• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zegar "na szczęście"? To się ponoć zdarza raz na cztery lata

on
29 lutego 2024, godz. 07:00 
Opinie (78)

Tłum pod zegarem astronomicznym w bazylice Mariackiej

29 lutego 2024 r. po zegarem astronomicznym w bazylice Mariackiej w Gdańsku zgromadziło się wiele osób przekonanych, że tego wyjątkowego dnia może to przynieść szczęście.


Czy to faktycznie działa? Nie wiadomo. Według obiegowej legendy podobno tak. Raz na cztery lata XV-wieczny zegar astronomiczny w bazylice Mariackiej w Gdańsku jest chętniej niż zwykle oblegany przez ciekawskich. Podobno, gdy w południe znajdzie się w jego pobliżu lub - najlepiej - dotknie, najskrytsze życzenie ma szansę się spełnić. A ten dzień "cudów" wypada właśnie dzisiaj, 29 lutego.Czy wierzysz, że coś lub ktoś może przynieść szczęście?

Ta miejska legenda nie jest specjalnie popularna, zapewne z uwagi na to, że ci, którzy ją znają, przypominają sobie o tym co cztery lata czyli co kolejny rok przestępny.

W tym roku akurat mamy ten czas, ten luty, który dodał nam do miesiąca ekstra dzień. Jak się okazuje może być on wyjątkowy. Przypomniała zresztą o tym sama bazylika.

29 lutego, godz. 12, bazylika Mariacka - czy to faktycznie "czas spełniania życzeń" tym, którzy znajdą się przy zegarze astronomicznym? 29 lutego, godz. 12, bazylika Mariacka - czy to faktycznie "czas spełniania życzeń" tym, którzy znajdą się przy zegarze astronomicznym?

"Niby dzieją się cuda..."- Mariacki zegar astronomiczny skonstruowany przez Hansa Duringera z 1470 roku to wyjątkowe dzieło. Oprócz faktów dotyczących jego niezwykłej historii na przestrzeni lat powstało na jego temat wiele legend. Jedna z nich co cztery lata, zawsze 29 lutego, przyciąga zwiększoną liczbę turystów, którzy wiedzeni przeświadczeniem liczą, że obecność w tym dniu o godz. 12 przed zegarem pomoże w spełnieniu ich marzenia - napisano na fejsbuku bazyliki Mariackiej.

Legenda z przymrużeniem okaProboszcz bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke z uśmiechem i dystansem podchodzi do tego typu legend, ale okazuje się, że ta z zegarem astronomicznym naprawdę jest żywa.

Rekonstrukcja zegara astronomicznego w bazylice Mariackiej Rekonstrukcja zegara astronomicznego w bazylice Mariackiej
- Dzwonią do mnie ludzie i pytają czy tego dnia zegar będzie chodził. Pytam ostatnio panią skąd dzwoni - ona mówi, że z południa Polski, bo chce tego dnia przyjechać - przyznaje proboszcz.
  • Z jednej strony zegara znajduje się postać starca, który symbolizuje przemijanie.
  • Z drugiej strony młodzieniec - symbol witalności.

Zegar astronomiczny, który kilka lat temu przeszedł gruntowny remont jest warty zobaczenia z bliska nie tylko 29 lutego. Każdy inny dzień też będzie dobry na poznanie jego historii i bogatej symboliki.

Warto pamiętać, że swego czasu był to najwyższy zegar astronomiczny na świecie. A skoro jest to zabytek to lepiej go nie dotykać "na szczęście". Wystarczy, że cieszy oko.
on

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (78)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane