• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wyjątkowa inwestycja. Prywatny inwestor rozbuduje szpital w Gdyni

Elżbieta Michalak
3 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Problemy z obsadą lekarską w szpitalu w Gdyni

Zobacz, jak po rozbudowie wyglądać ma Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni.


70 mln zł będzie kosztować rozbudowa Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni zobacz na mapie Gdyni. Część pieniędzy wyłoży prywatny inwestor, który - w zamian za sfinansowanie rozbudowy i wyposażenie szpitala - będzie pobierał comiesięczną opłatę.70 mln zł to dla większości polskich szpitali kwota nie do zdobycia. Dlatego lecznica św. Wincentego a Paulo w Gdyni, która także nie ma takich pieniędzy na rozbudowę, długo szukała pomysłu, jak zdobyć środki. W końcu się udało.

- Stworzyliśmy projekt niezwykle rzadko spotykany w ochronie zdrowia - przyznaje Lidia Kodłubańska, prezes Szpitala Wincentego a Paulo w Gdyni. - Pieniądze będą pochodzić z inicjatywy Jessica, czyli europejskiego wsparcia na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich, partnerstwa publiczno-prywatnego oraz zwrotnych środków unijnych, z tym, że to nasz partner sfinansuje nasz udział własny - tłumaczy szefowa szpitala, choć tę skomplikowaną strukturę zrozumieć mogą tak naprawdę tylko prawnicy i specjaliści od funduszy unijnych.

Kosztorys rozbudowy szpitala opiewa na 70 mln. Około 53 mln zł pochodzić będzie z nisko oprocentowanej pożyczki z programu Jessica, którą szpital będzie spłacał przez 20 lat. Pozostała kwota - ok. 17 mln zł - pochodzić będzie ze środków partnera prywatnego.

Jaka będzie wysokość miesięcznej opłaty, którą będzie musiał ponosić szpital? Jaką stopę zwrotu z kapitału osiągną partnerzy szpitala? Te szczegóły nie zostały jeszcze ustalone, są przedmiotem trwających negocjacji.

W budowę szpitala zainwestuje bowiem konsorcjum prywatnych firm. W zamian za to, będzie ono pobierało od szpitala comiesięczną opłatę - za eksploatację sprzętu i samego budynku.

Obecnie prowadzone są rozmowy z konsorcjami, które chcą stworzyć partnerstwo ze szpitalem.

- Szukamy przede wszystkim partnera doświadczonego, który będzie w stanie zaprojektować, wybudować i wyposażyć szpital w sprzęt medyczny, a następnie serwisować ten sprzęt - wylicza Lidia Kodłubańska.

Do konkursu zgłosiły się trzy konsorcja. Dwa z kapitałem austriackim, których liderami są odpowiednio firmy JP Weber DudarskiVAMED Standortentwicklung und Engineering oraz jedna z kapitałem polskim - Climatic z siedzibą w Michałowicach. Obecnie trwa omawianie kwestii finansowych, prawnych, a także technicznych, związanych z planem użytkowo-funkcjonalnym przyszłej dobudowy.

Gdy umowa z partnerem prywatnym będzie już gotowa, będzie ją musiał zaakceptować właściciel szpitala, czyli województwo pomorskie.

Czy to dobrze, że podmioty publiczne zawierają umowy z podmiotami prywatnymI?

Rozbudowa szpitala zakłada nie tylko dobudowę ośmiopiętrowego budynku o powierzchni 6,3 tys. m kw., ale też powiększenie istniejących oddziałów i utworzenie nowych. Powstać mają oddziały neurotraumatologii, chirurgii dziecięcej, gastroenterologii, chirurgii szczękowej oraz intensywnej opieki medycznej dla dzieci.

- Na oddziale ratunkowym chcemy dodatkowo wydzielić strefę dla dzieci i strefę detoksykacyjną. Planujemy też rozbudowę bloku operacyjnego i lepsze wyposażenie sal operacyjnych. Chodzi o zorganizowanie sali wybudzeniowej, opieki wczesnej pooperacyjnej i poszerzenie oddziału intensywnej opieki medycznej - mówi Kodłubańska.

W planach jest także budowa lądowiska dla helikopterów. Pierwotnie miało ono powstać na dachu szpitala, jednak nie pozwoliły na to przepisy, ze względu na znajdujące się w pobliżu sieć trolejbusową i liczne linie energetyczne.

Znaleziono jednak bardziej dogodne miejsce dla lądowiska - to teren będący własnością Urzędu Morskiego, tuż przy ul. Chrzanowskiego zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Zdaniem prezes szpitala, to jedyne miejsce, które spełnia wszystkie wymogi narzucone przyszpitalnym lądowiskom przez Ministerstwo Zdrowia, m.in. nie dłuższy niż 5 min. czas dojazdu karetki do SOR-u, czy oświetlenie lądowiska.

Przeciw budowie lądowiska w tym miejscu zaprotestowało kilku okolicznych mieszkańców. Odwołali się oni od pozwolenia na budowę lądowiska do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które jak dotąd nie podjęło jednak decyzji.

W środę, 2 października, odbyło się spotkanie zarządu szpitala ze wszystkimi zainteresowanymi tą sprawą.

- Osób oponujących jest zaledwie kilka, jednak chcieliśmy je uspokoić, wytłumaczyć, że helikoptery nie są głośne, lądowań nie ma wiele, a odległość od budynków jest wystarczająca - tłumaczy Kodłubańska.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (165) 3 zablokowane

 • Wstyd i hańba....... (25)

  ..gdzie jest państwo??!! ..szpital został wybudowany za pieniądze podatników jakim prawem własność społeczna oddawana jest w prywatne ręce.....

  • 108 184

  • Powyższa opinia jest obrazą dla historii tej placówki (10)

   Szpital Wincentego od początku swojego istnienia (lata 20. XX wieku) był wyrazistym przykładem prywatnej inicjatywy zdrowotnej. Wybudowany został za prywatne środki (Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo) i kredyty bankowe. Dzięki tej niesamowitej pracy był jednym z najnowocześniejszych ówcześnie szpitali w Europie.

   Dziś następuje powrót do tej tradycji i choć częściowe nawiązanie do prywatnej służby zdrowia. Może wrócą czasy, gdy zniknie wiecznie nienasycona hydra państwowa, której utrzymanie kosztuje krocie.

   Bo to w państwowej hydrze powinieneś szukać wstydu i hańby za wygląd i stan szpitala, a nie w prywatnej inicjatywie, od której wszystko się dla niego zaczęło i najlepiej rozwijało.

   • 94 9

   • W Gdyni wszystko jest naj (1)

    Gdynianie zejdźcie na ziemię

    • 11 44

    • Przecież ten komentarz mówi o tym jak było, a nie jak jest. Skąd w ogóle pomysł, że pisał go Gdynianin?

     • 33 2

   • zgadza sie co do joty.

    Jeszcze po wojnie przez długie lata siostry zakonne opiekowały sie chorymi a kapliczka z wejściem od ul. Starowiejskiej miała galerię z wejściem od szpitala dla co zdrowszych chorych.

    • 22 2

   • Wstaję z gorączką o 5 rano by zarejestrować się do lekarza w prywatnej przychodni (6)

    zapisują kilkanaście osób i basta. Co dała ta prywatyzacja? G.....o. Zprywatyzują szpital i przywiozą mnie na SOR to sprawdzą jak rokuję i jeżeli stwierdzą możliwe komplikacje to odeślą do innego. Jeżeli wszystkie będą prywatne(nawet UCK) to zrobią tylko tyle ile im zapłaci NFZ albo ja....no to czas umierać. Bo każdy w szpitalu musi zarabiać 4x więcej niż ja. Prywatne w tym systemie nie są nic lepsze od publicznych dla pacjentów. Dyrekcja zarabia 4x więcej. Lekarze być może też. Szybciej się kończy kasa z kontraktu i zostają tylko klienci milionerzy.

    • 14 13

    • (5)

     Ciekawe rzeczy opowiadasz. Szkoda, że zupełnie sprzeczne z logiką, ekonomią i bilansem zysków. Jaki jest sens prowadzenia szpitala w nadziei, że zjawi się jakaś wybrana mała garstka chorych milionerów?

     Szpital zarabia na każdym pacjencie i obniżenie kosztów jego obsługi jest na rękę szpitala. Jeśli chcesz z tym dyskutować, to analogicznie głosuj za upaństwowieniem restauracji. Kto to widział, żeby jakiś restaurator zarabiał na swoim lokalu! Przecież przez to wszystkie bary czekają tylko na milionerów! Jak to zatem możliwe, że istnieją pizzerie z pizzą za 8-10 zł albo takie miejsca jak Bar Kaszubski, czy bary mleczne, gdzie zjesz za grosze? Niesamowite - one nie są państwowe, to cud!

     • 16 4

     • Wyjątkowy baran jesteś (4)

      co ma restauracja ze służbą zdrowia. Służba zdrowia zawsze powinna być NON PROFIT!!!!!!!!!!!!!!

      • 5 11

      • Używaj, proszę, pojęć, które rozumiesz.
       I nie obrażaj mnie, bo to świadczy tylko o słabości twoich argumentów i braku kultury.

       • 13 3

      • Bzdura i tyle. (2)

       Wyobraź sobie, że wszystkie, ale to wszystkie placówki medyczne zostały by w pełni sprywatyzowane, najlepiej przez jak największą ilość podmiotów. Oczywiście danina zwana składką zdrowotną została by wycofana. W tym momencie zaczyna się wolnorynkowa konkurencja. A to oznacza spadek cen i polepszanie jakości usług bo tylko tak poszczególne podmioty są w stanie zdobyć klientów. Po to się otwiera klinikę, aby na niej zarabiać. Czy myślisz, że biorąc pod uwagę zamożność polskiego społeczeństwa prywaciarze tak wywindowali by ceny, żeby nikogo na nie było stać? Jeżeli uważasz inaczej to podaj rękę Kaczyńskiemu - pierwszemu polskiemu socjaliście.

       • 6 3

       • bla bla bla (1)

        Chcesz mi wmówić że emeryt z 800zł emeryturą będzie miał jeszcze dodatkowo na comiesięczną wizytę i prywatnego kardiologa czy innego internisty? W jakim Ty świecie żyjesz?
        lekarze sobie poradzą 40% społeczeństwa będzie się u nich leczyło i to im wystarczy, a co z biednymi ludźmi?

        • 0 1

       • Emeryt ma całe życie na opłacenie odpowiedniego ubezpieczenia. Zacznij choć troszkę czytać o tym, jak działają dzisiejsze systemy i zastanawiać się nad tym, jakie systemy są o wiele wydajniejsze i uczciwsze. Polecam wyłączyć TV.

        • 0 0

  • (8)

   Jeśli już o wstydliwych rzeczach mowa, to właśnie państwo zagrabiło po wojnie ten prywatny szpital. Jak zresztą zrobiło z wieloma nieruchomościami na tej ziemi. O tej hańbie już zapomniałeś?

   A teraz państwo wychowało całe pokolenia roszczeniowców, którzy wyciągają łapki jak po swoje i mają gdzieś historię. Tak jak w tym powyższym komentarzu.

   • 42 5

   • (7)

    A kiedys Polska siegala daleko na wschod i co z tego? Byl - minelo. I kropka.

    • 6 8

    • (6)

     "Było minęło" - to mógł powiedzieć tylko zły człowiek. Nie masz szacunku dla cudzej własności i pracy. Dla czego więc masz szacunek?
     Powiedz "było minęło" jak Ciebie okradną, a nie innym takie kawałki wstawiasz. Wstyd, człowieku. Co się dzieje z tym społeczeństwem, że tyle złodziejskiego nalotu w nim siedzi?

     To twoje "kiedyś" pamiętają jeszcze niektórzy ludzie, którzy mieszkają przy Placu Kaszubskim. Tak szyko i łatwo zapomina się niesprawiedliwość? Łatwo przychodzi jak się mówi o nieswoim, co?

     • 13 3

     • (4)

      Przestan pie@rzyc farmazony. Mowimy o zmianach historycznych, a nie o tym, ze jakis zlodziej zakosil ci portfel. Jezeli chcesz odszkodowanie za ostatnie dziesieciolecia to zglos sie do rzadu Niemiec i Rosji. Niestety, ale obawiam sie, ze Cie zwyczajnie wysmieja, ba - moze nawet zrobia Ci zdjecia i powiesza z podpisem "glupek stulecia". Bedzies slawny.

      • 4 12

      • (3)

       Po pierwsze, synku, Niemcy płacili odszkodowania również Polakom za szkody wojenne. I nikt nie nazywał pokrzywdzonych, ani rzeczników pokrzywdzonych głupkami stulecia. Ale żeby to wiedzieć, trzeba choć minimum interesować się światem i... nie być głupkiem.
       Poza tym choćby Gdynia do dziś oddaje mienie zagrabione po wojnie i również "głupków" nie wywieszają. Mienie grabiło polskie państwo, w kajdanach komunizmu, ale jednak polskie.

       Po drugie, dyskusja odnosi się do tytułowego "wstyd i hańba", a nie do roszczenia oddania zagrabionego mienia (chociaż to byłoby najbardziej sprawiedliwe, ale wiadomo, że bardzo trudne w dzisiejszym zniewolonym państwie). Wstydem jest wypominanie prywatnej inwestycji w szpital państwowy, który został przez to państwo zagrabiony. Wstydem dla każdego uczciwego i myślącego człowieka.

       • 8 1

       • (2)

        Synku, ocho - ynteligent sie odezwal, szkoda tylko, ze bez argumentow. Gosciu, uwazaj bo ci zylka peknie. Powtorze - cos ci nie pasuje, cos mamusia i tatus stracili? To trampki na nozki i biegusiem do Merkel i Putina, bo to jedyne osoby, ktore sa temu winne. No ale oczywiscie tego nie zrobisz, bo by cie z tymi twoimi "argumentami" splawili z punktu (zdjecie "glupek stulecia" mialbys na 100%), wiec placzesz w rekaw w Polsce - bo tak oczywiscie latwiej. Biedaczek...

        • 0 10

       • Moja mamusia i tatuś nic nie stracili (przynajmniej nie w ten sposób), ale jestem uczciwym człowiekiem i potrafię odróżnić sprawiedliwość od niesprawiedliwości nawet, gdy nie dotyczy bezpośrednio mnie (a może nawet szczególnie wtedy).

        Szkoda, że ty tego nie potrafisz, ale rwiesz się do obrażania innych.

        O Niemcach i odszkodowaniach oraz o głupkach pisałem już powyżej, ale nawet nie chciało ci się przeczytać trzech linijek, tylko hurra wycierać pianę z klawiatury i szybko odpowiadać!

        • 6 0

       • To jak robisz z logiki prostytutkę aż boli w trzewiach. Litania nielogiczności ciągnie się za tobą jak smród za skunksem, ale wyjaśnij mi jedno ze swojego worka absurdów:

        w jaki sposób Merkel i Putin są winni temu, co komuniści albo nawet naziści zagrabili ok. 80 lat temu? Bo ja tego nie pojmuję. Wiesz chociaż, ile lat mają Putin i Merkel czy tak walisz na oślep z tymi głupotami z telewizji?

        • 4 1

     • Kiedyś może właścicielem placu był Chrobry ale mu to zaje....i.

      Liczy się tylko aktualny właściciel. A jak wszedł w posiadanie? Pieniędzmi z łapówek, trawy czy wyzysku..

      • 0 6

  • ten szpital od roku jest już prywatny!!!

   • 3 0

  • to kolejna kompromitacja rzadów Tuska!!To miasta i rzad niema 70 mln na szpital

   ale ma miliardy by postawić na 2 tygodniową imprezę stadiony które przynoszą jeden co roku 30 milionów straty!

   • 3 7

  • Wstydem i hańbą jest poziom nauczania w Polsce,

   a szczególnie czytania ze zrozumieniem.

   • 9 1

  • (1)

   To po co remontowali całą elewację ??
   Gdzie tu logika ??

   • 1 1

   • Cofam to pytanie ))

    • 0 0

 • Super! Zmienią elewacje na amerykańską i wszystkim pacjentom będzie milej umierać :)) (3)

  • 92 45

  • Elewacja jest na nowym budynku

   a nie na istniejącym. Obecnej elewacji nikt zmieniać nie będzie. Proponuję obejrzeć filmik z wizualizacją raz jeszcze.

   • 8 3

  • dokladnie niewazne ze niema kasy na sprzet ileczenie wazne jak szpitalik wyglada zewnatrz

   • 1 3

  • Nic nie zmienią. Naucz się czytać ze zrozumieniem.

   Na wizualizacji przestawiono NOWE skrzydło. Elewacja starego, od strony Pl.Kaszubskiego, została już odnowiona.

   • 5 0

 • Mały krok w stronę uwolnienia rynku zdrowia (12)

  Na razie w formie współfinansowania rozwoju, ale kto wie, może wkrótce zakres współpracy znacznie się rozszerzy i nawet zwykli ludzie zauważą dobrodziejstwa prywatnej inicjatywy zdrowotnej. Co więcej dostrzegą, że nawet najbiedniejszych można leczyć prywatnie, jeśli zlikwiduje się państwowego, wiecznie nienajedzonego molocha.

  • 68 16

  • (1)

   Na kiedy zakładane jest zakończenie rozbudowy???

   • 0 0

   • ? Najpierw ją rozpocznijmy.

    Życzę wszystkiego najlepszego, bo to dobry, bardzo dobry pomysł.

    • 3 1

  • (4)

   I bedziesz miec dokladnie to z czym dzis Obama walczy - nie mas kasy = mozesz zdychac. Ale co tacy jak Ty wiedza... gow@no wiedza.

   • 1 7

   • (3)

    Polecam poczytać Rothbarda. Co tam Rothbarda, chociaż Friedmana!

    Obama to ten palacz marihuany z Afryki, który podstępem został prezydentem Stanów Zjednoczonych, później podstępnie, za nic i na kredyt został uhonorowany Nagrodą Nobla, a teraz wprowadza w USA socjalizm, który już chyba przez wszystkich w miarę myślących ludzi na świecie jest uważany za wynaturzenie? O tym człowieku mówisz jako o "walczącym"?

    • 3 1

    • (2)

     "Obama to ten palacz marihuany z Afryki" - no patrz, a taki geniusz tak ty, nie palacz maryski, nie z Afryki, oczytany ideal siedzi na d..e na jakims blokowisku, smeci na internecie (bo w realu wszyscy maja na niego wywalone) i nie jest prezydentem. Fatalnie. I takie zera jak ty sa wlasnie najzabawniejsze.

     • 4 4

     • (1)

      No proszę, wróżka, jasnowidz! I to na forum. Czyżby w realu wszyscy mieli na ciebie wywalone? :)

      • 2 0

      • Ha! Widze, ze trafilem w 10tke. Fajnie.

       PS. To kiedy kandydujesz? LOL.

       • 1 3

  • leming głupi jestes czy tylko udajesz?

   • 0 4

  • Tzn najbiedniejszych dr przyjmie za 5 zł? (3)

   A nóżkę utnie za 20zł bo nowe kolano kosztuje 20 tys.?

   • 1 4

   • (2)

    Nawet dziś, związani podatkami, ludzie potrafią działać dobroczynnie. Dlaczego mieliby nie chcieć robić tego mając zdecydowanie więcej pieniędzy w kieszeniach?

    A kolanko za 20 tys. to uważasz, że kto w dzisiejszym systemie finansuje? Jakiś nieistniejący byt? Czy jednak ubezpieczalnia, czyli NFZ? Ubezpieczalnia, dodajmy, niewydolna, nieefektywna, marnotrawiąca część pieniędzy. Co stoi na przeszkodzie istnieniu podobnych ubezpieczalni w wolnej gospodarce i rozsądne zarządzanie nimi?

    Wiem, że początkowo trudno to przyjąć i zaakceptować. Też miałem ten problem na początku swojej wolnościowej drogi. To jest niestety efekt wielu lat prania mózgu przez państwowe instytucje. Ale można z tego wyjść.

    • 3 1

    • (1)

     "Też miałem ten problem na początku swojej wolnościowej drogi." - jak czytam takie wypowiedzi, zastanawiam sie, ile % osob dzis ma problemy z psychika. I pisze to powaznie. "Wolnosciowa droga" - o kurrr... Glupota osiaga nowy poziom.

     • 2 3

     • Merytorycznie jak nigdy! Popisałeś się, nie ma co.

      A tak dokładnie, to co miałeś na myśli? Człowiek pisze do ciebie kulturalnie, stara się tłumaczyć spokojnie, a ty w odpowiedzi urządzasz pyskówkę z wyzwiskami.

      Jeśli wolność jest dla ciebie problemem z psychiką, to co można na to poradzić? Lekarza wezwać? Ale pytanie: do kogo?

      • 4 1

 • To już chyba teraz (4)

  lepiej to wygląda.
  Co do użytkowania to pewnie "inwestor" zażada takich opłat, że po krótkim czasie przejmie cały szpital.

  • 58 13

  • Na 100% tak będzie.

   • 9 4

  • (1)

   A czy inwestor przymusił kogoś do podpisywania umowy? Jeśli już gdzieś w tej układance występuje przymus, to zawsze w postaci interwencji państwa, nie sądzisz?

   • 6 5

   • problem w tym że ci wszyscy dyrektorzy szpitali i urzędnicy

    za nic nie odpowiadają, więc łapówy biorą i potem nic ich nie interesuje

    • 4 1

  • czyli my mu bedziemy doplacac bo kasa na szpital z podatków!!

   • 2 0

 • koszty! (3)

  po co taka wypasiona elewacja

  • 38 21

  • (1)

   Może dlatego, ze to centrum miasta i okres stawiania budynków z wielkiej płyty dobiegł końca po ad 20 lat temu. Nie wiem, czy zauwazyles.

   • 20 7

   • Już wolę płytę niż rzyg architekta pt Transatlantyk

    • 10 19

  • kasy na leczenie niema ale bedzie na elewacje!!!

   • 5 2

 • moje trzy grosze (1)

  A co ze szpitalem w okresie przebudowy - kto przejmie jego funkcje, bo rozumiem, ze bez wyłączenia go z eksploatacji, chociażby częściowej nie odbędzie się. Pomyslano o tym? CZy będziemy umierać przy halasie trwającego remontu?

  • 13 19

  • Ty juz jestes martwy wiec halas nie powinien Ci przeszkadzac !

   • 1 4

 • Przecież on był niedawno remontowany (3)

  marmury nawet na nim są....
  to co będą zdjęte?
  remont szpitala był za nasze podatki...
  czyli rozumiem kolejna kaska poszła w błoto
  Dziękuje!

  • 54 24

  • Przyjrzyj sie dokładnie

   To ma być nowy budynek postawiony obok juz istniejących

   • 16 1

  • Nic nie rozumiesz!

   ...jak wyzej..

   • 5 0

  • niemakasy na leczenie niema na sprzet ale bedzie na elewacje

   i naturalnie my za wszystko zaplacimy bo te oplaty to my bedziemy placic !!Dlaczego w Rajskiej zielonej wyspie Tuska robi sie wszystko od Du..py strony zaczyna od konca!

   • 2 4

 • Wyjątkowo dziwna inwestycja (4)

  Czyli podsumowując: szpital nadal bedzie publiczny z tym ze bedzie musial przynosic gigantyczne zyski zeby splacic pozyczke i dzierzawe! Czyli pieniedzy w NFZ jest za mało a tu zamiast leczyc ludzi buduje sie szpitalne pałace!
  Dla mnie to nonsens. Nie lepiej oddac szpital jakiejs prywatnej sieci szpitali i zobligowac nowego inwestora do dostosowania budynkow i sprzetu?
  Czy dla kogos w tym kraju jeszcze liczy sie pacjent czy juz tylko to zeby wydac jak najwiecej naszej kasy?

  • 32 15

  • a czemu od razu gigantyczne zyski ??

   Skąd wiesz o jakich kwotach mowa i jaka jest sytuacja finansowa szpitala w ciągu ostatnich lat??

   Sugerujesz jednoznacznie, że dyrektor szpitala i inne osoby, które wpadły na ten pomysł są skrajnie nieodpowiedzialne, niegospodarne i doprowadzą szpital do 100% przejęcia w prywatne ręce....

   • 4 5

  • ten szpital od roku jest już prywatny!!!

   • 2 0

  • niema znaczenia ze trzeba czekac wkolejce 2 lata bo niema kasy na wiecej!! (1)

   Wazne ze bedzie kilkadziesiat milionów na elewacje za która i tak lalatmi zaplaca podatnicy!!

   • 1 2

   • co wy z tą elewacją???

    o jakiej elewacji wypisujecie??? Przeciez chodzi o zupelnie nowe skrzydło, nowa inwestycję! Co za głuptactwo tu wypisuje, rany goscia.

    • 2 2

 • "Przeciw budowie lądowiska w tym miejscu zaprotestowało kilku okolicznych mieszkańców"

  Brawo dzielni mieszkańcy, prawdziwie to obywatelska i katolicka postawa. Oby lekarze nie zaprotestowali jak wam kiedys zdrowie podupadnie...

  • 112 9

 • Prywatny inwestor po prostu wie jakie będą dalsze losy służby zdrowia w Polsce i to, że w ramach stopy zwrotu będzie pobierał comiesięczne opłaty jest przykrywką. Ten inwestor po prostu już teraz chce położyć rękę i w jakiś sposób związać się z przyszłym biznesem. Mieć może później prawo pierwokupu bądź jakieś inne przywileje formalne czy mniej formalne. Służba zdrowia będzie mega dochodowym interesem. Celowo ją się teraz "morduje" żeby dać przyzwolenie społeczne na komercjalizację i prywatyzację, Polakom wciska się na siłę tezy, że to co państwowe musi być nie rentowne i jedynym wybawicielem jest prywatny inwestor, który zadba jak o swoje. Oj źle się dzieje w państwie duńskim.

  • 37 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane