Fakty i opinie

stat

Skrzypce wujka Tuska i pasztetowa. Historia Trójmiasta w rodzinnych pamiątkach

Przedmioty opowiadają rodzinne historie mieszkańców Trójmiasta.Skrzypce lutnika Czesława Niemena, rzeźby kultowego sopockiego artysty obok dziecięcych grzechotek przerobionych na talizmany, medalików, maszyn do szycia lub do wytwarzania słynnej "pasztetowej". Czy ktokolwiek słyszał by miały szansę zaistnieć obok siebie? Właśnie nadszedł ich czas. Portal Trojmiasto.pl wraz z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska ogłasza wielką akcję zbierania pamiątek rodzinnych mieszkańców Trójmiasta.Amatorzy staroci, kolekcjonerzy rodzinnych pamiątek i wspomnień, miłośnicy Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz historii zaklętych w przedmiotach. To akcja właśnie dla Was - dla ludzi którzy kultywują rodzinne tradycje, wrośli w miejsce, w którym mieszkają, jednocześnie nie zapominając o tym, kim są i skąd pochodzą. Dzięki zaangażowaniu właśnie takich osób chcemy stworzyć jedyną i niepowtarzalną wystawę rodzinnych wspomnień.

- Po raz pierwszy tego typu ekspozycja będzie pokazywała mieszkańców Trójmiasta przez pryzmat tego co dla nich najważniejsze i im najbliższe. Chcemy pokazać pamiątki które pozostały po przodkach lub zostały przywiezione z różnych stron Polski i świata - tłumaczy Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Te pamiątki mają przemówić - mówić o tym co najsilniejsze w tradycji rodzinnej, o historiach jakie towarzyszyły tym przedmiotom. Poprzez pamiątki pokażemy historie rodów Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Efektem akcji będą dwie wystawy: jedna wirtualna na stronach portalu Trojmiasto.pl, druga realna w murach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Na tych wystawach mogą pojawić się przedmioty cenne, mające bardzo bogatą, wielopokoleniową historię, jak i kilkunastoletnie za to niosące ciekawe historie i emocje.

Najcenniejsze, bo rodzinne. Najważniejsze, bo niosące ze sobą historię ludzi i miejsc. Stwórzmy razem galerię pamiątek mieszkańców Trójmiasta. Dodaj zdjęcie swojej pamiątki - wypełnij Formularz.


- Jedną z najcenniejszych rzeczy jakie pozostały po mojej babci jest maszyna do szycia, na której pracowała najpierw w USA, a potem w Gdyni - opowiada gdynianin Wojciech Ogrodnik. - Dzięki niej w trudnych czasach nasza rodzina mogła pozwolić sobie na dom, w którym mieszka już trzecie pokolenie Ogrodników.

Dla Piotra Mazurka, gdańszczanina z dziada pradziada, jednym z wielu przedmiotów wywołujących uśmiech na twarzy jest "kubek dla wąsaczy" z początku ubiegłego wieku. - Nasza rodzina słynęła z wąsów, stąd właśnie takie wynalazki, jak kubek pozwalający dbać o estetykę sumiastych wąsów nawet przy najbardziej wymagających trunkach - śmieje się Piotr Mazurek. - Ja wąsów nie mam  ale ilekroć patrzę na pamiątkę po moich przodkach wzruszam się niesłychanie..

Sylwia Pietrzykowska z Sopotu ma bogatą kolekcję po dwóch przodkach - dziadku Józefie Tusku i wuju Buni Tusku(wujowie premiera Donalda Tuska). Do jednego (lutnika z zamiłowania kolejarza z zawodu) przyjeżdżali ze swoimi instrumentami najsławniejsi polscy artyści. Drugi zaś przyciągał całą trójmiejska bohemę, w międzyczasie malując obrazy. - Dwa dzieła Bunio Tuska wiszą do dziś u mnie na ścianie, oba chętnie wypożyczę na wasza wystawę - deklaruje Sylwia Pietrzykowska.

Na liście oryginalnych przedmiotów z historią znalazła się też m.in. maszyna masarska rodziny Tuszyńskich. - Pamiętam ją jeszcze z czasów gdy byłem dzieckiem - wspomina z sentymentem Piotr Mazurek. - Podobno przechodział z pokolenia na pokolenie ratując nie raz tę rodzinę. Sam jako malec w czasach PRL wystawałem w kolejkach po "wędzona poasztetową" która dla odmiany ratowała często zasoby naszej lodówki i naszych żołądków.

I właśnie takie są zasady wzięcia udziału w naszej akcji. Wystarczy przysłać do portalu Trojmiasto.pl fotografię przedmiotu - swojej ukochanej pamiątki rodzinnej wraz z krótką historią jej towarzyszącą.

Najciekawsze opowieści zaprezentujemy w specjalnym serwisie poświęconym akcji.

Każdy, kto zdecyduje się wspólnie z nami współtworzyć wystawę pamiątek rodzinnych mieszkańców Trójmiasta, będzie mogła wypożyczyć ją Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska. Każdy przedmiot zostanie dokładnie opisany, ubezpieczony, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, przejdzie renowację. Wszytko po to by trafić na jedyną w swoi rodzaju wystawę stworzoną rękami mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu. Pokażmy kim jesteśmy. W końcu to my tworzymy historię miast, w których żyjemy.


Zobacz pamiątki mieszkańców Trójmiasta i dodaj swoją - LISTA PAMIĄTEK

Opinie (62) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.