• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zaczynają się Komunie. Co na topie w tym roku?

Elżbieta Michalak
29 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rowerowe prezenty komunijne
Do Pierwszej Komunii św. można dziś pojechać np. bryczką... Do Pierwszej Komunii św. można dziś pojechać np. bryczką...

Ani rower, ani zegarek. Za to, bilety na euro, roczny karnet na gokarty, konsola PSP, quad - to modne dziś prezenty wręczane dzieciom z okazji Pierwszej Komunii Świętej. A co ty podarujesz dziecku tego dnia?



Czy Komunia św. powinna urastać do rangi wesela?

Maj już za pasem. Razem z nim zbliża się czas Pierwszej Komunii św., jeszcze do niedawna kojarzony z ważnym dla młodego człowieka wydarzeniem. Dziś mało komu nasuwają się takie skojarzenia. Coraz częściej komunia staje się świetną okazją do wyprawienia przyjęcia w restauracji i do rywalizacji o to, kto kupi dziecku fajniejsze prezenty.

- Ostatnio podpytywałam mojego siostrzeńca, co chciałby otrzymać na Komunię. Odpowiedział mi, że wujek Marek kupuje mu quada i że ja nie mogę być od niego gorsza - pisze na forum trojmiasto.pl jedna z naszych czytelniczek.

Okazuje się, że nie jest to odosobniony przypadek. Dziś wiele dzieci nie cieszy się już z klasycznego zegarka, złotego łańcuszka czy nawet sprzętu audio, na którym można posłuchać ulubionej muzyki. Pragną iść z duchem czasu, dlatego wymarzonym prezentem jest np: quad, karnet na gokarty, dobrej jakości (w cenie ok. 250 zł) tor hot wheels (czyli zestaw samochodów z napędem oraz z torami i pętlami), konsola PSP, tablet, stół do gry w piłkarzyki czy np. bilet na euro.

Można by powiedzieć, że powoli mijają czasy, kiedy przyjęcie komunijne kojarzyło się przede wszystkim z ciepłą, domową atmosferą, podsycaną dyskusjami przy zastawionym domowymi pysznościami stole, a prezenty (najczęściej o charakterze pamiątki) stanowiły jedynie dodatek do całości.

Dziś Pierwsza Komunia św. to czas stresu i nerwów, a w szczególności dużego zarobku dla przedsiębiorców. Bo przecież trzeba zarezerwować lokal (często z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem), zamówić odpowiednie menu, rozesłać zaproszenia dla gości, pomyśleć nad atrakcyjnym samochodem, którym pojedzie się do Kościoła (dorożka, a może limuzyna?), dokładnie poszukać oryginalnych dodatków do stroju itd... Pogoń za tym, żeby było jak najlepiej to dzisiejsza moda, której ulega niestety większość tych, których na to stać.

W restauracjach aż roi się od ofert, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Restauratorzy, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców, dbają nie tylko o wyśmienitość dań, ale także o ich atrakcyjne podanie, odpowiednią muzykę grającą w tle, czy miły i dyskretny sposób obsłużenia gości. Oto lista restauracji pomagających w organizacji i przygotowaniu przyjęcia komunijnego.

Nie powinno się generalizować, dlatego warto wspomnieć, że nie wszyscy dali się zwariować. Zdarzają się głosy rozsądku. Niektórzy wiedzą, że prezenty powinny być rozsądne, a nie tylko drogie, że nie muszą to być wielkie rzeczy a coś, co zostanie docenione w przyszłości. Dawniej cieszyły przecież nawet najdrobniejsze upominki: zegarek, złoty łańcuszek z medalikiem, a rower wydawał się najśmielszym marzeniem.

Czasy się zmieniły, ale czy na lepsze?

Czy w 2014 roku nie będzie Pierwszej Komunii Świętej?

W masowym rozumieniu rzeczywiście w 2014 r. nie będzie Pierwszej Komunii Świętej ponieważ od pierwszego września 2012 r. wchodzi rozszerzony, trzyletni program katechezy - mówi ks. Tadeusz Panuś, dyrektor Wydziału Katechetycznego Konferencji Episkopatu Polski. - Natomiast część dzieci i młodzieży, do tej pory prowadzona dwuletnim programem katechezy, do Komunii Świętej jak najbardziej może przystąpić.

Każda diecezja ustala więc własne terminy Komunii i od niej zależy, czy w 2014 r. ją zorganizuje, czy nie.

Poniżej Komunikat o Pierwszej Komunii Świętej Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski:

W związku z uchwaloną przez Parlament nowelizacją ustawy oświatowej Komisja Wychowania Katolickiego w porozumieniu z Radą Stałą KEP podjęła decyzję, aby zachować termin Pierwszej Komunii św., do której dzieci przystępują w wieku 9 lat, a także zasadę, że dzieci uczęszczające do tej samej klasy przyjmują Pierwszą Komunię św. w tym samym roku niezależnie od wieku.

W związku z powyższym dzieci, które rozpoczęły naukę w szkole w wieku 7 lat, realizują program dwuletni katechezy i przystępują do komunii w klasie II. Dzieci, które rozpoczęły naukę w wieku 6 lat, realizują trzyletni program przygotowania i do komunii przystępują w klasie III. Natomiast w klasach mieszanych, czyli tych, do których uczęszczają dzieci w wieku 6 i 7 lat, należy przyjąć zasadę, że do Pierwszej Komunii św. dzieci przystąpią w klasie II (tu ostateczna decyzja leży w rękach diecezji).


Duchowni podkreślają, że dziecko przystępujące do komunii musi byś świadome tego, co jest dobre a co złe, musi rozróżniać grzech od dobrych uczynków. A dziewięć lat to wiek najbardziej optymalny
Elżbieta Michalak

Opinie (262) 4 zablokowane

  • To bardzo miło, jak pan Jezus do dziecięcego serduszka przychodzi

    Ale jeszcze milej, jak wypasionym quadzikiem przyjedzie.

    • 3 1

  • Ojcze, proszę księdza - daj nam radę - jak żyć ?!

    Chodźcie owieczki , chodźcie ... a wy drodzy rodzice , jeśli macie pieniążki, dane od boga, to kupujcie , kupujcie! To ważne wydarzenie! Niech dziecku się mile kojarzy! niech na nie czeka i niech będzie ważne! Pieniążki to dobra rzecz, wszyscy ją lubimy... a jak od małego będziemy naszych małych parafian uczyć o ich wartości, to wyrosną na dobrych ludzi, tak! ... Nasza taca też już ostatnio lżejsza. Pamiętajcie, że duch święty spływający na wasze dzieci potrzebuje doładowania, cóż w dzisiejszych czasach niemal wszystko na baterie, akumulator albo pre-paid ... Im więcej bożych banknocików tym komunia świętsza , więc zachęcam, zachęcam! nie ma co oszczędzać, nie! to ważny obrządek religijny i duchowe przeżycie dla dziecka! A jesli niektórzy rodzice wolą , tak jak Chrystus nakazał, bardziej ascetycznie i zgodnie z jego naukami preferują skromnie i bez przepychu, bez bogactw, to zachęcam do złożenie ofiary w kościele zamiast rozpieszczać dziecko... Przepych nie jest dobry, drogie owieczki, nie! Dlatego powiadam - zbawieni będą Ci, którzy w ubóstwie i skromności żyją... Ale żeby tak żyć, musicie pieniędzy się pozbyć! Nasze tace dostępne są na każdej mszy świętej i służą pomocą ... Jest milion skarbonek, a po kościele ministrancie też chodzą (ach Ci ministranci

    • 0 0

  • a ja bratanicy kupiłam bardziej tradycyjny prezent (2)

    długopis z kryształkami swarovskiego w małym sklepiku jubilerskim na świętojańskiej kawałek za terranovą - niedroga, ale efektowna pamiątka i na pewno dłużej posłuży niż jakieś dziwnie teraz modne gry czy quady.

    • 1 2

    • Trzeba było dorzucić skromnego roleksa z platynową kopertą

      radość z przybycia pana Jezusa byłaby wówczas jeszcze głębsza.

      • 3 0

    • swietny prezent

      zaraz jej zajumaja w szkole

      • 3 0

  • Moda na komunie

    Czarni kręcą swój interes a obłudni katolicy swój,bo jak to nie iść do komunii jak wszyscy idą,a głupie gadanie że dziecko musi rozumieć co dobre a co złe w wieku
    szesciu lat można między bajki włożyć,no chyba że chodzi o komunijną albę,nie kupić od księdza to żle,a kupić to dobry uczynek,tak trzymać nie popuszczać,Amen

    • 0 0

  • nobowobogadzkie szoł!

    jaka komunia? to jest cyrk , kto lepiej, kto wiecej , kto bogaciej.

    • 1 0

  • ja komunie miałam 20 lat temu i do tej pory mam pamiątki po pierwszej komunii Teraz sporo dzieci jest za bardzo rozpieszczona robienie list z drogimi prezentami jest nieodpowiednie bo nie każdego jest stać na kupno drogiego prezentu bo przecież nie o to chodzi w tym dniu

    • 1 0

  • Oj tam, oj tam, i co tu się oburzać

    te żenujące myślącego człowieka cyrki okołokomunijne są przecież w 100% kompatybilne z podstawowym, ludowo-jarmarcznym, wymiarem tzw. polskiego katolicyzmu: jak u tych egzotycznych szamanów strojnych w tonę piór i żelastwa - wybujała forma, a treści jak na lekarstwo. Znaczna część ludzi w tym kraju wciąż ma niestety prymitywną, wiejską mentalność - zastaw się, a postaw się. Kościelne obrzędy dają im więc znakomity pretekst do realizacji tych swoich zagrodowo-lansiarskich ambicji.
    I kto tu niby ma powiedzieć "basta"? Organizator celebracji pierwszokomunijnych, czyli Kościół? Czyli instytucja, której dostojnicy mają duchowość głęboką jak kałuża po mżawce, a na co dzień bardziej niż o jakimkolwiek Bogu myślą o mamonie i luksusach? No dajcie spokój, ludzie...

    • 0 0

  • Ja pamiętam swoją komunię na początku lat 90 - wszystkie dziewczynki w albach i w wianuszkach z mirtu, a dostałam wymarzone ROLKI i trochę kasy (którą i tak rodzice zabrali "na przechowanie"). Moja matka chrzestna "szarpnęła się" jeszcze na pozłacany zegarek to wszyscy w rodzinie zrobili wielkie oczy, jak można dać taki drogi prezent dziecku. Zegarka też nie chciałam nosić bo nie był kolorowy i w końcu nosiła go przez wiele lat moja mama, a ja dostałam inny z myszką miki :).

    • 1 0

  • omg

    to pierwsza komunia czy ślub????? nas to czeka za 7 lat i mam nadzieję do tego czasu ludzie się opamiętaja i nie będę musiała uspokajać córki czemu dostała rower a nie wycieczkę do paryża :/

    • 0 0

  • A moze Aston Martina...albo porshe hmmm zeby dziecko potem nie mowilo w szkole ze bida w domu...pomozcie!!! komunia nie dlugo

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane