• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trójmiasto zgasi oświetlenie na godzinę. To protest samorządów

Ewelina Oleksy
30 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Bazylika Mariacka będzie jednym z tych obiektów w Gdańsku, które w ramach samorządowego protestu pt. "Pozostaje nam tylko ciemność" nie zostaną oświetlone w najbliższy wtorek, 1 grudnia. Bazylika Mariacka będzie jednym z tych obiektów w Gdańsku, które w ramach samorządowego protestu pt. "Pozostaje nam tylko ciemność" nie zostaną oświetlone w najbliższy wtorek, 1 grudnia.

Co najmniej na godzinę zgaśnie miejskie oświetlenie w wybranych miejscach Gdańska, Gdyni i Sopotu. Pod hasłem "Pozostaje nam tylko ciemność" władze Trójmiasta włączają się w ogólnopolski protest samorządów przeciwko zabieraniu im przez rząd dochodów z podatków.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Jak oceniasz taką formę protestu?

Wtorkowy protest, w ramach którego w 50 polskich miastach będzie gaszone oświetlenie, to akcja stowarzyszenia Samorządy dla Polski, któremu przewodniczy prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Do protestu przyłączyły się m.in. Gdańsk, Gdynia, Pruszcz Gdański, Elbląg, Warszawa, Wrocław, Katowice, Białystok, Lublin, Gliwice, Kołobrzeg, Łomianki, Izabelin i wiele innych.

Poprzez wyłączenie miejskiego oświetlenia samorządowcy chcą wyrazić swój sprzeciw wobec ustawy ograniczającej udział samorządów we wpływach z podatków PIT i CIT oraz wobec planowanego przez rząd weta wobec budżetu Unii Europejskiej, który ma być uzależniony od przestrzegania praworządności.

Czytaj też: Samorządy łączą siły. Powstało nowe stowarzyszenie

- Nie zgadzamy się na pozbawianie mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Dlatego w największych polskich miastach oraz najmniejszych wsiach symbolicznie, na jedną godzinę zgasną uliczne latarnie. Bo bez pieniędzy, za chwilę zgasną na stałe. PIT z budżetu państwa dla mieszkańców, środki z UE dla mieszkańców, bo inaczej pozostaje nam tylko ciemność - czytamy w komunikacie stowarzyszenia Samorządy dla Polski.
Organizatorzy akcji zapowiadają, że światło zostanie wyłączone przy charakterystycznych dla każdego miasta obiektach. Zapewniają też, że nie chcą stwarzać uciążliwości dla mieszkańców.

W Gdańsku ciemne historyczne budynki i pomnikiWe wszystkich miastach, które biorą udział w proteście, światła zgasną w godz. 17-18. Tak będzie m.in. w Gdyni i Sopocie. Gdańsk postąpi nieco inaczej. Sześć spośród ośmiu obiektów objętych akcją nie będzie w ogóle oświetlonych przez cały dzień, zaś dwa pozostałe pogrążą się w ciemności od godz. 18 do 19.

 1. Bazylika Mariacka - w ogóle nie zostanie włączone oświetlenie
 2. Katownia - w ogóle nie zostanie włączone oświetlenie
 3. Ratusz Staromiejski - w ogóle nie zostanie włączone oświetlenie
 4. Nowy Ratusz - oświetlenie zostanie wyłączone o godz. 18 na godzinę
 5. Kościoły Katarzyny i Brygidy - w ogóle nie zostanie włączone oświetlenie
 6. Napis Gdańsk przy Ołowiance - w ogóle nie zostanie włączone oświetlenie
 7. Pomnik marszałka Piłsudskiego we Wrzeszczu - w ogóle nie zostanie włączone oświetlenie
 8. Fontanna Neptuna - oświetlenie zostanie wyłączone o godz. 18 na godzinę


- Główne źródło dochodów gmin to udział w podatkach, w tym przede wszystkim PIT. Każda kolejna zmiana, która odbiera nam w praktyce pieniądze z tego podatku oznacza, że czegoś nie będziemy mogli zrobić dla gdańszczanek i gdańszczan. Nasi mieszkańcy muszą o tym wiedzieć, że po prostu nie będziemy mieli z czego płacić np. za rachunki za prąd - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Grafika zapowiadająca wtorkowy protest samorządów. Grafika zapowiadająca wtorkowy protest samorządów.

Gdynia: ciemno od skweru Kościuszki do Akwarium GdyńskiegoW Gdyni miasto wyłączy oświetlenie na skwerze KościuszkiMapka oraz na al. Jana Pawła IIMapka. Zgasną latarnie, które na co dzień rozświetlają ciąg pieszy od pomnika Polski Morskiej aż do wysokości Akwarium Gdyńskiego, ciemność zaleje też Molo Południowe.

O godz. 17 we wtorek zgaśnie na godzinę oświetlenie skweru Kościuszki, molo południowego i al. Jana Pawła II w Gdyni. O godz. 17 we wtorek zgaśnie na godzinę oświetlenie skweru Kościuszki, molo południowego i al. Jana Pawła II w Gdyni.
- To symboliczne działanie, które w bardzo dosłowny sposób ma uzmysłowić gdynianom, w jakiej kondycji może znaleźć się nie tylko Gdynia, ale i wiele innych miast oraz miejscowości. Finansowa przyszłość polskich samorządów na dziś rysuje się w bardzo ciemnych barwach, co chcemy w ten sposób podkreślić. Sytuacja budżetowa jest trudna już od wielu miesięcy, wciąż na samorządy spadają nowe zadania oraz rosną koszty. Jednocześnie stopniowo odbierane są nam źródła dochodu - wskazuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni - Wpływy z PIT i CIT to kapitał wypracowywany bezpośrednio przez mieszkańców, który pozwala rozwijać ich najbliższe otoczenie. Trwają działania, które większą część tych pieniędzy wytransferują do budżetu centralnego i nie odczujemy już tak silnych korzyści na swoim osiedlu, w swojej dzielnicy czy regionie. Z kolei bez funduszy europejskich trudno byłoby pracować nad wielkimi, niezwykle potrzebnymi inwestycjami i nową infrastrukturą. Miasta i gminy nie będą miały środków na rozwój i utrzymanie - tłumaczy.

Sopot: ciemne molo i Urząd MiastaSopot wyłączy oświetlenie na drewnianej części moloMapka oraz na Urzędzie Miejskim i tzw. "podkowie" przed urzędem.

We wtorek na godzinę zostanie wyłączone oświetlenie drewnianej części molo w Sopocie. We wtorek na godzinę zostanie wyłączone oświetlenie drewnianej części molo w Sopocie.
- Rząd systematycznie odbiera środki wspólnotom lokalnym, środki na edukację, pomoc społeczną, na zdrowie, sprzątanie miasta a także na oświetlenie. Do tego dochodzi także najnowszy pomysł wetowania budżetu unijnego, z którego też korzystają polskie samorządy - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Dlatego też postanowiliśmy ostrzec rząd, że te wszystkie działania mogą doprowadzić do tego, że będziemy musieli wyłączyć światło. Dlatego też symbolicznie wyłączymy je 1 grudnia, przez jedną godzinę i nie tylko w Sopocie. Zrobią to również nasi najbliżsi sąsiedzi, a także kilkadziesiąt miast w całej Polsce.

Opozycja krytykuje akcję gaszenia światełOpozycyjni radni PiS w Gdyni i Gdańsku krytykują wtorkową akcję samorządów.

- Niestety, panu prezydentowi Gdyni pomyliły się role. Już po raz kolejny włącza Gdynię w antyrządowy spór, o charakterze ogólnokrajowym - mówi nam Marek Dudziński, radny PiS z Gdyni - Ubolewam nad tym, że pan prezydent Szczurek opowiada się za odebraniem Polsce suwerenności. Bo mechanizm przyznawania środków europejskich, w oparciu o tzw. "praworządność" nie ma tak naprawdę nic wspólnego z kwestią praworządności, a jest jawnym łamaniem Traktatu o UE przez możliwość wpływu na politykę wewnętrzną państw członkowskich. Pan prezydent Szczurek staje kolejny raz po stronie opozycji rządowej i tym razem uprzykrza mieszkańcom życie - komentuje radny.
 • - Prezydent Gdyni staje kolejny raz po stronie opozycji rządowej i tym razem uprzykrza mieszkańcom życie - mówi Marek Dudziński, radny PiS z Gdyni.
 • - Pomysł z gaszeniem świateł jest absurdalny i niebezpieczny - uważa Przemysław Majewski, gdański radny PiS.
W podobnym tonie wypowiada się Przemysław Majewski, gdański radny PiS.

- Pomysł samorządowców z godzinnym gaszeniem oświetlenia w polskich miastach jest absurdalny, a do tego niebezpieczny. Po pierwsze, rządzący miastami, którzy tak często stają w obronie praworządności powinni zapoznać się z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym i zadaniami własnymi jakie posiada samorząd tj. między innymi zapewnienie podstawowych potrzeb jak oświetlenie ulic - wskazuje Przemysław Majewski - Po drugie, kto weźmie odpowiedzialność za brak oświetlenia w miejscu gdzie dojdzie do wypadku lub zdarzenia, które spowodowane było brakiem oświetlenia? Po trzecie, jeśli miasto Gdańsk wydaje łącznie miliony złotych z budżetu na zbędne wydatki, jak (co za ironia) podświetlanie Rady Miasta na tęczowo, czy wyświetlając flagę UE, to pani prezydent powinna zacząć od audytu wydatków miasta, a nie kosztem bezpieczeństwa mieszkańców bawić się w unijną politykę - dodaje.

Miejsca

Opinie (775) ponad 100 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (117)

  Bez sensu...z jednej strony mówią ile rząd im zabiera ale już jak rząd daje na ustawę metropolitalną czy drogę czerwoną to już jest ok...rozumiem że jak będzie w tey ciemności wypadek,prezydenci jednym głosem zapłacą...nie jestem pisiorem ale jeśli faktycznie miliony idą na tęczowe oświetlenia to jednak stwierdzam że coś tu nie helou.A do prezydenta Sopotu-wetowanie budżetu unijnego to nie odbieranie suwerenności czy chcenie wyjścia z UE.To obrona polskiej racji stanu i interesów rodaków a nie interesów zachodu.Drobna różnica.

  • 843 277

  • (31)

   Dzisiaj w Gdyni testowali już wyłączenie świateł. Widziałem jak jedna kobieta idąc do paczkomatu niemal sobie zębów nie wybiła w ciemności na gdyńskich nierównych chodnikach.

   • 57 12

   • Złodzieje już się zkrzykuja , brawo ! (8)

    • 31 9

    • Starosto Dulkiewicz trzeba płacić za prąd to nie będą wyłączać ! (4)

     • 19 14

     • Od nowego roku doliczą ci podatek mocowy do prądu, sam będziesz światło gasił. (2)

      • 16 11

      • 12 złotych rocznie więcej ? (1)

       Faktycznie zgasze wszystko

       • 10 6

       • nie rocznie tylko miesięcznie

        • 1 1

     • tuz intelektu

      wiocha niech wraca

      • 0 1

    • Niech złodzieje nie będą tacy odważni, rząd nie lubi konkurencji. (2)

     • 14 16

     • PO już nie rządzi (1)

      • 20 12

      • i zlodziejstwo zaczelo sie rozpleniac wykladniczo, tym bardziej ze policja caly swoj potencjal skierowala na obrone trzymajacych wladze i gazowanie i szykanowanie kobiet i dziewczyn, a w wolnych chwilach produkcje konfetti

       teleskopowytajniak

       • 3 5

   • Jak za komuny w PRLu ...tragedia (15)

    Ciekawe ile osób w windzie się zatrzyma ?

    • 42 13

    • Ty, (1)

     a gdzie masz windę na ulicach Skweru Kościuszki?

     • 18 15

     • Za komuny czyli okupacji rosyjskiej też wyłączali prąd ...

      • 17 7

    • Przecież mamy komunę bis. (10)

     Protesty w całym kraju, milicja i wojsko na ulicach, w publicznej TV propaganda sukcesu partii rządzącej 24/7, nawet Jarozelski przemawiał do narodu polskiego, dobrze że Teleranka już nie ma..

     • 17 24

     • Milicji dziadku już nie ma , a ty dalej się slinisz? (5)

      • 18 14

      • Nie ma, są potomkowie wysyłający zomo na kobiety. (4)

       • 8 15

       • A co to ZOMO ?

        Urodziłeś się w 1902?

        • 7 6

       • Skąd wiesz że to były kobiety? To język przemocowy

        • 13 3

       • Te "kobiety" w większości to są potomkinie ZOMO. (1)

        • 14 5

       • mowisz o balbince?

        • 0 4

     • Jakie protesty?

      Żeby prądu Starosta nie wyłączała ?

      • 5 9

     • Piszemy Jaruzelski ...

      Mogłeś chociaż podstawówkę skończyć wieczorowo

      • 5 0

     • Jechałem dziś ulicą i nie widziałem czołgów. Telefon też działa.

      Może cos jest nie tak z twoją głową?

      • 14 3

     • Jaruzelski przemawiał?

      To nie był jaruzelski to marsz.Grocki

      • 2 1

    • Może chociaż Starosta da znać sygnałem dźwiękowym ?

     • 4 2

    • chyba wszystkie, jeszcze nie widzialem zeby ludzie w windzie chodzili lub biegali, no chyba ze pisowcy maja inaczej ale tych to nikt nie czai

     • 2 4

   • te chodniki zostały wykrzywione na znak protestu (3)

    • 19 5

    • A niech was piorun strzeli (2)

     • 9 2

     • Czerwony jak krew (1)

      • 3 1

      • Hitlerjugend znak

       • 9 4

   • Odszkodowania szykujcie za wypadki, napady i włamania! (1)

    Módlcie się cymbały żeby nikomu nic się nie stało z powodu tej waszej głuPOty!

    • 6 4

    • no tak, milicja teraz na zoliborzu

     • 1 2

  • Na D.Czerwoną (10)

   A skąd pobiera rząd kasę z cła itd. , a najlepiej gdyby skowronki na skrzydłach towar przewoziły, a miasto budowało im karmiki i dożywiało. Już b. durnego komentarza nie mogło być.
   Brawo prezydencie. Niech radny PiS z swoich apanaży, które pobiera z licznych spółek skarbu państwa zrównoważy budżet Gdyni.

   • 32 53

   • niech Szczurek (9)

    wyłącza sobie światła na swoim lotnisku :D

    • 47 17

    • Widziałem już dwa okna wybite z błyskawicami (5)

     Wystawiacie się jak kaczki brukselki

     • 23 13

     • A ile samochodów szybciutko znaki SS usunęło... (2)

      • 10 7

      • Głupi zawsze się oklei...

       • 15 5

      • onry czychaja na patriotow

       • 0 3

     • Przeważnie Ukrainki tam wynajmują (1)

      • 1 3

      • czego pisiory chca od tych kobiet, czemu je terroryzuja?

       • 2 5

    • Brawo Starosta Dulkiewicz (2)

     Może by tak tylko tym z PiSu wyłączyć ?

     • 10 27

     • Tobie to mózg dawno wylaczyli widać... (1)

      • 16 7

      • Są już listy Polaków którym wyłączycie prąd?

       • 13 2

  • Nie kłam że nie jesteś pisiorem! 5 razy skłamałeś w swoim tekście... (18)

   ...a właściwie kłamliwej propagandzie jak ze stanu wojennego...

   • 31 48

   • Dla ciebie lepiej żeby był hitlerowcem, prawda? (1)

    W sumie ci hitlerowcy nie byli tacy źli, nie to co ci wredni pisowcy.
    A o stanie wojennym to ci babcia opowiadała.

    • 33 15

    • Szeciopaskowcy znów przegrali

     • 19 2

   • (3)

    On jest pisiorem, nawet o tym biedak nie wie. Biedny człowiek z wypranym rozumem. dr-cha, cha. Jaki masz dyplom prosty człowieku. svencjusz- Homo simplex to twój prawdziwy nick.

    • 20 26

    • Pisiory to Polacy reszta to jakiś zakompleksiony motłoch z kompleksami (2)

     Najlepsi są ci co z faszystowskimi błyskawicami jeżdżą , większość że Starej Kiszewy

     • 15 11

     • I okolic

      • 2 5

     • Polacy pod wodzą rodziny przysłanej spod Odessy.

      • 5 3

   • Już niepotrzebnie bo prawnicy unijni już orzekli że wiązanie funduszy z praworządnością jest niezgodne z prawem unijnym (10)

    • 43 7

    • Czyli pisiory mają rację. (9)

     • 28 8

     • Chcieli by, bo boją się, że będą siedzieć lub wisieć jak ich elektorat kasy nie dostanie (8)

      • 9 23

      • Kto tak zrobi ? Komuna ? (5)

       • 7 2

       • I znowu porażka , wiązanie budżetu z praworządnością niezgodne z prawem unijnym (4)

        Ale mi was szkoda robaki

        • 17 5

       • Pierwszy będziesz ze sztachetą szedł jak nie będzie zasiłku na wódę (3)

        Historia już wielokrotnie takie historie odnotowywała.

        • 2 8

       • (1)

        Ty pierwszy, potencjalny miłośniku wódy.

        • 3 2

       • Nie jestem pijakiem, nie głosuję na pis

        • 2 3

       • Ale argument ...

        • 2 1

      • Ty masz jakiś kompleks pisiora? (1)

       • 7 9

       • Raczej nie. Wychodzi na to, że to chyba młody bojówkarz anty pis.

        • 2 0

   • Ogarnij się młody warchlaku!

    • 0 0

  • w ciemnogrodzie rządzi się najlepiej, gdy zgasi sie swiatła (1)

   to pasuje do Gdańska, 400-tysiecy zabobonnych ciemniaków daje sie urabiac garstce cwaniaków z ratusza

   • 45 18

   • łapka w górę x 100

    • 12 3

  • a gdzie widziałeś tęczowe oświetlenie kosztujące miliony eu geniuszu? (1)

   • 19 20

   • W Warszawie

    • 2 5

  • Bo, widzisz, rzad niczego swojego nie ma, wiec nie moze niczego dac. Za to zabiera juz jak najbardziej naprawde. (3)

   • 15 18

   • samorząd też nie ma niczego swojego - to tez tylko urzędasy (1)

    • 14 2

    • Starosta i jego urzędnicy państwowi

     • 3 2

   • chociazby na premie, bo im sie naleza! i pancerne limuzyny tez

    • 1 1

  • Jakim prawem " władze" miasta utrudniają życie mieszkańcom. Niech raczej coś rozświetlą

   • 26 12

  • Wcale nie jestem pisiorem! (3)

   ...

   • 4 8

   • Nie możesz być bo oglądasz ruski TVN (2)

    • 5 5

    • I masz ss na samochodzie i w oknie (1)

     • 6 4

     • Zakres 5000 słów ...to jest dramat strajkujących CH wie o co

      • 2 2

  • (7)

   Chłopie ogarnij się zanim coś napiszesz rząd nie daje na żadną drogę czy ustawę rząd nic nie daje to są nasze pieniądze

   • 11 15

   • Za peło i**oto mówili ci ze piniendzy ni ma i nie będzie ! (6)

    • 21 8

    • Bo były w kieszeniach obywateli. Pisuary wepchnęły obywatelom, swoje brudne łapska w ich kieszenie, aż po łokcie. (5)

     Zadłużają nas na potęgę. Już rozkradli i zmarnotrawili całe rezerwy złota ściągnięte z banku anglii, gdzie były przechowywane od wojny.

     • 4 10

     • U złodziei były ! (2)

      Jechały do rajów POdatkowych , a tusk z Vincentem i ich szajka co rusz POdwyższali POdatki, a sam Vat kilkakrotnie. Chyba PO to aby kolesie mogli więcej nakraść.

      • 8 3

      • Teraz jadą do kieszeni handlarzy bronią (1)

       • 2 1

       • maseczki, respiratory to tez ekstra okazja do dorobienia sie, tym bardziej ze ustawa o bezkarnosci uchwalona

        • 0 1

     • Widzę, że masz dziś od rana dyżur.

      Zacietrzewiony młody anty pisiorze.

      • 4 2

     • I Anglia nam teraz to złoto oddała?

      • 2 0

  • (3)

   Nie rząd daje tylko my podatnicy.

   • 6 1

   • (1)

    Ja tam daję na oświetlenie miejsc publicznych w Gdańsku.

    • 4 1

    • ciekawe czemu takie ciemnosci na zarekwirowanym przez rzadzacych westerplatte

     • 0 0

   • To tak samo, jak samorząd.

    • 2 0

  • Gdyby opozycja nie ujadała na Polskę w Brukseli to nie byłoby tematu (3)

   jak można pluć na własną ojczyznę?

   • 16 8

   • Pisuar, to nie ojczyzna. Może twoja. Moja nie! (2)

    • 4 12

    • Oczadziałeś? (1)

     O czym, ty zaciekły warchole, piszesz? Na kim skupia się ten atak? Na pisie? To pisowi chcą zabrać środki, czy Polsce?

     • 8 4

     • pisom piana na ustach nie znika, tym razem nie napelnia kieszeni

      • 1 1

  • Rząd daje? A skąd rząd bierze pieniądze? (2)

   • 3 4

   • Z tego samego źródła, co samorząd. (1)

    jarzysz?

    • 3 1

    • zagrabiajac samorzadom, jarzysz?

     • 1 1

  • Rząd daje? (1)

   Rząd daje? Człowieku hahah. Rząd niczego nam nie daje. Dysponuje naszymi pieniędzmi.

   • 4 1

   • Rząd PO też tylko dysponował naszymi pieniędzmi !!!

    Tylko jakoś dziwnie zawsze było słychać od rządu PO , że pieniędzy nie było , nie ma i nie będzie ! Tak samo samorządy dysponują naszymi pieniędzmi i to nie zawsze zgodnie z życzeniem mieszkańców .

    • 7 4

  • Ten człowiek bardzo dobrze to wie. Ale chodzi o władzę. Więc żadna żenada, wychodząca z ust, nie jest dla niego obciachem.

   • 2 0

  • Svencjusz (1)

   A jaka jest ta polska racja stanu czy obrona wartości kulturowych, które ponoć UE chce nas pozbawić. Obrona pedofili w kk zamiast miłości bliźniego. Odrzucenie wsparcia imigrantów, nawet samotnych matek z dziećmi zamiast miłości bliźniego. Prześladowanie ludzi LGBT zamiast miłości bliźniego. Polski, partyjny katolicyzm już kompletnie w Europie skompromitował sie brakiem miłości bliźniego. Tylko brać . Takie bractwo na europejskich salonach. Wstyd. Młodzież widzi ten fałsz.

   • 5 7

   • Prześladowanie - dobre sobie

    Zupełnie odwrotnie do tego dowcipu, że dwóch skinów uratowało staruszkę przestając ją kopać - jak głośno nie piejesz z zachwytu na widok tęczowych to ich prześladujesz...

    • 3 0

  • drogie pisiaki (1)

   Komuniści też myśli że są wieczni pomyślcie

   • 2 7

   • PO przez osiem lat też myślało , że jest nie ruszalne !

    A prawda jest taka , że pycha kroczy zawsze przed upadkiem . To dotyczy wszystkich stron - za lekcje ważenie wyborców płaci się brakiem poparcia w najbliższych wyborach . Taki los spotkał ostatnio PO i wcale nie jest powiedziane że w najbliższych wyborach PiS nie podzieli losu PO . Za polityczną głupotę przyjdzie zapłacić - tylko pytanie jedno się nasuwa - na kogo głosować . Dość mamjuż wyboru pomiędzy dżumą a cholerą !!! Ten tekst popełnił zniesmaczony wyborca PiS-u i czuję , że nie jestem odosobniony , bo słupki sondaży potwierdzają moje odczucia .

    • 3 1

  • Nie ma trzeciej drogi

   Możesz iść albo z UE albo z Putinem, nie ma trzeciej drogi. Jak nie potrafisz dogadać się z UE (tu chodzi o kompromis, musisz z czegoś zrezygnować, oni też) to będziesz musiał słuchać się Rosji. To ja wybieram to pierwsze.

   • 1 4

  • PIS okrada samorządy (5)

   Nie zauważyłeś, że PIS okrada samorządy, a zwłaszcza Pomorze? Zwiększają zobowiązania samorządu (reforma oświaty, brak dodatkowych pieniędzy na służbę zdrowia w czasach pandemii) jednocześnie obniżając przychody z podatków (obniżyli PIT który jest podstawą budżetu samorządów). Jawne działanie na zniechęcenie wyborców do obecnie rządzących samorządowców. Chodzi zwłaszcza o duże miasta gdzie PIS nie ma szans.

   Dodatkowo przez fuzję Lotosu i Energi PIS przenosi siedziby firmy (i miejsce płacenia podatków) poza Pomorze. Nie wspomnę już że Lotos + Orlen będzie mniejszy niż każda z firm osobno, ochrona konkurencji (słuszna bo walczy z monopolami) wymusi sprzedaż kilkuset stacji Lotosu. PIS jawnie działa na szkodę Polski i Pomorza.

   • 3 9

   • Taki dzisiaj macie przekaz dnia? (1)

    lol

    • 2 3

    • Tak poprostu jest

     Tak po prostu jest, chyba umiesz liczyć i rozumować. Zresztą z faktami się nie dyskutuje.

     • 3 3

   • Przecież dochód miasta z PIT wzrósł w tym roku mimo obniżenia podatku przez PIS

    Co ty bredzisz?

    • 3 2

   • Trzeba było nie atakowac rządu bez sensu. Nie za to płacimy samorządowcom. (1)

    • 4 3

    • nie trzeba bylo ograbiac samorzadow zeby odgrywac dobrego wujka wobec pincetow

     • 1 1

  • (3)

   Typowy komentarz pisowskiego trolla. Rząd coś daje samorządom? A skąd rząd ma pieniądze? Czy nie są to przypadkiem między innymi pieniądze mieszkańców Gdańska? Co do dalszej części jakże "błyskotliwego" komentarza, jeżeli łamanie praworządności przez PIS, nazywasz obroną polskiej racji stanu to jesteś naprawdę zmanipulowany przez tvpis mogę tylko współczuć

   • 3 6

   • (1)

    Typowy komentarz id****i.

    • 2 1

    • pisy maja osobista racje stanu

     • 0 1

   • rąbać PO

    Za parę Judaszowych srebrników chcą sprzedać Polskę.Ale to przecież nic dziwnego,rudy szmaciarz od zawszę liże d*pę Merkelowej kukiełce.

    • 1 1

  • jesteś PiSiorem (1)

   • 0 1

   • No i co w związku z tym, chcesz nam przekazać, mały ćwoku?

    • 2 1

  • A z czego to rząd daje. Zbierają z diet, emerytury prezesa i dają samorządom. To są nasz pieniądze z podatków, które powinny trafić do gdańska a nie finansować darmozjadów z rządu

   • 1 3

  • Veto

   A niech Unia sobie nami rządzi jak nasi nie potrafia A tylko o stołki walczą.Tyle młodych wyjechało do Unii i zgadzają się na unijne rządy i żyje im się tam dobrze wracać nie chca .

   • 0 3

  • ale s ciebie ciemniak

   • 0 1

 • brawo! (31)

  tak trzymać! nie dajmy się!

  • 263 714

  • Już trole PiSowskie robią robote (24)

   Klikać te łapki w dół trole padkudne, Ciekawe z czego będziecie żyć jak wasz rząd spluka państwo do konca

   • 27 51

   • A zapomnialem (14)

    Pozwolę odpowiedzieć sam sobie... Wyborcy PiS będą przecież żyć z 500+ xD

    • 17 31

    • szczególnie emerytowani wyborcy xD (1)

     • 10 9

     • Oni z 13-emerytury :D

      • 6 17

    • A teraz realia. (10)

     500 + to nic.Powiem wam ile Niemcy dostają na dziecko - 200 euro.razy 4,5 to się równa 900 zł.No i co powiecie o rozdawnictwie w UE.

     • 34 8

     • Ale Niemców stać oni mają nadwyżkę budżetową a nie niezmierny deficyt (3)

      • 10 32

      • Niemców stać bo okradli 3/4 Europy (1)

       A teraz doznali porażki w sporze z Polską ...można?

       • 28 8

       • no osmieszyc sie mozna, jak slynnym zwyciestwem beaty

        • 0 4

      • niemcy juz dawno nie maja nadwyzki -sa bankrutem przez emigrantow...

       • 19 6

     • Stać Polskę na to? (1)

      • 4 9

      • Polskę nie.. bo z czego?! Gdzie jest rezerwa złota przywieziona z Wielkiej Brytanii?

       • 8 14

     • Wielokrotnie bogatsi Niemcy dają nawet nie dwa razy więcej. (1)

      I m.in. dlatego są bogatsi :)

      • 7 5

      • Niemcupy to złodzieje

       • 9 2

     • i prawie 2100 e jak jestes sniady i szukasz pracy i nie mozesz znalesc bo ci sie nie chce

      • 7 1

     • A teraz realia. Moja znajoma w Niemczech dostaje Kindergeld i wydaje je w całości na świadczenia, które w Polsce sa za darmo np. świetlicę szkolną.

      • 2 1

    • No jak nie durnie, jak durnie!

     flota gdańskiego urzędu miejskiego powiększy się o dwa samochody elektryczne. Na ich zakup przewidziano kwotę 260 tys. zł. Aktualnie trwa wybór dostawcy pojazdów, a swoje oferty złożyło czterech dealerów samochodowych.

     • 4 1

   • ta sa bezmyslne cymbały (1)

    mamusia z tatusiem, póki co daje papu i ubiera, wiec sprawy materialne ich nie dotyczą, jednak bal niedługo sie skończy, gdy skończy sie unijna kasa !

    • 16 12

    • Do roboty a nie tylko patrzeć na datki.

     Jeszcze nikt nikomu nic nie dał za darmo. I w Polsce i w unii to wszyscy wiedzą.

     • 0 0

   • A będzie tak (3)

    No myślę że wtedy KO pomoże na wszelkie bolączki ... i każdy Polak będzie za darmo dostawał na śniadanie zamiast kaszki ośmiorniczki.

    • 18 7

    • W ślepaki nic nie widzicie (2)

     Jak wszystko idzie w górę.. jak inflacja Rośnie.. kiedy tak było że z roku na rok rośnie płaca minimalna? Inflacja zapier**la jak kaczka w brzoze.. teraz żałuję tego co mój pradziadek robił dla tego kraju. Jak by wiedział że będzie tak jak jest podniósł by ręce i wziąć słownik niemiecki do ręki i było by lepiej niż teraz

     • 11 18

     • Żeby wiedzieć, ze prąd podrożał, trzeba płacić rachunki.

      • 14 1

     • ciekawe ze na zachodzie nic nie drożeje. Byłem w WB i po roku chleb podrożał 30%, piwo 30% prąd 15%, ale za to ciuchy staniały. To naprawdę dziwne nie ma tam PiS-u i mają podwyżki!

      • 8 1

   • spłukać (1)

    to możesz to swoje paplanie w klozecie, tyle jest warte co....

    • 9 2

    • No żebyś ty taki kocur był na żywo..

     • 5 8

   • Trzaskowski da nam po 20 groszy pajacu

    • 16 4

  • Niech się Trójmiejskie samorządy

   Wezmą za samorządzenie najpierw. Gdańsk to jeszcze jeszcze jakoś się rozwija, ale zarządzanie Gdynią to leży i kwiczy. Marazm, ciągle wciskanie ludziom w oczy ściemy. Najpierw niech zaczną zmieniać Polskę od siebie a potem niech się bawią w krajową politykę.

   • 32 5

  • już się daliście

   skowyt zza grobu

   • 5 0

  • Lubię kolory.

   Abyście nie wyłączyli kolorowego oświetlenia twierdzy Dulczesy.

   • 6 0

  • trzymaj się ramy!

   • 0 0

  • jak niżej!

   tak się trzymasz, że puścić się nie możesz!

   • 0 0

  • światło

   Na oświetlenie Neptuna brak pieniędzy , bo potrzebne są na ochronę d...y pani Prezydent .

   • 0 0

 • (7)

  Najpierw trwonicie kasę na głupoty później jęczycie że nie ma środków...
  ***** *** ale niektóre samorządy też jadą po bandzie...

  • 594 120

  • Kto jak kto (5)

   ale Pan Szczurek to powinien najpierw spojrzeć w lustro i zapytać się czy zarządza Gdynią w sposób tak doskonały, że teraz może prawić morały politykom w Warszawie.

   Sam on i jego świta skłamała mieszkańcom, że zamyka parking pod Teatrem na pare tygodni, a teraz go likwidują. Pomijam już samą likwidacje parkingu ale sposób w jaki to zrobiono to raczej skłania ku stwierdzeniu, że Pan Prezydent co najwyżej może jechać na Wiejską i sobie z rządzącymi krajem ręce podać.

   • 20 4

   • (4)

    Oni teraz mają achievement do zrobienia: "zlikwiduj jak najwięcej miejsc parkingowych" ;D

    • 21 1

    • Pewnie grają w city skylinesxd (3)

     • 4 1

     • zbankrutowaliby nawet w trybie z nieograniczoną ilością pieniędzy... (2)

      • 17 1

      • (1)

       Oni by po prostu czekali aż przyjdzie user pkp, rzad i deweloper i zrobi za nich wszelkie inwestycje.

       • 10 1

       • To trzecie to ich jedyna strategia. Wszystkie dostępne kratki malują na ciemnozielono, a potem się zastanawiają, czemu w panelu informacyjnym drogi są na czerwono :)

        • 5 1

  • zwolnijcie 1/3 niepotrzebnych urzędników

   Zlikwidujcie dziesiatki rozmaitych instytucji, rad, organizacji które powołaliscie do życia niby dla mieszkańców a tak naprawdę żeby zdobyć lokalny elektorat i zapewnić mu wygodne miejsca pracy. Przestańcie dzielić wszystko co sie da na kolejne spółki miejskie mnożąc stanowiska, powielajac zadania, rozmydlając kompetencje.
   Rozumiem że nierząd centralny pokrzyżwał wam wasze bizantyjskie plany wydatków ale jak zaciskamy pasa to wszyscy.

   • 32 4

 • Upolitycznione samorzady (8)

  A nie powinny być takie

  • 645 137