• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Segregacja odpadów to już nie problem, a codzienność

26 sierpnia 2022 

Jak z segregacją śmieci radzą sobie mieszkańcy Trójmiasta? Postanowiliśmy ich o to zapytać.

W Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej segregacja odpadów jest obowiązkowa. Mieszkańcy Trójmiasta są coraz bardziej świadomi tego, jak ogromny wpływ na ochronę środowiska ma recykling i jak wykonywać to poprawnie. Niemniej nadal pojawiają się wątpliwości, do jakiego pojemnika wrzucać niektóre odpady. Jeśli ty również je miewasz albo chciałbyś po prostu poszerzyć bądź ugruntować wiedzę na temat prawidłowego gospodarowania odpadami, zajrzyj na blog Zielone Pojęcie. Znajdziesz tam mnóstwo treści inspirujących do dbania o naszą planetę, od segregacji odpadów, po m.in. zero waste, elektromobilność czy fotowoltaikę.Mieszkańcy Trójmiasta wykazują się postawą proekologiczną i nieustannie poszerzają wiedzę na temat tego, jak poprawnie segregować odpady, czego efektem jest zmniejszona ilość odpadów na wysypiskach.

Jednolity System Segregacji Odpadów obowiązuje w Polsce już pięć lat, od maja 2017 r. Jednolity System Segregacji Odpadów obowiązuje w Polsce już pięć lat, od maja 2017 r.

System na piątkę, czyli jednolita segregacja odpadów w całej PolsceKiedy zaczęto wdrażać w Polsce segregację odpadów, zdarzało się, że w różnych miejscach obowiązywały różne systemy. Tę kwestię ujednolicono 1 lipca 2017 r., obligując lokalne samorządy do wdrożenia Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO). Obecnie w każdej gminie odpady komunalne są dzielone na pięć osobnych frakcji, którym odpowiadają osobne pojemniki.

JSSO został opracowany tak, aby był czytelny, funkcjonalny oraz ułatwiał segregację. W ramach systemu do każdego z pięciu pojemników powinniśmy wyrzucać innego rodzaju odpady. Każdy pojemnik jest oznaczony innym kolorem, aby segregacja była łatwa i intuicyjna. Tu warto przypomnieć, że pięć kolorów zostało wybranych tak, aby kojarzyły się mieszkańcom z rodzajem odpadów w nich zbieranych.

Co wrzucamy do jakiego pojemnika?
 • niebieski - papier,
 • żółty - metale i tworzywa sztuczne,
 • zielony - szkło,
 • brązowy - bioodpady,
 • czarny - odpady zmieszane.

Osobne kategorie stanowią odpady: niebezpieczne (są to m.in.: przeterminowane leki, zużyty sprzęt RTV i AGD, chemiczne środki ochrony roślin oraz płyty CD i żarówki), materiały budowlane czy odpady wielkogabarytowe. Segregacja tych śmieci wymaga w tych przypadkach odpowiedniego podejścia, składowania i kontroli. Niniejsze odpady należy oddać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).


Aż 90 proc. Polaków uważa, że segregacja odpadów jest potrzebna - tak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na reprezentatywnej grupie Polaków w sierpniu 2021 r. Aż 90 proc. Polaków uważa, że segregacja odpadów jest potrzebna - tak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na reprezentatywnej grupie Polaków w sierpniu 2021 r.

Gdzie wrzucić mięso, kartonik po mleku i stare paragony?Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na reprezentatywnej grupie Polaków w sierpniu 2021 r., aż 90 proc. uważa, że segregacja odpadów jest potrzebna. Respondenci informowali, że choć w trosce o środowisko chętnie segregują odpady (65 proc. badanych), to część z nich nadal ma wątpliwości, co powinno trafić do jakiego pojemnika.

Eksperci od recyklingu wśród najczęstszych błędów popełnianych podczas segregacji wymieniają: wyrzucanie tetrapaków ("kartoników" po sokach, mleku, śmietanie) do pojemników na papier, wyrzucanie mięsa i kości do odpadów biodegradowalnych, wyrzucanie odpadów biodegradowalnych (jak np. obierki po ziemniakach i owocach, ogryzki od jabłek) oraz szkła w plastikowych torbach czy workach.

Do pojemnika na odpady biodegradowalne śmiało możemy wrzucać wszystko to, co roślinne - resztki surowych warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty, skoszona trawa, liście, surowe drewno i trociny, a także obierki. Pamiętajmy, żeby nie wyrzucać do takiego śmietnika kości zwierząt, mięsa, oleju jadalnego, drewna impregnowanego, płyt wiórowych czy leków.

Warto też pamiętać, że sklepowe paragony drukowane są na papierze termicznym, który nie podlega recyklingowi. Powinny być więc wyrzucane do pojemnika na odpady zmieszane.

Więcej o tym, jak segregować odpady, można przeczytać na blogu prowadzonym przez Energa Obrót.

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestaje być śmieciem - staje się wartościowym surowcem. Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestaje być śmieciem - staje się wartościowym surowcem.

Co nam daje segregacja odpadów?Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że segregacja odpadów to ważny element skutecznego recyklingu i niezwykle istotny etap w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Efektywna segregacja odpadów niesie za sobą wiele zalet, należą do nich m.in.:

 • ograniczenie ilości odpadów, które trafiają na składowiska,
 • mniejszy wpływ działalności człowieka na środowisko,
 • wysegregowane odpady to dobry surowiec do recyklingu, w efekcie zmniejszamy zużycie surowców naturalnych,
 • poprawa warunków do życia dla ludzi, roślin i zwierząt.

Wokół segregacji narosło sporo mitów, które przeciwnicy recyklingu wykorzystują do podważania jego zasadności. Eksperci jednak przestrzegają, żeby nie dawać wiary takim twierdzeniom. Recykling nie został bowiem wymyślony po to, aby komuś utrudnić życie. Na szczęście coraz więcej osób ma tę świadomość i dokłada wszelkich starań, aby segregować odpady zgodnie z zasadami i z należytą starannością. Dla wielu osób jest to już codzienność, która po prostu wchodzi w nawyk.

Interesujesz się ochroną środowiska i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie codzienne działania wpływają korzystnie na przyszłość naszej planety? Jeśli tak, zajrzyj na proekologicznego bloga Zielone pojęcie.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Najczęściej czytane