• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zbiornik retencyjny zamiast dawnego poligonu wojskowego na Morenie

Maciej Naskręt
29 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 

Zobacz nowy zbiornik retencyjny "Jasień".


W maju zostanie oddany do użytku nowy, ok. 3,8-hektarowy zbiornik retencyjny "Jasień". Zastąpił nieużytki po dawnym poliginie wojskowym na Morenie zobacz na mapie Gdańska. Warto się tam wybrać piechotą bądź rowerem na majówkę. Przy tej okazji przypominamy, co wolno robić, a czego nie nad gdańskimi zbiornikami retencyjnymi.



Zbiornik "Jasień". Zbiornik "Jasień".
Przed nami majówka, a więc dobry moment, by rozpocząć sezon na wypoczynek pod chmurką. Wiele osób wybierze się nad jeden z 46 zbiorników retencyjnych w Gdańsku. W sumie zajmują one nieco ponad 53 hektary powierzchni. Do tego dochodzi ponad 78 kilometrów potoków.

Niebawem do grona tego rodzaju obiektów dołączy zbiornik pn. "Jasień", który wykonano na nieużytkach po dawnym poliginie wojskowym na Morenie. Około 3,8-hektarowy obiekt powstawał z dala od wielkomiejskiego życia, bowiem zlokalizowany jest pomiędzy nasypem kolejowym PKM a Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Nie należy go mylić ze starym zbiornikiem położonym w sąsiedztwie pn. Wróbla Staw. Prace trwały od końca 2012 r.

Miejskie przedsięwzięcie wraz z regulacją potoku (na odcinku ok. 400 m) o tej samej nazwie, pochłonęło z budżetu miasta ponad 4 mln zł. Inwestorem była Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Czy spędzałeś kiedykolwiek wolny czas nad zbiornikiem retencyjnym?

W najgłębszym miejscu zbiornik ma 2,5 metra głębokości i może pomieścić do 49 tys. m sześc. Na środku zbiornika retencyjnego dodatkowo pojawiły się wyspy lęgowe dla ptaków. Całkowita powierzchnia terenu przeznaczonego pod zbiornik i obiekty towarzyszące wynosi 5,28 ha, właśnie trwa jego pielęgnacja - m.in. sianie trawy, wykonywanie nasadzeń.

Co wolno robić, a czego nie nad zbiornikami retencyjnymi?

Wybierając się nad m.in. zbiornik "Jasień" trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W zbiornikach retencyjnych zarządzanych przez miasto nie wolno uprawiać wodnych sportów motorowych, ale za to wolno się w nich kąpać.

Gdańskie Melioracje, które zarządzają zbiornikami wodnymi nie zabraniają zażywania kąpieli mieszkańcom. Powinni oni jednak pamiętać, że często ich sąsiedzi wyrzucają do zbiorników różne przedmioty: opony, gruz i szklane butelki. O skali zaśmiecenia zbiorników przekonujemy się dopiero po spuszczeniu z nich wody. Amatorzy kąpieli wchodzą więc do wody na własną odpowiedzialność.

Dodajmy też, że woda znajdująca się w zbiorniku retencyjnym nie spełnia normy ustalonej dla kąpieliska. Zbiorniki mają przecież charakter zabezpieczenia przeciwpowodziowego, efekt rekreacyjny osiągnięty jest niejako dodatkowo.

Nie ma też problemu z organizacją spływu kajakowego. Jednak odpowiedzialność za jego realizację i zapewnienie bezpieczeństwa ponosi jego organizator.

Na pewno nie wolno natomiast myć samochodów wodą ze zbiornika. W tych kwestiach straż miejska i policja działają bardzo skutecznie i wlepiają mandaty.

Jaką formę rekreacji nad zbiornikami retencyjnymi polecają Gdańskie Melioracje? Przede wszystkim zachęcają do sportowych połowów ryb. Wędkowanie dozwolone jest na ok. 30 wyznaczonych zbiornikach. Nie można łowić ryb w stawach parkowych: na Oruni i w Oliwie, a także w zbiornikach, do których spływa brudna woda z ulic, na przykład w Mokrej Fosie na Potoku Siedleckim. O tym, że zbiornik przeznaczony jest do połowów informuje ustawiona przy nim tablica.

Gdańskie Melioracje zachęcają też do zabaw z użyciem modeli wodnych. Zbiorniki retencyjne to idealne miejsce do pływania zasilanymi przez baterie modelami statków. Warto też pamiętać, że na skarpach zbiorników retencyjnych nie wolno grillować, a także wykopywać m.in. dżdżownic czy zakładać przynęt.

W nocy z soboty na niedziele ktoś urządził spotkanie nad zbiornikiem "Jasień". Niestety nie zabrał ze sobą śmieci. W nocy z soboty na niedziele ktoś urządził spotkanie nad zbiornikiem "Jasień". Niestety nie zabrał ze sobą śmieci.
Zabierajmy ze sobą śmieci

O prawdziwej pladze nieczystości mówią gdańscy melioranci. - Z terenów, którymi zarządzamy wywozimy sporą ilość śmieci. Tygodniowo jest to do czterech ciężarówek - opowiada Andrzej Chudziak, zastępca dyrektora spółki miejskiej Gdańskie Melioracje.

Do zbiorników retencyjnych i na tereny do nich przyległe, oprócz butelek, trafiają przeróżne materiały. - Ostatnio natknęliśmy się na porzucone części wyposażenia samochodów - dodaje Chudziak.

Warto pamiętać, że nad zbiornikami retencyjnymi nie ma często zwykłych śmietników - nikt stamtąd regularnie śmieci nie odbiera. Zatem nie pozostawiajmy tam żadnych odpadów.

Opinie (231) 7 zablokowanych

  • podpis pod zdjęciem

    "niestety nie zabrał ze sobą śmieci"
    zgodnie z ustawą śmieciową śmieci nie należą do nas tylko do miasta. doopy dał ZDiZ i GM.

    • 9 0

  • Straż miejska

    Wskazana ochrona -kamery,straż miejska

    • 1 0

  • Maciusu zapomniales napisac ze obok zbiornika retencyjnego jest ...........

    BUDOWA PKM !!!

    drugi zbiornik wodny - naturalny
    i ze mozna dojechac tam dwoma autobusami 127 i XXX , ze tuz przed naturalnym zbiornikiem wodnym jest Biedronka , i ze sa tam tlumy halasujacych grilujacych , wedkarze i milosnicy glosnej muzy

    Miszcu napisz cos o dojezdzie , autobus to nie wszysko , dojazd od Mateblewa , Karczemek z Jasienia ..........................

    • 3 1

  • No ale dlaczego (1)

    Dlaczego nie mozna wykopac sobie dzdzownic?

    • 0 0

    • bo

      mozna kupic np w wedkarskim

      • 0 0

  • niedbalstwo językowe

    "W nocy z soboty na niedziele"...
    To ile było tych niedziel?
    Proponuję zwrócić większą uwagę na błędy w artykułach, bo ostatnio jest ich coraz więcej. Tym razem z literówki wyszedł irytujący "ort.".
    To przykre, że media przywiązują tak małą wagę do poprawności języka, jakim się posługują.

    • 2 0

  • BARDZO FAJNIE :-)))

    Bardzo fajnie, że już to skończyli. Mieszkam na Wiszących Ogrodach i lubię biegać, a to będzie bardzo fajne miejsce do tego, lepsze niż wzdłuż ulicy Kartuskiej, gdzie obecnie biega dużo osób. Na Zakoniczynie wszyscy biegają i chodzą na spacery w okół zbiornika. Baaaa, w zimie podobno nawet liga hokeja jest :-)) Może i tutaj się coś zorganizuje i życie w tym miejscu zatętni :D

    • 0 3

  • zbiornik Madalińskiego

    Dlaczego nie przygotowano wyspy lęgowej na zbiorniku przy Madalińskiego? Kaczki zakładają gniazda w okolicznych, bardzo mizernych krzakach. Skutek do przewidzenia. Nie ma małych kaczek.

    • 4 0

  • Miejsce

    To nie jest Morena ale Jasień!!! Wszędzie jest tak nazwany. Denerwują mnie osoby, które pisząc o Gdańsku nie znają go. Dlaczego? Ponieważ są w nim w najlepszym wypadku parę lat.

    • 1 1

  • w długi weekend

    i tak będzie padać...

    • 2 2

  • może ktoś podziękuje chłopom za prace jaką wykonali bo kadra ich chyba nie docenia i stoj jak kapo

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane