• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zmiany w Twierdzy Wisłoujście. Na otwarcie zabytku trzeba jeszcze poczekać

Julia Rzepecka
2 sierpnia 2023, godz. 17:30 
Opinie (74)

Trwają prace rewitalizacyjne w Twierdzy Wisłoujście. Na udostępnienie zabytku zwiedzającym trzeba jeszcze poczekać.

"Chcemy, aby Twierdza Wisłoujście stała się całorocznym oddziałem Muzeum Gdańska" - zapowiada dyrektor muzeum, Waldemar Ossowski. Na razie jednak na terenie twierdzy cały czas trwają prace budowlano-konserwatorskie i pozostaje ona zamknięta dla zwiedzających. Jak dotąd udało się m.in. zabezpieczyć budowlę przed wodą Martwej Wisły, odrestaurować elewacje kamieniczek i zrekonstruować zabytkowy kartusz, czyli ozdobną tablicę na wieży. Dotychczasowe prace pochłonęły 30 mln zł, a środki w większości pochodzą z Unii Europejskiej.Muzea w TrójmieścieCzy zamierzasz zwiedzić Twierdzę Wisłoujście po otwarciu?

To jeden z trzech tego typu obiektów fortyfikacyjnych w basenie Morza Bałtyckiego. W Twierdzy Wisłoujście, oddziale Muzeum Gdańska, od 2021 roku prowadzone są prace konserwatorskie i budowlane, które mają umożliwić zwiedzanie zabytku przez cały rok.

- Do tej pory twierdza była udostępniana do tymczasowego zwiedzania jako zabytkowe ruiny, natomiast zależy nam, aby był to oddział całoroczny z przestrzeniami wystawienniczymi, gdzie opowiadalibyśmy historię budowli, ale nie tylko jej architektury, a przede wszystkim różnych wydarzeń historycznych i postaci, które z tym miejscem są związane - mówi dyrektor Muzeum Gdańska, Waldemar Ossowski. - Chcemy przygotować 700 m kw różnych powierzchni wystawienniczych, m.in. na Szańcu Wschodnim, w budynku Koszar Napoleońskich i w hangarze.
Jak dotąd zakończono etap prac obejmujący m.in. wprowadzenie izolacji, która chroni obiekt przed naporem wód gruntowych. Obecnie trwają niezbędne prace konserwatorskie wewnątrz bastionu. Udało się już zrewitalizować elewację kamieniczek, które zyskały dawną barwę, a także przygotować replikę zabytkowego kartusza na wieży. Znajduje się na nim łaciński tekst, opowiadający historię miejsca. Od roku trwają też intensywne pracę przy Wieńcu, przywrócono także dach wieży, który został usunięty pod koniec XIX wieku.

 • Jedną z nowości jest odrestaurowanie elewacji kamieniczek.
 • Trwa rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście
 • Trwa rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście
 • Trwa rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście
 • Trwa rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście
 • Trwa rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście
 • Trwa rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście

Bez rządowego wsparciaPrzez wiele dziesięcioleci twierdza była obiektem zapomnianym, nie było środków, by przywrócić mu dawną formę. Miasto wnioskowało o dofinansowanie remontu obiektu, jako pomnika historii w ostatniej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jednym z projektów była odbudowa barokowego hełmu wieży z 1721 roku. Żaden z 10 zgłoszonych przez miasto wniosków nie został rozpatrzony pozytywnie.

- Etap prac, które udało się już zrealizować, to koszt około 30 mln zł, z czego ponad 25 mln zł to pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej, będące w dyspozycji marszałka województwa pomorskiego. Pozostałe ponad 4 mln złotych to wkład miasta Gdańska - mówiła Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej w środę.
Jak podkreślał Jacek Zwolak, prezes Pomorskiego Funduszu Rozwoju, inwestycja ta finansowana jest nie z dotacji, a pieniędzy pochodzących z pożyczki strategicznej dla Pomorza.

Zegary w Trójmieście. Dla niektórych czas już minął Zegary w Trójmieście. Dla niektórych czas już minął

 • Zrekonstruowana replika kartusza, czyli ozdobnej tablicy znajdującej się na wieży twierdzy, opisującej historię obiektu.
 • Trwa rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście
 • Mieczysław Struk, Aleksadnra Dulkiewicz i Waldemar Ossoliński podczas konferencji prasowej.
 • Trwa rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście
 • Trwa rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście
 • Trwa rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście
 • Trwa rewitalizacja Twierdzy Wisłoujście

Otwarcie w przyszłym rokuTo nie koniec remontu, w Twierdzy Wisłoujście jest jeszcze wiele do zrobienia. Prace trwają w kazamatach, Forcie Carré czy prawdopodobnej celi Johannesa Trojana. Otwarcie oddziału muzeum planowane jest na 2024 rok.

- Chcemy jak najszybciej twierdzę udostępnić dla zwiedzających, ponieważ jest to obiekt wyjątkowy, miejsce przesiąknięte historią - zapewnia Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska.
Twierdza Wisłoujście to szczególny zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy. Miejsce to stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku. Strategiczne znaczenie tego miejsca doceniono bardzo wcześnie. Nie jest wykluczone, że już za panowania książąt pomorskich znajdowała się tu strażnica.

Od 1974 r. Twierdza Wisłoujście jest w zarządzie Muzeum Gdańska. Od tego czasu trwają prace ratownicze oraz badania archeologiczne, historyczne i konserwatorskie.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (74)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane