• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zegary w Trójmieście. Dla niektórych czas już minął

Aleksandra Nietopiel
29 lipca 2023, godz. 15:00 
Opinie (88)
Zegar na Halach Targowych w Gdyni został odtworzony i wrócił na miejsce w 2015 r. Nawiązuje do czasu, w którym powstał obiekt - do lat 30. XX w. Zegar na Halach Targowych w Gdyni został odtworzony i wrócił na miejsce w 2015 r. Nawiązuje do czasu, w którym powstał obiekt - do lat 30. XX w.

Mijamy je codziennie, na ogół nie zwracamy uwagi, ale gdy tylko się zepsują albo nagle znikną, odczuwamy ich brak. Zegary wpisały się w przestrzeń publiczną Trójmiasta i choć czas dla wielu z nich już się skończył, to są miejsca, gdzie chodzą bez przerwy.Czy sprawdzasz godzinę na zegarach w miejscach publicznych?

Wiszą na kościelnych wieżach i budynkach użyteczności publicznej. Ale są też wolnostojące, wyeksponowane lub ukryte. O funkcji praktycznej, ale i ozdobnej.

Zegarów w przestrzeni Gdyni, Gdańska i Sopotu nie brakuje. Raczej nie zwracamy uwagi na ich wygląd - mają odmierzać czas, najdokładniej jak się da.

Nie je, nie pije, a chodzi i bijeNajwięcej zegarów wypełniających miejsca publiczne jest w Gdańsku. Ile dokładnie? Być może ktoś to policzył. Na Głównym i Starym Mieście bez większych problemów można zlokalizować przynajmniej kilka.

Wyprawa szlakiem gdańskich zegarów Wyprawa szlakiem gdańskich zegarów
Działa już zegar na wieży dworca Gdańsk Główny PKP, który wreszcie po remoncie zostanie oddany do użytku w poniedziałek. 6 lat temu udało się ponownie uruchomić zegar na Biskupiej Górce, na wieży dawnego schroniska młodzieżowego.Oryginalny zegar znajduje się na kościele św. Katarzyny. Mechanizm ma tylko jedną wskazówkę - i nie jest to żaden ubytek - ale zegar poprawnie odmierza czas. W wieży kościoła mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej, w którym można obejrzeć stare zegary wieżowe, jak i zegar z najdłuższym wahadłem na świecie.

Tarcza zegarowa z jedną wskazówką na kościele św. Katarzyny. Tarcza zegarowa z jedną wskazówką na kościele św. Katarzyny.
Wyjątkowym zegarem może poszczycić się kościół Mariacki- i to nie jednym. Oprócz mechanizmu od strony ul. Podkramarskiej Mapkajest też zegar słoneczny, nieco niżej od strony ul. PiwnejMapka, a w świątyni - zabytkowy zegar astronomiczny.

 • Zegar na kościele Mariackim od strony ul. Św. Ducha.
 • Zegar słoneczny na bazylice Mariackiej od strony ul. Piwnej.
 • Zegar astronomiczny przeszedł kilka lat temu gruntowny remont.

Zegar słoneczny znajduje się też na zwieńczeniu ściany kościoła św. Jana od strony ul. Świętojańskiej i na pierwszy rzut oka trudno go dostrzec. Takie solarne obiekty znajdziemy też na Ratuszu Głównego Miasta i na Żurawiu.

 • Zegar słoneczny na Ratuszu Głównego Miasta.
 • Zegar słoneczny na Żurawiu.

Dwór Artusa raczej z tarczą zegarową się nie kojarzy, ale mieszkańcy mogli kiedyś sprawdzać godzinę, spacerując Długim Targiem i spoglądając w stronę tego budynku. Zegara przed wejściem już nie ma, ale za to znajduje się w środku - co przypomina o m.in. funkcjonującej tam przez niemal dwa wieki giełdzie.

 • Zdjęcie Dworu Artusa z zegarem. Lata 1895-1905.
 • W bogato wyposażonych wnętrzach Dworu Artusa trudno dostrzec zegar. Znajduje się tam od wielu dziesięcioleci.

Zegar odmierzał też czas na Targu Węglowym na początku XX w.

Targ Węglowy w 1915 r. Zegar po lewej stronie. Targ Węglowy w 1915 r. Zegar po lewej stronie.Hale, urzędy, kiedyś pocztaChyba najbardziej dzisiaj znany zegar w Gdyni znajduje się na budynku Urzędu Miasta. Na rogu ulic PiłsudskiegoMapkaŚwiętojańskiejMapka wiszą dwa ledowe mechanizmy wskazujące nie tylko godzinę, ale datę i temperaturę. W tym miejscu zegar pojawił się w grudniu 2007 r.

Zegary elektroniczne na budynku Urzędu Miasta w Gdyni. Podobny zegar jest też na budynku magistratu w Gdańsku. Zegary elektroniczne na budynku Urzędu Miasta w Gdyni. Podobny zegar jest też na budynku magistratu w Gdańsku.
Zegar znajduje się też na Halach Targowych w centralnym punkcie przeszklenia. Został odtworzony w 2015 r., nawiązując do czasów, w którym powstały hale, czyli lat 30. XX w.

Zegar na Halach Targowych w Gdyni został odtworzony i wrócił na miejsce w 2015 r. Nawiązuje do czasu, w którym powstał obiekt - do lat 30. XX w. Zegar na Halach Targowych w Gdyni został odtworzony i wrócił na miejsce w 2015 r. Nawiązuje do czasu, w którym powstał obiekt - do lat 30. XX w.
Zegar na Urzędzie Morskim wygląda niepozornie.

Zegar na wieży Urzędu Morskiego w Gdyni. Zegar na wieży Urzędu Morskiego w Gdyni.
Zegar odmierzał też czas na budynku Urzędu Pocztowego Gdynia 1 przy ul. 10 lutego, jednak po odbudowie z wojennych zniszczeń już nie wrócił.

Dziś budynek poczty tak nie wygląda, zegara też nie ma. Budynek oddano do użytku po budowie w 1929 r. Dziś budynek poczty tak nie wygląda, zegara też nie ma. Budynek oddano do użytku po budowie w 1929 r.

Szkoła, molo, św. JerzyW Sopocie można jeszcze znaleźć w ciasnych uliczkach zakłady zegarmistrzowskie i leciwych mistrzów tego fachu, ale zegarów w przestrzeni publicznej nie ma jednak wiele. Od strony dworca, na którym - jak wiadomo - zegarów nie brakuje, te najbardziej z Sopotem kojarzone są na peronach. Zegarowa tarcza wita nas na wieży kościoła św. Jerzego.

Na wieży kościoła św. Jerzego w Sopocie znajduje się zegar. To częsty punkt orientacyjny w kurorcie. Na wieży kościoła św. Jerzego w Sopocie znajduje się zegar. To częsty punkt orientacyjny w kurorcie.
Zegar przez jakiś czas wisiał także nad dawnym wejściem na molo - pod żółtym napisem:

Wejście na molo w lipcu 2003 r. Pod napisem znajdował się elektroniczny zegar. Dziś go tam nie ma. Wejście na molo w lipcu 2003 r. Pod napisem znajdował się elektroniczny zegar. Dziś go tam nie ma.
Dzięki staraniom szkoły udało się też odrestaurować i uruchomić zegar na budynku II LO w Sopocie. Placówka znajduje się przy głównej arterii komunikacyjnej miasta w pobliżu dworca.

Po kilku latach starań udało się odrestaurować zegar na budynku II LO w Sopocie. Zdjęcie jeszcze sprzed renowacji. Po kilku latach starań udało się odrestaurować zegar na budynku II LO w Sopocie. Zdjęcie jeszcze sprzed renowacji.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (88)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane