Fakty i opinie

stat

Stare-nowe hipermarkety w Trójmieście

Galeria Chełm z szyldem nowego hipermarketu Kaufland.
Galeria Chełm z szyldem nowego hipermarketu Kaufland. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Po blisko 12 latach Tesco znika z Galerii Chełm. Zastąpił je Kaufland - pierwszy sklep tej sieci w Gdańsku, którego otwarcie odbyło się w czwartek rano. Przy tej okazji przypominamy podobne przejęcia obiektów jednej marki przez drugą, których w Trójmieście nie brakowało.Masz ulubioną sieć sklepów, w których robisz zakupy?

tak, jestem wierny jednej marce 12%
tak, ale jest ich kilka 47%
nie, kupuję tam, gdzie jest tanio 24%
nie, nie zwracam na to uwagi 17%
zakończona Łącznie głosów: 3022
Od kilku miesięcy wiadomo było, że działający od 2008 roku hipermarket Tesco na Chełmie zostanie zastąpiony przez Kaufland. Powierzchnia hali sklepowej kurczyła się z tygodnia na tydzień, a w ostatnich dniach działalności półki świeciły pustkami. Od wielu miesięcy zamknięta była część boksów handlowych.

W czwartek o godz. 10. oficjalnie otwarto sklep sieci Kaufland. Dzień wcześniej półki sklepowe były już zapełnione towarem i czekały na pierwszych klientów.

Otwarcie Kauflandu na Chełmie

Tesco na Chełmie nie będzie jedynym hipermarketem tej marki, który zniknie z Trójmiasta. Na przyszły rok zaplanowane jest otwarcie Leroy Merlin, który powstanie w obiekcie na Karwinach zajmowanym obecnie przez brytyjską sieć. Będzie to pierwszy market budowlany tej firmy w mieście.

Tesco wciąż będzie posiadać kilka sklepów w Trójmieście. Jednym z nich jest market w pobliżu skrzyżowania obwodnicy z ul. Morską w Gdyni. Nie każdy zapewne pamięta, że obiekt powstał w 1998 roku pod marką Hit.

W przeszłości dochodziło już w Trójmieście do przejęć dużych sklepów przez konkurencyjne sieci.

Jeden z pierwszych przypadków dotyczył hipermarketu Geant, działającego od 1998 roku przy węźle Osowa. W 2006 bądź 2007 roku rozpoczął działalność pod szyldem marki Real. Z kolei od 2015 roku w Centrum Handlowym Osowa funkcjonuje Auchan.

Taka sama sytuacja miała miejsce w Gdyni. Działającego w miejscu dzisiejszego centrum handlowego Riviera Geanta zastąpił w 2007 roku Real, by siedem lat później ustąpić miejsca Auchanowi.

Natomiast w 2016 roku, po 12 latach zamknął się Real na Przymorzu przy ul. Kołobrzeskiej. W jego miejsce również wprowadził się Auchan.

Ulica Kołobrzeska była także świadkiem zmian na rynku marketów budowlanych. W 2018 roku w miejsce Prakitkera pojawiło się Obi.