Fakty i opinie

stat

Zorza polarna nad Trójmiastem. Wieczorem popatrz w niebo

Zorza polarna widziana z plaży w Trójmieście
Zorza polarna widziana z plaży w Trójmieście fot. Karol Nienartowicz/czytelnik trojmiasto.pl

Burza słoneczna, która dotarła do Ziemi we wtorek, może sprawić, że w środę wieczorem nad Zatoką Gdańską widoczna będzie zorza polarna. Pod warunkiem, że niebo nie będzie zachmurzoneZobacz także: zorza polarna na zdjęciach

Widziałe(a)ś kiedyś zorzę polarną na żywo?

tak

15%

nie

85%
Burza słoneczna, zwana też burzą magnetyczną to - za Wikipedią - nagłe i gwałtowne zmiany pola magnetycznego Ziemi. Są one spowodowane wyrzutami masy ze Słońca. Wyrzucone obłoki cząstek roznoszą się wokół Słońca. Te, które wędrują w kierunku Ziemi, docierają do nas zazwyczaj po ok. 20-70 godzinach. Gdy dotrą do Ziemi, powodują istotne zmiany w jonosferze, czyli warstwie atmosfery występującej powyżej 50-60 km nad Ziemią.

Burza słoneczna, która właśnie do nas dotarła, ma 2. stopień w pięciostopniowej skali, czyli jest dość silna.

Burze magnetyczne są zagrożeniem dla prawidłowego działania stacji transformatorowych i sieci elektroenergetycznych. Można im przeciwdziałać poprzez wyłączenia stacji oraz zmiany napięcia w sieciach. Podczas trwania burzy słonecznej może dochodzić do zakłóceń lub całkowitej utraty łączności na falach krótkich, trwającej od kilku minut do kilku godzin.

Ale burza magnetyczna ma też swoje plusy. Jej efektem jest m.in. powstanie zorzy polarnej.

Zjawisko to występuje zazwyczaj na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, ale w sprzyjających warunkach - do których zalicza się także burza słoneczna - bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Przypomnijmy, że Trójmiasto leży na 54 równoleżniku szerokości północnej.

Zorzę polarną najlepiej jest obserwować w miejscach oddalonych od sztucznego światła. W przypadku Trójmiasta najbardziej sprawdza się obserwowanie nieba nad Zatoką Gdańską. Być może uda się ją dostrzec, gdyż prognozy zapowiadają tylko częściowe zachmurzenie.

Zobacz także: Pogoda w Trójmieście

Opinie (97) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.