• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy odcinek autostrady A1 w centrum Polski

Kierowcy korzystający z autostrady A1 otrzymali właśnie do dyspozycji jej nowy, 4,5-kilometrowy odcinek, między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem. To pierwszy oddawany po okresie zimy odcinek nowej jezdni na tej autostradzie. Dotychczas kierowcy mogli na tym odcinku korzystać z 7-kilometrowej nowej betonowej jezdni. Teraz tych kilometrów jest już prawie 12.12 kilometrów betonowej nawierzchni, ale bez ciągłościOddany w piątek odcinek nie jest jednak bezpośrednim przedłużeniem już istniejącej betonowej jezdni. Pojawi się między miejscowościami Parzniewice i Norbertów w woj. łódzkim, czyli w odległości blisko 7 km od już używanej przez kierowców jezdni betonowej.

Taka kolejność wykonywania i przekazywania do użytku poszczególnych odcinków wynika z kwestii organizacyjnych.

W lipcu i sierpniu kolejne odcinki A1Cała betonowa jezdnia wschodnia autostrady na wysokości między Piotrkowem i Kamieńskiem ma być, według deklaracji wykonawcy, firmy Mirbud, dostępna jeszcze w czasie wakacji.

Kolejny, 4-kilometrowy odcinek w kierunku południowym od istniejącej jezdni betonowej ma zostać oddany na początku lipca.

Następny, 2-kilometrowy, ostatni na południe odcinek do granicy kontraktu w Kamieńsku - do końca lipca.

Brakujący odcinek o długości 6,7 km ma zostać przekazany do użytku w połowie sierpnia.

Etapy oddawania do użytku wschodniej jezdni (prowadzącej na południe) autostrady A1 w woj. łódzkim.
Etapy oddawania do użytku wschodniej jezdni (prowadzącej na południe) autostrady A1 w woj. łódzkim. mat. wykonawcy
Gdy to się stanie, cała stara jezdnia tzw. "gierkówki" przejdzie do historii, a kierowcy na całym łódzkim, 64-kilometrowym odcinku budowanej A1 będą mieli do dyspozycji nową betonową nawierzchnię.

Od października po dwa pasy w każdą stronęMimo to jeszcze do jesieni na odcinku Piotrków Trybunalski - Kamieńsk będzie obowiązywał układ ruchu 1+1, czyli jeden pas ruchu w kierunku Trójmiasta oraz jeden w kierunku Katowic.

Dopiero 1 października wprowadzony zostanie układ 2+2 - po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

Ostatni odcinek A1 ma być oddany do użytku jesienią 2022 rokuOpisywany odcinek jest jednym z kilku powstających obecnie między Tuszynem pod Łodzią i Częstochową (łącznie 80 km).

  • Odcinek Tuszyn-Piotrków ma być gotowy do listopada 2021 r.
  • Odcinek Piotrków-Kamieńsk ma być gotowy do września 2022 r.
  • Odcinek Kamieńsk-Radomko ma być gotowy do listopada 2021 r.
  • Odcinek Radomsko-Częstochowa ma być gotowy do czerwca 2022 r.


Jeśli terminy założone w kontraktach zostaną dotrzymane, na początku jesieni 2022 r. gotowa będzie cała, 584-kilometrowa droga, od Rusocina pod Gdańskiem do granicy z Czechami w Gorzyczkach.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (188)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »