Fakty i opinie

stat

Solidarność zabiera swoje logo ECS-owi

artykuł historyczny
Logo Solidarności jest elementem wystawy stałej ECS, ale Solidarność podtrzymuje swoją zgodę na jego wykorzystanie w tym kontekście.
Logo Solidarności jest elementem wystawy stałej ECS, ale Solidarność podtrzymuje swoją zgodę na jego wykorzystanie w tym kontekście. fot. Mateusz Ochocki/KFP

NSZZ Solidarność zakazuje dyrektorowi ECS wykorzystywania logotypu związku poza wystawą stałą. Zakaz ma wymiar głównie symboliczny.Jak oceniasz spór między Solidarnością i ECS?

Solidarnośc ma prawo dysponować swoim logo 25%
skoro ECS było zakładane przez Solidarnośc, to ono także powinno móc korzystać z tego logo 55%
ten spór nie ma dla mnie żadnego znaczenia 20%
zakończona Łącznie głosów: 2131
Na początku kwietnia Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność wysłał pismo do Basila Kerskiego, dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Pisze w nim - w imieniu związku:

"Zmuszeni jesteśmy wyrazić zdecydowany protest przeciwko wykorzystaniu znaku w działalności sprzecznej z dziedzictwem związku".
I dalej:

"Brak zgody na takie działania musi prowadzić do wycofania wszelkich zgód na wykorzystanie znaku - logo NSZZ Solidarność przez Europejskie Centrum Solidarności."
Zastrzega jednak, że nie dotyczy to wystawy stałej i wszystkich materiałów z nią związanych.

Pismo do Basila Kerskiego, w którym NSZZ Solidarność zakazuje ECS-owi wykorzystywania jego logotypu.
Pismo do Basila Kerskiego, w którym NSZZ Solidarność zakazuje ECS-owi wykorzystywania jego logotypu.

ECS pyta prawników o radęPismo dotarło już do dyrekcji ECS. Dyrektor Basil Kerski nie chce jednak go komentować, przed zbadaniem sprawy przez prawników. Mają oni sprawdzić, czy NSZZ Solidarność rzeczywiście może odebrać ECS-owi, którego jest jednym z założycieli, prawo do korzystania z tego znaku.

- Komunikat w tej sprawie wydamy w najbliższych dniach - informuje Magdalena Mistat, rzecznik prasowy ECS.
Do sprawy odniosła się natomiast prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Solidarność jest dla wszystkich. Nie ma zgody na zawłaszczanie symbolu walki o wolność, prawa człowieka i prawa obywatelskie - napisała w oświadczeniu.

Powody: działalność niezgodna ze statutem związkuMarek Lewandowski, rzecznik "Solidarności", w rozmowie z Onetem przyznaje, że ECS i tak nie miał zgody na używanie związkowego logo.

- Za każdym razem przy swoich projektach zwracał się do nas o uzyskanie takiej zgody. I od teraz, takiej zgody już od nas nie będzie. Ale tak jak zostało podkreślone w piśmie zastępcy przewodniczącego, nie chodzi tutaj o wystawę stałą.
Co sprawiło, że związkowcy podjęli taką decyzję? Działania niezgodne ze statutem związku oraz brak dobrej współpracy z kierownictwem ECS.

- Trudno uznać, że np. organizowanie wydarzeń LGBT jest tożsame z naszym statutem, który opiera się m.in. na chrześcijańskiej etyce - mówi Lewandowski Onetowi.

Symboliczne wykorzystanie znaku SolidarnościPostanowiliśmy sprawdzić, gdzie i w jakich sytuacjach logo Solidarności wykorzystywane jest podczas działań firmowanych przez ECS.

Nie ma go ani na budynku, ani przed nim.

Znajdziemy je natomiast na wielkim zdjęciu, przedstawiającym moment podpisania porozumień sierpniowych w 1980 r. Fotografia stoi w wewnętrznym ogrodzie na parterze ECS-u.

Logo Solidarności trudno jednak zauważyć, gdyż umieszczone jest na boku konstrukcji, wraz z logotypami czterech innych instytucji, które zakładały ECS: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Gdańska, samorządu Województwa Pomorskiego i Fundacji Centrum Solidarności.

Logo Solidarności na boku instalacji ze zdjęciem z podpisania porozumień sierpniowych w 1980 to jedyny widoczny przykład wykorzystania znaku należącego do związku w siedzibie ECS, poza wystawą stałą.
Logo Solidarności na boku instalacji ze zdjęciem z podpisania porozumień sierpniowych w 1980 to jedyny widoczny przykład wykorzystania znaku należącego do związku w siedzibie ECS, poza wystawą stałą. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Logo Solidarności znajduje się także na stronie internetowej ECS, w zakładce informującej o założycielach tej instytucji.

Gdzieś jeszcze?

- Ten logotyp znajduje się na wystawie stałej, w katalogu wystawy stałej i w przewodniku po wystawie stałej. Wszystko to na podstawie zgód, które podpisaliśmy w 2014 r., gdy otwarto Europejskie Centrum Solidarności - informuje Magdalena Mistat.
Ponieważ jednak Solidarność nie neguje wykorzystania swojego logotypu na wystawie i w materiałach z nią związanych, spór może się zakończyć zamalowaniem logo związku na kartonowej konstrukcji zdjęcia i usunięcia go ze strony internetowej ECS.

Aktualizacja, godz. 16:21 Już po publikacji tego artykułu, ECS poinformował, że autor logo Solidarności, Jerzy Janiszewski skontaktował się z Basilem Kerskim, dyrektorem ECS, udzielając wsparcia instytucji i wyrażając negatywną ocenę treści pisma NSZZ "Solidarność".

Opinie (640) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.