Fakty i opinie

stat

Śmieci przy torach w Małym Kacku mają zniknąć

Wiosną działki, zarośnięte trawą i roślinnością, nie budzą odrazy.
Wiosną działki, zarośnięte trawą i roślinnością, nie budzą odrazy. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Śmieci, które walają się na terenie byłych ogródków działkowych w Gdyni Małym Kacku mają zostać usunięte i już nie powrócić. Radni dążą do tego, by wraz z nimi zniknęły opuszczone działki, przy których niebawem będzie przebiegała linia Kolei Metropolitalnej.Gdy jednak wejdzie się na ich teren, można przekonać się, jak bardzo są zaniedbane.
Gdy jednak wejdzie się na ich teren, można przekonać się, jak bardzo są zaniedbane. fot. RD Mały Kack

Co robić z niezagospodarowanymi ogródkami działkowymi?

właściciele terenu powinni jak najszybciej pozbywać się ogrodzeń i porządkować miejsce 24%
pociągać do odpowiedzialności za ich stan osoby dzierżawiące miejsce 51%
pytać mieszkańców okolic w konsultacjach, na jaki cel powinny zostać przeznaczone 25%
zakończona Łącznie głosów: 180
Teren przy ul. Olkuskiej zobacz na mapie Gdyni był zajmowany przez działkowców tłumnie na początku lat 90. Niezorganizowani w żadnej strukturze zaczęli jednak rezygnować z upraw, a działki pustoszały. To zachęciło amatorów tanich alkoholi do spotkań.

Jest to dla nich idealna lokalizacja - wokół rosną krzewy, miejsce znajduje się w okolicy torów. Są praktycznie niewidoczni, a to oznacza, że często także bezkarni. Tak samo jak mieszkańcy, którzy wyrzucają w tym miejscu wielkogabarytowe śmieci.

- To dla nas problem, który co roku powraca i co roku próbujemy się z nim zmierzyć. Mniej więcej w takich odstępach czasowych sprzątane są okolice ul. Olkuskiej. Współpraca z miastem w tym zakresie układa się dobrze, jednak mamy powoli dość stanu zawieszenia, tym bardziej, że po torach będzie przebiegała linia Kolei Metropolitalnej. To miejsce zasługuje na to, by je wyeksponować i chcemy to zrobić - mówi Marek Hermann z rady dzielnicy Mały Kack.

Sęk w tym, że działki znajdują się na terenach miejskich oraz należących do PKP. By uporządkować całość potrzebna jest więc dobra wola obydwu podmiotów. Na razie radni w wydziale geodezji gdyńskiego magistratu ustalili dokładną własność gruntów.

- To dało nam podstawę do zwrócenia się z prośbą do PKP oraz miasta, by wreszcie coś z tym zrobić. Skoro uporządkowane są tylko dwie lub trzy działki i z tego, co wiemy tylko ich właściciele płacą dzierżawę za użytkowanie, to resztę można po prostu zagospodarować na teren rekreacyjny, kosząc trawę, ścinając krzewy i stawiając ławki. Tym bardziej, że już teraz jest to miejsce, gdzie ścieżką prowadzącą wzdłuż torów często jeżdżą rowerzyści i spacerują piesi - wyjaśnia Hermann.

Teraz radni czekają na odpowiedź PKP i magistratu. Urzędnicy zapowiadają, że sprawą się zajmą. Na konkretne decyzje w tej kwestii trzeba jednak poczekać. Wyjaśnieniem sprawy zainteresowani są także ci, którzy swoich działek nie porzucili i dbają o teren.

- Spędzając tutaj czas, widać, jak to miejsce jest zaniedbane. Problem śmieci istnieje tutaj od zawsze. Strach pomyśleć, co będzie po tym, jak zacznie obowiązywać nowa ustawa o zagospodarowaniu odpadami, która wcale nie musi spowodować, że śmieci w lasach i na opuszczonych terenach będzie mniej, co jest założeniem ustawodawcy - przekonuje jeden z nich.

Przypomnijmy przy tej okazji, że ustawa nakłada także konkretne obowiązki segregowania odpadami na działkowców. W Gdyni, podobnie jak w Sopocie, właściciele ogródków działkowych, które są domkami letniskowymi, jako nieruchomości niezamieszkane podpisują umowę na wywóz śmieci, tak jak dotychczas z firmą wywozową.

W Gdańsku z kolei firmy będą wyposażały ogrody działkowe w pojemniki o odpowiedniej pojemności na podstawie deklaracji złożonych przez zarządców ogródków działkowych. Rozliczani są od sztuki pojemnika. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku działek zamieszkiwanych przez cały rok. Tutaj deklaracje muszą zostać złożone bezpośrednio przez samych właścicieli działek, którzy będą rozliczani w systemie comiesięcznym.

Opinie (31) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.