• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

System Fala od piątku tylko w Gdańsku. Na początek strona i aplikacja

Maciej Korolczuk
14 grudnia 2023, godz. 14:15 
Opinie (328)
Najnowszy artykuł na ten temat Oszuści podszywają się pod system Fala
Testy systemu Fala ruszą w piątek, 15 grudnia, tylko w Gdańsku. Na początek działać ma tylko strona i aplikacja. Na resztę funkcjonalności musimy zaczekać. Testy systemu Fala ruszą w piątek, 15 grudnia, tylko w Gdańsku. Na początek działać ma tylko strona i aplikacja. Na resztę funkcjonalności musimy zaczekać.

W piątek, 15 grudnia 2023 r., system Fala wystartuje testowo tylko w Gdańsku. Będzie działać wyłącznie aplikacja i strona internetowa. Poczekać musimy na planer podróży, uruchomienie walidatorów w pojazdach i ewentualnie nowe taryfy, które mają w przyszłości zachęcić użytkowników do korzystania z urządzeń zainstalowanych w pojazdach. Nie wiadomo też, kiedy system Fala ruszy na kolei.Czy zamierzasz korzystać z Fali już od 15 grudnia?

Dotychczas pierwsze funkcje systemu Fala ruszyły w pięciu pomorskich miastach: kolejno w Lęborku, Pucku, Władysławowie, Chojnicach i przed dwoma dniami w Słupsku.

W tym ostatnim wraz z systemem pasażerowie otrzymali pierwszą i - jak się okazuje - jak na razie jedyną zachętę w postaci nowej taryfy biletu rocznego w cenie 365 zł. W innych miastach system nie zaproponował pasażerom żadnych nowości.

Komunikacja miejska w Trójmieście na żywoStart tylko w GdańskuPodobnie będzie od piątku, 15 grudnia, w Trójmieście, a w zasadzie w Gdańsku, bo tylko tutaj spółce InnoBaltica uda się testowo uruchomić system (w Gdyni system ma ruszyć - również testowo - do końca roku).

To oznacza, że dla wielu pasażerów przez najbliższych kilka tygodni nic się nie zmieni.

- Część funkcjonalności Systemu Fala, w tym aplikacja mobilna, będzie dostępna dla pasażerów w Trójmieście. Od jutra w Gdańsku, a jeszcze przed Bożym Narodzeniem w Gdyni. Następne kroki będziemy ogłaszać sukcesywnie - zapowiedział w czwartek Radomir Matczak, prezes spółki InnoBaltica, odpowiedzialnej za wdrożenie Fali w województwie pomorskim. - Mamy świadomość, że to kolejne przesunięcie pełnego wdrożenia systemu. Przepraszamy za to Pomorzan, a zwłaszcza mieszkańców Trójmiasta, którzy czekają na ułatwienia w podróżowaniu komunikacją publiczną w naszym regionie. Jednocześnie prosimy o jeszcze nieco cierpliwości i zachęcamy pasażerów do udziału w testach Fali. Państwa uwagi będą bardzo pomocne - mówił prezes Matczak.


W podobnym, ostrożnym tonie o inauguracji systemu Fala w Trójmieście wypowiadał się również przedstawiciel wykonawcy, spółki Asseco Data Systems. Zapewniał, że metoda małych kroków to najlepsze rozwiązanie przy wdrażaniu pierwszego w Polsce regionalnego systemu sprzedaży biletów.

- Zarówno dobre praktyki, jak i doświadczenia zdobyte podczas prowadzenia innych projektów z zakresu smart city oraz bieżących prac potwierdzają, że etapowe wdrażanie systemu Fala jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku tak złożonego od strony informatycznej systemu pozwoli to nam na bieżące reagowanie na uwagi ze strony użytkowników - powiedział Andrzej Dopierała, prezes Asseco Data Systems.

Jak będzie wyglądać Fala w Trójmieście od 15 grudnia?Ruszy sprzedaż biletów przez aplikację

W zasadzie jedyną różnicą będzie możliwość kupna biletu jednorazowego i np. miesięcznego przez aplikację Fali. Ma się ona pojawić w sklepach z aplikacjami w piątek, ale przedstawiciele InnoBaltiki nie byli w stanie określić o której godzinie.

Ma też działać sprzedaż biletów na stronie

Drugą możliwością Fali, która zostanie udostępniona pasażerom w piątek, 15 grudnia, będzie strona internetowa, przez którą po zalogowaniu i podpięciu karty płatniczej każdy będzie mógł kupić bilet okresowy. Co ciekawe, w przypadku kontroli w pojeździe będzie można wówczas okazać kontrolerowi kartę płatniczą, którą zapłaciliśmy za bilet (automatycznie stanie się ona naszym identyfikatorem).

Testy systemu w Trójmieście mają potrwać od kilku do kilkunastu tygodni. Testy systemu w Trójmieście mają potrwać od kilku do kilkunastu tygodni.

Na co musimy poczekać?Nie będą działać walidatory, brak planera podróży

Od piątku nie będą za to działać ani walidatory w pojazdach, które są sercem i mózgiem całego systemu, ani planer podróży.

Przypomnijmy, że walidatory, inaczej zwane falomatami, mają zbierać informacje o naszych podróżach i to na nich (docelowo, w bliżej nieokreślonej przyszłości) chętni będą odbijać kartę, by system wiedział, gdzie dany pasażer wsiadł, jaki dystans pokonał, z jakich przystanków najczęściej korzysta, gdzie wysiada, ile trwa podróż itp. Te dane mają w przyszłości posłużyć wszystkim organizatorom do przygotowania lepszej oferty przewozowej, by na danej linii albo dogęścić rozkład, albo zmienić standardowy autobus na przegubowy itd.

I choć od kilku tygodni walidatory w pojazdach są włączone i wyglądają na działające, to na razie pozostaną bezużyteczne.

Brak nowych taryf

Pasażerowie wraz z uruchomieniem systemu nie otrzymają przy tym żadnej zachęty, by z nich korzystać. Na inaugurację systemu nie przygotowano w Trójmieście bowiem żadnej nowej taryfy (z przystankowej, zapowiadanej na początku roku się wycofano). Na dotychczasowym poziomie pozostaną też ceny wszystkich biletów.

Kolej na razie bez Fali

Z systemu Fala nie skorzystamy od piątku także na kolei. Wciąż bowiem nie jest gotowa infrastruktura na wszystkich przystankach kolejowych. W walidatory udało się wyposażyć dotychczas 182 spośród 206 przystanków kolejowych na terenie całego województwa. Inaczej mówiąc - od 15 grudnia dla pasażerów korzystających z linii SKM i PKM nic się nie zmieni.Do kiedy potrwają testy?Testy Fali w Trójmieście mają potrwać od kilku do kilkunastu tygodni.

Od końca sierpnia w systemie założono 6,5 tys. kont Fala, zamówiono ponad 900 kart, kupiono prawie 350 biletów okresowych8,6 tys. jednorazowych.

- Nie wyznaczamy daty końcowej testów, choć jest oczywiste, że chcielibyśmy oddać Falę do użytku jak najszybciej. Kluczowe są jednak pozytywne wyniki testowania systemu przez pasażerów, organizatorów transportu i samych przewoźników. Zamierzamy w pełni uruchomić system wtedy, gdy będziemy mieli pewność, że jest on gotowy do obsłużenia w regionie wszystkich chętnych pasażerów, wszystkich pojazdów, taryf czy operacji finansowych - dodaje Matczak.
Stan prac nad systemem Fala skrytykowali w czwartek radni PiS. Stan prac nad systemem Fala skrytykowali w czwartek radni PiS.

Opozycja: Fala w kadłubkowej formieTuż po konferencji prasowej, na której spółka InnoBaltica zaprezentowała nowy harmonogram wdrożenia systemu, z dziennikarzami spotkali się radni opozycji w Radzie Miasta Gdańska. Według Przemysława Majewskiego, radnego Prawa i Sprawiedliwości, system Fala w formie, w jakiej ma ruszyć w piątek, 15 grudnia, to "system kadłubkowy".

- Ruszyć ma tylko aplikacja i to tylko w Gdańsku. Od wielu miesięcy zwracamy uwagę na wszystkie problemy z wdrożeniem tego systemu, który tak naprawdę nie będzie się różnił niczym od obecnie działających na rynku komercyjnych aplikacji. W dodatku będzie kosztować 150 mln zł, a w przyszłym roku na jego utrzymanie z budżetu miasta ma być na ten cel przeznaczonych 10 mln zł - mówił Majewski.
07:29 15 GRUDNIA 23 (aktualizacjaakt. 15:08)

Ten system Fala to jakiś żart? (100 opinii)

Poszło kilka milionów opóźnienia ciągle i oni za to zrobili stronę internetową która ma zakładkę news i to wszystko?

Przecież to student by w tydzień zrobił.
Poszło kilka milionów opóźnienia ciągle i oni za to zrobili stronę internetową która ma zakładkę news i to wszystko?

Przecież to student by w tydzień zrobił.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (328)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane