Fakty i opinie

stat

Waży się przyszłość wieży widokowej na Witominie

Najnowszy artukuł na ten temat

Lokalne punkty widokowe w Trójmieście

Wieża widokowa na Witominie nieczynna jest od lat 90. Ekspertyza techniczna określa szkielet konstrukcji jako dobry. Największym problemem jest brak drogi dla pojazdów budowy i utrzymania.
Wieża widokowa na Witominie nieczynna jest od lat 90. Ekspertyza techniczna określa szkielet konstrukcji jako dobry. Największym problemem jest brak drogi dla pojazdów budowy i utrzymania. fot. Trojmiasto.pl

Kapitalny remont, przebudowę albo nawet rozbiórkę i wzniesienie nowej platformy widokowej w rejonie ul. Kieleckiej rozważają gdyńscy urzędnicy. Dialog techniczny z potencjalnymi wykonawcami ma dać odpowiedź, który wariant byłby najkorzystniejszy dla miasta.Czy należy wybudować drogę dojazdową dla pojazdów budowlanych i bieżącego utrzymania do wieży widokowej?

tak, jeżeli dzięki temu będzie ona ponownie otwarta i utrzymywana w dobrym stanie 53%
tak, ale wyłącznie w formie tymczasowej na czas remontu 19%
nie, transport materiałów budowlanych może odbywać się w inny sposób 17%
nie, nie ma sensu remontować wieży 11%
zakończona Łącznie głosów: 1058
Wieża widokowa na Witominie w okolicach ul. Kieleckiej (na tyłach centrum handlowego) została wybudowana na początku lat 80. ubiegłego wieku.

Do jej ustawienia wykorzystano helikoptery wojskowe, co wprawdzie znacznie ułatwiło budowę, ale jednocześnie sprawiło, że nie wybudowano tam żadnej utwardzonej drogi. To sprawia, że dziś dotarcie do wieży pojazdami budowlanymi czy nawet bieżące utrzymanie jest praktycznie niemożliwe.

W latach 90. konstrukcja została całkowicie wyłączona z eksploatacji, ponieważ notorycznie dochodziło do wyrywania i łamania drewnianych stopni, a nawet rozpalania ognisk na tarasach (również pokrytych deskami).

Podobny problem istniał kilkanaście lat temu na oliwskim Pachołku, lecz zdecydowano o gruntownym remoncie platformy widokowej i o zastąpieniu wszystkich elementów drewnianych metalowymi.

Na nowo wykonano też schody prowadzące na wzgórze od strony ul. Spacerowej (dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego).

Warto nadmienić, że do platformy na Pachołku prowadzi również leśna droga, z której mogą korzystać służby komunalne.

Dialog techniczny pozwoli określić przyszłość wieży na WitominieCzy zbliżony los czeka wieżę widokową w Gdyni? Na razie miasto zaprasza przedsiębiorstwa z branży budowlano-projektowej do dialogu technicznego celem przygotowania zamówienia publicznego na zaprojektowanie:
  • remontu lub przebudowy istniejącej wieży,
  • lub rozbudowy istniejącej wieży widokowej,
  • lub demontażu i realizacji całkowicie nowej konstrukcji.

O tym, który z powyższych wariantów będzie ostatecznym wariantem realizacyjnym, zdecydują wnioski płynące z dialogu technicznego. Wstępnie planuje się, że zostanie on przeprowadzony już w lutym br.

Wieża na Witominie: jedna z najpiękniejszych panoram Gdyni


Istniejące wieże widokowe w Gdyni. Wieże na Górze Donas i w Kolibkach otwarte są od kwietnia do końca października (wstęp bezpłatny).
Istniejące wieże widokowe w Gdyni. Wieże na Górze Donas i w Kolibkach otwarte są od kwietnia do końca października (wstęp bezpłatny). graf. Trojmiasto.pl

Ekspertyza techniczna: dobry stan konstrukcjiW 2016 r. urzędnicy zlecili przygotowanie i wykonanie ekspertyzy technicznej konstrukcji. Jej stan w dokumencie przygotowanym przez Pomorską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Gdańsku określono jako "dobry" z wyjątkiem m.in. kilku prętów zniszczonych przez mróz i nieodpowiednie zabezpieczenie. Wskazano także na potrzebę poprawy jej montażu, o czym wspominał również nasz czytelnik w 2019 r.

Stwierdzono, że wieża nie odchyla się niestandardowo od pionu, a istniejąca konstrukcja powinna wytrzymać podwyższenie o trzy metry. Dzięki temu jej taras widokowy znalazłby się ponad koronami drzew.

Oczywiście niezbędne będzie wykonanie nowych stopni i podestów, przy czym sugeruje się likwidację pośrednich tarasów, z których przy obecnym drzewostanie niewiele widać.

Wstępne szacunki remontu: 1 mln złPrzypomnijmy, że w ubiegłym roku urzędnicy szacowali koszty przywrócenia wieży do eksploatacji na kwotę ok. 1 mln zł.

W 2016 r. pojawił się pomysł remontu konstrukcji ze środków Budżetu Obywatelskiego, ale ostatecznie został odrzucony jako "niemożliwy do realizacji" (przede wszystkim ze względu na problemy z dojazdem sprzętem budowlanym).

W edycji BO2019 ponownie zgłoszono projekt remontu wieży, który wyceniono na kwotę 865 tys. zł. Został on odrzucony ze względu na przekroczenie budżetu dla jednego projektu dzielnicowego. W efekcie rozpoczęto procedurę dialogu technicznego.

Spójrz na miasto z góry. Wieże widokowe w Trójmieście


Wieża widokowa na Witominie w 2016 r.