• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmierć Pawła Adamowicza. Wyrok ws. finału WOŚP z 2019 r.

szym
29 kwietnia 2024, godz. 15:45 
Opinie (129)
Morderca nie tylko wszedł na scenę i śmiertelnie ranił Pawła Adamowicza, ale też - już po dokonaniu ataku - przez chwilę przechadzał się z nożem po scenie i mówił do publiczności. 

 Morderca nie tylko wszedł na scenę i śmiertelnie ranił Pawła Adamowicza, ale też - już po dokonaniu ataku - przez chwilę przechadzał się z nożem po scenie i mówił do publiczności.

W poniedziałek, 29.04.2024 r., sąd drugiej instancji wydał prawomocny wyrok w sprawie organizacji tragicznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego zginął prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prawomocny wyrok uniewinniający usłyszeli organizatorzy koncertu, policjanci i urzędnik. Podtrzymany został wyrok skazujący szefa firmy ochroniarskiej, a uchylony ten orzeczony wobec kierownika ochrony.O wyroku poinformował serwis wp.pl. Zgodnie z nim:

  • Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał wyrok, który uniewinniał pięć osób oskarżonych o zaniedbania - to organizatorzy imprezy WOŚP.
  • Uniewinnieni zostali również dwaj policjanci oraz urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
  • Wp.pl przypomina, że prawomocny jest wyrok skazujący prezesa firmy ochroniarskiej Tajfun. W pierwszej instancji został on skazany na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.
  • Sąd postanowił uchylić wyrok i skierować sprawę do ponownego rozpoznania w sprawie kierownika ochrony.


Śledczy stali na stanowisku, że podczas tragicznego finału WOŚP doszło do zaniedbań i niedopełnienia obowiązków.

Pomorska posłanka ws. organizacji koncertu WOŚPW sprawie głos zabrała Agnieszka Buczyńska, obecnie pomorska posłanka, zaangażowana w organizowanie finału WOŚP.

- Niewinna. Prawomocny wyrok ws. organizacji WOŚP. Za mną 26 rozpraw. Każda ok. 5 h. Ponad 100 przesłuchanych świadków - napisała w mediach społecznościowych.


Proces w sprawie organizacji finału WOŚP ruszył w 2021 r. Siedem osób - w tym pracownicy ochrony i policjanci - zasiedli wówczas na ławie oskarżonych.

W zeszłym roku zapadł w tej sprawie wyrok przed sądem pierwszej instancji. Wtedy sąd skazał dwóch pracowników agencji ochrony (jej prezesa i dyrektora) na kary 5 i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu za złe zabezpieczenie koncertu. Reszta oskarżonych - organizatorzy, urzędnicy i policjanci - została uniewinniona.

Prawomocny wyrok dożywocia za zabójstwo Pawła AdamowiczaZ kolei w styczniu tego roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał w całości wyrok sądu pierwszej instancji ws. zabójstwa Pawła Adamowicza. Wyrok jest prawomocny, oznacza to więc, że Stefan Wilmont, skazany za morderstwo, odbędzie karę dożywotniego więzienia.

Nieznacznie zmienione zostało za to uzasadnienie wyroku - Adamowicz został uznany w nim nie za przypadkową ofiarę, a za osobę "symbolizującą w umyśle" Wilmonta m.in. Platformę Obywatelską.
szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (129)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane