• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wymienili filtr na wysypisku, żeby mniej śmierdziało

Ewelina Oleksy
5 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Wymiana wsadu biofiltra w kompostowni tunelowej ma zmniejszyć fetor.

Wymiana wsadu biofiltra w kompostowni tunelowej ma zmniejszyć fetor.

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku wymienił wsad biofiltra w kompostowni tunelowej. Dzięki temu ma mniej śmierdzieć. Czy będzie? Czas pokaże, ale zdaniem urzędników: już czuć poprawę.



Czujesz smród z gdańskiego wysypiska?

O tym, że działalność Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku jest uciążliwa dla mieszkańców - głównie południowego Gdańska - nikogo nie trzeba przekonywać. Problemu od lat nie udało się rozwiązać, ale zminimalizować ma go wdrożony pod koniec marca program "Redu-redukujemy zapachy z Szadółek".

W jego ramach wymieniono ostatnio wsad biofiltra w kompostowni tunelowej, co ma znacząco pomóc w walce z fetorem.

- Biofiltr jest elementem instalacji kompostowni tunelowej. To przez niego przepływa zanieczyszczone powietrze, które zostaje oczyszczone, a to pozwala na ograniczenie emisji złowonnych substancji do atmosfery. To urządzenie zaliczane jest do biologicznych metod ograniczania emisji substancji zapachowych do powietrza - tłumaczy Olimpia Schneider, rzeczniczka ZU.

Biologia w walce z zapachami



Jak wyjaśnia Schneider, działanie biofiltru polega na wykorzystaniu zdolności mikroorganizmów do utleniania wybranych związków chemicznych.

- Wypełnienie biofiltru składa się z aktywnego mikrobiologicznie złoża (wsadu), w którym zatrzymywane są związki odorotwórcze. Mikroorganizmy znajdujące się w złożu rozkładają wyłapane związki zapachowe do prostszych bezzapachowych substancji takich jak woda i CO2. Wsadem biofiltru może być np. gleba, torf czy kompost. W naszym zakładzie w tym celu wykorzystujemy korę drzew - mówi Schneider.
Eko Dolina zaczęła przerabiać śmieci bio na kompost Eko Dolina zaczęła przerabiać śmieci bio na kompost

To, że wymiana wspomnianego wsadu była już konieczna, potwierdziły pomiary zapachów na terenie składowiska odpadów. Takie pomiary na Szadółkach prowadzone są regularnie od lutego tego roku.

- Wyniki pomiarów z przełomu marca i kwietnia w porównaniu do wcześniejszych miesięcy wskazały wzrost średniego stężenia odorantów. To wskazywało na zużycie wsadu i kwalifikowało go do wymiany - wskazuje Natalia Czaplicka, specjalistka ds. monitoringu powietrza w ZU.
Wymiana kory w zakładowym biofiltrze rozpoczęła się pod koniec kwietnia. Cały proces zakończył się w połowie sierpnia, kiedy kora pomiędzy tunelami biofiltru została równomiernie rozgrabiona.

Prace ostatnio się zakończyły. Prace ostatnio się zakończyły.

Ma mniej śmierdzieć



Jak podkreślają przedstawiciele ZU, badania przeprowadzone już kilka dni po rozpoczęciu wymiany wsadu w biofiltrze pokazały, że odorowość tej instalacji znacznie się obniżyła. Ale to nie oznacza, że problem smrodu całkowicie zniknął.

- Występujące epizodycznie sytuacje podwyższonej odorowości biofiltru są spowodowane rozprzestrzenianiem się substancji odorowych z innych instalacji zakładu. Następuje wówczas zjawisko nakładania się z zapachów z różnych źródeł, co skutkuje wyższym średnim zapachowym stężeniem odorantów - mówi Czaplicka.

2 mln zł na program "Redu" do końca tego roku



Na działania w ramach programu mającego ograniczyć smród z Szadółek do końca tego roku przeznaczono ok. 2 mln zł.



Program ma trzy obszary:

  1. techniczny - obejmuje hermetyczność obiektów, efektywność technologiczną, zmniejszenie ryzyk technologicznych (jego etapy to: usprawnienie systemu odgazowania, modernizacja gospodarki wodno-ściekowej, wymiana wsadu biofiltra kompostowni tunelowej, zamknięcie jednej z kwater składowania odpadów)
  2. organizacyjny - dotyczy zwiększenia efektywności pracy i zmniejszenia uciążliwości zapachowych (jego etapy to: zmiana struktury organizacyjnej, zatrudnienie pracowników odpowiedzialnych za optymalizację działań antyodorowych, przeprowadzenie badań powietrza, prace nad aplikacją zbierającą dane o uciążliwościach od mieszkańców)
  3. społeczny - zakłada współpracę z mieszkańcami w zakresie zmniejszania ilości odpadów i lepszej segregacji śmieci (jego etapy to: akcje edukacyjne nt. segregacji śmieci, konkursy dla szkół i mieszkańców, akcje informacyjne - jak zmniejszyć ilość produkowanych odpadów)

31 sierpnia ZU zakończył kolejny etap modernizacji systemu odgazowania. Wyremontowano kolejne 32 studnie i położono 3,5 km nowych rur.
20:22 11 WRZEśNIA 22

Wydają pieniądze, a dalej śmierdzi (22 opinie)

Niestety. Kolejna porażka zakładu utylizacji odpadów. Wybudowali halę za miliony. Nic nie dała. Teraz kupili filtr za kolejne pieniądze z naszych podatków. Dalej śmierdzi. To się nadaje do kryminału. To jest okradanie obywateli w biały dzień z pieniędzy za zgodą urzędników.
Niestety. Kolejna porażka zakładu utylizacji odpadów. Wybudowali halę za miliony. Nic nie dała. Teraz kupili filtr za kolejne pieniądze z naszych podatków. Dalej śmierdzi. To się nadaje do kryminału. To jest okradanie obywateli w biały dzień z pieniędzy za zgodą urzędników.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (199)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane