• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

We dwoje hulajnogą? Może i romantyczne, ale nielegalne

szym
16 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Para na hulajnodze: to może i romantyczne, ale również zagrożone mandatem.

Jedna hulajnoga, na niej dwie osoby - to jedno z najczęstszych wykroczeń popełnianych przez użytkowników tego popularnego "transportu na minuty". Strażnicy miejscy z Trójmiasta za taką podróż mogą wlepić mandat. Dzieje się tak w Sopocie i Gdańsku. W Gdyni funkcjonariusze na razie tylko ostrzegają, ale zapowiadają, że jeżeli proceder będzie się powtarzał, sięgną po bloczek z mandatami.Często korzystasz z tzw. transportu współdzielonego?

Hulajnogi "na minuty" już na stałe wpisały się w krajobraz Trójmiasta. Korzystają z nich zarówno starsi, jak i młodsi. Nic dziwnego - to tani, ekologiczny, a przy okazji szybki sposób na to, by dostać się do celu.

Zdarza się jednak, że użytkownicy tych jednośladów łamią przepisy.

Choć przejażdżka jednośladem z wtuloną w plecy kierowcy drugą połówką może komuś wydać się romantycznym pomysłem, to faktycznie jest to wykroczenie.

I grozi za nie mandat.

Prawie 100 mandatów w Gdańsku- Od 1 czerwca strażnicy wystawili 98 mandatów za wykroczenia związane z niewłaściwym używaniem hulajnóg elektrycznych, UTO i urządzeń wspomagających ruch. Najczęściej użytkownicy e-hulajnóg karani byli za przewożenie innej osoby oraz przejeżdżanie przez przejście dla pieszych - mówi Marta Drzewiecka, rzeczniczka Straży Miejskiej w Gdańsku.

Lekceważone znaki i zbyt dużo osób na hulajnodze w SopocieSopoccy strażnicy tłumaczą, że nie prowadzą statystyk dotyczących wykroczeń popełnianych przez użytkowników czy kierowców różnego rodzajów pojazdów, tj.: hulajnóg elektrycznych, motorowerów, rowerów, autobusów, samochodów osobowych czy ciężarowych.

Jak korzystać z hulajnóg na minuty?- Mandaty za wykroczenia popełniane przez użytkowników hulajnóg wliczane są w ogólną liczbę mandatów za wykroczenia drogowe - wyjaśnia Paweł Zgliński, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Sopocie.

Romantyczny przejazd we dwoje może zakończyć się mandatem.


Z praktyki funkcjonariuszy wynika jednak, że najczęstsze "grzechy" na sumieniu użytkowników hulajnóg to:

  • podróż jednym jednośladem w kilka osób,
  • lekceważenie znaków zakazu B-1 (dotyczącego zakazu ruchu w obu kierunkach),
  • utrudnianie ruchu.

Wyrozumiali strażnicy z GdyniStrażnicy miejscy z Gdyni dla osób, którym nie po drodze z przepisami podczas używania hulajnóg, są na razie wyrozumiali. Jak mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik tamtejszej straży, na razie prowadzone są działania prewencyjne i informacyjne.

Strefy wolnej jazdy dla hulajnóg w Trójmieście- Jeśli to nie przyniesie skutku, to będziemy podchodzili do tematu bardziej restrykcyjnie i zaczną sypać się mandaty - podsumowuje gdyński funkcjonariusz.
szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (256)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane