Fakty i opinie

Autostrada A1: system automatycznego poboru opłat skróci korki?

Najnowszy artukuł na ten temat

System kamer skraca korki na A1

System w pełnym wymiarze ma ruszyć najpóźniej 1 lipca.
System w pełnym wymiarze ma ruszyć najpóźniej 1 lipca. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Kończą się testy automatycznego poboru opłat na autostradzie A1 między Gdańskiem a Toruniem. Najpóźniej 1 lipca system będzie działał w pełnym wymiarze na wszystkich bramkach i wszystkich węzłach, umożliwiając przejazd bez biletów i bez dokonywania fizycznych płatności. Ma to usprawnić ruch i nawet trzykrotnie skrócić czas oczekiwania w korkach.Jak często korzystasz z aplikacji do płatności mobilnych?

codziennie, płacę tylko w ten sposób 24%
coraz częściej, w zależności od potrzeby 32%
rzadko, wolę korzystać z karty płatniczej 24%
nigdy, zawsze płacę gotówką 20%
zakończona Łącznie głosów: 1622
Pilotaż systemu trwa od lipca 2018 r. Od tamtej pory w systemie zarejestrowało się około 17 tys. użytkowników, ale wkrótce ta liczba znacząco wzrośnie, co będzie oznaczać krótsze korki i płynniejszy ruch przed bramkami zjazdowymi między Rusocinem a Nową Wsią.

System AmberGo opiera się na kamerach zainstalowanych na bramkach, które odczytują rejestracje pojazdów. Przy zjeździe automatycznie pobierana jest odpowiednia kwota za przejazd. Trzeba spełnić tylko jeden warunek: wcześniej zainstalować bezpłatną aplikację obsługującą płatności, podać w niej kategorię pojazdu i jego tablice rejestracyjne oraz dodać kartę płatniczą, z której pobierane będą środki.

Z aplikacji AmberOne skorzystało dotychczas ok. 17 tys. kierowców.
Z aplikacji AmberOne skorzystało dotychczas ok. 17 tys. kierowców. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl
- Sukces systemu AmberGO to praca zespołowa. Na pierwszym etapie była to praca koncepcyjna i organizacyjna. Na drugim etapie, który właśnie dobiega końca, była praca wdrożeniowa, techniczna i operacyjna - gdzie współpraca mnóstwa podmiotów była konieczna. Ale sukces trzeciego etapu zależy już od kierowców. Jeśli wystarczająco dużo osób zarejestruje się i będzie korzystało z systemu AmberGO, kolejki na bramkach znacząco się skrócą - zapewnia Anna Kordecka, rzecznik prasowy spółki Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza autostrady A1.
Znacząco, bo szacowana przepustowość bramek w systemie AmberGO jest trzykrotnie większa od przepustowości w systemie tradycyjnym. Aktualna przepustowość bramki zjazdowej to ok. 200 pojazdów na godzinę. W systemie AmberGO może wzrosnąć nawet do 600 pojazdów na godzinę.

Aplikacje do systemu AmberGo można pobrać ze sklepu App Store (telefony z iOS), a także ze sklepu Google Play (system Android).


Właśnie kończą się testy systemu. W okresie pilotażowym mogli z niego korzystać kierowcy poruszający się pojazdami zarejestrowanymi w Polsce z Rusocina do Nowej Wsi (w obu kierunkach). Okres testowy miał na celu wykrycie i ewentualne wyeliminowanie wad systemu. W artykule sprzed roku, zaraz po tym, jak uruchomiono system, część kierowców narzekała na niedostateczne oznakowanie czy na osoby płacące w specjalnych bramkach gotówką. Niedługo będzie to niemożliwe.

- Każdy z placów poboru opłat będzie wyposażony w bramkę dedykowaną wyłącznie aktywnym użytkownikom systemu AmberGO. Takie bramki będą oznaczone symbolem AmberGO oraz przekreślonym symbolem inkasenta na bramkach zjazdowych, co oznacza, że nie będzie na nich możliwości zapłacenia za przejazd metodą tradycyjną, a więc gotówką lub kartą. Na pozostałych bramkach będzie możliwość płatności zarówno w systemie tradycyjnym, jak i w systemie AmberGO. System będzie działał dla pojazdów kategorii 1-5 z wyłączeniem motocykli najpóźniej od 1 lipca 2019 r. - dodaje Kordecka.

Opinie (218) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.