Fakty i opinie

Telewizja chce sprzedać dawną siedzibę we Wrzeszczu

Najnowszy artukuł na ten temat Tak może zmienić się dawny ośrodek TVP
O tym, że kilka pustych i niszczejących budynków należy jeszcze do TVP, świadczy tylko szyld.
O tym, że kilka pustych i niszczejących budynków należy jeszcze do TVP, świadczy tylko szyld. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Willa Sobótki kiedyś była słynną restauracją, siedzibą loży masońskiej, potem mieściło się tam przedszkole, a następnie gdański oddział Telewizji Polskiej. Jednak gdy ten wyprowadził się 15 lat temu, obiekt powoli popada w ruinę. Obecnie TVP, by pozbyć się problemu, zadecydowała o sprzedaży dawnej siedziby.Willa Sobótki niegdyś była znaną restauracją i siedzibą loży masońskiej.
Willa Sobótki niegdyś była znaną restauracją i siedzibą loży masońskiej. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Choć tego nie widać XIX-wieczna Willa Sobótki jest pod ścisłą ochroną konserwatorską.
Choć tego nie widać XIX-wieczna Willa Sobótki jest pod ścisłą ochroną konserwatorską. fot. Kamila Wyroślak/czytelniczka Trojmiasto.pl
Po tym, gdy w 1996 roku gdański oddział TVP wyprowadził się na ul. Czyżewskiego, jego dawna siedziba przy ul. Sobótki zobacz na mapie Gdańska sukcesywnie zaczęła niszczeć. Obecnie to kilka pustych i zrujnowanych budynków, z przeciekającymi dachami i powybijanymi szybami. By doszczętnie ich nie rozkradziono teren jest ogrodzony i pilnowany przez całą dobę przez ochroniarzy.

- Jeszcze kilka lat temu niektóre pomieszczenia dzierżawiły firmy, np. studio fotograficzne. Jednak z tego, co słyszałam, plan jest taki, by zabytek doprowadzić do ruiny, aby bez problemu sprzedać działkę pod mieszkaniówkę. Ale dlaczego TVP, choć to bogata firma, dopuszcza do niszczenia tego historycznego miejsca? Tylko patrzeć, a powstaną tam rezydencje, czy drogie mieszkania z panoramą na cały Gdańsk - denerwuje się Kamila Wyroślak, czytelniczka Trojmiasto.pl

Jednak właściciel nie zamierza inwestować w remonty. Telewizja planuje pozbyć się problemu. Ale decyzje o przyszłości tego miejsca, mimo że w budynkach mieścił się gdański oddział TVP, zapadają w zarządzie w Warszawie.

- Planujemy sprzedać ten teren wraz z obiektami. W zarządzie wkrótce zostaną opracowane szczegóły. W związku z tym planujemy za około trzy miesiące ogłosić przetarg - wyjaśnia Agnieszka Lebioda, z biura prasowego Telewizji Polskiej SA w Warszawie.

Informację tą potwierdza dyrektor gdańskiego oddziału TVP. - Mamy nadzieje, że w końcu dojdzie do transakcji, tym bardziej, że to my ponosimy koszty utrzymania tych obiektów, to około 300 tys. zł rocznie. Mimo że ich nie użytkujemy płacimy podatki czy za ochronę terenu - tłumaczy Zbigniew Jasiewicz, dyrektor TVG.

TVP już parę lat temu próbowała sprzedać swoją dawną siedzibę. Teren wystawiono za 9 mln zł. Zgłosiło się kilka firm, najwięcej, 13 mln zł, chciała zapłacić związana z byłym dyrektorem TVP 1 Maciejem Grzywaczewskim, spółka ATM Grupa SA. Przetarg jednak unieważnił członek zarządu TVP SA Sławomir Siwek.

Co powinno powstać na dawnym terenie telewizji?

centrum handlowe 4%
luksusowe apartamenty 9%
dzielnica mieszkaniowa pasująca do otoczenia 21%
klinika medyczna 7%
kompleks rekreacyjno-hotelowy 35%
coś innego 24%
zakończona Łącznie głosów: 903
Czy teraz dojdzie do sprzedaży? Inwestora na pewno zainteresuje fakt, że ze wzgórza przy ul. Sobótki rozpościera się panorama na cały Wrzeszcz. Ciekawa i trochę tajemnicza jest też historia Willi Sobótki. W 1886 roku powstała w niej restauracja niejakiego Zinglera, od której wzniesienie pod koniec XIX wieku zaczęto nazywać Wzgórzem Zinglera. W latach 1925-1933 restauracja była własnością lóż masońskich "Zur Kette an der Weichsel" i "Zum Drei Säule".

- Szkoda, że ten obiekt niszczeje. Mam nadzieje, że przyszły inwestor rzetelnie zapozna się z warunkami wynikającymi z planu miejscowego, bowiem cały obszar wpisany jest do rejestru zabytków - wyjaśnia Janusz Tarnacki, miejski konserwator zabytków w Gdańsku.

Willa, jest pod ścisłą ochroną konserwatorską, natomiast budynek z wieżą, pochodzący prawdopodobnie z pierwszego ćwierćwiecza XX wieku, nie jest objęty ochroną w planie miejscowym, ale przewidziany jest do rekompozycji, tzn. przywrócenia jego formy historycznej. Jak wyjaśnia konserwator, w obu przypadkach wymogiem będą dokładne i szczegółowe uzgodnienia przy ewentualnych inwestycjach.

Okoliczni mieszkańcy sceptycznie podchodzą do kolejnej próby sprzedaży. Podkreślają, że już 15 lat temu zabytkowy dworek miał zostać konsulatem Szwecji. - Bardzo nas ta perspektywa ucieszyła, ale okazało się że Szwedzi nie chcieli całości, tylko ten zabytkowy pałacyk i do transakcji nie doszło. Potem słyszeliśmy, że jakiś deweloper chciał to wszystko kupić. Zaczęliśmy protestować, tu jest podmokły teren, nie wyobrażam sobie by jeździł tu ciężki sprzęt. Niektóre okoliczne domy już są popękane - mówi mieszkanka z ul. Akacjowej zobacz na mapie Gdańska.

Opinie (98) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • TVP (3)

  zawsze wytyka innym ale jak widac marnotrawi nie tylko zabytki. juz teraz wiem dlaczego na pewno nie bede placic abonamentu.

  • 76 1

  • No proste...

   abonament to wkret dla leszczy , ktorzy mysla ,ze wspieraja panstwo i telewizje - nie placcie ludzie - nic Wam i tak nie moga zrobic.

   • 18 0

  • sprzedają dobre naście lat

   od momentu przeprowadzki na Czyżewskiego, porażka.... kolega miał tam kiedyś biuro; czasem się wchodziło "po wenę" na górę - widok z wieżyczki na cały Wrzeszcz i hen na Zatokę Gdańską wspaniały

   • 13 0

  • Misja telewizji...

   Mam wrażenie, że przy obcinanych wydatkah na programy, produkcje i zwalnianych dziennikarzach i pracownikach a takiej działalności Telewizja skęca w stronę biura nieruchomości. Zamiast programów - wynajem/sprzedaż nieruchomości.

   Tylko czy taka jest misja TV publicznej?

   • 9 0

 • Telewizja publiczna sprzedaje dom....... (6)

  Publiczny.

  • 31 3

  • Powinni sprzedać jeszcze tą bandę nieudaczników którzy podają się za redaktorów (5)

   TVG. Taką niekompetencję, nie mówiąc już o tragicznych facjatach chyba tylko na Białorusi można spotkać.

   • 3 4

   • Prawda jest tylko jdna (4)

    Zakłamana michnikowszczyzną telewizja Owsiaka i platformersów. Używają starych stalinowskich metod, żeby ogłupiać tych biednych ludzi. Jest tylko jedna telewizja, która mówi prawdę - toruńska telewizja ojca dyrektora. Można się z niej nauczyć filozofii, kultóry i tolerancji.

    • 3 1

    • kultóra czy ortografia ? (1)

     oto jest pytanie

     • 0 1

     • Facetka napisała jak umiała DDD

      • 1 1

    • Towarzyszko zniewieściała papier toaletowy

     Znowu zaistnieliście. Ten wasz styl typowy dla osoby prymitywnej nazywanej także współczesnym ZOMO jest na tyle charakterystyczny, że obserwujący te wasze starania ludzie normalni z pewnością nie dają się nabrać.

     • 1 0

    • Do feminazistki

     Ja nie skończyłem podstawówki, ale wiem, że powinno się pisać "kóltóry", bo prawda jest jedna i nikt mi nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne.

     • 1 0

 • Szkoda że niszczeje (1)

  Piekny budynek powinien trafic w mądre ręce

  • 63 1

  • Dam 10,-zł.

   Te remonty są strasznie drogie, może gdzieś nawet w ścianach są jakieś zagrożenia, może nawet od wojny.

   • 2 0

 • Ciekawa historia zabytkowej willi (13)

  "Przetarg jednak unieważnił członek zarządu TVP SA Sławomir Siwek" - zadziałało szlacheckie liberum veto?

  "Willa Sobótki kiedyś była (...) siedzibą loży masońskiej" - chyba przed wojną?
  Ks. prof. Jerzy Bajda: W roku 1938 prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret zakazujący działalność masonerii na terenie Polski. Dziś podobny zakaz należałoby wprowadzić do Konstytucji R.P.
  Czyli ponad 70 lat temu dekret prezydenta II Rzeczpospolitej zakazał działalności lóż masońskich w Polsce. Zgoda prezydenta III Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego na otwarcie loży B`nai B`rith w naszym kraju po wielu latach nieobecności jest szczególnie ważna w wielu aspektach. A warto podkreślić, że były prezydent deklarował się jako katolik, że po tym fakcie masoneria coraz bardziej otwarcie dziś mówi o swoim istnieniu... że masoneria była wielokrotnie piętnowana przez papieży.

  • 12 30

  • (5)

   A wiesz ilu papieży na przestrzeni wieków było zwyrodnialcami nie przestrzegającymi 10 przykazań? Masoni to przy nich grzeczne i niewinne dzieci.

   • 17 8

   • (4)

    Zwyrodnialec - człowiek wynaturzony, wypaczony; degenerat, zboczeniec.

    Nie znam ani jednego Papieża, który "na przestrzeni wieków było zwyrodnialcami". Ty twierdzisz, że jakiegoś znasz? Możesz napisać kogo masz na myśli, jakie czyny uzasadniałyby to oskarżenie i z jakiego źródła czerpiesz o tym informacje?

    W encyklice błogosławionego Papieża Piusa IX (1846) czytamy m. innymi: "Wśród licznych doktryn należy ta ohydna, a samemu prawu przyrodzonemu przeciwna nauka tzw. komunizmu, która (gdyby się ją przyjęło), stałaby się zupełną ruiną wszystkich praw, instytucji i własności, a nawet społeczeństwa samego". Papież Leon XIII biorąc pod obronę proletariat (który był eksploatowany przez kapitalizm), nie zgadzał się jednak ze stanowiskiem socjalistów, że ten stan można zmienić znosząc własność prywatną.
    Papież Leon III stwierdził, że "nie można być równocześnie dobrym katolikiem i prawdziwym socjalistą." Pius XI w encyklice postawił tezę, że komunizm jest największym barbarzyństwem w dziejach ludzkości. W Rosji bolszewicy za pomocą terroru zaprowadzili ustrój, który można określić kapitalizmem państwowym. Poprzez zmianę własności prywatnej na wspólną zakuto narody w niewidziane od wieków niewolnictwo, wymuszając na nich ciężką i darmową pracę. Taka gospodarka oparta nie na normach moralnych, a na terrorze sukcesu, sukcesu nie osiągnie - przewidział Papież już w 1937 roku.
    Zdumiewa szczególna skłonność żydowskich adeptów stalinizmu do gromadzenia się w aparacie okrutnego terroru, przede wszystkim w resorcie bezpieczeństwa. I to nie tylko w Polsce, ale i w sowieckim NKWD czy w Służbie Bezpieczeństwa (opanowanym przez Rosję), krajów Europy Środkowej. To Żydowscy komuniści stanowili co najmniej 90% kierowniczych kadr w stalinowskiej bezpiece, tych, którzy faktycznie nią rządzili. W dzisiejszym Izraelu w rezultacie emigracji z ZSRR znalazło się co najmniej 20 tysięcy byłych oficerów KGB!
    Pogrobowcy dawnej PZPR, którzy przez 50 lat służyli Moskwie, skąd miał przyjść "Raj", dziś nazywają siebie socjaldemokratami służąc Brukseli, nowemu "Kraju Rad". To oni są dziś najbardziej wyspecjalizowaną ekipą terrorystów wdzierającą się każdego dnia między nasze domostwa. Wdzierając się wewnątrz rodziny przez media i atakując umysł, serce, wprowadzają program, który jest bardzo atrakcyjnie reklamowany, nowy porządek, nowa era,... nowy człowiek, reformy, wolność, postęp, niezależność,... Ile tego bałamutnego języka, który czerpie często ze szlachetnych, najpiękniejszych słów, z miłością - wielkim słowem ewangelicznym włącznie, który poniewiera te słowa po to tylko, by terrorystycznie zniewalać nasze myślenie. Od dawna kontynuują swoje wypróbowane metody: "My zaś, dzierżąc prasę w naszych rękach, będziemy mogli zmienić prawość w nieprawość, bezcześć podnieść do prawdziwej czci, będziemy mogli wstrząsnąć nietykalną dotąd instytucję rodziny i rozbić jej członków na oddzielne członki..." W zamyśle masonerii jest systemowe dążenie do tego, aby wykorzystując nasze słabości, grzeszności i naiwności jak najszersze warstwy przepoić rozwiązłością, bez żadnych hamulców, gdyż wtedy będą nas wszystkich mieli całkowicie w swoich rękach, jako narzędzie do wykonywania swoich najzuchwalszych pomysłów. Metody zaś, którymi się posługują są tak bardzo niebezpieczne, że wielu z nas daje się na nie nabrać i nawet nie wiemy, kiedy ulegamy ich wpływom przyjmując ich poglądy jako swoje własne. Już dziś widzimy, jak rodzina stała się łupem mętu, zamętu i rozpadu, Polacy zostali odarci ze swej godności, członkowie rodziny, tak dorośli jak i dzieci niepewne swych praw i bezpieczeństwa. Ileż jeszcze eksmisji, bezrobocia, ileż jeszcze rozwodów... Widzimy zamęt umysłowy i rozpad człowieczeństwa, jak sami „odzieramy się” z godności, honoru i wstydu; wstydząc się nie tego, czego chrześcijanin powinien się wstydzić, z zapałem odcinamy się od uniwersalnego dziedzictwa ludzkości.

    • 0 1

    • Nie słyszałeś o paieżach zwyrodnialcach? (1)

     To poczytaj sobie choćby o Aleksandrze VI; zdziwisz się ;)

     • 0 0

     • Co o Aleksandrze VI? Kto opisał dziwy?

      • 0 0

    • By być ścisłym chcę zaznaczyć, że: (1)

     By zrozumieć czemu Kościół katolicki popierał w niektórych sytuacjach faszystowskie reżimy, trzeba by było poznać historyczne realia wydarzeń, o których mowa.
     We Włoszech od dojścia do władzy, a nawet od czasów poprzedzających “Marsz na Rzym” (czyli październik 1922) faszyści licząc się z ogromną siłą Kościoła katolickiego wyciszyli antyklerykalne elementy (trochę ich było) we własnej ideologii. Mussolini zdawał sobie sprawę, że Kościół katolicki jest ogromną siłą we Włoszech, dlatego po przejęciu władzy robił wszystko by uchodzić za gorliwego katolika: ochrzcił swoje dzieci, wziął ślub kościelny, zadbał by wycofano z obiegu popełnione przez niego w przeszłości antyklerykalne książki, doprowadził do delegalizacji masonerii, Wreszcie w 1929 roku zawarł z Piusem XI traktaty Laterańskie, regulujące sytuacje prawną i międzynarodową Państwa Watykańskiego. Kościół otrzymał odszkodowanie za utracone w 1870 roku terytoria, zaś konkordat bardzo korzystnie regulował możliwości działania Kościoła w państwie włoskim, jeszcze jednym ważnym punktem było zwolnienie kleru od podatków. Kościół potrafił docenić te gesty, a jako że program polityczny faszystów w wielu punktach był zbieżny ze społeczną nauką Kościoła w zasadzie przez cały czas trwania dyktatury Włochy utrzymywały poprawne stosunki z Watykanem.

     • 0 1

     • Brednie mają to do siebie, że można je płodzić bez końca

      Ten podpisany moim nickiem towarzyszki post, zniewieściałej nazywanej papier toaletowy jest przykładem tego, w jaki sposól lewizna (nie tylko moralna) ukazuje w swoich lewackich mediach "fakty historyczne".

      • 0 0

  • co ty wiesz o masonach (3)

   • 11 4

   • Wskutek oddziaływania religii New Age wielu z nas jest już potencjalnymi masonami (2)

    Ponieważ masoni nie uznają władzy Chrystusa, dostrzec można duchową przepaść, dzielącą ich od zwykłych, szarych ludzi. Niestety, my zwykli goje nie jesteśmy w stanie wyobrazić nawet sobie tego ogromu egoizmu i nienawiści ich do chrześcijan. O. Kolbe ich przejrzał pisząc m. innymi: Panowie masoni, ...czy nie lepiej w pokoju wewnętrznym, w miłości radosnej służyć Stwórcy, niż słuchać rozkazów tajemniczej, podstępnej, nieznanej, nienawidzącej was, okrutnej kliki żydowskiej? I do was, nieliczna garstko Żydów, mędrców Syjonu, którzy ukryci, z dopuszczenia Bożego dla doświadczenia wiernych i cnotliwych, spowodowaliście świadomie tyle już nieszczęść i więcej jeszcze przygotowujecie, zwracam się z zapytaniem: Co wam z tego przyjdzie? (..) Czyż nie lepiej i wam, masonom polskim, okpionym przez garstkę Żydów i wam, kierownicy żydowscy, którzyście się dali zbałamucić nieprzyjacielowi ludzkości, szatanowi, zwrócić się szczerze do Boga,(..).

    • 1 1

    • Bóg jedyny (1)

     Dawno temu, w starożytnej Grecji narodził się Ares, syn Zeusa i Hery. Rodzice uznali, że ich potomny nie przejawia w sobie żadnych szczególnych zdolności, dlatego oddali go jednemu z tytanów, aby go wychował. Jednak jako, że sam opiekun nic nie umiał, trenował podopiecznego jedynie w ćwiczeniach fizycznych. I tak oto Ares wyrósł na potężnego boga wojny, nieuznającego żadnych zasad i kompromisów.

     • 0 1

     • Towarzyszko zniewieściała papier toaletowy

      "Bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi" - znacie to zdanie? Wypowiadana każdego dnia przez miliony jest bardzo ważne także dla was, towarzyszko.

      • 0 0

  • 70 lat temu Gdańsk nie był w Polsce (2)

   miał to szczęście...

   • 8 5

   • Partia pruska niestety w Polsce funkcjonuje (1)

    Jej przedstawiciele są na forach dyskusyjnych bardzo aktywni - powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę.

    • 1 0

    • Żenująca..

     ..wypowiedź feministycznej pokraki, która myśli, że nikt nie zrozumie jej stalinowskiej gierki. Opętana michnikowszczyzną społeczność bije Ci brawo.

     • 0 1

 • Czas najwyzszy...!

  Niemilo sie patrzy wszak jak ten budynek podupada...:-)

  • 21 1

 • tylko czekać az się sfajczy (2)

  tak się w gdańsku załatwia sprawy z problematycznymi zabytkami

  • 44 0

  • No i tam postawic można nowe bloki czy inne stodoły dla lemingów

   ,

   • 6 0

  • tak jak z kościołem św. katarzyny?

   też ktoś tam chciał pewnie sklep postawić ;o)

   • 1 0

 • "Telewizja chce sprzedac" (1)

  ...coz za tytul - uderza w samo sedno.

  • 8 0

  • Misja telwizji.

   Mam wrażenie, że przy obcinanych wydatkach na programy, produkcje i zwalnianych dziennikarzach i pracownikach a takiej działalności Telewizja skręca w stronę biura nieruchomości. Zamiast programów - wynajem/sprzedaż nieruchomości.

   Tylko czy taka jest misja TV publicznej?

   • 5 0

 • Skandal ! 15 lat niszczeje.G...no im się należy nie abonament ! (1)

  • 51 0

  • Śmierdzi trupem

   Niestety w środku budynku śmierdzi nie do zniesienia. Podobno nie wiedzą jak pozbyć się zapachu chemikali. Stąd nie ma kupca na budynek którego nie można zniszczyć ani użyć.

   • 0 1

 • Jeszcze tylko 3 pożary (3)

  i teren dla dewelopera. Ten scenariusz to gdański standard.

  • 54 1

  • tez w pierwszej kolejnosci przyszlo mi to na mysl (1)

   a scenariusz bedzie wygladal najprawdopodobniej tak:
   Ktos to w koncu kupi, tzn nie ktos tylko developer, albo jakis inny podstawiony przez niego organ, firemka. Postoi to kilka miesiecy jak stalo. Pozniej calkiem przypadkiem wybuchnie pozar i wszystko sie spali albo bedzie nadawalo do rozbiórki. Jak juz wyczyszcza niewygodne dla siebie budynki to postawia w ich miejsce jakies szkaradne bloki lbo jeszcze brzydsze biurowce.

   Obym sie myslil

   • 7 1

   • Sobótka Real Estate Park Retail

    Tak siębędzie to nazywało po zmianach

    • 5 0

  • to samo pisałem powyżej i cieszę się ze ktoś jeszcze zauważył ten proceder :)))

   to normalka w tym miescie ze najpierw sprzedaje sie za bezcen grunty z budynkami szemranym firmom deweloperom prywatnym przedsiebiorcom , potem przez lata nic sie nie dzieje ewentualnie zostaja dziury w ziemi by potem owe nieruchomosci stojace na cennej ziemi poszły z dymem
   Awinnego nie ma!!!!!! czy nikt juz w tym kraju tego nie widzi !!!! wg mnie połowa magistaratu gdanskiego powinna isc za kraty!!!!gdyby tylko NIK i inne instytucje rzetelnie zabrały się za papiery!!!!!ciekawe ile "osobistosci" poszlo by siedziec za przewały

   • 1 0

 • tam (2)

  tzn we wrzeszczu byla przed wojna ekskluzywna dzielnica co zreszta widac po pozstalosciach to miejsce powinno dac poczatek powrotu do tradycji

  • 34 2

  • trzeba najpierw powysiedlać ludzkie barachło z komunalnych mieszkań (1)

   którzy zamiast płacić, to imprezują po nocach na ulicy

   • 9 5

   • Czytałem ostatnio jak imprezuje i przeszkadza sąsiadom znany gdański

    pisarz - dlatego nie powinieneś wiązać barachła z biedą bo bywa różnie i biedak czzasami ma lepsze serce niż bogacz.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.