• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwiedzamy Trójmiasto. Góra Gradowa, Stocznia Cesarska i stadion piłkarski

Arnold Szymczewski
20 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Góra Gradowa z HevelianumMapka, wyjątkowe rzeźby i dawna kuźnia na terenach Stoczni Cesarskiej Mapkaoraz zwiedzanie najładniejszego stadionu w Europie - Polsat Plus ArenaMapka - to miejsca, które odwiedziliśmy w czwartym odcinku naszego cyklu atrakcji w Trójmieście. W poprzednich tygodniach pokazywaliśmy wam Oliwę, Orłowo i Sopot.Jak często bywasz w Śródmieściu?

Góra Gradowa i Hevelianum w GdańskuKolejny odcinek zwiedzania atrakcji Trójmiasta rozpoczynamy od... Góry Gradowej, czyli miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć. Góra Gradowa widziana jest z wielu miejsc w Gdańsku, a wszystko za sprawą 16-metrowego krzyża, który znajduje się na jej szczycie.

- Góra Gradowa to wzniesienie, które od strony zachodniej sąsiaduje ze Starym Miastem. Kiedyś było bardziej rozległe, ale wielokrotnie było przeobrażane przez człowieka w związku z budową tu od połowy XVII w. fortyfikacji. Po 1945 r. cała okolica nie do końca poprawnie nazywana była Grodziskiem, dziś odchodzimy od tej nazwy. Najwyższy szczyt Góry Gradowej to Bastion Jerozolimski, który mierzy ponad 51 m. n.p.m. Obecnie to najciekawszy punkt widokowy w Śródmieściu, z którego rozciąga się piękna panorama na Gdańsk i Zatokę Gdańską. W pozostałych częściach fortu Góry Gradowej, który obecny kształt zyskał zasadniczo w toku generalnej modernizacji z II połowy XIX w., znajduje się wiele zabytkowych obiektów, m. in. schronów (niepoprawnie zwanych "fortami"), kaponier czy prochowni - mówi dr Jan Daniluk, pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego.
Widziany z wielu miejsc wielki czerwony krzyż, który znajduje się na szczycie Góry Gradowej, został zbudowany dla upamiętnienia Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Góra Gradowa jest obowiązkowym punktem zwiedzania na mapie Śródmieścia, ale będąc już w okolicy, nie sposób nie skorzystać z atrakcji przygotowanych przez mieszczące się tuż obok Hevelianum.

Góra Gradowa mieści się w samym centrum Gdańska. Góra Gradowa mieści się w samym centrum Gdańska.
Hevelianum to miejsce, w którym można się spotkać z nauką i historią. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. Interaktywne wystawy - atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - ulokowane są w XIX-wiecznych zabudowaniach. Hevelianum mieści się na Górze Gradowej, gdzie zachowały się XIX-wieczne budynki dawnego militarnego fortu. Cały teren to zielona wyspa w centrum Gdańska.

Rozbitkowie i Kuźnia na terenach Stoczni CesarskiejAutorem rzeźb znajdujących się na terenie Stoczni Cesarskiej jest rzeźbiarz Czesław Podleśny, który ma swoją pracownię w pobliskiej Przestrzeni Sztuki WL4.

- Rzeźby pojawiły się na pochylni na początku czerwca. Był to projekt, który wykonałem dla marszałka województwa pomorskiego z okazji obchodów 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów - tłumaczył w 2019 r. Czesław Podleśny. - W pierwszej wersji było siedem rzeźb, ale obiekty spodobały się na tyle, że postanowiłem wykonać ich więcej. Dzięki czemu część kompozycji pt. "Rozbitkowie" mogła na stałe zostać na stoczni, a druga część, zgodnie z umową, podróżowała po miastach i miasteczkach Pomorza.
Rzeźby-roboty wychodzą z wody. Rzeźby-roboty wychodzą z wody.
Z kolei dawna kuźnia jest zdecydowanie jednym z najciekawszych obiektów na Szlaku Stoczni Cesarskiej. Praca w kuźni była wyjątkowo trudna, ponieważ temperatura dochodziła tam do 60 stopni Celsjusza, a wykuwaniu towarzyszyły ogromny hałas i wibracje.

W budynku nieopodal wspomnianych wcześniej rzeźb-robotów wciąż można podziwiać ogromny XIX-wieczny młot kuźniczy o nacisku 800 ton, przy pomocy którego jeszcze pięć lat temu tworzono drobne elementy, tzw. odkuwki.

Stadion w Gdańsku - zwiedzanieOstatnim miejscem, które odwiedziliśmy w czwartym odcinku naszego cyklu, jest Letnica, a dokładniej stadion Polsat Plus Arena. Na wstępie warto dodać, że na terenie stadionu znajduje się strefa FunArena, gdzie możemy skorzystać z takich atrakcji, jak: gokarty spalinowe, bungee jumping, escaperooms, Playground Arena, Movement Arena, ZOLTAR Gdańsk, Muzeum Lechii Gdańsk, punkt widokowy, Skate Arena, Reflex wall, Drzewo Tajemnic, Archery Arena czy NERF Tag Arena.

My natomiast odwiedziliśmy zakamarki stadionu, które można zobaczyć wraz z przewodnikiem. Zwiedziliśmy m.in. skrzydło gości, gdzie mieszczą się strefy rozgrzewki i szatnie. Ponadto przewodnik pokazał nam salę konferencyjną, kaplicę, strefę vip i restauracyjną, a także to, co najważniejsze - murawę z bliska. Na stadion patrzy się zupełnie inaczej, gdy znajdujemy się tak blisko lśniącego trawnika.

Korzystać z atrakcji stadionu można przez cały rok. Korzystać z atrakcji stadionu można przez cały rok.
W naszym cyklu pokazaliśmy już Oliwę, Orłowo, Górny Sopot oraz centrum kurortu, a także Śródmieście Gdańska, tereny stoczniowe i Letnicę. Już dziś zapraszamy was na kolejny odcinek, który opublikujemy w kolejną sobotę w Trojmiasto.pl.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (110)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane