki u Ciebie tylko nic nieznaczący bełkot.

      • 1 0

  • Nasza kasa

   Ten złodziejski rząd nie ma własnych pieniędzy. To są pieniądze z podatków wszystkich polaków, również tych z Pomorza. Wystarczy zobaczyć ile kasy do budżetu idzie z Pomorskiego, a ile z podkarpackiego. Kto tu kogo utrzymuje?. A poza tym tłuku po co tu przyjeżdżają wyborcy pisuaru, skoro my tu pisiorstwa nie popieramy? Widzimy jak prostactwo zaśmieca nam miasta i plażę. Sprzątanie waszych śmieci prostaki kosztuje wiecej niż wasze śmieszne pieniądze, które dostaliście z budżetu - czyli to my wam fundujemy te wszystkie łapówki za głosowanie. Wypad do tych czterech województw gdzie wygrał Adrian Kukła. Nikt tu za wami teskinił nie bedzie

   • 0 0

 • Nie bójcie (8)

  Oni już sobie wyrównają te straty, znów będzie wojenka

  • 54 21

  • (6)

   Wiedzą czym tym grozi. Ma zginąć kolejny prezydent/prezydętka?

   • 6 15

   • (5)

    Jeśli masz na myśli wybory, to niech przepadnie.

    • 9 2

    • Też się zgadzam (4)

     Ta Pani już nam pokazała na co ją stać...

     • 15 7

     • I tak robi więcej niż DudoPiS prezesa Polski. (3)

      • 4 8

      • (1)

       no co robi? bo jak na razie konczy to co zaczelo sie za adamoicza. ona tylko przed kamerami wystepuje i wojuje z rzadem zamiast skupic sie na Gdansku

       • 7 3

       • Czyli występowanie przed kamerami wyklucza pracę?

        To już wiem, czemu Duda z Morawieckim nic nie robią...

        • 5 2

      • I jedni i drudzy działają na szkodę kraju, kiedy wy się w końcu obudzicie i przestaniecie być durnymi żołnierzami waszych oprawców.

       • 3 2

  • sPiSki wszędzie, wszędzie sPiSki

   Ty się Janusz módl, żeby ci mamusia strat nie wyrównała.

   • 3 1

 • Gdansk nie przyjmie pomocy (21)

  Od PISu nic a nic
  Taka mamy Sytuacje.
  Ole!

  • 91 59

  • To nie są pieniądze Dudy (20)

   czy Morawieckego. Łaski nie robią, to nasze pieniądze!

   • 20 10

   • Słuchaj, możesz wymienić co otrzymaliśmy od Aleksandry Dulkiewicz i Jacka Karnowskiego? (18)

    Skoro łaski nie robią to powiedz mi o samorządowej inicjatywie wsparcia w czasie pandemii.
    Parkowanie za darmo?
    Przecież oni też dysponują naszymi pieniędzmi.
    Ja myślę, że jednak ta para łaskę robi ;) koniecznie z polskimi literami ;)

    • 28 11

    • Z czego mial ci placic samorzad jak mu wplywy spadly a zostaly zadania do wykonania? (17)

     Jak wszystko zamkniete bylo? Zamkniete kluby ,kawiarnie,sklepy,zabrane wplywy z Energii i Lotosu...Poza tym mylisz dzialania pomocowe dla pracodawcow i pracownikow.To nie samorzad ma wole i moznosc zniesienia i wstrzymania dla tych osob i firm-ZUSU i wszelkich obciazen fiskalnych tylko wklasnie - rzad. Samorzad zmniejszyl np oplaty za metr wynajetej powierzchni aby ulzyc restouratorom. Co zaproponowal rzad w swojej tarczy? Odroczenie splaty i renegocjacje umow z bankami....

     • 6 23

     • (13)

      budżetowi państwa tez wpływy spadły więc logika taka sama

      • 12 3

      • Hola hola....a 64 miliardy od Uni Europejskiej -to co ? (4)

       A zwolnienie ludzi zupelnie z zusu na okres pandemii a nie odraczanie wplat-to co?Taka sama logika? No chyba to rzad moze realnie te skladki zdjac z obywatelela a nie samorzady? Pomoc tylko dla swoich pisowskich kolegow a reszta spoleczenstwa niech sie buja?

       • 6 12

       • Hola hola, gdzie widziałeś te 64 miliardy z UE? (1)

        Na razie to są zapowiedzi. Więc nie fantazjuj.

        • 8 4

       • Przeciez Morawiecki powiedzial-zalatwilismy..Co swojemu Premierowi nie wierzysz?

        • 1 1

       • Nie dostaniesz 64 miliardów (1)

        bo tusek i jego szajka forsuje w unii ich wstrzymanie do czasu kiedy dorwą się do koryta.

        • 4 3

       • nie bredz.

        • 0 1

      • Ale 70 baniek na zabawy Sasina się znalazło co? (7)

       Na limuzyny Kaczyńskiego, ochronę całodobową i Bóg sam wie jeszcze co też są pieniążki? Na maseczki braci Sz. też bańki poleciały. Kto miał na tym wszystkim zarobić ten zarobił. Przestań wierzyć w rządowe brednie.

       • 5 9

       • A w Samorzadowe mam wierzyc? (6)

        Koziol ofiarny- 50.000 zl
        Zloty rydwan- 120.000 zl
        Ochrona Oli
        Wakacyjne delegacje.
        Ola jezdzi najnowsza Superb- najdrozsza

        Zdejmij okulary, spojrz lokalnie.

        • 13 3

       • A tak. Razem masz 200k - 300k. (3)

        Faktycznie, przez te 2 lata można było za to zbudować ze 2km drogi pod jakimś blokiem.

        Sprawdź lepiej, ile Gdańsk dopłacił do prądu w tym roku, zobaczysz, gdzie są prawdziwe pieniądze.

        • 2 6

       • W miejskich spółkach geniuszu... (2)

        Loże na stadionie kupowały inne miejskie spółki...

        Tam dopiero są miliony.

        • 6 1

       • A tu akurat masz rację. (1)

        Ale niestety nie możemy z jakiegoś powodu przestać utrzymywać hobby paru pacanów, którzy lubią kopać piłkę i trzeba im miliony za to płacić.

        • 3 1

       • Kopacze

        W czasie pandemii największy płacz był, że piłkarze nie dostają pensji. Horrendalnych.
        Ale to, że UM obniżył pensje szeregowym pracownikom, którzy już i tak normalnie zarabiają grosze, " bo samorząd musi oszczędzać", uważam za nieetyczne

        • 3 0

       • 187mln+54mln dla samych braci Sz. Przy tym kozły i twoje rydwany wyglądaja śmiesznie. Nie ten rząd wielkości.

        Belki nie widzi ale drzazga go drażni.

        • 2 3

       • 120 tysi vs PóŁToRA Miliona rok w rok

        tylko na obstawę prezesa+
        2 kolejne Miliony rok w rok na wynajem okolicznych willi - bo prezesik+ bardzo nie lubi, jak ktoś mu się pod płotem kręci i tuje mu płoszy!

        • 2 0

     • Myślisz, czy to tylko plotka?

      • 0 1

     • Samorzad nic nie musi mi placic (1)

      Wystarczylby rabat 99% podatku od nieruchomosci.
      Darmowe parkingi jak byla pandemia.
      Samorzad zmniejszyl TYLKO czynsze za lokale miejskie a tych jest ile? 5%?
      Chwyt marketingowy a nie tarcza samorzadowcow.
      Łaskę se robia

      • 8 1

      • Chwyt marketingowy

       Oczywiście. Ten samorząd jedzie tylko na PR, tylko pod tym kątem robią cokolwiek, zresztą jak całe PO. Teraz np. cała moc PR poleciała na Czaskoskiego, który w sondażach ma już niemalże 120 % poparcia, haa.

       • 3 1

   • Waszymi to zarządza dulcyczewska :)

    • 0 1

 • (9)

  To nie rozwiąże naszych problemów mówią zgodnie... No nie rozwiąże. Co by rząd nie zrobił. Wszystko be. Wszystko źle. Cała pandemia rozłożyła pół globu. Nie takie mocarstwa jak Polska. Działali trochę po omacku na początku bo nikt nie wiedział jak to "ugryźć". Poradziliśmy sobie jako kraj całkiem nieźle.

  • 149 44

  • (7)

   Dla samorzadu ochlapy, dla kolegow w enerdze miliony. Tarcza misiewicze

   • 20 25

   • Dlaczego kłamiesz (6)

    Energa nie dostała w związku z pandemią żadnej dodatkowej kasy

    • 24 14

    • (1)

     Naucz się czytac ze zrozumieniem a potem komentuj

     • 7 11

     • Nie pisz o sobie.

      Widzimy

      • 6 3

    • Mało tego. (2)

     Energa olbrzymią kasę przekazała na walkę z pandemią.

     • 13 7

     • Energa to pod rządami PiS olbrzymią kasę wtopiła

      w węgiel i elektrownię w Ostrołęce

      • 10 8

     • Energia przekazała na walkę kupna respieratorów i innych rzeczy... dobry czas na pranie kasy za zawyżone ceny w firmach rodzin i znajomych.

      • 3 6

    • Dlaczego kłamiesz ?

     Synekury w Enerdze,Lotosie i innych firmach wymieniane co kilka miesięcy kosztowały nas grube miliony a firmy spadki ceny akcjii

     • 0 2

  • Zwłaszcza ten złodziejski rząd który dał kolegom zarobić. Zamówili respiratory u instruktora narciarstwa, ale znajomego Mateuszaka Sz., który ma na koncie 100 zł, ciekawe co robi z każdą pensja po kilkadziesiąt tysięcy zł. Zwyczajnie łże i jeszcze przyznał wielomilionową dotacje dla swojej i braciszka firmy, która okradła inwestorów. Geszefty, geszefty, a dziesiątków milionów ani respiratorów nie ma, ale kumpel Szumowskiego i on sam niezle zrobili bo okradając budżet. Kupienie maseczek niezdatnych do użycia za kolejne miliony. Przekazanie koledze Adriana milionów na testy, których nie ma do dzisiaj. Robienie na siłę wyborów. Wydanie bezprawne 80 milionów na druk nieważnych kart. Wszystkie te geszewciki Krzywoustego i jego kumpli z sekty są po to, żeby to oni ukradli setki milionów, a wy bezmyślny elektoracie PZPRpis łykacie każde kłamstwo. To Kurski o was mówił "ciemny lud to kupi". Miał rację kupujecie bezmyślnie to co wam wciska ten PZPR owski reżim

   • 0 0

 • (3)

  A kto mi pomoże? Potrzebuje 500 tys na wieczne oddanie

  • 62 9

  • Możesz dostać najwyżej 500+

   • 10 8

  • zapisz sie do partii matki

   tam wezmą Cię pod skrzydła

   • 5 2

  • Mozesz calkiem legalnie zarabiac po 40-50 tys zl w telewizji rzadowej.

   Musisz tylko znac odpowiednich ludzi i klamac zgodnie z wola partii.

   • 4 3

 • (2)

  Bzdura. Straty w budżetach gmin z powodu bezzasadnego zatrzymania i zrujnowania gospodarki przez Szukowskiego i Morawieckiego są tak duże, że zanim wrócimy na poprzedni kurs miną kata a kryzys dopiero sie zacznie na jesień.

  • 47 103

  • (1)

   PIS nie jest idealny ale PO rządzące teraz to byłby dramat dla Polski.

   • 10 0

   • Odpowiedzią PO na spadające wpływy do budżetu byłoby podniesienie VAT-u i zarąbanie z OFE czego jeszcze nie zdążyli ukraść.

    • 0 0

 • Durszlak 18.3 (7)

  Całą tą pomoc można będzie za 18 miesięcy nazwać durszlakiem a nie tarczą.

  • 51 63

  • zaproponuj coś konstruktywnego, roszczeniowcu (5)

   Masz lepszy pomysł?

   • 12 12

   • Tylko biadolić potrafi.

    • 9 11

   • Konstruktywne pomysly to ma Konfederacja tylko albo sa sejmowej zamrazalce albo pis podaje je jako swoje.

    • 4 2

   • (2)

    u nas firma bierze kasę z tarczy a nam uwalili pensje, obcięli etaty i zwolnili kilka osób, nadgodzin nie ma a robotę trzeba w 7h zrobić, swoja i kolegi, którego zwolnili, pierniczę i pitolę taki układ

    • 5 1

    • (1)

     A co ma do twojej firmy rząd?

     • 4 1

     • Potrafisz czytać ze zrozumieniem czy nie bardzo? Nie ma pretensji do rządu tylko firmy, bo zaczyna się kombinatorstwo.

      • 0 0

  • dokladnie to -betonowe kolo premiera....

   • 3 1

 • Dodrukują kolejne miliardy. (3)

  Czeka nas dwucyfrowa inflacja i bezrobocie. Jedynie tanie paliwo jeszcze utrzymuje ceny podstawowych towarów na znośnym poziomie.

  • 48 49

  • W Gdańsku ta tzw epidemia spadła władzom jak deszcz znieba

   Przeciez stan finansów był katastrofalny a budżet ogłoszono z potęznym deficytem jeszcze zanim kichnął pierwszy chory na covid. a ty teraz taka prosta wymówka i usprawiedliwienie. Wszystko bedzie można pod ten kryzys podciągnąć, szkoda by go zmarnować.

   • 10 2

  • Pofantazjuj jeszcze.

   Masz z czego dodać. Inflacja będzie 5,6,7, albo wielokrotnością tych cyfr, gamoniu.

   • 0 0

  • Znosnym ?

   Zalezy dla kogo.

   • 0 0

 • Zabawne naprawdę bardzo zabawne (17)

  Jak miesiąc temu przedsiębiorcy których przychody spadły do zera tłumaczyli, że przesuwanie w czasie zobowiązań czy ich rozkładanie na raty nie rozwiązuje problemu tylko przesuwa w czasie to usłyszeli falę hejtu że jak to nie mają oszczędności na czas pandemii, że tylko wyciągają rękę po publiczne itd

  A teraz czytam to samo, ale z ust samorządów!

  Dlatego pytam jak to jest, że samorządy nie mają oszczędności na czas pandemii? Jak to jest że przesuwanie zobowiązań tylko odsuwa problemy w czasie i wcale ich nie rozwiązuje? Jak to jest, że wyciągają ręce po publiczne środku z budżetu centralnego?

  I jak to jest że zaraz podwyższą nam lokalne podatki, ceny biletów, opłaty za żłobki i przedszkola, opłaty za parkowanie?

  • 119 20

  • Cóż, (5)

   jaki samorząd, takie gospodarowanie.

   • 27 8

   • powinni dać 5mln zł na PR spalarni a nie tylko 2,5mln :)))))))))))))) (4)

    • 18 4

    • W spalarni to siedzicie wy pisowcy razem z ukladem gdanskim. (3)

     Wasz minister nie zablokowal tego popchnaego bubla a 2.5 miliona na promocje-to jak sie zdaje wymysl unijny a nie samorzadowy czyz nie? To sa wasze interesy dla mafijnych spolek kosztem nowotworow w naszym regionie.To minister srodowiska jest za to bezposrednio odpowiedzialny.wasz pisowski kolega!!!!!

     • 3 8

     • takiej retoryki... no no "gertych" by sie powstydził :) (1)

      jedz do Wiednia to zobaczysz że można spalarnię mieć nawet w środku miasta, bez segregacji i bez smrodu... ale cóż można powiedzieć o samorządowcach którzy jedną nitkę tramwaju z centrum na Chełm budowali 20lat... spójrz na mały Elbląg... ci potrafili bez "wsparacia" UE zbudować obwodnicę... dzisiejsza ekipa chce wymienić kostkę na starówce bo na niczym się nie zna. Nich ida w chol...rę na L4 jak ten z wawy - będzie spokój...

      • 3 0

      • W Wiedniu by cie wysmiali jak bys pokazal im dzisiaj projekt przestarzalej rusztowej spalarni

       Z reszta czy w Austrii spalaja wszystkie syfiaste plastiki w ilosci 3 krotnie przewyzszajacej to co Wieden wyprodukuje?-Smiem w to watpic.Wiedenczycy tez obcym oddali w zarzad spalarnie?

       • 0 0

     • Jeśli wymysł unijny, to czemu masz pretensje do ministra a nie do Brukseli? Obecnie funkcjonujące programy operacyjne też były negocjowane jak rządziła niebiesko-zielona koalicja. Nie znasz się i majaczysz.

      • 0 0

  • Dlatego że jeśli samorząd zrobi oszczędności i one będą wyższe niż wydatki ( zysk ) to mu je rząd zabierze! (4)

   To nie jest sensowne działanie i opłacalne ekonomicznie, by generować dochody powyżej wydatków.

   • 12 16

   • Niezły dowcip

    Napisz coś jeszcze.

    • 5 8

   • Co Ty za pierdoły opowiadasz.

    • 6 5

   • skoro samorzad ma oszczednosci to moze niech zmniejsza danine od mieszkancow. jak gdansk dostal wiecej pieniadzy za smieci to zamiast obnizyc oplaty to zatrudnili urzednikow i zbudowali sobie kolejny przybytek

    • 12 0

   • nie każdy ma tak jak ty w domu

    wspołczucie

    • 1 0

  • No właśnie (1)

   Gdynia już była mega zadłużona i to przed pandemią. a teraz pandemia ma spowodować, że będą za nich kredyty spłacać? Juz na śmieciach nas w zeszłym roku wykiwali, więc niech sobie stamtąd wezmą. Zresztą obostrzenia były , ale przecież to tez nie był jakiś super sezon wakacyjny. Dla trójki prezydentów z 3-sta polecam jakiś kurs gospodarności. Zresztą nie tylko na nas zarobią z opłaty śmieciowej, a ile miln euro jeszcze zostało z "promowania równości?".

   • 13 5

   • no Gdańsk też poszalał z zadłużeniem za ubiegły rok

    z 500 mln długu zrobili

    • 1 0

  • Takie z nich samorządy, jak z koziej d*upy trąba!

   A większej władzy się domagali, likwidacji Urzędu Wojewódzkiego chcieli.

   • 9 5

  • Jak to jest, że rząd wszystkie wydatki zrzuca na samorządy a sam nie ma kasy. Państwo kartonowe! Może za dużo premii?

   • 4 9

  • a budżet centralny jakie ma oszczędności !!?? Dodrukowuje pieniądze bo podlega mu PWPW a zadłużenie największe w historii. Tym bardziej że przez ostatnie lata władza centralna coraz więcej obowiązków zrzucała na samorządy a kasy na to nie dawała.

   • 0 5

  • To jest tak samo jak ....

   Utrzymywanie parti politucznych z budzetu .

   Tylko ze Samorzady maja za ta kase cos do zrobienia s partie nic !

   • 1 0

 • tarcza jak zwykle z papieru (2)

  • 44 74

  • lol

   Bo tak ci w 3mieście powiedzieli?

   • 21 11

  • Jasne, a guma do żucia.

   • 12 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane