• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wydano pozwolenie na budowę 99-metrowego budynku blisko morza

Michał Brancewicz
21 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Tak będzie wyglądał 99-metrowy Big Boy
Pierwotna, ponad 200-metrowa wizja Big Boya, już się nie ziści. Firma deweloperska Hossa wystąpiła o pozwolenie na budowę obiektu o połowę niższego i uzyskała je. Pierwotna, ponad 200-metrowa wizja Big Boya, już się nie ziści. Firma deweloperska Hossa wystąpiła o pozwolenie na budowę obiektu o połowę niższego i uzyskała je.

631 dni trwała procedura wydania pozwolenie na budowę budynku mieszkalno-hotelowego, który powstanie na PrzymorzuMapka, w miejscu planowanego od 15 lat wysokościowca Big Boy. Wieżowiec nie będzie miał jednak zapowiadanych wówczas 200 czy nawet 170 m, a "jedynie" 99. Niższe kondygnacje zajmie hotel, na wyższych znajdą się mieszkania.Czy budynki w pasie nadmorskim powinny mieć ograniczenia dotyczące wysokości?

Kilkanaście lat temu hasło "Big Boy Building" rozpalało wyobraźnię mieszkańców Trójmiasta. Kryła się pod nim idea budowy budynku o wysokości 202,5 m. A że inwestorem była Hossa, trzeba było te plany traktować jak najbardziej poważnie.

Gdyby Big Boy wówczas powstał, do dzisiaj byłby najwyższym budynkiem w Trójmieście.

Nawet gdy po kilku latach projekt został okrojony do 170 m, budynek nadal dzierżyłby palmę pierwszeństwa pod względem wysokości.

 • Pierwsze wizje zakładały, że 200-metrowy Big Boy Building będzie górował nie tylko nad Przymorzem, ale i cały psem nadmorskim. Dzisiaj wiadomo, że budynek będzie dwukrotnie niższy.
 • Wizualizacja Big Boya w wersji 170-metrowej. Obecnie budynek, który ma pozwolenie na budowę, mierzy 99 m.
Potem przez lata wydawało się, że ten projekt został zupełnie porzucony przez dewelopera. Jednak cztery i pół roku temu okazało się, że Hossa wciąż jest zainteresowana zabudową działki przy ul. Kaczyńskiego (wcześniej Dąbrowszczaków) na Przymorzu.

Sygnałem było złożenie przez inwestora wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Z dokumentów wynikało, że Big Boy w nowej odsłonie ma mieć już "tylko" 99 m.

I o pozwolenie na budowę obiektu o takiej wysokości, Hossa złożyła wniosek 23 grudnia 2020 roku.

Trzeci najwyższy budynek w TrójmieścieProcedura trwała długo, ale ostatecznie, 15 września 2022 roku, inwestor otrzymał zielone światło.

Wiele wskazuje więc na to, że Big Boy w tej formie będzie trzecim najwyższym budynkiem w Trójmieście, o ile w międzyczasie nie zostaną zrealizowane niektóre zapowiedzi innych deweloperów.

Najwyższe budynki w Trójmieście od lat pozostają te same. Najwyższe budynki w Trójmieście od lat pozostają te same.

Inni deweloperzy też planują budować wysoko120-metrowy wieżowiec przy węźle Cegielskiej. Trwają prace inżynieryjno-geologiczne 120-metrowy wieżowiec przy węźle Cegielskiej. Trwają prace inżynieryjno-geologiczne

Wizja 150-metrowego wieżowca w miejscu po Gemini Wizja 150-metrowego wieżowca w miejscu po Gemini

Uzyskanie pozwolenia na budowę nie oznacza jednak, że deweloper zamierza od razu przystąpić do prac budowlanych.

- Decyzja o terminie rozpoczęcia realizacji jeszcze nie zapadła - przyznaje Justyna Glazar, członek zarządu Grupy Inwestycyjnej Hossa. - W sytuacji dynamicznie zmieniającej się koniunktury, musimy dobrze przygotować się do tej inwestycji.
Parametry budynku Big Boy:

 • wysokość - 98,97 m
 • liczba kondygnacji nadziemnych - 29
 • liczba kondygnacji podziemnych - 1
 • powierzchnia całkowita - 24 750 m kw.

Na kondygnacjach 1-9 powstanie część hotelowa. Na kolejnych piętrach apartamenty.

Czy budowa Big Boya wiązać się będzie z dużymi zmianami w infrastrukturze drogowej w okolicy?

- Przebudowywany zostanie tylko układ bezpośrednio przylegający do budynku, natomiast duże zmiany są procedowane przez miasto w ramach realizacji "Drogi Zielonej", przy częściowej partycypacji finansowej GI Hossa - wyjaśnia Justyna Glazar.
09:02 22 PAźDZIERNIKA 22

(38 opinii)

Drogie trojmiasto.pl, czy możecie przyjrzeć się projektowi nowego wieżowca na Przymorzu (wczorajszy artykuł) od strony jego wpływu na środowisko i zagrożenia jakie będzie stanowić dla ptaków. Pogadajcie, proszę, o tym z ornitologami, ptasiarzami, prawdziwymi ekologami i zróbcie artykuł o tym.
Drogie trojmiasto.pl, czy możecie przyjrzeć się projektowi nowego wieżowca na Przymorzu (wczorajszy artykuł) od strony jego wpływu na środowisko i zagrożenia jakie będzie stanowić dla ptaków. Pogadajcie, proszę, o tym z ornitologami, ptasiarzami, prawdziwymi ekologami i zróbcie artykuł o tym. Zobacz więcej

Miejsca

 • Hossa Gdańsk, Norwida Cypriana Kamila 1

Opinie wybrane