• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Weekend niesamowitych podróży

Michał Sielski
23 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (67)
Ubiegłoroczne Kolosy w Gdyni przyciągnęły tłumy widzów. Ubiegłoroczne Kolosy w Gdyni przyciągnęły tłumy widzów.

Podróżować można wszędzie, wszystkim i na wszystkim. Prelengenci 25. Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy 2023 opowiedzą o swoich niesamowitych wyprawach także w miejsca, o których mało kto słyszał. A także o takich, jakich wcale nie chcieliby już odbyć. Święto podróżników potrwa od piątku do niedzieli w gdyńskiej Polsat Plus Arena.

Czy lubisz podróżować?

Kolosy od lat przyciągają do gdyńskiej hali tłumy chętnych, którzy chcą słuchać relacji z niesamowitych wypraw. Ekscytujących, zaskakujących, zapierających dech w piersiach. Bywają takie, po których widzowie przecierają oczy ze zdumienia, ale też takie, po których niejeden wzdycha, że przecież też by dał radę...

"Dziś bym w taki rejs nie popłynął"Nie każdą wyprawę warto jednak powtórzyć.

- W latach 70. nie mieliśmy radia, nie mieliśmy logu, nie mieliśmy tratwy pneumatycznej, nie mieliśmy nawet UKF-ki, żeby odebrać informacje o pogodzie. Mieliśmy jedynie codziennie nakręcany ręcznie chronometr. Jak się w końcu przypłynęło do portu, to radość ze szczęśliwego ocalenia była ogromna. Gdy opowiadam młodym żeglarzom, to mi zazdroszczą, mówią że to była przygoda. No była, ale my w tamtych czasach naprawdę marzyliśmy o tym, by mieć GPS i po prostu wiedzieć gdzie na morzu na tym drewnianym Opalu jesteśmy. Dziś, wiedząc nieco więcej o żeglarstwie, bym w taki rejs na pewno nie popłynął, ale młodość ma swoje prawa - wspomina z uśmiechem Jerzy Jaszczuk, dziś kapitan Generała Zaruskiego.
Świat za daleko? Zobacz atrakcje turystyczne Trójmiasta

Na piechotę, na nartach, rowerem, kajakiem, hulajnogąW tym roku po raz kolejny przekonamy się, że niezapomniane podróże można odbyć niezależnie od środka transportu. Dominik Szmajda opowie o kolejnej kajakowej wyprawie do "jądra ciemności", tym razem w Kamerunie, Krzysztof Story streści rajd po kilku krajach w poszukiwaniu tygrysów, a Marcin Korzonek pokaże co zobaczył podczas podróży rowerem przez Jordanię. Pan Hulajnoga, czyli Paweł Kalinowski, przekonywać będzie natomiast, że jak podróżować, to tylko na hulajnodze.

Nie zabraknie też relacji ze zjazdów z ośmiotysięczników. Dokonał tego m.in. Bartosz Ziemski, który wszedł bez z tlenu na Broad Peak i Gaszerbrum II i z obu szczytów zjechał na nartach.Kolosy 2023: w trzy miesiące na siedem ośmiotysięcznikówWażną część Kolosów stanowić też będą opowieści żeglarskie oraz górskie. Monika Witkowska opowie jak stała się drugą po Wandzie Rutkiewicz Polką na K2, a Dorota Rasińska-Samoćko zrelacjonuje nie tylko wejście na ten szczyt, ale też zdradzi jak wejść na siedem ośmiotysięczników w trzy miesiące.

O tym, że nie tylko o wyczyny w podróżowaniu chodzi, opowie natomiast Jerzy Leo, podróżnik z Gdyni, który zaliczył trawers Pirenejów w nieco ponad dwa miesiące.

- Jest siedem zasad, które każdemu podróżnikowi w górach powinny być znane. To idea turystyki, w której nie zostawiamy po sobie śladu, mamy jak najmniej oddziaływać na środowisko i pozostawiać je w takim stanie, w jakim je zastaliśmy - mówi Jerzy Leo i zaprasza na Kolosy 2023.
10:18 25 MARCA 23

Kolosy online (4 opinie)

Link do transmisji z Kolosów - tylko dziś jest online.
https://www.youtube.com/watch?v=GjfIstLlT9A&list=TLGGlJtzJyZGVDoyNTAzMjAyMw
Link do transmisji z Kolosów - tylko dziś jest online.
https://www.youtube.com/watch?v=GjfIstLlT9A&list=TLGGlJtzJyZGVDoyNTAzMjAyMw

Wydarzenia

25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy (11 opinii)

(11 opinii)
spotkanie, zlot, pokaz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (67)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane