• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wspólnie możemy więcej - Gdynia z UNICEF dla dzieci

2 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
W mieszczącym się przy ul. Starowiejskiej 25 punkcie Spilno Gdynia znajduje się ogólnodostępne stanowisko komputerowe, miejsce na spotkania, kącik zabaw i Galeria Małego Artysty oraz pokoje, w których psycholodzy i pedagodzy mówiący po ukraińsku pracują z osobami potrzebującymi pomocy. W mieszczącym się przy ul. Starowiejskiej 25 punkcie Spilno Gdynia znajduje się ogólnodostępne stanowisko komputerowe, miejsce na spotkania, kącik zabaw i Galeria Małego Artysty oraz pokoje, w których psycholodzy i pedagodzy mówiący po ukraińsku pracują z osobami potrzebującymi pomocy.

"Wspólnie możemy więcej" to hasło kampanii promującej działania dla dzieci realizowane w Gdyni we współpracy z UNICEF. Działania te składają się na jeden z największych projektów społecznych prowadzonych w mieście w ostatnich latach. Z UNICEF do Gdyni trafią łącznie około 32 mln zł.Od początku napaści Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało kilka milionów Ukraińców. Zostało około miliona. 400 tys. z nich to dzieci - kilka tysięcy zamieszkało w Gdyni.

- Yulia ma 10 lat i żadnego zdjęcia z przeszłości. Zostały w zburzonym domu. Nie lubi wspomnień, nie chce pamiętać o wojnie, boi się robić plany. Bezpieczniej jest myśleć o tym, co tu i teraz. Jest Gdynia, szkoła, kilka nowych koleżanek, jazda na rowerze. Ale są też problemy, a nawet hejt. Podobnych historii słyszymy wiele. Dlatego tak ważne jest, by przez wspólne aktywności pokazywać, jak dużo nas łączy i budować różnorodną, wspierającą się wspólnotę - mówi Aneta Marczak, koordynator Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty.
We współpracy z UNICEF Gdynia realizuje łącznie 84 zadania, które mają na celu pomoc dzieciom uchodźczym. Z wielu aktywności korzysta cała społeczność miasta, bo istotą projektów wspieranych przez UNICEF jest solidarność, równość i budowanie różnorodnej wspólnoty.

- Gdynia otworzyła swoje serce i ramiona dla uchodźców z Ukrainy i innych krajów. Jesteśmy bardzo dumni ze współpracy z władzami miasta, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego oraz samymi mieszkańcami Gdyni. To tutaj dzieci mogą pójść do szkoły, nawiązać nowe znajomości i zacząć życie od nowa - powiedział dr Rashed Mustafa Sarwar, krajowy koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. - Warto podkreślić, że pomoc dzieciom powinna być udzielona jak najwcześniej, gdy tylko taka potrzeba zostanie rozpoznana. Zmieniając początek historii, możemy zmienić całą historię.

Razem w szkole i po lekcjach- Na 26 tys. uczniów w Gdyni 2300 ma doświadczenie uchodźcze. Borykają się z wojenną traumą, nieznajomością języka, zwyczajów. Z takimi wyzwaniami nie spotykaliśmy się wcześniej w homogenicznym środowisku. Dzięki współpracy z UNICEF finansujemy np. wsparcie psychologiczne dla dzieci, zajęcia rozwijające ich zdolności i naukę języka. Większość aktywności angażuje wszystkich gdyńskich uczniów. Chcemy im pokazać, że ucząc się, bawiąc, spędzając razem czas, wspólnie możemy zdziałać więcej - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.
Istotnym obszarem współpracy z UNICEF jest edukacja - to 20 aktywności, których realizacja przekracza wartość 13 mln zł. Na przykład, kilka tysięcy dzieci wzięło udział w warsztatach tolerancji i równości "Wszyscy jesteśmy tacy sami". W sześciu szkołach odbywają się warsztaty filmowe - filmy tam stworzone będą promować integrację, otwartość i akceptację. Działają Szkoły Otwarte UNICEF, oferujące ciekawe zajęcia dla dzieci i rodziców. Gdyński Zespół Wsparcia dla Oświaty, czyli doświadczeni psycholodzy i pedagodzy, pomaga w szybszym dotarciu do specjalistów i opracowuje ścieżki wsparcia dla potrzebujących dzieci.

Aktywności integracyjne są też np. w Sieci Centrów Sąsiedzkich Przystań, Młodzieżowym Centrum Innowacji Społecznych i Designu "Wymiennikownia", Bibliotece Gdynia, Gdyńskim Centrum Sportu, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji czy Młodzieżowym Domu Kultury. Dzieci biorą udział w zajęciach sportowych, artystycznych, językowych, warsztatach kulinarnych, rozgrywkach planszówkowych i innych.

Dla zdrowia, również psychicznegoWażną sferą wspieraną przez UNICEF jest zdrowie, również psychiczne. Po pomoc w języku ukraińskim można zwracać się do zespołu przeciwdziałającego przemocy wśród dzieci. Rozszerzono działalność czatu CouCb? - z anonimowych porad korzystają tu dzieci borykające się z problemami. Pomoc po ukraińsku udzielana jest też w placówkach wsparcia dziecka i rodziny SPOT.

- Finansowanie z UNICEF pozwala na stworzenie możliwie szerokiego dostępu do psychologów mówiących po ukraińsku oraz na włączanie dzieci w programy prewencji zdrowotnej - podkreśla Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji.

Spilno, czyli wspólnieSzczególnym miejscem wsparcia społeczności ukraińskiej jest Spilno Gdynia (spilno, czyli wspólnie) przy ul. Starowiejskiej 25. Są tu m.in.: punkt informacyjny, ogólnodostępne stanowisko komputerowe, miejsce na spotkania, kącik zabaw i Galeria Małego Artysty oraz pokoje, w których psycholodzy i pedagodzy mówiący po ukraińsku pracują z osobami potrzebującymi pomocy.

- W Spilno Gdynia odbywają się m.in. zajęcia plastyczne, terapeutyczne i wyrównawcze dla dzieci. Jest też przestrzeń na integrację polsko-ukraińską. Wierzymy, że mieszkający w Gdyni Ukraińcy poczują się współgospodarzami tego miejsca i będą organizować aktywności, które są im potrzebne - podsumowuje Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierowniczka Biura ds. Jakości Życia Urzędu Miasta Gdyni i koordynatorka współpracy z UNICEF w Gdyni.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Najczęściej czytane