Fakty i opinie

stat

Wraca pomysł Big Boya na Przymorzu: 99 metrów i szklane windy

Taki projekt budynku Big Boy prezentowano w 2011 roku, gdy miał on liczyć ok. 170 metrów do dachu. Obecnie obniżono go już po raz trzeci, tym razem do 99 metrów.
Taki projekt budynku Big Boy prezentowano w 2011 roku, gdy miał on liczyć ok. 170 metrów do dachu. Obecnie obniżono go już po raz trzeci, tym razem do 99 metrów. materiały prasowe

99 metrów wysokości, bryła ozdobiona szklanym żaglem, w którym znajdą się trzy panoramiczne windy, a w środku hotel i mieszkania - taki ma być budynek Big Boy na Przymorzu zobacz na mapie Gdańska, do budowy którego firma deweloperska Hossa wraca po 11 latach od przedstawienia pierwszej koncepcji.Czy Przymorze to dobre miejsce na stawianie wieżowców?

tak, to dzielnica wysokiej zabudowy i jest tu miejsce na kolejne takie obiekty 47%
tak, o ile zagwarantuje się, że nowe budynki nie będą uciążliwe dla obecnych mieszkańców 21%
każda dzielnica jest dobra na stawianie wieżowców 5%
nie, wieżowce zawsze powodują problemy w okolicy 27%
zakończona Łącznie głosów: 3683
"Będzie miał 202 metry wysokości, 51 pięter, błękitny kolor i stanie raptem kilkaset metrów od plaży" - tak zaczynał się nasz artykuł z czerwca 2007, w którym informowaliśmy o pomyśle budowy mieszkalnego wieżowca Big Boy przy ul. Dąbrowszczaków na Przymorzu.

Budynek miał kosztować 300 mln zł i być gotowy w 2011 roku. Jednak po uroczystej prezentacji projektu Big Boya słuch po nim zaginął.

Idea Big Boya wraca po 11 latachDeweloper jednak nie porzucił pomysłu na budowę wysokiego budynku w miejscu, z którego do linii brzegowej jest 950 metrów. Hossa właśnie złożyła w gdańskim magistracie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budynku, który ma stanąć w rejonie ulic Dąbrowszczaków i Obrońców Wybrzeża oraz projektowanej Drogi Zielonej.

- Chcielibyśmy mieć pozwolenie na budowę w tym roku i wtedy rozstrzygnąć o ostatecznym kształcie tego projektu. Dlatego w tym momencie jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, by mówić o tym, kiedy miałaby się rozpocząć realizacja - zaznacza Zbigniew Łytkowski, wiceprezes zarządu Grupy Inwestycyjnej Hossa.

Koncepcja architektoniczna Big Boy BuildingWieżowiec Hossy ma mierzyć 99 metrów. Gdyby powstał już dziś, byłby trzecim co do wysokości budynkiem w Trójmieście, po biurowcu Olivia Star przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku i wyższej wieży mieszkaniowego kompleksu Sea Towers przy ul. Hryniewickiego w Gdyni.

Najwyższe budynki w Trójmieście. Gdyby 99-metrowy Big Boy był gotowy już dziś, zajmowałaby trzecie miejsce w tym zestawieniu.
Najwyższe budynki w Trójmieście. Gdyby 99-metrowy Big Boy był gotowy już dziś, zajmowałaby trzecie miejsce w tym zestawieniu. graf. trojmiasto.pl
Koncepcja Big Boya została przygotowana przez pracownię projektową Grupy Hossa, którą kieruje Marcin Woyciechowski.

Sylwetka budynku ma nawiązywać do kształtu żagla. Główne wejście znajdzie się od strony morza i parku nadmorskiego.

Big Boy ma liczyć 28 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, w której znajdą się miejsca parkingowe i komórki lokatorskie. Miejsc parkingowych, zarówno w hali (90-170 miejsc), jak i wokół budynku (100-170 miejsc) ma być od od 190 do 340.

Budynek będzie kompozycją czterech ustawionych na sobie "modułów", w których zlokalizowane będą różne funkcje:

  • w pierwszym module (kondygnacje pierwsza i druga), o powierzchni większej niż każda z wyższych kondygnacji, znajdzie się hall wejściowy, sale konferencyjne, dostępna z zewnątrz restauracja, lokale usługowe oraz dwa garaże;
  • w drugim module (kondygnacje od trzeciej do dziewiątej) znajdzie się hotel;
  • w trzecim i czwartym module (kondygnacje od dziesiątej do dwudziestej ósmej) znajdą się mieszkania i apartamenty oraz pomieszczenia techniczne.


Spokojna elewacja i szklane windyElewacja budynku ma być utrzymana w kolorystyce białej, szarej i czarnej. Część mieszkalna i hotelowa zostaną oddzielone od siebie szklaną elewacją wysokości jednej kondygnacji.

Wszystkie kondygnacje, wraz ze zlokalizowanymi na samej górze apartamentami, połączone będą elementem w kształcie żagla. W jego wnętrzu znajdą się trzy panoramiczne windy, z których będzie można podziwiać pas nadmorski oraz wody Zatoki Gdańskiej. Czwarta winda, tzw. ratunkowa, znajdzie się w głównej bryle budynku.

Budowa Big Boya potrwa 3,5 rokuBudowa Big Boya ma potrwać około 3,5 roku, przy założeniu, że prace będą prowadzone przez 10 godzin na dobę i przez 6 dni w tygodniu. Jeśli uwzględnimy procedury administracyjne, które mogą pójść jak z płatka, ale mogą potrwać też wiele miesięcy, nie powinniśmy się spodziewać, że budynek będzie gotowy przed 2023 r.

Kolejny wieżowiec na PrzymorzuBig Boy będzie kolejnym już wysokim budynkiem, który stanie w tej okolicy. Bezpośrednio przy nim znajdują się już 55-metrowy budynek na osiedlu Marina Primore (deweloper Hossa) oraz trzy tej samej wysokości budynki kompleksu Horyzont (deweloper Ekolan). Nieco dalej, wzdłuż ul. Obrońców Wybrzeża, stoją cztery 55-metrowe budynki kompleksu Cztery Oceany (deweloper BPI). Nieco w głębi (patrząc od strony Obrońców Wybrzeża) powstaje 55-metrowy budynek Spektrum (deweloper Euro Styl).

Opinie (435) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.