• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wielkanoc w innych krajach: płonący rydwan i turlanie jajek

Wojciech Podsiadły
20 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
W krajach anglosaskich popularnym wielkanocnym obyczajem jest turlanie ugotowanych jajek przy pomocy specjalnej łyżki. Co roku taki wyścig jaj odbywa się m. in. w Białym Domu. Mężczyzna po lewej stronie zdjęcia, który pochyla się nad rudowłosą dziewczynką, to Barack Obama, prezydent USA. W krajach anglosaskich popularnym wielkanocnym obyczajem jest turlanie ugotowanych jajek przy pomocy specjalnej łyżki. Co roku taki wyścig jaj odbywa się m. in. w Białym Domu. Mężczyzna po lewej stronie zdjęcia, który pochyla się nad rudowłosą dziewczynką, to Barack Obama, prezydent USA.

W ich tradycji nie ma malowania pisanek, szykowania palmy wielkanocnej czy śmigusa dyngusa. Zamiast tego szukają czekoladowych przysmaków schowanych w ogródku, zdobią gałązki brzozy kolorowym pierzem i przebierają się za wiedźmy. Jak Święta Wielkanocne obchodzą mieszkańcy innych państw?"Scoppio del carro", czyli ognista eksplozja symbolicznego rydwanu we Florencji. "Scoppio del carro", czyli ognista eksplozja symbolicznego rydwanu we Florencji.
Włochy, czyli migdałowe gołębie i fajerwerki

W myśl popularnego przysłowia "Boże Narodzenie spędzaj z rodziną, Wielkanoc - z kim chcesz", dla Włochów święta to przede wszystkim okazja do krótkich wyjazdów w gronie znajomych. Zanim jednak skierują się w stronę egzotycznych wysp, Wielki Tydzień upływa im pod znakiem passos - widowiskowych procesji z figurami Matki Bożej i Chrystusa.

Włoskie tradycje wielkanocne, sięgające jeszcze czasów średniowiecznych, przyjmują różną formę w zależności od regionu kraju. Efektownym i cieszącym się popularnością wśród turystów obrzędem jest wielkosobotnia "scoppio del carro" - "eksplozja wozu", organizowana co roku we Florencji. Podpalenie rydwanu wypełnionego kolorowymi fajerwerkami symbolizuje wskrzeszenie nowego życia i zwiastuje pomyślność na cały rok.

Włosi, znani ze swojej kuchni, dużą wagę w wielkanocnych przygotowaniach przykładają również do tradycyjnych potraw. Na świątecznym stole nie zabraknie jagnięciny oraz colomba - migdałowej babki z bakaliami i czekoladą w kształcie gołębia.

Easter pudding to ciasto budyniowe z rodzynkami, które je się na Wielkanoc w Wielkiej Brytanii. Easter pudding to ciasto budyniowe z rodzynkami, które je się na Wielkanoc w Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania, czyli jajko na pierwszym planie

Dla Brytyjczyków Wielkanoc to czas świętowania narodzin wiosny i nowego życia. Najważniejszym motywem, łączącym tradycje i zwyczaje są więc jajka. Kiedyś farbowane i przyozdabiane, dziś w formie czekoladowych przysmaków, rozdawane są rodzinie i przyjaciołom.

- Popularnym zwyczajem, a jednocześnie frajdą dla najmłodszych jest "egg rolling", czyli turlanie ugotowanych na twardo jaj. Wygrywa to, które spuszczone z górki dotoczy się na dół bez pęknięcia - tłumaczy Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, ze szkoły językowej Helen Doron English. - Tradycyjne urządza się również "egg hunt", czyli polowanie na jajka. W wielkanocną niedzielę rodzice chowają czekoladowe słodkości w przydomowym ogródku, a zadaniem dzieci jest ich odnalezienie. Taki brytyjski akcent wielkanocny, w postaci rozrywki dla całej rodziny, może również urozmaicić nasze polskie tradycje.

Wśród świątecznych zwyczajów dużą rolę odgrywają również narodowe przysmaki. Do najpopularniejszych należy easter pudding - ciasto budyniowe z rodzynkami oraz hot cross buns, czyli bułeczki drożdżowe z marmoladą, ozdobione lukrowym krzyżem.

Påskkärringar, czyli wielkanocne wiedźmy ze Szwecji. Påskkärringar, czyli wielkanocne wiedźmy ze Szwecji.
Szwecja, czyli śledzie i wielkanocne wiedźmy

Kraje skandynawskie charakteryzują się jednymi z najbardziej nietypowych zwyczajów wielkanocnych. Ciekawą tradycją, przypominającą nieco Halloween, jest przebieranie się za påskkärringar - "wielkanocne wiedźmy". W Wielką Sobotę szwedzkie dzieci odwiedzają swoich sąsiadów, wręczając im własnoręcznie wykonane kartki oraz laurki, w zamian otrzymują słodycze.

Tego dnia przygotowywany jest również tradycyjny, świąteczny posiłek, składający się ze śledzi, solonego łososia oraz cynamonowych lub kminkowych bułeczek.

Nieco znajomym dla nas zwyczajem może być natomiast robienie påskkris, czyli przyozdabianie kolorowym pierzem brzozowych gałązek. Podobne do polskich palm wielkanocnych, dla Szwedów stanowią symbol ludzkich starań, mających na celu przyspieszenie przybycia wiosny.

Stany Zjednoczone, czyli turlanie jajek z prezydentem

Amerykańskie tradycje wielkanocne ograniczają się do świętowania niedzieli wielkanocnej. Przybierają one głównie formę rozrywki i zabaw, angażujących całą rodzinę. Głównym bohaterem w tym dniu jest zajączek wielkanocny. Przynoszone przez niego podarunki i słodycze stanowią cel poszukiwań, określanych mianem easter egg hunt. Najsłynniejsze polowanie na jajka odbywa się co roku w Białym Domu, gdzie para prezydencka zaprasza do zabawy amerykańskie rodziny. W trakcie wspólnej rozrywki odbywają się również zawody w turlaniu jajek.

Popularnym motywem jest również tworzenie symbolizujących odrodzenie i nowy początek kapeluszy, tzw. easter bonnet.

- Tradycja nawiązuje do praktykowanego dawniej kupowania na Wielkanoc nowej garderoby - tłumaczy Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak. - Dziś ozdabianie wymyślnych nakryć głowy to przede wszystkim okazja do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Sięgamy po niego na lekcjach jako urozmaicenie przedświątecznych zajęć.

Kościół w Bejrucie, stolicy Libanu. Kościół w Bejrucie, stolicy Libanu.
Liban, czyli wizyta w siedmiu kościołach

Liban wiąże z naszymi zwyczajami tradycja malowania pisanek. Dużą wagę przywiązuje się tam jednak przede wszystkim do obrządków kościelnych. Wedle obyczaju, każdy z Libańczyków aby właściwie przygotować się do Świąt Wielkanocnych, musi otrzymać błogosławieństwo w siedmiu kościołach. Ważne także, aby udając się na mszę, założyć nowe ubrania i buty.

Ciekawym zwyczajem jest również podtrzymywanie dobrych relacji z przyjaciółmi i znajomymi. W myśl tradycji, w Wielkanoc należy odwiedzić jak największą liczbę osób, aby razem z nimi spędzić ten wyjątkowy czas.

Jak przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych w Trójmieście? Materiał archiwalny

Wojciech Podsiadły

Opinie (41) ponad 10 zablokowanych

 • Kult jajka- pogaństwo (2)

  • 12 9

  • Heretyku! To głęboko tradycyjny obyczaj! Modlę się za Twoje zbawienie do Św. Kukuryka...

   • 7 5

  • pewnie jehowy

   ...

   • 1 1

 • w Szwecji wielkanoc zaczyna sie juz w piatek to dzien wolny od pracy- jest uroczyste sniadanie (6)

  gdzie je sie szynke, male ksiazece kielbaski, lososia marynowanego z koperkiem, jajka na twardo z majonezem i krewetkami, sledzie w sosach, nie ma tradycyjnych ciast an Wielkanoc, sklepy spozywcze, supermarkety, IKEA sa otwarte w piatek, sobote, niedziele, poniedzialek!!!!sporadycznie wysyla sie kartki z zyczeniami na swieta - przewaznie sie dzwoni. Nie ma zwyczaju spedzania swiat z rodzinami, sped do rodzicow, tesciow. Mlodzi spedzaja w pubach ze znajomymi, inni wyjezdzaja na swieta do cieplych krajow.

  • 12 13

  • Easter nazwa poganskiej bogini

   Na długo zanim na Wyspy Brytyjskie dotarła wiara chrześcijańska jednym z czczonych tutaj bóstw była bogini brzasku i wiosny Eostre. Symbolami z nią wiązanymi były m.in. jajko starodawny symbol życia i zając symbol płodności. Gdy chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się w Europie, obchody pamiątki zmartwychwstania Jezusa nałożyły się ze starożytnymi obchodami święta wiosny. Nowa wiara wchłonęła wspomniane symbole, a imię pogańskiej bogini przekształciło się w nazwę święta Easter

   • 8 6

  • Hej panienki w górę kiecki zaczynamy balet szwedzki

   • 6 4

  • Najpierw pisze ze maja dzien wolny od pray juz wpiatek a potem pisze ze wszystkie sklepy otwarte (2)

   Naturalnie bo według pól mózgów w sklepach nikt nie pracuje tylko roboty to samo w pubach wszyscy maja wolne ale wszystko ma normalny dzień pracy!! przykład galeria bałtycka sobota sklepy świecą pustkami ale sa czynne do 18 bo galerianki chodzą na spacery podobnie jak kilku pól mózgów co zrobiło sobie wycieczki z dzieciakami do Galerii handlowej.W sobote sklepy powinny byc czynne max do 12 w południe albo wcale !!Za to piątek niech będą czynne dłużej.

   • 10 2

   • w Szwecji czesto ludzie sami chetnie zglaszaja sie do pracy w swieta, weekendy bo (1)

    to dzien placony jest lepiej. do tego istnieje cos jak bank pracownikow na zastepstwo, z czego pracodawca korzysta czesto. tak zastepowani sa pracownicy w szkolach, sklpeach, biurach itd. nie ma krzyku,ze sklepy otwarte, bo czesto wlasnie weekend w tym niedziela jest tym dniem kiedy moze z rodzina jechac do sklpeu i zrobic zakupy. wiekszosc spokeczenstwa w Szwecji mieszka na wsi, poza miastem. dzien w kalen´darzu piatejk jest dniem swiatecznym - nie pracuja biura, urzedy, przychodnie, ale pracuja supermarkety, bo nie kazdy jest chrzescijaninem i obchodzi swieto w tym dniu.

    • 4 4

    • No raczej. ciapatych tam nie napleniło od pyty.

     • 0 1

  • I co tu w tym takiego oryginalnego?

   • 0 1

 • Czekam aż ludzie dookoła

  zaczną popychać jajka łyżeczką. W trójmjeście jest "tradycja" nie obchodzenia polskich czy kaszubskich zwyczajów, często śmiania się z nich oraz nieudolnego przyjmowania zwyczajów amerykańskich.

  • 16 2

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • A czyje jajka były turlane?

   • 12 5

  • trol Maciek podajacy sie za kobiete by sie uwiarygodnic

   w rzeczywistości homos z sekty paligłupa

   • 8 3

  • I nic z tym nie robisz tak ? Gratuluję autorytetu dla syna jakim powinien być ojciec "nic nie robi w tym względzie i płacze w internetach"

   • 1 5

 • Ja z moją dziewczyną najbardziej lubimy turlanie jajek

  • 14 6

 • Szkoda, że w Gdańsku mieszka tak mało obcokrajowcow . (6)

  Byłoby ciekawie bo przeplatałyby się kultury , zwyczaje tak jak to jest na zachodzie.

  • 7 17

  • w Gdansku przed wojna to Polacy stanowili mniejszosc, mieszkali i niemcy, Holendrzy,

   Szwedzi, dunczycy, anglicy, francuzi itd. Byl porzadek i lad, a teraz brud, smrod, pelno spich gowien na chodnikach, popisane budynki, tunele, do tego tunele smierzda szczynami, tak samo podworza.

   • 7 7

  • a pomyslałeś dlaczego tak mało mieszka ich w POlsce? (3)

   na zachodzie życia i zarobków poziom jest mniej więcej porównywalny!W POlskiej rajskiej wyspie jest najniższy w całej UE!!

   • 4 3

   • to jedz do rosji jak ci zle w polsce !!!!!!!!! (2)

    Skoro zle tobie w PL to nic nie szkodzi abys wyjechal do rosji i najlepiej na prowincje to zobaczysz co to bieda i brak pieniedzy. Polska jest dzis owszem w UE na jeszcze drodze rozwoju ale gdybys zobaczyl rosje to juz jestesmy 100 lat przed nimi w poziomie zycia. W Rosji nadal sa mieszkania gdzie meldowane sa np. dwie rodziny , na wiochach brak kanalizacji a domy sie rozpadaja i o markecie oraz zakupach to tylko w bajkach slyszeli bo jest jeden sklepik gdzie jest chleb i wodka. Polacy juz teraz powinni dziekowac bogu ze zyja w PL i ze za najnizsza pensje nie sa ani glodni ani nie musza zebrac co dnia bo nawet wielu nie wie czym jest bieda taka prawdziwa. Zle wam w PL to dlaczego do pracy w rosji nie wyjezdzacie lub zyc tam na stale ?:) sa miejsca w rosji gdzie 15 dolarow to majatek !

    • 8 10

    • leming sie tak niepluj bo ci pikawa peknie a Donaldinio ci nowej nie zafunduje

     Takim jak ty frajerom powinno sie prawa wyborcze odebrac

     • 1 5

    • jak juz tak porownujesz

     to porownaj Dubaj z Polska. I tyle na temat porownan.

     • 0 2

  • Polack

   I bardzo dobrze ze w 3miescie mieszkaja prawie sami polacy

   • 5 6

 • Wczoraj na Hipodromie

  • 1 2

 • POlska ,sniadanie wielkanocne dla ubogich w Gdańsku podjezdza młoda kobieta taksówką i pakuje sie wpołowie kolejki po paczke

  Sopot śniadanie Caristasu i prezydenta Karnowskiego paczki odbierają a potem wsiadają do nowych samochodów i odjeżdżają!!Niech ktoś wytłumaczy jaką padliną zachłanną trzeba być by krasc paczki z żywnością które są skromne i przeznaczone dla ludzi biednych!!Stać ich na nowe auta i na taksówki to i na to co jest w paczce żywnościowej.Takie cyrki robią ludzie bez sumienia bez mózgu i zachłanni !!Nigdzie na świecie niczego podobnego nie widziałem następnym razem proponuje ustawić ludzi z aparatami niech im robią zdjęcia i publikują!!

  • 22 2

 • :) Jeden pisal gdzies na forum ze tradycja wielkanocy na swiecie to '' Biala kielbasa '':))) (1)

  Jakze ciemne mamy nasze spoleczenstwo i ciemniactwo skoro po forach wielu pisze ze na swiecie wielkanocna tradycja jest '' biala kielbasa '' :) i sie podpisuja najczesciej '' Prawdziwy katolik '' :)...............Prawdziwy katolik ma zwasze w swieta wielkanocne biala kielbase i pomalowane jaja :)

  • 3 9

  • Easter pudding to ciasto budyniowe z rodzynkami, które je się na Wielkanoc w Wielkiej Brytanii.

   proponuje export Budynia na wyspy:)

   • 2 1

 • W Ameryce, Włoszech, Hiszpanii święta obchodzi się radośnie, cieszą się ze zmartwychwstania Pana Jezusa. (11)

  A tu?
  W kościele szara, naburmuszona gęba pewnego abp.
  Z ambony tylko polityka, smoleńśk i histeria o "atakowanym" kościele.
  Bydło się pcha do pierwszego rzędu z koszykiem i obgaduje, że "ten ma wieśniacko pomalowane jajka", "jak można wkładac do koszyka batonika".
  Czyli chamstwo, obłuda i ironia.
  Sąsiad od roku się nie kłania, tylko dziś z fałszywym uśmieszkiem na pysku powie pod nosem "dzień dobry, radosnych świąt", a za 3 dni znów odwróci głowę i będzie udawał że nie widzi.
  Pod monopolowymi grupy nie tylko meneli ale też "pożądnych" ludzi w nagalowym stroju, kupują wódkę do rodzinnego śniadania.
  Aż się chce napier... tych wszystkich fałszywych ludzi w tym kraju po ich zakłamanych ryjach i im wtłuc pięścią te fałszywe szydercze uśmieszki.
  Te ich "wesołego alleluja" brzmi jak "c..j ci w d..e".
  Mówią "wesołych świąt" a myślą "obyś zdychał w męczarni".
  Cieszą gęby na których mają wypisane "wypier...".

  Na zachodzie ludzie są dla siebie milsi na codzień, niż polaki w święta.
  Dlaczego nie możecie byc mili i szczerzy cały rok?
  "Zrobcie coś z waszymi polskimi mordami"

  • 37 11

  • Wypad na zachód

   • 3 12

  • brawo własnie opisałes siebie samego!!I bardzo dobrze sie podpisałes własnie taki jestes (4)

   już dawno takich wypocin nigdzie nie czytałem i nigdzie niczego podobnego nie widziałem.Ale jesteś ja widac żenującym załosnym biednym chorym człowiekiem który do kościoła nie chodzi .

   • 8 14

   • co ma wspolnego chodzenie do kosciola z wiara w Boga ? nic ! (3)

    To ty raczej '' kolejny z itd'''' piszac ze '' chodzisz do kosciola '' malo wiesz . Sam napisales ze '' chodzisz do kosciola '' i co z tego wynika ? samo chodzenie do kosciola nic nie da bo nalezy w boga wierzyc a ty chodzisz do kosciola jakbys do marketu chodzil. Czyli zenujace dawac przyklad ze samo chodzenie do kosciola jest wazne .Ludzie dzis wlasnie tylko '' chodza do kosciola '' zamiast wierzyc w Boga a to jest jednak roznica.

    • 5 7

    • (2)

     Ci co nie chodzą do Kościoła raczej z Pismem Świętym zbytnio nie obcują i ich wiara jest zazwyczaj krucha i oparta niewielką wiedzą o naukach Chrystusa, co nie znaczy że to źli ludzie i że nie zdarzają się wyjątki.
     Codzienne klepanie paciorków to oczywiście nie wszystko, ale większość osób co nie chodzi do Kościoła szuka wyższego uzasadnienia, zaś prawda jest taka że lenią się ruszyć tyłki i zwolnić nieco tempo życia.

     • 3 4

     • (1)

      O naukach Chrystusa może wie 1% chodzących do kościoła, widac po minusach i plusach jakie to niedorobione społeczeńswo, dla autora komentarza wielki plus za opisanie prawdy większości polactwa, "Dzień świra" i modły w tym filmie bardzo odzwierciedlają polaka cebulaka z czym wiążą się negatywne opinie,z tym że przyznajecie się do tego jakimi jesteście hipokrytami.

      • 3 0

      • PS. Zawsze czytając lub słuchając książki wiążące się ze średniowieczem myślałem jak to by było gdyby człowiek się przeniósł w tamte czasy gdzie św inkwizycja mordowała niewinnych ludzi paląc na stosie a motłoch przyklaskiwał bo mało wyuczony i mega podatny na manipulację.Zastanawiałem się czy taki ktoś mając trochę rozumu naprowadził by motłoch na dobry kierunek, nie bo motłoch będzie wierzył w to co jest najgłupsze na swiecie i tak do dzisiaj,nie wsłuchujecie się w to co Jezus nauczał tylko w to co wam jakiś kecon powiedział.Od średniowiecza nic się nie zmieniło mamy ten sam motłoch co istniał 500 lat temu.

       • 2 0

  • bo dzis dla polaka swieta to zarcie i bezmyslnosc przed TV oraz wodka !

   Ludzie nie wiedza co jest istota swiat bo zamienili swieta na zakupy ktore sa celebracja rodzinna i wieczne biadolenie ze tylko pieniadz jest wazny. Niby biedni ale przy kasie co tydzien doslownie kazdy zarabiajcy np. 2000 zl wydaje od 300 do 500 zl az z koszyka wypada ilosc towaru ! .. wiec czy beda miec 4000 zl czy 10000 to nic nie odloza bo bezmyslnie wydaja. Juz wczoraj w smietnikach widac bylo cale zapakowane paczki łososia czy innej zywnosci bo nie zjadl w tygodniu to wywala zeby nowe kupic czyli bezmyslnosc a ma dwojke dzieci i kazde z komoreczka na abonament to policz ile czubki abonamentu samego placa miesiecznie. Czyli bezmyslnosc narodowa i dzis wrecz widac ze zarabiajacy 2000 zachowuja sie jakby mieli nadmiar pieniedzy . Wodke chleja bo nie potrafia spedzac wolnego czasu inaczej i dyskutowac o czyms snsownym wiec griilowanie i chlanie .

   • 5 1

  • Ciekwe czy jak ktoś napisze tu o chamskim, wrednym, podłym ryju niemca czy rosjanina

   to też taki wpis nie zostanie usunięty ???

   • 3 2

  • Gościu ja Ci współczuje sąsiadów i zarazem takiego smutnego życia. Szukasz wyższego usprawiedliwienia i wymyślasz na siłę różne historie wycierając sobie za przeproszeniem d!@#$ Kościołą i wierzącymi.
   Uczęszczałem na rekolekcje i od początku roku niemal na wszystkie msze niedzielne i ani razu z ambony nie padły hasła polityczne, smoleńskie i żaden z księży nie miał naburmuszonej gęby jak to napisałeś.

   • 2 6

  • Bądź zwiastunem zmiany, człowieku.

   • 0 1

  • Zgadzam się z Tobą

   Masz rację w 100%. Pozdrawiam i życzę wesołych świąt.

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane