• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tu kierowcy parkować nie potrafią. Parkingi z największą liczbą kolizji

Szymon Zięba
25 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Uszkodzone auto, a za wycieraczką - kartka z kontaktem. Takie zachowanie sprawcy kolizji nie powinno być wyjątkowe.

Uszkodzone lusterka, wgniecione zderzaki, obite drzwi - na parkingach w Gdańsku, Gdyni i Sopocie każdego miesiąca dochodzi do dziesiątek, a nawet setek kolizji. W niektórych przypadkach na miejsce przyjeżdża policja. W ubiegłym roku funkcjonariusze takich spraw odnotowali prawie 1,2 tys. Na których parkingach najłatwiej było o uszkodzenie auta? Sprawdziliśmy.Lista parkingów w TrójmieścieCofasz auto z miejsca parkingowego i uderzasz w sąsiedni samochód. Co robisz?

Parkingowa stłuczka może popsuć dzień i przysporzyć kłopotów - zarówno kiedy jesteśmy sprawcami, jak i poszkodowanymi.

W tym drugim przypadku, pół biedy, jeżeli do kolizji dojdzie na naszych oczach, a kierowca "uderzającego" auta nie zdążył odjechać.

Gorzej, jeżeli skutki zderzenia są, nie ma za to sprawcy lub gdy strony nie zgadzają się co do szkody i winy. Wówczas z reguły na miejsce wzywana jest policja, która przejmuje sprawę.

Na których parkingach, placach czy miejscach postojowych do takich zdarzeń dochodziło najczęściej?

Parkingi, na których było najwięcej kolizjiFunkcjonariusze, których poprosiliśmy o statystki z 2021 r., wyliczają "rekordowe" parkingi:

Jak łatwo zauważyć, z policyjnych statystyk wynika, że o stłuczkę na parkingu z reguły najłatwiej jest w okolicy dużych centrów handlowych.

Co ważne - powyższe zestawienie obejmuje miejsca, w których doszło do co najmniej 10 kolizji oraz przy których pracowała policja.

Nie do każdej stłuczki wzywani są natomiast funkcjonariusze.

  • Parkingi, na których doszło do co najmniej dziesięciu kolizji w 2021 r., przy których pracowali policjanci.
  • Parkingi, na których doszło do co najmniej dziesięciu kolizji w 2021 r., przy których pracowali policjanci.

Co robić kiedy sprawca kolizji na parkingu ucieknie?Co jakiś czas w naszym Raporcie z Trójmiasta pojawiają się natomiast wpisy czytelników poszukujących sprawców kolizji, którzy postanowili nie wziąć odpowiedzialności za swoje czyny i po prostu zwiać.

Wojny parkingowe. Sposoby na źle zaparkowane samochodyCo robić w takiej sytuacji?

  1. W pierwszej kolejności niezwłocznie zgłoś zdarzenie policji. To podstawa ubiegania się o wypłatę odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
  2. Po drugie, zabezpiecz dowody potwierdzające fakt, że odpowiedzialność za szkodę ponosi nieznany sprawca. Pozostaw miejsce zdarzenia w niezmienionym stanie. Nagraj film i zrób zdjęcia, zarówno samochodu oraz uszkodzeń, jak i samego miejsca kolizji (warto posiadać w smartfonie aplikację "Na wypadek". To mobilny przewodnik, który krok po kroku, pomoże ci przebrnąć przez proces dokumentowania zdarzenia, robienia zdjęć etc.). To ważny dowód, który należy przedstawić ubezpieczalni. Warto również spisać na kartce swoją relację - z czasem niektóre szczegóły mogą umknąć. Oczywiście oprócz policjantów, którzy udokumentują zdarzenie, bardzo pomocne mogą okazać się zeznania świadków. O ile takich w ogóle uda się ustalić. Sprawdź, czy na okolicznych budynkach nie został zainstalowany monitoring, który mógł nagrać moment kolizji.
  3. W końcu po trzecie - zgłoś się do dowolnej ubezpieczalni, która przeprowadzi likwidację szkody, a następnie prześle pełną dokumentację do UFG.


Opinie wybrane

Wszystkie opinie (119)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane