• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Słowniki, poradniki, albumy. Co można znaleźć w śmietniku?

Aleksandra Nietopiel
13 kwietnia 2024, godz. 09:00 
Opinie (304)

Kiedy przechadzka po mieście zakończy się nurkowaniem w kontenerze na śmieci, nie musisz czuć wstydu. Nawet jeśli nie jesteś z tych, co szukają okazji. Mnie się to zdarzyło drugi raz. Nie żałuję, ale jest mi trochę smutno. Ze względu na książki, które się tam znajdowały. To nie jest ich miejsce.Czy zdarzyło ci się kiedyś zabrać coś do domu ze śmietnika?

Dwa lata temu z wiaty śmietnikowej w Brzeźnie zabrałam postawioną tam złotą, pięknie rzeźbioną drewnianą ramę z ubytkiem w jednym rogu. Wczoraj w drodze do redakcji przy ulicy MniszkiMapka moją uwagę przykuł kontener na śmieci wypełniony książkami. A w nim m.in. bajki La Fontaine'a, przewodnik po Gdańsku Franciszka Mamuszki, słowniki Władysława Kopalińskiego, Encyklopedia Ludzkości czy Biblia.

Od tej ilości w głowie się kręciło. I od kurzu pokrywającego książki także.

Skąd się tam wzięły, nie wnikam. Zakładam, że był to efekt oczyszczania mieszkania po starszej osobie.

 • Książki ze śmietnika
 • Książki ze śmietnika
 • Książki ze śmietnika
 • Książki ze śmietnika
 • Książki ze śmietnika
 • Książki ze śmietnika
 • Książki ze śmietnika
 • Książki ze śmietnika

Biblioteczka w śmietnikuGdy szłam w stronę redakcji, zobaczyłam drobną brunetkę odkładającą na kupkę książki, po które raz po raz sięgała do kontenera. Nie mogłam nie podejść. Zaciekawiona sama zaczęłam przeglądać zawartość niebieskiego pojemnika, ale zapytałam najpierw, czy mogę dołączyć.

Przeglądanie odbywało się raczej w ciszy przerywanej moimi westchnieniami. Nie dowierzałam, co tam zobaczyłam. Kobieta, która była tam przede mną, szukała publikacji związanych ze sztuką, ja w sumie nie miałam konkretnego celu, ale ostatecznie zabrałam stamtąd siedem książek.

Książki ze śmietnika Książki ze śmietnika

"Ideał sięgnął bruku"Dźwięczy w głowie lekcja języka polskiego z Norwidem i "Fortepian Szopena", że oto ideał sięgnął bruku - ale jak inaczej tę biblioteczkę w śmietniku skomentować? Książki były raczej w dobrym stanie, ze śladami użytkowania, ale wszystkie przykrywała warstwa kurzu - co może wskazywać na to, że nie były na bieżąco czytane czy przeglądane. Ale czy to czyni z nich przedmioty nieużyteczne, a ich miejsce spoczynku to kontener na makulaturę? Osobiście mam z tym jakiś moralny problem.

Stuletni dzwon i inne skarby złomowców Stuletni dzwon i inne skarby złomowców
Co bym zrobiła na miejscu kogoś, kto być może szybko musiał opróżnić mieszkanie? Nie wiem, wiem natomiast, że w moim domu część książek zalega w szafie i na regale w piwnicy, to te starsze i stare, po które już pewnie nie sięgnę. Przez myśl mi jednak nie przeszło, żeby je wyrzucić.


Co robić?Brakuje sensownego, prostego rozwiązania, co zrobić z takimi fantami. Coś jak okno życia dla książek może zdałoby egzamin, albo cmentarzysko książek, choć brzmi trochę upiornie. Można sprzedawać - ale wtedy trzeba dobrze wiedzieć, czego w takim śmietniku szukać i jak wycenić taką publikację, sprzedając ją dalej, np. na aukcjach. Można oddawać na kilogramy. Albo z dumą postawić na półce jako biały kruk, jeśli się taka trafi. Ale kto dziś tak robi? Tylko wariaci, przed którymi chylę czoła. Szacunek należy się tym, którzy potrafią wypatrzyć w śmietnikowej wiacie meble czy sprzęty, którym nadają nowe życie.

Meblowanie spod śmietnika w modzie. Ale ma swoje zasady Meblowanie spod śmietnika w modzie. Ale ma swoje zasady
A na niechciane książki jest dobry przykład ze stolicy Turcji. W Ankarze w 2018 r. otwarto bibliotekę, której regały zasilają książki porzucone na śmietnikach.

Tak prezentuje się biblioteka w starej cegielni, której sercem są niechciane książki, wyrzucane na śmietnik. Tak prezentuje się biblioteka w starej cegielni, której sercem są niechciane książki, wyrzucane na śmietnik.

Biblioteka znajduje się w starej cegielni w dzielnicy Çankaya, a pomysł powstał, kiedy jeden z pracowników sanitarnych zaczął gromadzić porzucone książki. Kolekcja rosła, zdecydowano się więc na otwarcie biblioteki.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (304)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane