• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Największe osiedle w centrum Gdańska powstanie w dawnych zakładach mięsnych

Michał Brancewicz
26 lutego 2024, godz. 12:15 
Opinie (313)
Przesuń aby
porównać

Jest zgoda Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na budowę pierwszego etapu osiedla Riverview II na terenie dawnych zakładów mięsnych w GdańskuMapka. Zgoda obejmuje odbudowę trzech zabytkowych obiektów i budowę ośmiu nowych budynków mieszkalnych z 387 mieszkaniami. W sumie całe osiedle będzie liczyć 22 budynki i 700 mieszkań.Chciał(a)byś mieszkać na terenie dawnych zakładów mięsnych?

Zgodę wydał jeszcze poprzedni wojewódzki konserwator zabytków Igor Strzok.

Rzeźnia miejska przy ul. Angielska Grobla powstała pod koniec XIX wieku. Zakład został otwarty 1 XI 1894 r. Na jego terenie powstało kilkadziesiąt budynków, których układ był starannie przemyślany.

W 1983 r. zespół Gdańskich Zakładów Mięsnych wpisano do rejestru zabytków. Wówczas był jeszcze zachowany komplet 20 budynków, do których dołączono dwa wypalone spichlerze dawnego Wojskowego Urzędu Prowiantowego nad Motławą.

Upadłość zakładów mięsnych i pożary budynków30 września 1993 r. Gdańskie Zakłady Mięsne ogłosiły upadłość.

Opuszczone budynki zaczęły znikać jeden po drugim, w czym pomagali złomiarze i regularnie pojawiające się pożary. Do 2022 r. zachowały się tylko zrujnowane budynki frontowe i kilka dawnych obiektów w głębi terenu.

Trzy zachowane budynki dawnych zakładów mięsnych w Gdańsku zostaną wyremontowane i wejdą w skład osiedla mieszkaniowego, które powstanie w tym miejscu. Zdjęcie z 2009 r. Trzy zachowane budynki dawnych zakładów mięsnych w Gdańsku zostaną wyremontowane i wejdą w skład osiedla mieszkaniowego, które powstanie w tym miejscu. Zdjęcie z 2009 r.


Trzy lata czekania na decyzję konserwatora  • Osiedle na terenie zakładów mięsnych ma się składać z 22 budynków, w których znajdzie się 700 mieszkań budowanych w kilku etapach.
  • Budowa pierwszych budynków ma wystartować w 2025 r. i potrwać 2-3 lata.
Teren o powierzchni 65 tys. m kw. należy obecnie do firmy Vastint. Rok temu deweloper zaprezentował swoją wizję zagospodarowania tego obszaru. Wówczas była mowa, że realizacja pierwszego etapu rozpocznie się w 2025 r. I jest szansa, że tak się stanie.

- Podczas gdy procedura wydawania decyzji zajęła trzy lata, spodziewamy się, że uzyskanie pozwolenia na budowę nastąpi pod koniec bieżącego roku - poinformował inwestor.
Do tego czasu nie zdradza żadnych dalszych szczegółów. Nie wiadomo zatem, które budynki powstaną w pierwszej kolejności.

- Przed nami jeszcze kolejne etapy procedur, dlatego na razie nie udzielamy informacji - mówi Ewa Łydkowska, rzecznik Vastintu. - Na wszystkie pytania będę w stanie odpowiedzieć w momencie, kiedy otrzymamy pozwolenie na budowę.

Pierwszy etap osiedla Riverview II do 2028 r.  • Zabudowa na terenie dawnych zakładów mięsnych stworzy zupełnie nową część miasta.
  • Riverview II nawiązuje nazwą do wybudowanego kilka lat temu osiedla Riverview tego samego inwestora.
Pierwszy etap obejmuje odbudowę trzech zabytkowych budynków dawnych zakładów mięsnych, w których powstaną duże apartamenty, oraz budowę 8 budynków mieszkalnych z 387 mieszkaniami.

Realizacja potrwa 2-3 lata, więc powinna się zakończyć najpóźniej w 2028 r.

W sumie osiedle Riverview II ma się składać z 22 budynków, w których znajdzie się 700 mieszkań.

Miejsca

  • Vastint Gdynia, Antoniego Hryniewickiego 8A

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (313)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane