• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ulewne deszcze. Czy Hucisko w końcu przestanie pływać?

Ewelina Oleksy
7 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
  • Tak wyglądało skrzyżowanie przy ul. Nowe Ogrody i 3 Maja po ulewie w 2018 r.
  • Tak wyglądało skrzyżowanie przy ul. Nowe Ogrody i 3 Maja po ulewie w 2018 r.

Ulewy i tzw. deszcze nawalne, czyli gwałtowne zjawiska pogodowe to już w ostatnich latach norma w miesiącach od maja do lipca. Władze Gdańska poinformowały w czwartek, 7 kwietnia, jak przygotowują się na wypadek wystąpienia tego typu zjawisk w najbliższym czasie. W przyszłym tygodniu miasto ogłosi przetarg na odwodnienie wiecznie zalewanego skrzyżowania przy ul. 3 Maja i Nowe Ogrody.MapkaGdańsk ogłosił, że szykuje się już na wypadek wystąpienia wiosenno-letnich ulew.

Czy twoja dzielnica jest zalewana, gdy mocno pada deszcz?

- Zmiany klimatu, których wszyscy doświadczamy, nie omijają Gdańska. Z jednej strony mamy do czynienia z deszczami nawalnymi, a z drugiej strony z suszą. Dlatego budujemy nowe zbiorniki retencyjne, udrażniamy te, które już istnieją. Dziś trwa budowa chociażby zbiornika przy ul. Jaśkowa Dolina, jednocześnie projektujemy kolejne zbiorniki, m.in. na Potoku Królewskim czy na Potoku Maćkowy - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Urzędnicy spotkali się z dziennikarzami przy skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Nowe OgrodyMapka, czyli tego przy Urzędzie Miejskim, które pływa przy każdym większym deszczu.

Odwodnienie ciągle zalewanego skrzyżowania- To miejsce często przy wystąpieniu deszczów nawalnych jest zalewane, powodując paraliż komunikacji miejskiej i samochodowej. Dlatego w ciągu najbliższych dni ogłosimy przetarg na wykonanie odwodnienia, które pozwoli na to, żeby to miejsce więcej nie było zalewane - ogłosiła Dulkiewicz. - Mamy gotowy projekt, uzgodniony ze wszystkimi służbami. To bardzo konkretne działanie, które poprawi sytuację. W ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą, prace powinny być zakończone.
Czytaj też:

Chcą zabezpieczyć urząd i okolicę Nowych Ogrodów przed zalaniemKarol Kalinowski, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska doprecyzował, że ogłoszenie przetargu zaplanowane jest na przyszły tydzień.

- Ze względów proceduralnych spodziewamy się podpisania umowy na to zadanie na przełomie lipca i sierpnia. Inwestycja zapewne spowoduje pewne utrudnienia drogowe na tej arterii, ale będziemy się starali je minimalizować - zaznaczył.

Zalane skrzyżowanie przy Urzędzie Miejskim. Film z 2018 r. :


Jak powiedział Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, miasto każdego roku przed okresem deszczowym, podejmuje szereg "działań doraźnych", by zabezpieczyć się przed zalewaniem.

Sztab kryzysowy przygotowany do akcji- 29 marca odbyło się zebranie Miejskiego Sztabu Kryzysowego w tym temacie z udziałem służb. Podczas niego omówiliśmy stan infrastruktury, przejrzeliśmy gotowość sprzętów i materiałów. W naszych magazynach przeciwpowodziowych jest obecnie 200 tys. worków przeciwpowodziowych i ok. 400 rękawów-zapór. Mamy ładowarki do piasku, agregaty prądotwórcze, pompy, łopaty - wszystko, co jest potrzebne do doraźnego reagowania. Przez ostatni rok wymieniliśmy ok. 667 wpustów ulicznych. Spółka Gdańskie Wody na bieżąco monitoruje stan wód w miejskich zbiornikach - wymieniał Borawski.

Sprawdź, jaka będzie pogoda w TrójmieściePrezydent Gdańska poinformowała, że do 2030 r. Gdańsk będzie chciał zwiększyć powierzchnię terenów retencyjnych z obecnej wynoszącej 760 tys. metrów sześciennych do okrągłego miliona.

W Gdańsku są obecnie 54 duże zbiorniki retencyjne.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (96)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane