• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiosną rozbiórka estakady nad Trasą Sucharskiego. Utrudnienia do końca 2025 r.

Maciej Korolczuk
16 lutego 2024, godz. 16:00 
Opinie (50)
Do rozbiórki przewidziana jest estakada nad torami prowadząca w kierunku centrum Gdańska (wyżej). Utrudnienia mają potrwać do końca 2025 r. Do rozbiórki przewidziana jest estakada nad torami prowadząca w kierunku centrum Gdańska (wyżej). Utrudnienia mają potrwać do końca 2025 r.

Nawet do końca przyszłego roku ma być zamknięta wysłużona estakada nad torami kolejowymi w ciągu ul. ElbląskiejMapka w Gdańsku. Przewidziany do remontu wiadukt ma zostać w połowie rozebrany i zmodernizowany. Utrudnienia będą dotyczyć jezdni w kierunku centrum.Którędy najlepiej poprowadzić objazd zamkniętej estakady?

O planach modernizacji estakady nad torami kolejowymi na Elbląskiej informowaliśmy na początku stycznia.

Miasto jest już gotowe do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane i - jak wynika z zapowiedzi - nie ma dobrych informacji dla kierowców korzystających z nitki w kierunku centrum Gdańska. Prace na niej mają ruszyć jeszcze wiosną tego roku i potrwać aż do końca 2025 r.

- W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu na kompleksowy remont estakady nad torowiskiem PKP w ciągu ul. Elbląskiej. Remont dotyczy nitki w kierunku centrum Gdańska - zapowiada Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Wiadukt znajduje się nad jezdniami Trasy Sucharskiego i linią kolejową nr 226 Pruszcz Gdański - Gdańsk Port Północny. W ramach inwestycji przewidziano całkowitą rozbiórkę konstrukcji przęseł wiaduktu i częściową rozbiórkę korpusów podpór. Fundamenty filarów i przyczółków pozostaną do pełnego wykorzystania jako posadowienie konstrukcji wiaduktu po przebudowie.
O tym, że remont wiaduktu jest konieczny, po raz pierwszy informowaliśmy już w 2020 r. O tym, że remont wiaduktu jest konieczny, po raz pierwszy informowaliśmy już w 2020 r.
Jak informuje magistrat, w ramach przewidzianych prac wykonana zostanie nowa izolacja, ułożona zostanie również nowa nawierzchnia jezdni i chodników na dojściach do wiaduktu. Przewidziano również wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego oraz nowe dylatacje i łożyska. Ponadto wiadukt zyska nowe oświetlenie. Skarpy przy estakadzie zostaną wzmocnione i pojawią się na nich schody dla obsługi mostu.

Kluczowa decyzja: którędy poprowadzić objazd?Na razie nie wiadomo, w jaki sposób zostanie zorganizowana tymczasowa organizacja ruchu. Zamknięcie jezdni w kierunku centrum sprawi, że kierowcy będą mieli prawdopodobnie tylko dwa inne wyjścia: nadłożyć drogi Obwodnicą Południową i wjechać do centrum przez Trakt św. Wojciecha albo przed zamkniętą estakadą zjechać na Trasę Sucharskiego, a następnie dostać się do centrum przez Przeróbkę.

To rozwiązanie może okazać się jednak fatalne dla czekającego na wzmocnienie konstrukcji Mostu Siennickiego.

Most Siennicki osuwa się do Martwej Wisły. Projekt przebudowy będzie dopiero w 2025 r. Most Siennicki osuwa się do Martwej Wisły. Projekt przebudowy będzie dopiero w 2025 r.

Niewykluczone, że drogowcy zdecydują się na trzecie rozwiązanie i puszczenie ruchu pod prąd jednym pasem drugiego wiaduktu. Szczegóły poznamy za kilka tygodni.

Utrudnienia do końca przyszłego roku- Otwarcie ofert w przetargu przewidziano w połowie marca. Sama realizacja jest przewidziana do końca 2025 r. - dodaje Niezgoda.
Urzędnicy przebudowę wiaduktu oszacowali na ok. 31 mln zł.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (50)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane